Aprílový žert od státu: Přiznání přes internet teď nepodáte

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 3. 2023 05:00 aktualizováno 31. 3. 2023 12:30 | 8 komentářů
Aprílový žert od státu: Přiznání přes internet teď nepodáte

Zdroj: Shutterstock

Na lidi, kteří chtějí podat daňové přiznání přes internet v základním termínu, přichystal stát absurdní překážku. Zrovna na nejvíce vytížený víkend totiž naplánoval dlouhou odstávku systému základních registrů.

Odstávka měla začít v sobotu 1. dubna ve 14 hodin a skončit až v neděli 2. dubna ve 20 hodin. Lidé by kvůli tomu nemohli využít elektronickou identifikaci prostřednictvím národního bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA).

Zájemci o elektronické podání přiznání – stejně jako třeba přehledu pro správu sociálního zabezpečení – by se tedy nemohli přihlásit žádným ze způsobů takzvané identity občana, například bankovní identitou. Zřejmě by bylo možné podat přiznání alespoň přes datovou schránku bez využití identity občana, typicky při přihlášení uživatelským jménem a heslem – což je však způsob, který stát doporučoval jako nejméně bezpečný. 

Už v pátek 31. března od půl třetí odpoledne do půlnoci může docházet k výpadkům systému datových schránek kvůli jeho aktualizaci.

Úřad Správa základních registrů, která spadá pod ministerstvo vnitra, naplánoval odstávku na přelom března a dubna s velkým předstihem. Na svém webu ji oznámil už v polovině února, včera bylo varování dostupné i na Portálu občana nebo ePortálu České správy sociálního zabezpečení. Finanční správa na chystané omezení upozornila veřejnost až dnes po vydání článku na Peníze.cz. 

Nešťastné načasování může souviset se vznikem Digitální a informační agentury (DIA), která má od dubna zastřešit digitalizaci státní správy a spadá pod vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše. Do DIA mimo jiné přejde jak Správa základních registrů, tak i dosavadní odbor eGovernmentu na ministerstvu vnitra.

Velká odstávka se odkládá

Skutečná odstávka nakonec nebude tak dlouhá, jak úřad ještě včera avizoval. Registry zůstanou nedostupné maximálně dvě hodiny, velká odstávka se přesouvá o dva týdny, reagovalo ministerstvo vnitra po ranním zveřejnění článku na Peníze.cz.

„Správa základních registrů a tím spravované a provozované systémy přecházejí o půlnoci z 31. března na 1. dubna do Digitální a informační agentury. Aby byly centrální služby pro stát a občany i od 1. dubna dále dostupné, je nutné provést související technická opatření, jako změny úřadů, domén, certifikátů a další. Dopady na veřejnost však budou minimální, protože se jedná o krátkodobé výpadky,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

„Základní registry budou dostupné po celý víkend, s výjimkou maximálně dvou hodin, tedy doby od 14:00 do 16:000 v sobotu 1.dubna, kdy je nutné v Registru práv a povinností provést technické úpravy související s přechodem na DIA. Národní bod – NIA bude dostupný po celý víkend, s výjimkou 10 minut, někdy v době mezi 31. březnem 23:55 a 1. dubnem 0:55, kdy je nutné provést technické úpravy související s přechodem na DIA,“ upřesňuje mluvčí.

„Další technické úpravy proběhnou v bezodstávkovém režimu a velká odstávka registru obyvatel byla přesunuta o dva týdny, i když je velmi nutná na obměnu a posílení HW v oblastech, které spadají do dlouhodobého probíhajícího projektu obnovy Základních registrů,“ dodává Krátoška.

Náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík (Piráti) mezitím na sociálních sítích napsal, že o žádné odstávce neví. 

Zdroj: Portál občana

Informace o chystané odstávce na Portálu občana.

Zdroj: ČSSZ

Chcete rovnou vyřídit i přehled pro ČSSZ? Taky musíte jindy.

Zdroj: Twitter

Náměstek ministra vnitra: odkud máte ty informace?

Stačí do začátku května

Základní lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022 končí v pondělí 3. dubna. Kdo podá přiznání elektronicky, má čas ještě měsíc – až do úterý 2. května. S daňovým poradcem nebo advokátem stačí podat přiznání 3. července.

Od termínu podání přiznání se však odvíjejí lhůty pro vrácení případného přeplatku. Kdo podá přiznání nejpozději 3. dubna, dostane přeplatek nejpozději na začátku května. Kdo ho podá elektronicky mezi 4. dubnem a 2. květnem, bude si muset počkat do května nebo na až na začátek června.

Pro podnikající fyzické osoby (OSVČ), kterým stát zpřístupnil datovou schránku automaticky ze zákona, je přitom elektronická forma povinná.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 3. 2023 7:30, Leonos

Citace - Codik / 31.03.2023 07:27

A já jsem myslel že při elektronickém podání je lhůta pro odeslání posunuta o jeden měsíc jako tomu bylo vždy


Nechcete si nejdřív přečíst ten článek?

Zobrazit celé vlákno

+23
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 3. 2023 7:27, Codik

A já jsem myslel že při elektronickém podání je lhůta pro odeslání posunuta o jeden měsíc jako tomu bylo vždy

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

17. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.

O kolik dostanete méně? Spočítejte si čistou mzdu po vládních změnách

15. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

O kolik dostanete méně? Spočítejte si čistou mzdu po vládních změnách

Zaměstnanci mají znovu odvádět nemocenské pojištění. A kdo vydělává víc jak trojnásobek průměrné mzdy, zaplatí vyšší sazbu daně. Kalkulačka ukáže, jak se vládní balíček projeví na výdělku. celý článek

Školkovné zrušíme, shodla se vláda. Proč končí daňová sleva?

13. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Školkovné zrušíme, shodla se vláda. Proč končí daňová sleva?

Daňová sleva za školku má skončit od roku 2024. Naposledy ji bude možné využít pro příjmy za letošní rok.

Sleva na studenta skončí. Chudým nepomáhá, říká Stanjura

12. 5. 2023 | Petr Kučera

Sleva na studenta skončí. Chudým nepomáhá, říká Stanjura

Speciální daňovou výhodu bude možné využít naposledy pro příjmy za rok 2023, předpokládá vládní balíček.

Daňová sleva na manželku dostane přísnější pravidla

12. 5. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Daňová sleva na manželku dostane přísnější pravidla

Když si jeden z manželů vydělal v předchozím roce méně než 68 tisíc, může si ten druhý odečíst z daní až 24 840 korun. Vláda teď chystá omezení této slevy.

Partners Financial Services