Na lidi, kteří chtějí podat daňové přiznání přes internet v základním termínu, přichystal stát absurdní překážku. Zrovna na nejvíce vytížený víkend totiž naplánoval dlouhou odstávku systému základních registrů.
Odstávka měla začít v sobotu 1. dubna ve 14 hodin a skončit až v neděli 2. dubna ve 20 hodin. Lidé by kvůli tomu nemohli využít elektronickou identifikaci prostřednictvím národního bodu pro identifikaci a autentizaci (NIA).
Zájemci o elektronické podání přiznání – stejně jako třeba přehledu pro správu sociálního zabezpečení – by se tedy nemohli přihlásit žádným ze způsobů takzvané identity občana, například bankovní identitou. Zřejmě by bylo možné podat přiznání alespoň přes datovou schránku bez využití identity občana, typicky při přihlášení uživatelským jménem a heslem – což je však způsob, který stát doporučoval jako nejméně bezpečný.
Už v pátek 31. března od půl třetí odpoledne do půlnoci může docházet k výpadkům systému datových schránek kvůli jeho aktualizaci.
Úřad Správa základních registrů, která spadá pod ministerstvo vnitra, naplánoval odstávku na přelom března a dubna s velkým předstihem. Na svém webu ji oznámil už v polovině února, včera bylo varování dostupné i na Portálu občana nebo ePortálu České správy sociálního zabezpečení. Finanční správa na chystané omezení upozornila veřejnost až dnes po vydání článku na Peníze.cz.
Nešťastné načasování může souviset se vznikem Digitální a informační agentury (DIA), která má od dubna zastřešit digitalizaci státní správy a spadá pod vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše. Do DIA mimo jiné přejde jak Správa základních registrů, tak i dosavadní odbor eGovernmentu na ministerstvu vnitra.
Velká odstávka se odkládá
Skutečná odstávka nakonec nebude tak dlouhá, jak úřad ještě včera avizoval. Registry zůstanou nedostupné maximálně dvě hodiny, velká odstávka se přesouvá o dva týdny, reagovalo ministerstvo vnitra po ranním zveřejnění článku na Peníze.cz.
„Správa základních registrů a tím spravované a provozované systémy přecházejí o půlnoci z 31. března na 1. dubna do Digitální a informační agentury. Aby byly centrální služby pro stát a občany i od 1. dubna dále dostupné, je nutné provést související technická opatření, jako změny úřadů, domén, certifikátů a další. Dopady na veřejnost však budou minimální, protože se jedná o krátkodobé výpadky,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.
„Základní registry budou dostupné po celý víkend, s výjimkou maximálně dvou hodin, tedy doby od 14:00 do 16:000 v sobotu 1.dubna, kdy je nutné v Registru práv a povinností provést technické úpravy související s přechodem na DIA. Národní bod – NIA bude dostupný po celý víkend, s výjimkou 10 minut, někdy v době mezi 31. březnem 23:55 a 1. dubnem 0:55, kdy je nutné provést technické úpravy související s přechodem na DIA,“ upřesňuje mluvčí.
„Další technické úpravy proběhnou v bezodstávkovém režimu a velká odstávka registru obyvatel byla přesunuta o dva týdny, i když je velmi nutná na obměnu a posílení HW v oblastech, které spadají do dlouhodobého probíhajícího projektu obnovy Základních registrů,“ dodává Krátoška.
Náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík (Piráti) mezitím na sociálních sítích napsal, že o žádné odstávce neví.
Zdroj: Portál občana Informace o chystané odstávce na Portálu občana.
Zdroj: ČSSZ Chcete rovnou vyřídit i přehled pro ČSSZ? Taky musíte jindy.
Zdroj: Twitter Náměstek ministra vnitra: odkud máte ty informace?
Stačí do začátku května
Základní lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2022 končí v pondělí 3. dubna. Kdo podá přiznání elektronicky, má čas ještě měsíc – až do úterý 2. května. S daňovým poradcem nebo advokátem stačí podat přiznání 3. července.
Od termínu podání přiznání se však odvíjejí lhůty pro vrácení případného přeplatku. Kdo podá přiznání nejpozději 3. dubna, dostane přeplatek nejpozději na začátku května. Kdo ho podá elektronicky mezi 4. dubnem a 2. květnem, bude si muset počkat do května nebo na až na začátek června.
Pro podnikající fyzické osoby (OSVČ), kterým stát zpřístupnil datovou schránku automaticky ze zákona, je přitom elektronická forma povinná.
Petr Kučera
Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
31. 3. 2023 7:30, Leonos
Citace - Codik / 31.03.2023 07:27
Nechcete si nejdřív přečíst ten článek?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
31. 3. 2023 7:27, Codik
A já jsem myslel že při elektronickém podání je lhůta pro odeslání posunuta o jeden měsíc jako tomu bylo vždy
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.