Bezplatná složenka pro daň z nemovitostí končí. Neplaťte zbytečně víc

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 3. 2023 | 1 komentář
Bezplatná složenka pro daň z nemovitostí končí. Neplaťte zbytečně víc

Zdroj: Finanční správa

Lidé, kteří chtějí dostávat údaje pro platbu daně z nemovitých věcí e-mailem, dnes mají poslední den přihlásit se. Čas na registraci e-mailu končí ve středu 15. března.

Od letoška se ruší takzvaná daňová složenka – bezplatná poštovní poukázka, jejímž prostřednictvím bylo možné platit daň z nemovitých věcí bez poplatku České pošty. Složenku dostávali lidé, kterým finanční správa ještě neposílá platební informace jiným způsobem – typicky e-mailem, přes Daňovou informační schránku na portálu Moje daně nebo přes datovou schránku.

Finanční správa sice i letos pošle klasickou poukázku typu A – ale kdo přes ní pak zaplatí, čeká ho poplatek přinejmenším kolem 50 korun. Jednodušší a levnější alternativou je bezhotovostní převod z bankovního účtu, případně prostřednictvím SIPO (zájem o platbu přes SIPO je potřeba oznámit finančnímu úřadu do 31. ledna – v následujícím roce pak s ní bude počítat automaticky).

Formulář k registraci e-mailu je k dispozici na webu Finanční správy. „Tuto žádost je nutné vyplnit a podat místně příslušnému správci daně. Pokud jste poplatníkem daně z nemovitých věcí u více finančních úřadů, musíte podat vyplněnou žádost každému finančnímu úřadu zvlášť,“ upřesňuje Finanční správa.

Kdo se chce přihlásit ještě dnes, stačí, když pošle formulář poštou s dnešním razítkem – rozhoduje datum na obálce, ne datum skutečného doručení finančnímu úřadu. Další možností je zaslat žádost na e-mailovou adresu podatelny finančního úřadu, ale pozor: Pokud e-mail nebo samotné podání nebude podepsáno uznávaným elektronickým podpisem, je potřeba ho do pěti dnů potvrdit (tedy už po termínu), a to třeba i klasickou poštou. Žádost lze samozřejmě poslat také přes portál Moje daně, kdy se totožnost potvrdí třeba bankovní identitou, nebo přes datovou schránku – jejich uživatelé ale zřejmě využijí možnost, aby jim údaje k platbě chodily přímo tam (místo e-mailu).

„Pokud se k zasílání údajů pro platbu daně z nemovitých věcí e-mailem přihlásíte, každoročně obdržíte před splatností první splátky daně e-mail. V jeho příloze bude ve formátu PDF uvedena kompletní informace pro placení daně, tj. výše stanovené daně, výše nedoplatku či přeplatku a údaje pro placení daně včetně QR kódu. Takto poskytnuté údaje se v ničem neliší od těch, které jsou standardně předtištěny na poštovních poukázkách,“ dodává Finanční správa.

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-190
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Dostali jste datovou schránku ze zákona? Musíte podat přiznání elektronicky

22. 2. 2023 | Petr Kučera

Dostali jste datovou schránku ze zákona? Musíte podat přiznání elektronicky

Možná jste ji vůbec nechtěli, možná si podnikáním jen trochu přivyděláváte. Přesto: jakmile vám stát zpřístupnil datovou schránku, která je od letoška pro vás povinná, musíte posílat... celý článek

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

18. 1. 2023 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 2 komentáře

Přiznání k dani z nemovitostí. Kdo ho podává a co se mění

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Koho se týká a změnilo se letos něco? Do kdy zaplatit daň? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

27. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Je čas zaplatit daň z nemovitostí. Jak na to

Daň z nemovitých věcí platí ten, kdo byl zapsaný v katastru jako majitel k 1. lednu. Případný prodej nemovitosti během roku už nemá vliv na platbu daně pro letošek.

Daň z nemovitostí. Průvodce prvním přiznáním v roce

31. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Daň z nemovitostí. Průvodce prvním přiznáním v roce

Přiznání k dani z nemovitých věcí se odevzdává do konce ledna. Kdo ho musí podat a změnilo se něco pro rok 2022? Projděte si odpovědi na časté otázky.

I za nefunkční dům je nutné platit daň, rozhodl soud

14. 12. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

I za nefunkční dům je nutné platit daň, rozhodl soud

Daň z nemovitých věcí je potřeba platit i za budovu, která je v tak špatném stavu, že ji už vůbec nelze používat. Potvrdil to Nejvyšší správní soud ve sporu akciové společnosti Hotel... celý článek

Partners Financial Services