Školkovné je zase vyšší. Jak si říct o slevu na dani

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 8. 3. 2022
Kdo může využít daňovou slevu za umístění dítěte zvanou školkovné? Kolik je její limit a jak funguje? Tady je podrobný přehled.
Školkovné je zase vyšší. Jak si říct o slevu na dani

Zdroj: Shutterstock

Daňová sleva za umístění dítěte – zkráceně zvaná školkovné – vám umožňuje snížit si daň o výdaje, které jste prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku.

Kolik je školkovné v roce 2021 a 2022

Maximální výše této roční slevy odpovídá měsíční minimální mzdě pro daný rok (za který si slevu odečítáte). Pro příjmy za rok 2021 tedy stoupla na 15 200 Kč, pro příjmy za rok 2022 to bude 16 200 Kč.

Zmíněné hodnoty jsou stropem, ne paušálem. Z daní si proto můžete odečíst vždycky jenom skutečné výdaje. Jejich výši vám potvrdí provozovatel školky.

I kdyby skutečné výdaje byly vyšší, z daní se dají (formou školkovného) odečíst maximálně do zmíněného limitu: tedy 15 200 Kč z příjmů za rok 2021 (a 16 200 Kč z příjmů za rok 2022).

Limit se posuzuje pro každé dítě zvlášť. Rodina s dvěma dětmi ve školce si tedy může z daně z příjmů za rok 2021 odečíst až 30 400 Kč (dvakrát 15 200 Kč), za rok 2022 pak až 32 400 Kč (dvakrát 16 200 Kč). Když někdo má tři děti ve školce, může využít v součtu až trojnásobný limit.

Kdo může využít školkovné

Školkovné si ve vztahu ke konkrétnímu dítěti může odečíst vždy jenom jeden z rodičů. Na stejné dítě si ji tedy nemohou uplatnit oba současně nebo si ji rozdělit na dvě části.

Nic však nebrání tomu, aby si jeden z rodičů odečetl školkovné na jedno dítě, zatímco druhý rodič si ho odečte na druhé dítě – toto řešení je i výhodnější, pokud by si jeden rodič neměl další slevu z čeho odečíst.

Podmínkou je, že jde o takzvané vyživované dítě, které s „poplatníkem“ žije ve společně hospodařící domácnosti.

Oproti daňovému zvýhodnění na vyživované dítě („slevě na dítě“) však školkovné nemohou využít prarodiče na vnuka či vnučku – s výjimkou péče nahrazující péči rodičů.

Co se dá odečíst jako školkovné

„Výdaj vynaložený za umístění dítěte“ můžeme přirovnat ke školnému. Nelze do něj zahrnout třeba stravování, zvlášť placené kroužky nebo dopravu do školky. Neodečtete si ani jednorázové hlídání dítěte – ať už u vás doma, nebo třeba v placeném koutku obchodního centra.

Předškolním zařízením se pro účely daně z příjmů rozumí:

  • mateřská škola podle školského zákona nebo obdobné zařízení v zahraničí,
  • zařízení služby péče o dítě v dětské skupině podle zákona upravujícího poskytování služby péče o dítě v dětské skupině nebo obdobné zařízení v zahraničí,
  • zařízení péče o dítě předškolního věku provozovaná na základě živnostenského oprávnění, pokud charakter takto poskytované péče je srovnatelný s péčí poskytovanou zařízením služby péče o dítě v dětské skupině podle zákona upravujícího poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, nebo mateřskou školou podle školského zákona.

Jak uplatnit školkovné

Školkovné se uplatňuje vždy za celý kalendářní rok bez ohledu na to, kolika měsíců se týká. Není tedy podmínkou, aby dítě chodilo do školky (nebo podobného zařízení) po celý školní rok. Využít ho můžete i za dítě, které do školky nastoupilo teprve v září, nebo naopak za předškoláka, který ji v červnu opustil (a od září navštěvuje základní školu). Limit roční slevy se ani v takovém případě nijak nekrátí.

Jde skutečně o slevu na dani – příslušná částka se tedy odečítá přímo z (původně vypočtené) daně, ne pouze ze základu daně. Daň za loňský rok si tedy lze snížit až o 15 200 korun – nikoliv jen o 15 procent z této částky, jak by to bylo u odčitatelné položky od daňového základu.

Pokud byla daňová povinnost rodiče nižší než nárok na slevu, nevyužije slevu celou. Nefunguje totiž jako daňový bonus i do minusu. To je rozdíl oproti slevě na dítě, kdy lze nevyužitou část slevy dostat „navíc“ od státu právě formou bonusu.

Na rozdíl od základní daňové slevy na poplatníka nebo slevy na dítě nelze školkovné uplatňovat průběžně během roku (v měsíční výplatě zaměstnanců, resp. záloze na daň), ale vždy až zpětně za kalendářní rok. Ke slovu tedy přichází v prvních měsících následujícího roku.

Školkovné – zaměstnanec a roční zúčtování daně

Zaměstnanci, kteří mohou a chtějí využít roční zúčtovaní daně prostřednictvím zaměstnavatele, musí přinést potvrzení ze školky nejpozději do poloviny února. Daňový přeplatek pak mají dostat nejpozději ve mzdě za březen, tedy vyplácené v průběhu dubna.

Zaměstnanci, kteří nemohou využít roční zúčtovaní daně nebo nestihli včas dodat podklady, mají šanci využít slevu v daňovém přiznání.

Školkovné – OSVČ a daňové přiznání

Živnostníci a další podnikatelé (OSVČ) mohou využít školkovné v daňovém přiznání, a to nezávisle na tom, zda uplatňují skutečné výdaje, nebo takzvaný výdajový paušál jako procento z příjmů.

Školkovné však nemůže využít ten, kdo si výdaje za školku nebo obdobné předškolní zařízení uplatní ve svých skutečných nákladech – tedy ve výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů podle paragrafu 24 zákona o daních z příjmů. Na druhou stranu skutečné náklady nejsou omezené stropem.

Školkovné nemůže využít ani podnikatel, který se dobrovolně přihlásil do systému paušální daně (jednotného měsíčního odvodu bez podávání daňového přiznání).

Školkovné, sleva na dítě a daňový bonus

Daňová sleva za umístění dítěte – školkovné – nijak nevylučuje ani neomezuje využití dalších daňových slev, především slevy na dítě (daňového zvýhodnění na vyživované dítě).

Podrobnosti o slevě na dítě, daňovém bonusu a dalších úlevách najdete v našem přehledu daňových slev.

Už jsme i na Instagramu!

Sledujte Peníze.cz a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality.

Přidat si nás můžete taky na Facebooku nebo Twitteru.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití... celý článek

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

29. 3. 2022 | Petr Kučera | 4 komentáře

Čas na daňové přiznání končí. Návody, změny a časté chyby

Co všechno je letos jinak? Jaké slevy se dají využít? Kdo musí podat přiznání za rok 2021 a do kdy? Tady je přehled.

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

27. 3. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OVSČ a oznámení osvobozených příjmů v roce 2022? Máme podrobnosti.

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

23. 3. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.