Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 16. 11. 2022
Další zdražení energií zabrzdí stát. Přispěje na regulovanou část

Zdroj: Shutterstock

Regulovaná cena elektřiny na začátku roku 2023 výrazně zlevní, u plynu na většině území Česka naopak lehce stoupne. Rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok dnes zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ).

Pokles u elektřiny a jen nízký nárůst u plynu je dán zásahem vlády. Ta ze státního rozpočtu částečně kompenzuje náklady, které by jinak museli zaplatit odběratelé energií. U elektřiny dělá kompenzace ze státního rozpočtu 36 miliard korun, u plynu 2,1 miliardy.

Kdyby kompenzace nebyly, rostly by regulované ceny o desítky procent. Politici se snaží zmírnit dopad prudkého zdražení energií na světových trzích – zavedli například cenové stropy na silovou elektřinu a dodávku plynu, které začnou fungovat od začátku roku 2023. Naopak už nebude pokračovat takzvaný úsporný tarif.

„Pokud by nedošlo k zapojení státního rozpočtu, regulovaná složka by podstatně vzrostla. To by do značné míry popřelo efekt zastropování tržní složky ceny elektřiny, kterým vláda bojuje proti energetické krizi,“ vysvětluje Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

K meziročnímu snížení regulované složky výrazně přispělo také odpuštění příspěvku na podporované zdroje energie. Tuto úlevu zavedla vláda už pro poslední čtvrtletí letošního roku a bude fungovat i v příštím roce.

U elektřiny pro domácnosti klesne regulovaná část ceny v roce 2023 v průměru o 16,7 %, u plynu naroste o 1,7 %. U elektřiny jde o úsporu pro domácnosti v řádech stovek až tisíců korun (podle spotřeby) u plynu jde o nárůst o desítky korun.

V roce 2022 regulované ceny rostly u elektřiny v průměru o 3,7 % a u plynu o 2,4 %, v roce 2021 naopak klesaly – u elektřiny o 1,7 % a u plynu o 1,6 %.

Jakou část výsledné ceny energií tvoří regulovaná složka?

U elektřiny bude tvořit regulovaná složka v příštím roce už jen zhruba 20 % výsledné ceny, u plynu asi 11 %. Na začátku letošního roku to bylo zhruba 40 a 20 % a v roce 2021 dokonce 50 a 30 %.

K postupnému snížení podílu regulovaných cen dochází kvůli masivnímu růstu tržních cen. Regulovaná část zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci. Zbylou část ceny určují sami dodavatelé.

Regulovaná cena podle distribučních území

Regulovaná část ceny elektřiny v příštím roce klesne zhruba stejně ve všech třech distribučních územích. Nejvíce, o 18,1 %, se meziročně sníží regulované platby na území PRE distribuce. U ČEZ Distribuce regulované ceny klesnou o 17 %, u EG.D o 15,4 %.

Zdroj: ERÚ

Průměrný růst regulované složky elektřiny podle distribučního území.

Jde o pokles v řádech stovek až tisícikorun – například pro průměrný byt s malou spotřebou (2,2 MWh) ERÚ počítá s nárůstem o 625 korun, v domácnosti, která elektřinou i vytápí přes tepelné čerpadlo (11 až 12 MWh), pak ERÚ počítá s poklesem o 3863 korun ročně.

V plynárenství je rozptyl podle distribučních území větší. Na územích EG.D (0,5 %) a GasNET (0,7 %) je růst nepatrný. Na území Pražské plynárenské Distribuce si lidé připlatí víc (6,8 %), protože plynárenská síť v Praze prochází rozsáhlou několikaletou rekonstrukcí.

Zdroj: ERÚ

Průměrný růst regulované složky plynu podle distribučního území.

Z čeho se skládá cena energií

Elektřina

Plyn

Regulovaná část

Distribuce – cena podle spotřeby (za kWh nebo MWh), fixní platba za jistič. Tyto platby jdou na účet distributora, tedy „provozovatele drátů“
Ostatní služby – poplatek za systémové služby, poplatek za služby Operátora trhu energií, poplatek na podporované zdroje energie (ten je na zbytek roku a na celý rok 2023 odpuštěn)

Distribuce a doprava – cena podle spotřeby (za MWh), stálý měsíční plat. Tyto platby jdou na účet distributora, tedy „provozovatele trubek“
Ostatní služby – cena za služby Operátora trhu energií

Neregulovaná část

Silová elektřina – cena podle spotřeby (za kWh nebo MWh), fixní platba dodavateli. Tyto platby jdou na účet dodavatele

Cena za vlastní plyn podle spotřeby a stálý měsíční plat nebo platba za rezervovanou kapacitu

Daně

Spotřební daň z elektřiny – cena podle spotřeby (za kWh) Daň z přidané hodnoty: 21 procent na všechny složky ceny 

Daň z přidané hodnoty: 21 procent na všechny složky ceny

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Banky vylepšují svá sídla. Podívejte se, jak vypadají a co chystají

14. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Banky vylepšují svá sídla. Podívejte se, jak vypadají a co chystají

Zahrady na střechách, vlastní fitness centra, odpočinkové herny, výhledy na celou Prahu. Některé banky se pyšní dokonale vybavenými budovami, které pojmou tisíce zaměstnanců. Jiné najdeme... celý článek

Vystěhovat problémové nájemníky bude snadnější, schválila vláda

13. 6. 2024 | Petr Kučera

Vystěhovat problémové nájemníky bude snadnější, schválila vláda

Vláda podpořila změnu zákona, která pronajímatelům umožní jednodušší vystěhování problémových nájemníků. „Dojde tak ke zkrácení a především ke zjednodušení řízení před soudem,“ říká... celý článek

Staré kotle končí. Jak získat dotace a vyhnout se pokutám

12. 6. 2024 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Staré kotle končí. Jak získat dotace a vyhnout se pokutám

Od 1. září začne po mnoha odkladech platit zákaz provozu kotlů v nejhorších emisních třídách. Pokuta za provozování zakázaného kotle? Až padesát tisíc. Poradíme, jak poznat, jestli... celý článek

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebního spoření

10. 6. 2024 | Petr Kielar

Levnější než hypotéka. Porovnali jsme úvěry ze stavebního spoření

Úrokové sazby hypoték klesají, ale stále se drží nad pěti procenty. Úvěry poskytované bez zajištění nemovitostí jsou ještě dražší – kolem 6,5 %. V této situaci získávají na atraktivitě... celý článek

Zlevňování hypoték se zastavilo, ukazují čísla z bank

7. 6. 2024 | Olga Skalková

Zlevňování hypoték se zastavilo, ukazují čísla z bank

Dostupnost hypotečních úvěrů v Česku se moc nelepší. Průměrná nabídková sazba v bankách od února stagnuje.

Partners Financial Services