Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou (ČSSD) dnes oznámilo, že nedisponuje žádným nástrojem, který by mohl stovkám tisíc lidí poskytnout rychlou pomoc s prudkým zdražením energií. Dosavadní nástroje – mimořádnou okamžitou pomoc a dávky na bydlení – lze využít až později, vysvětluje.
Kvůli ukončení činnosti dosavadních dodavatelů, především ze skupiny Bohemia Energy, musely domácnosti přejít k dodavatelům poslední instance (DPI) a v extrémně krátkém termínu zaplatit několikanásobně vyšší zálohy na energie v řádech i desítek tisíc korun. Krach dodavatelů a zkušenost s režimem poslední instance se dotkly skoro pětiny (19 %) lidí, ukázal čerstvý průzkum agentury STEM/MARK. Dokonce každý druhý zná v okolí někoho, kdo tento problém musí řešit.
„V tuto chvíli je třeba, aby zákazníci neprodleně požádali o uzavření smluv na běžnou dodávku energií, to znamená, aby přešli z režimu DPI do standardního režimu a požadovali neprodleně po DPI vyúčtování reálné spotřeby. Následně na toto vyúčtování lze využít mimořádnou okamžitou pomoc – jednorázovou dávku vyplácenou Úřadem práce ČR, a to na pokrytí zvýšených nákladů domácnosti v případě, že na pokrytí nákladů vlastními silami objektivně nebudou mít dostatek prostředků,“ doporučuje ministerstvo práce a sociálních věcí.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) dnes řekl, že mnohonásobně vyšší zálohy může řešit i dávka mimořádné okamžité pomoci od úřadů práce. Podle Maláčové to však není reálné. „Nárok na mimořádnou okamžitou pomoc mají jenom lidé v hmotné nouzi. Úřad práce má tedy povinnost zjišťovat jejich příjmy, takže to není rychlé a okamžité řešení a dotklo by se jenom zlomku domácností,“ vysvětluje Maláčová. Chce zabránit tomu, aby se lidé v pátek – po čtvrtečním volnu – vrhli na úřady práce a způsobili tam kolaps.
Maláčová prosazuje koordinovanou akci na úrovni celé vlády. Nejrychlejším a administrativně nejméně náročným řešením by podle ní byla státní dotace, půjčka či garance pro dodavaele poslední instance. Ve hře je také bezúročná půjčka pro domácnosti, jak navrhují odbory. Připomněla i takzvané energošeky, o nichž v září mluvil Havlíček. Ten ale nakonec dal přednost odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje (maximálně 1500 korun ročně za domácnost) a dočasnému zrušení DPH (21 %) – ani jedna z těchto úlev však lidem nepomůže s rychlým zaplacením mnohonásobně vyšší zálohy.
Pokud jde o celkové promítnutí růstu cen energií do dávek na bydlení, je prý ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připraveno ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a regulačním úřadem „nastavit dávkovou pomoc tak, aby jako jeden z nástrojů veřejné politiky pomohla domácnostem s pokrytím zvýšených nákladů na ceny energií“. Tato úprava však podle MPSV vyžaduje legislativní změnu a navýšení prostředků v rozpočtové kapitole MPSV. Pro nastavení dávkové pomoci je nezbytná alespoň základní predikce vývoje cen na trhu s energiemi a transparentní chování dodavatelů, dodává.
„Ministerstvo má za to, že výše záloh je dodavateli institutu poslední instance stanovená nestandardním způsobem a lze očekávat, že situace po vyúčtování reálné spotřeby při ukončení odběru od DPI bude výrazně odlišná. Nastalá situace musí být řešena z úrovně státu vůči dodavatelům energií, který v oblasti trhu s energiemi zastupuje ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad,“ napsalo ministerstvo v dnešním prohlášení.
„Domníváme se, že nepřípustným způsobem selhala základní ochrana spotřebitele v situaci, kdy odebíraná komodita slouží k zajištění základní životní potřeby, a pokud skutečně „energetická“ legislativa neumožňuje spotřebitele dostatečně ochránit v případě, kdy je možné náhlé ukončení smluvního vztahu s dodavatelem, měl být k dispozici garanční fond státu a stanovena povinnost dodavatelů vytvářet rezervy jakožto systémový nástroj pomoci,“ poznamenává ministerstvo práce a sociálních věcí.
Petr Kučera
Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
27. 10. 2021 21:02, zdenda
Senátoři to vyřešili ihned, bohužel jen pro sebe a jim podobným. Opravdu potřebujeme senát ?
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
29. 10. 2021 10:11
to je dobre energie jsou jeste porad moc levny cesi jsou druhorady narod
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.