Se zálohou na energie lidem nepomůžeme, říká Maláčová

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 27. 10. 2021 17:10 aktualizováno 27. 10. 2021 17:30 | 22 komentářů
Se zálohou na energie lidem nepomůžeme, říká Maláčová

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou (ČSSD) dnes oznámilo, že nedisponuje žádným nástrojem, který by mohl stovkám tisíc lidí poskytnout rychlou pomoc s prudkým zdražením energií. Dosavadní nástroje – mimořádnou okamžitou pomoc a dávky na bydlení – lze využít až později, vysvětluje.

Kvůli ukončení činnosti dosavadních dodavatelů, především ze skupiny Bohemia Energy, musely domácnosti přejít k dodavatelům poslední instance (DPI) a v extrémně krátkém termínu zaplatit několikanásobně vyšší zálohy na energie v řádech i desítek tisíc korun. Krach dodavatelů a zkušenost s režimem poslední instance se dotkly skoro pětiny (19 %) lidí, ukázal čerstvý průzkum agentury STEM/MARK. Dokonce každý druhý zná v okolí někoho, kdo tento problém musí řešit. 

„V tuto chvíli je třeba, aby zákazníci neprodleně požádali o uzavření smluv na běžnou dodávku energií, to znamená, aby přešli z režimu DPI do standardního režimu a požadovali neprodleně po DPI vyúčtování reálné spotřeby. Následně na toto vyúčtování lze využít mimořádnou okamžitou pomoc – jednorázovou dávku vyplácenou Úřadem práce ČR, a to na pokrytí zvýšených nákladů domácnosti v případě, že na pokrytí nákladů vlastními silami objektivně nebudou mít dostatek prostředků,“ doporučuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) dnes řekl, že mnohonásobně vyšší zálohy může řešit i dávka mimořádné okamžité pomoci od úřadů práce. Podle Maláčové to však není reálné. „Nárok na mimořádnou okamžitou pomoc mají jenom lidé v hmotné nouzi. Úřad práce má tedy povinnost zjišťovat jejich příjmy, takže to není rychlé a okamžité řešení a dotklo by se jenom zlomku domácností,“ vysvětluje Maláčová. Chce zabránit tomu, aby se lidé v pátek – po čtvrtečním volnu – vrhli na úřady práce a způsobili tam kolaps.

Maláčová prosazuje koordinovanou akci na úrovni celé vlády. Nejrychlejším a administrativně nejméně náročným řešením by podle ní byla státní dotace, půjčka či garance pro dodavaele poslední instance. Ve hře je také bezúročná půjčka pro domácnosti, jak navrhují odbory. Připomněla i takzvané energošeky, o nichž v září mluvil Havlíček. Ten ale nakonec dal přednost odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje (maximálně 1500 korun ročně za domácnost) a dočasnému zrušení DPH (21 %) – ani jedna z těchto úlev však lidem nepomůže s rychlým zaplacením mnohonásobně vyšší zálohy. 

Podávají pomocnou ruku?

Zdroj: Shutterstock

Nepoctiví prodejci lidem nabízejí pomoc s výběrem nového dodavatele, ale jejich služby ale mohou přivést zákazníky do ještě větších problémů, upozorňuje Energetický regulační úřad.

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad
 

Pokud jde o celkové promítnutí růstu cen energií do dávek na bydlení, je prý ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připraveno ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a regulačním úřadem „nastavit dávkovou pomoc tak, aby jako jeden z nástrojů veřejné politiky pomohla domácnostem s pokrytím zvýšených nákladů na ceny energií“. Tato úprava však podle MPSV vyžaduje legislativní změnu a navýšení prostředků v rozpočtové kapitole MPSV. Pro nastavení dávkové pomoci je nezbytná alespoň základní predikce vývoje cen na trhu s energiemi a transparentní chování dodavatelů, dodává.

„Ministerstvo má za to, že výše záloh je dodavateli institutu poslední instance stanovená nestandardním způsobem a lze očekávat, že situace po vyúčtování reálné spotřeby při ukončení odběru od DPI bude výrazně odlišná. Nastalá situace musí být řešena z úrovně státu vůči dodavatelům energií, který v oblasti trhu s energiemi zastupuje ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad,“ napsalo ministerstvo v dnešním prohlášení.

„Domníváme se, že nepřípustným způsobem selhala základní ochrana spotřebitele v situaci, kdy odebíraná komodita slouží k zajištění základní životní potřeby, a pokud skutečně „energetická“ legislativa neumožňuje spotřebitele dostatečně ochránit v případě, kdy je možné náhlé ukončení smluvního vztahu s dodavatelem, měl být k dispozici garanční fond státu a stanovena povinnost dodavatelů vytvářet rezervy jakožto systémový nástroj pomoci,“ poznamenává ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 10. 2021 21:02, zdenda

Senátoři to vyřešili ihned, bohužel jen pro sebe a jim podobným. Opravdu potřebujeme senát ?

+35
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 10. 2021 8:53, Květa

Senát je instituce jen pro sebe, není potřeba! Drzost o jejich platech je šílená.Není to žádná pojistka pro stát, je to uschovna.Občané žiji na pokraji nouze, pokud nepočítám podnikatele.Důchodci vychovali děti , je to kolotoč přirozený, a vše jsme si platili, máme nárok žit důstojně, né z 13 tisíc a nyní tato situace.Srovnat platy a max do 50tis, víc né-oni nahoře žijí jinak.Tato vláda byla dobrá, nová bude potěj Lojza.
Senát je k ničemu.darmožrouti.

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Další zdražení energií. Stoupne i regulovaná část ceny

1. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Další zdražení energií. Stoupne i regulovaná část ceny

Ceny elektřiny a plynu čeká na začátku roku 2022 další zvýšení. Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes zveřejnil rozhodnutí o regulované části cen obou energií na příští rok.

ČNB omezuje hypotéky. Byty jsou předražené, říká

25. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

ČNB omezuje hypotéky. Byty jsou předražené, říká

Banky budou muset opět hlídat parametry u hypoték a půjčovat jen lidem, kteří splní podmínky stanovené centrální bankou. Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla, že se... celý článek

Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

24. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

Na bývalé klienty společnosti Bohemia Energy míří nový podvod. Zneužívá jména lidí, kteří se před několika lety angažovali v akci Poplatky zpět.

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

24. 11. 2021 | Veronika Hejná | 16 komentářů

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

Které věci nemůže exekutor zabavit? Jaké vybavení domácnosti je obvyklé a co dlužník nezbytně potřebuje? Máme podrobnosti.

ČNB přiškrtí hypotéky, čeká analytik

23. 11. 2021 | Michal Skořepa | 5 komentářů

ČNB přiškrtí hypotéky, čeká analytik

Autor komentáře je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické.

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.