Se zálohou na energie lidem nepomůžeme, říká Maláčová

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 27. 10. 2021 17:10 aktualizováno 27. 10. 2021 17:30 | 22 komentářů
Se zálohou na energie lidem nepomůžeme, říká Maláčová

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Janou Maláčovou (ČSSD) dnes oznámilo, že nedisponuje žádným nástrojem, který by mohl stovkám tisíc lidí poskytnout rychlou pomoc s prudkým zdražením energií. Dosavadní nástroje – mimořádnou okamžitou pomoc a dávky na bydlení – lze využít až později, vysvětluje.

Kvůli ukončení činnosti dosavadních dodavatelů, především ze skupiny Bohemia Energy, musely domácnosti přejít k dodavatelům poslední instance (DPI) a v extrémně krátkém termínu zaplatit několikanásobně vyšší zálohy na energie v řádech i desítek tisíc korun. Krach dodavatelů a zkušenost s režimem poslední instance se dotkly skoro pětiny (19 %) lidí, ukázal čerstvý průzkum agentury STEM/MARK. Dokonce každý druhý zná v okolí někoho, kdo tento problém musí řešit. 

„V tuto chvíli je třeba, aby zákazníci neprodleně požádali o uzavření smluv na běžnou dodávku energií, to znamená, aby přešli z režimu DPI do standardního režimu a požadovali neprodleně po DPI vyúčtování reálné spotřeby. Následně na toto vyúčtování lze využít mimořádnou okamžitou pomoc – jednorázovou dávku vyplácenou Úřadem práce ČR, a to na pokrytí zvýšených nákladů domácnosti v případě, že na pokrytí nákladů vlastními silami objektivně nebudou mít dostatek prostředků,“ doporučuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) dnes řekl, že mnohonásobně vyšší zálohy může řešit i dávka mimořádné okamžité pomoci od úřadů práce. Podle Maláčové to však není reálné. „Nárok na mimořádnou okamžitou pomoc mají jenom lidé v hmotné nouzi. Úřad práce má tedy povinnost zjišťovat jejich příjmy, takže to není rychlé a okamžité řešení a dotklo by se jenom zlomku domácností,“ vysvětluje Maláčová. Chce zabránit tomu, aby se lidé v pátek – po čtvrtečním volnu – vrhli na úřady práce a způsobili tam kolaps.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Maláčová prosazuje koordinovanou akci na úrovni celé vlády. Nejrychlejším a administrativně nejméně náročným řešením by podle ní byla státní dotace, půjčka či garance pro dodavaele poslední instance. Ve hře je také bezúročná půjčka pro domácnosti, jak navrhují odbory. Připomněla i takzvané energošeky, o nichž v září mluvil Havlíček. Ten ale nakonec dal přednost odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje (maximálně 1500 korun ročně za domácnost) a dočasnému zrušení DPH (21 %) – ani jedna z těchto úlev však lidem nepomůže s rychlým zaplacením mnohonásobně vyšší zálohy. 

Podávají pomocnou ruku?

Zdroj: Shutterstock

Nepoctiví prodejci lidem nabízejí pomoc s výběrem nového dodavatele, ale jejich služby ale mohou přivést zákazníky do ještě větších problémů, upozorňuje Energetický regulační úřad.

Energošmejdi nabízejí „pomoc“. Vyjde draho, varuje úřad
 

Pokud jde o celkové promítnutí růstu cen energií do dávek na bydlení, je prý ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připraveno ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a regulačním úřadem „nastavit dávkovou pomoc tak, aby jako jeden z nástrojů veřejné politiky pomohla domácnostem s pokrytím zvýšených nákladů na ceny energií“. Tato úprava však podle MPSV vyžaduje legislativní změnu a navýšení prostředků v rozpočtové kapitole MPSV. Pro nastavení dávkové pomoci je nezbytná alespoň základní predikce vývoje cen na trhu s energiemi a transparentní chování dodavatelů, dodává.

„Ministerstvo má za to, že výše záloh je dodavateli institutu poslední instance stanovená nestandardním způsobem a lze očekávat, že situace po vyúčtování reálné spotřeby při ukončení odběru od DPI bude výrazně odlišná. Nastalá situace musí být řešena z úrovně státu vůči dodavatelům energií, který v oblasti trhu s energiemi zastupuje ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad,“ napsalo ministerstvo v dnešním prohlášení.

„Domníváme se, že nepřípustným způsobem selhala základní ochrana spotřebitele v situaci, kdy odebíraná komodita slouží k zajištění základní životní potřeby, a pokud skutečně „energetická“ legislativa neumožňuje spotřebitele dostatečně ochránit v případě, kdy je možné náhlé ukončení smluvního vztahu s dodavatelem, měl být k dispozici garanční fond státu a stanovena povinnost dodavatelů vytvářet rezervy jakožto systémový nástroj pomoci,“ poznamenává ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 10. 2021 21:02, zdenda

Senátoři to vyřešili ihned, bohužel jen pro sebe a jim podobným. Opravdu potřebujeme senát ?

+38
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 10. 2021 10:11

to je dobre energie jsou jeste porad moc levny cesi jsou druhorady narod

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nová zelená úsporám bude pro víc lidí. I s přídavkem na dítě

7. 12. 2023 | Gabriel Pleska

Nová zelená úsporám bude pro víc lidí. I s přídavkem na dítě

Příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light se dnes dočasně uzavřel. Až se 17. ledna znovu rozjede, bude o ni moct požádat víc lidí – i rodiny pobírající přídavek na... celý článek

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Partners Financial Services