Pražská plynárenská „upravuje cenu“. Tohle nemá obdobu, píše

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 21. 10. 2021 | 28 komentářů
Pražská plynárenská „upravuje cenu“. Tohle nemá obdobu, píše

Zdroj: Shutterstock

Pražská plynárenská od 1. listopadu zdraží zemní plyn podle ceníku Standard v průměru o 24,6 procenta. Ve sdělení o „úpravě cen“ připomíná, že v předchozích více než devíti letech ji držela pro domácnosti na stabilní úrovni nebo ji snižovala.

„Důvodem tohoto kroku je nepříznivý a turbulentní vývoj na velkoobchodních trzích, který v posledních letech nemá obdobu a kdy cena zemního plynu za poslední rok vzrostla několikanásobně. I přes průběžný nepřetržitý růst cen jsme se po celý letošní rok snažili nepřenášet důsledky této situace na zákazníky. To je však za současného stavu dlouhodobě neudržitelné,“ píše Pražská plynárenská.

Městem ovládaná Pražská plynárenská má kolem 425 tisíc odběrných míst. Zdražení se týká jen zákazníků, kteří využívají základní ceník Standard nebo produkty na něj přímo navázané. Nevztahuje se na tedy na dříve sjednané fixace nebo jiné produkty.

„Základní ceník Standard využívají z velké části zákazníci s malou spotřebou, využívající zemní plyn například pouze k vaření), kdy zvýšení ceny tak nebude z hlediska celkové částky výrazné,“ říká mluvčí Miroslav Vránek a přidává typické příklady:

  • Domácnosti, která využívá plyn na vaření v bytě s ročním odběrem 0,4 MWh, stoupnou měsíční náklady o 49 korun.
  • Domácnosti, která využívá plyn na vaření a ohřev vody v bytě s ročním odběrem 4 MWh, stoupnou měsíční náklady o 149 korun.
  • Domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a topení v bytě s ročním odběrem 11 MWh, stoupnou měsíční náklady o 356 korun.

„Úpravu cen“ už v minulém týdnu ohlásil i největší tuzemský dodavatel plynu – společnost Innogy Energie. Od 20. listopadu stoupne celková roční platba za dodávku plynu pro domácnosti a malé zákazníky u základního produktu Standard v průměru o 10,6 procenta. Zdražení se nedotkne dříve sjednaných fixací, které podle firmy využívá víc než polovina zákazníků.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 28 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 10. 2021 9:35, Ocásek

Je zajímavé, že všechny společnosti zdražují energie vždy na zimní topnou sezonu a na léto se energie mírně zlevní, tomu se říká pomoc občanům

+120
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 10. 2021 17:40

Zvedani cen ma dulezitou funkci v regulaci poptavky, kdyz je nedostatek zbozi. Lidi co zbozi nepotrebuji ho prestanou kupovat nebo omezi mnozstvi co kupuji a tim padem zustane vice zbozi pro lidi co ho potrebuji treba pri vyrobe a jsou ochotni zaplatit vysoke ceny.Viz enegeticka krize co nas ceka tuto zimu, misto aby politici nechali trh pracovat tak zacnou dotovat chude a zrusi DPH a tim padem se nesnizi spotreba energii a fabriky nebudou mit jak vyrabet, protoze nebude dostatek energie a budeme mit vypadky.

Zobrazit celé vlákno

-51
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Startují výhodné úvěry k programu Oprav dům po babičce. Mají bezkonkurenční úrok

29. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Startují výhodné úvěry k programu Oprav dům po babičce. Mají bezkonkurenční úrok

Dotační program Oprav dům po babičce doplní nabídka výhodných úvěrů od stavebních spořitelen a bank. Úrok bude poloviční proti tomu, co běžně nabízí trh – maximální RPSN bude 3,5 procenta... celý článek

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

28. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

Dodavatel energií innogy zákazníkům od března výrazně zlevní fixovanou elektřinu i plyn. Změny cen se týkají hlavně dvouletých fixovaných produktů, u nichž společnost eviduje velký... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

22. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Bydlení už víc nezlevní, hlásí banka. Ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů i rodinných domů v loňském roce klesly. Vyplývá to ze statistiky ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Základem jsou odhady tržních cen nemovitostí... celý článek

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

21. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Trh s bydlením ožil. Ceny mírně klesly, ukazují nová čísla

Realitní trh v Česku po několika letech útlumu postupně ožívá. Prodeje nemovitostí začaly opět mírně stoupat. V mezinárodním srovnání dlouhodobě patříme mezi země, kde se zdražuje nejrychleji.... celý článek

Partners Financial Services