PPF chce stáhnout akcie O2 z burzy, chystá vytěsnění

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 23. 6. 2021 20:35 aktualizováno 24. 6. 2021 10:01 | 4 komentáře
PPF chce stáhnout akcie O2 z burzy, chystá vytěsnění

Zdroj: PPF

Skupina PPF chce kompletně ovládnout operátora O2 Czech Republic. Přes společnost PPF Telco koupila od kvalifikovaných investorů další akcie, s nimiž se obchodovalo na pražské burze.

Záměr dostat se metodou takzvaného zrychleného odkupu přes 90% podíl oznámila ve středu večer po zavření burzy. Hned ve čtvrtek ráno, ještě před otevřením burzy, hlásí, že má splněno. Konkrétně skupina PPF a osoby jednající s ní ve shodě nyní vlastní už 90,01 % akcií O2. Doteď to bylo 83,58 %.

Nyní PPF začne chystat vytěsnění zbylých menšinových akcionářů.

„Díky nabytí většího než 90% podílu na základním kapitálu a hlasovacích právech v O2 CR může společnost PPF Telco využít své právo požádat valnou hromadu akcionářů O2 CR o schválení povinného odkupu zbývajících minoritních akcií O2 CR. Cílem povinného odkupu je nucený přechod všech akcií ve vlastnictví ostatních akcionářů O2 CR na společnost PPF Telco,“ říká mluvčí PPF Leoš Rousek.

Při následném vytěsnění budou na výnosy z prodeje akcií O2 uplatňována běžná daňová pravidla. „Vytěsnění minoritních akcionářů není v zákoně o daních z příjmů jakkoliv upraveno. Bude se tedy postupovat podle běžných pravidel,“ říká Lukáš Eisenwort, daňový poradce a partner společnosti EK Partners.

„Možné je jak osvobození příjmů do 100 000 Kč za rok – vztahuje se na všechny příjmy z převodu cenných papírů, nebo osvobození na základě splnění časového testu držby (aktuálně tři roky). Pokud akcionář na ani jedno osvobození nedosáhne, musí zdanit zisk z prodeje (rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou),“ vysvětluje Eisenwort.

Srovnejte si to s námi

Akcie O2 ve středu na pražské burze uzavřely obchodování na ceně 269 korun za kus, dnes kolem půl desáté reagují na zprávy o chystaném vytěsnění propadem kurzu o necelá tři procenta na cenu kolem 262 korun. Před rozhodným dnem pro výplatu dividendy se dostaly i na 298 korun, na druhou stranu od léta 2019 se většinou pohybovaly na úrovni mezi 215 a 230 korunami.

PPF svůj záměr na stažení akcií O2 z burzy vysvětluje tím, že objem obchodů, se kterými se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, již delší dobu strmě klesá. V tomto roce dosahuje průměrný denní objem obchodů 9,3 milionů korun, což podle PPF odpovídá tržní likviditě velmi malého akciového titulu.

„Transakce s akciemi O2 CR v objemech na úrovni alespoň desítek milionů korun, což by odpovídalo významu této společnosti, jsou tak nyní v běžném obchodním režimu neuskutečnitelné. Pro srovnání v roce 2011 dosahoval průměrný denní objem obchodů s akciemi O2 CR 134 milionů korun. O pět let později klesl na 33 milionů korun,“ říká Rousek.

Investorům, kteří akcie prodali v režimu zrychleného odkupu, zůstává nárok na výplatu dividendy ze zisku za rok 2020. „Nárok na výplatu tohoto podílu na zisku bude zachován také pro drobné akcionáře v rámci následného povinného odkupu,“ dodává Rousek. Rozhodným dnem pro nárok na dividendu byl 21. červen. Výplata začne 21. července.

Akcie O2 na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak vybrat akcie a kde je koupit. Návod pro začátečníky

29. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Jak vybrat akcie a kde je koupit. Návod pro začátečníky

Lákají vás příběhy o pohádkových ziscích třeba na akciích Applu nebo Tesly? Nebudeme vám slibovat, že jich dosáhnete, ale vysvětlíme vám základní pravidla a přidáme i konkrétní tipy... celý článek

Spojení Monety a Air Bank neprošlo, rozhodli akcionáři

22. 6. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Spojení Monety a Air Bank neprošlo, rozhodli akcionáři

Valná hromada neschválila plán skupiny PPF a představenstva Monety na vznik třetí největší banky v Česku. Naprostá většina akcionářů sice souhlasila se samotným spojením, chybělo však... celý článek

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

16. 6. 2021 | Petr Kučera

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

Valná hromada telekomunikační společnosti O2 ze společnosti PPF odsouhlasila návrh představenstva ohledně dividendy. Za standardní akcii vyplatí celkem 21 korun před zdaněním.

Na pražskou burzu míří výrobce příslušenství k mobilům

11. 6. 2021 | Petr Kučera

Na pražskou burzu míří výrobce příslušenství k mobilům

Společnost Recall, výrobce mobilního příslušenství značky Fixed, chce v letošním roce vstoupit na trh Start pražské burzy. Ráda by vybrala 45 milionů korun na rozvoj nových produktů... celý článek

Pražská burza je nejvýš za posledních deset let

7. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Pražská burza je nejvýš za posledních deset let

Index pražské burzy PX se během dnešního obchodování dostal na nejvyšší hodnoty za posledních téměř deset let. Přes 1180 bodů měl naposledy v červenci roku 2011, oznámila Burza cenných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.