PPF chce stáhnout akcie O2 z burzy, chystá vytěsnění

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 23. 6. 2021 20:35 aktualizováno 24. 6. 2021 10:01 | 5 komentářů
PPF chce stáhnout akcie O2 z burzy, chystá vytěsnění

Zdroj: PPF

Skupina PPF chce kompletně ovládnout operátora O2 Czech Republic. Přes společnost PPF Telco koupila od kvalifikovaných investorů další akcie, s nimiž se obchodovalo na pražské burze.

Záměr dostat se metodou takzvaného zrychleného odkupu přes 90% podíl oznámila ve středu večer po zavření burzy. Hned ve čtvrtek ráno, ještě před otevřením burzy, hlásí, že má splněno. Konkrétně skupina PPF a osoby jednající s ní ve shodě nyní vlastní už 90,01 % akcií O2. Doteď to bylo 83,58 %.

Nyní PPF začne chystat vytěsnění zbylých menšinových akcionářů.

„Díky nabytí většího než 90% podílu na základním kapitálu a hlasovacích právech v O2 CR může společnost PPF Telco využít své právo požádat valnou hromadu akcionářů O2 CR o schválení povinného odkupu zbývajících minoritních akcií O2 CR. Cílem povinného odkupu je nucený přechod všech akcií ve vlastnictví ostatních akcionářů O2 CR na společnost PPF Telco,“ říká mluvčí PPF Leoš Rousek.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Při následném vytěsnění budou na výnosy z prodeje akcií O2 uplatňována běžná daňová pravidla. „Vytěsnění minoritních akcionářů není v zákoně o daních z příjmů jakkoliv upraveno. Bude se tedy postupovat podle běžných pravidel,“ říká Lukáš Eisenwort, daňový poradce a partner společnosti EK Partners.

„Možné je jak osvobození příjmů do 100 000 Kč za rok – vztahuje se na všechny příjmy z převodu cenných papírů, nebo osvobození na základě splnění časového testu držby (aktuálně tři roky). Pokud akcionář na ani jedno osvobození nedosáhne, musí zdanit zisk z prodeje (rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou),“ vysvětluje Eisenwort.

Srovnejte si to s námi

Akcie O2 ve středu na pražské burze uzavřely obchodování na ceně 269 korun za kus, dnes kolem půl desáté reagují na zprávy o chystaném vytěsnění propadem kurzu o necelá tři procenta na cenu kolem 262 korun. Před rozhodným dnem pro výplatu dividendy se dostaly i na 298 korun, na druhou stranu od léta 2019 se většinou pohybovaly na úrovni mezi 215 a 230 korunami.

PPF svůj záměr na stažení akcií O2 z burzy vysvětluje tím, že objem obchodů, se kterými se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, již delší dobu strmě klesá. V tomto roce dosahuje průměrný denní objem obchodů 9,3 milionů korun, což podle PPF odpovídá tržní likviditě velmi malého akciového titulu.

„Transakce s akciemi O2 CR v objemech na úrovni alespoň desítek milionů korun, což by odpovídalo významu této společnosti, jsou tak nyní v běžném obchodním režimu neuskutečnitelné. Pro srovnání v roce 2011 dosahoval průměrný denní objem obchodů s akciemi O2 CR 134 milionů korun. O pět let později klesl na 33 milionů korun,“ říká Rousek.

Investorům, kteří akcie prodali v režimu zrychleného odkupu, zůstává nárok na výplatu dividendy ze zisku za rok 2020. „Nárok na výplatu tohoto podílu na zisku bude zachován také pro drobné akcionáře v rámci následného povinného odkupu,“ dodává Rousek. Rozhodným dnem pro nárok na dividendu byl 21. červen. Výplata začne 21. července.

Akcie O2 na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

10. 8. 2023 | Petr Kučera

Trh Start pražské burzy změní způsob obchodování

S akciemi na trhu Start pražské burzy se od 1. září začne obchodovat v?kontinuálním režimu, tedy stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Obchodování v?kontinuálním režimu... celý článek

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

6. 8. 2023 | Gabriel Pleska

Vyznáte se na pražské burze? Investujte čas do kvízu

Není nutné vědět, kdy burza vznikla, abyste na ní mohli vydělat miliony. Na druhou stranu mít přehled (nebo umět zablufovat, že ho máte), to se v byznyse počítá. Máte přehled o pražské... celý článek

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

28. 7. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Dividendu ČEZ dostanete snadněji. Novinka pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ od letošního srpna zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

26. 7. 2023 | Petr Kučera

Úspěch, hlásí mmcité. O nové akcie na pražské burze byl zájem

Skupina mmcité, výrobce městského mobiliáře z Uherského Hradiště, prodala při veřejné nabídce (IPO) všechny nabízené akcie. Úpis skončil dnes v poledne.

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

11. 7. 2023 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu jde výrobce městského mobiliáře. Koupíte nové akcie?

Bílovická akciová společnost mmcité, která se zabývá navrhováním a výrobou městského mobiliáře, nabídne své akcie na trhu Start Burzy cenných papírů Praha. Firma dá k dispozici až třetinový... celý článek

Partners Financial Services