PPF chce stáhnout akcie O2 z burzy, chystá vytěsnění

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 23. 6. 2021 20:35 aktualizováno 24. 6. 2021 10:01 | 5 komentářů
PPF chce stáhnout akcie O2 z burzy, chystá vytěsnění

Zdroj: PPF

Skupina PPF chce kompletně ovládnout operátora O2 Czech Republic. Přes společnost PPF Telco koupila od kvalifikovaných investorů další akcie, s nimiž se obchodovalo na pražské burze.

Záměr dostat se metodou takzvaného zrychleného odkupu přes 90% podíl oznámila ve středu večer po zavření burzy. Hned ve čtvrtek ráno, ještě před otevřením burzy, hlásí, že má splněno. Konkrétně skupina PPF a osoby jednající s ní ve shodě nyní vlastní už 90,01 % akcií O2. Doteď to bylo 83,58 %.

Nyní PPF začne chystat vytěsnění zbylých menšinových akcionářů.

„Díky nabytí většího než 90% podílu na základním kapitálu a hlasovacích právech v O2 CR může společnost PPF Telco využít své právo požádat valnou hromadu akcionářů O2 CR o schválení povinného odkupu zbývajících minoritních akcií O2 CR. Cílem povinného odkupu je nucený přechod všech akcií ve vlastnictví ostatních akcionářů O2 CR na společnost PPF Telco,“ říká mluvčí PPF Leoš Rousek.

Při následném vytěsnění budou na výnosy z prodeje akcií O2 uplatňována běžná daňová pravidla. „Vytěsnění minoritních akcionářů není v zákoně o daních z příjmů jakkoliv upraveno. Bude se tedy postupovat podle běžných pravidel,“ říká Lukáš Eisenwort, daňový poradce a partner společnosti EK Partners.

„Možné je jak osvobození příjmů do 100 000 Kč za rok – vztahuje se na všechny příjmy z převodu cenných papírů, nebo osvobození na základě splnění časového testu držby (aktuálně tři roky). Pokud akcionář na ani jedno osvobození nedosáhne, musí zdanit zisk z prodeje (rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou),“ vysvětluje Eisenwort.

Srovnejte si to s námi

Akcie O2 ve středu na pražské burze uzavřely obchodování na ceně 269 korun za kus, dnes kolem půl desáté reagují na zprávy o chystaném vytěsnění propadem kurzu o necelá tři procenta na cenu kolem 262 korun. Před rozhodným dnem pro výplatu dividendy se dostaly i na 298 korun, na druhou stranu od léta 2019 se většinou pohybovaly na úrovni mezi 215 a 230 korunami.

PPF svůj záměr na stažení akcií O2 z burzy vysvětluje tím, že objem obchodů, se kterými se tyto cenné papíry na pražské burze obchodují, již delší dobu strmě klesá. V tomto roce dosahuje průměrný denní objem obchodů 9,3 milionů korun, což podle PPF odpovídá tržní likviditě velmi malého akciového titulu.

„Transakce s akciemi O2 CR v objemech na úrovni alespoň desítek milionů korun, což by odpovídalo významu této společnosti, jsou tak nyní v běžném obchodním režimu neuskutečnitelné. Pro srovnání v roce 2011 dosahoval průměrný denní objem obchodů s akciemi O2 CR 134 milionů korun. O pět let později klesl na 33 milionů korun,“ říká Rousek.

Investorům, kteří akcie prodali v režimu zrychleného odkupu, zůstává nárok na výplatu dividendy ze zisku za rok 2020. „Nárok na výplatu tohoto podílu na zisku bude zachován také pro drobné akcionáře v rámci následného povinného odkupu,“ dodává Rousek. Rozhodným dnem pro nárok na dividendu byl 21. červen. Výplata začne 21. července.

Akcie O2 na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 22 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Gevorkyan překonal Pilulku. Za akcie dostane přes 700 milionů

15. 6. 2022 | Jiří Hovorka

Gevorkyan překonal Pilulku. Za akcie dostane přes 700 milionů

Slovenská společnost Gevorkyan upsala své akcie na trhu Start pražské burzy na spodní hranici cenového rozpětí. I tak se první zahraniční firma na tomto trhu zároveň stala doposud největší... celý článek

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

9. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Tři nováčci na burze. Vyberete dividendy, nebo vsadíte na růst?

Jak lákavá je nabídka akcií společností Gevorkyan a M&T 1997? Máte čekat na Coloseum? Zeptali jsme se investičních expertů.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.