Investice: Chladná hlava, půl úspěchu

Radim Krejčí | rubrika: Komentář | 25. 6. 2021
Pro zdárné investování platí jednoduché pravidlo: zachovat si chladnou hlavu. Kdo tohle ovládne, pro toho má trh široké možnosti. A čím dřív se to člověk naučí, tím líp.
Investice: Chladná hlava, půl úspěchu

Zdroj: Shutterstock

Proč vůbec investovat? Někdo se chce zajistit na důchod, pro jiného je to vášeň. Základní motiv je ale stejný: každý investor se snaží navýšit hodnotu svých peněz, nebo aspoň peníze ochránit před snižováním jejich reálné hodnoty. Ta se kvůli pozvolnému růstu cen v čase mění, za stokorunu dnes pořídíte míň než za stokorunu před deseti lety.

Pokud se situace výrazně nezmění, tento trend bude pokračovat i v následujících letech. Každý rok bude vaše stokoruna ztrácet sílu a každý rok si za ni pořídíte o něco míň. Při dvouprocentní inflaci, na kterou Česká národní banka cílí (aktuálně je ale růst cen rychlejší), bude mít stokoruna za deset let hodnotu zhruba jako dnešních 82 korun, za dvacet let to bude 67 a za padesát jen 37 korun.

Právě inflace je důvod, proč nenechávat peníze ležet na běžném nebo spořicím účtu. Z pohledu zhodnocení nabízejí obě možnosti takřka stejný výnos blížící se nule. Jaký pak dává smysl spořit, když si ve výsledku za ušetřené peníze pořídíte míň? Každý, kdo chce peníze ochránit a zhodnotit, tak musí vyrazit jiným směrem: investovat.

S investováním je sice spojené riziko, ale bez toho se většina z nás do důchodu prostě neprospoří.

O autorovi

Radim KrejčíZdroj: Portu

Radim Krejčí je ředitel investiční platformy Portu.

Jednoduché pravidlo

Začít s investováním není složité. Kapitálové trhy nejsou jen doménou bankéřů a hrstky vyvolených. Nemusíte sledovat každý den vývoj cen akcií a nepotřebujete ani vědět, za kolik se dnes obchoduje Microsoft. Nejdůležitější je řídit se několika základními pravidly a zbytečně nepanikařit.

Ostatně právě zůstat klidný je nejdůležitější schopnost, která začínajícím investorům často chybí. Pozorovat, jak investice klesá o jednotky nebo klidně desítky procent, nemusí být jednoduché. Potkal jsem za svůj život řadu lidí, kteří v podobné situaci investice prodali. Doteď pak mluví o akciovém trhu jako o místu, kde nováčka automaticky čeká ztráta. Často by přitom stačilo prostě jen počkat.

Nejlepší způsob, jak s investováním začít, je pravidelná investice do koše skládajícího se z více firem. Diverzifikace investic slouží jako ochrana proti špatnému výběru. Každý správný hospodář ví, že sázet všechny peníze na jednu kartu se nemusí vyplatit. Má tak víc projektů, mezi které finance alokuje. Když jeden propadne, neznamená to pro něj bankrot.

Stejným způsobem se chová i rozumný investor. Proto je extrémně spekulativní kupovat jen bitcoin nebo jen akcie Tesly, přestože se o nich všude mluví.

Drobné investice

Pro investování do stovek firem člověk nemusí být milionář. Existence frakčních akcií, a především burzovně obchodovatelných fondů (takzvaných ETF), znamená rovný přístup pro všechny. Koš složený ze stovek firem si člověk může pořídit třeba za tisícovku.

A tu tisícovku může posílat každý měsíc. Jakmile začne vydělávat víc, může posílat dva tisíce. A za pár let třeba tři. Neexistuje individuální pravidlo a situace každého je trochu jiná. To hlavní, co platí pro všechny, je, že důležité je začít včas. 

Radim Krejčí

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

27. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Na hříšných investicích dobrý fond nepostavíte, říká expert

Co v praxi znamená ESG investování, které se zaměřuje na společenskou odpovědnost? Petr Šimčák, ředitel investic v Amundi, v rozhovoru vysvětluje, proč to podle něj celé dává smysl.... celý článek

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

24. 7. 2021 | Daniel Tácha | 9 komentářů

Důvody k investicím do nemovitostí jen tak nezmizí

Pandemie, rostoucí inflace a nejistota z budoucího vývoje ještě víc rozhýbala hypoteční i realitní trh. Nemovitosti zejména ve velkých městech, kde poptávka významně převyšuje nabídku,... celý článek

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

22. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Investujte jako on. Podvody řeší známý ekonom, policie nepomůže

Dominik Stroukal je další z řady známých osobností, jejichž jméno podvodníci zneužívají, aby z lidí dostali peníze. A jsou úspěšní, jak ukazují příběhy mnoha podvedených, kteří se na... celý článek

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

21. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Fondee má novou licenci, chce do zahraničí

Investiční platforma Fondee dostala licenci obchodníka s cennými papíry od České národní banky. „Spolu s ní získáváme i právo takzvaného EU passportu, které hodláme využít pro expanzi... celý článek

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

19. 7. 2021 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Nejlepší podílové fondy roku. A kdo je letos v minusu

Na předních místech žebříčku nejvýkonnějších podílových fondů za letošní první pololetí najdeme fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické tituly. Znatelný... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.