Investice: Chladná hlava, půl úspěchu

Radim Krejčí | rubrika: Komentář | 25. 6. 2021
Pro zdárné investování platí jednoduché pravidlo: zachovat si chladnou hlavu. Kdo tohle ovládne, pro toho má trh široké možnosti. A čím dřív se to člověk naučí, tím líp.
Investice: Chladná hlava, půl úspěchu

Zdroj: Shutterstock

Proč vůbec investovat? Někdo se chce zajistit na důchod, pro jiného je to vášeň. Základní motiv je ale stejný: každý investor se snaží navýšit hodnotu svých peněz, nebo aspoň peníze ochránit před snižováním jejich reálné hodnoty. Ta se kvůli pozvolnému růstu cen v čase mění, za stokorunu dnes pořídíte míň než za stokorunu před deseti lety.

Pokud se situace výrazně nezmění, tento trend bude pokračovat i v následujících letech. Každý rok bude vaše stokoruna ztrácet sílu a každý rok si za ni pořídíte o něco míň. Při dvouprocentní inflaci, na kterou Česká národní banka cílí (aktuálně je ale růst cen rychlejší), bude mít stokoruna za deset let hodnotu zhruba jako dnešních 82 korun, za dvacet let to bude 67 a za padesát jen 37 korun.

Právě inflace je důvod, proč nenechávat peníze ležet na běžném nebo spořicím účtu. Z pohledu zhodnocení nabízejí obě možnosti takřka stejný výnos blížící se nule. Jaký pak dává smysl spořit, když si ve výsledku za ušetřené peníze pořídíte míň? Každý, kdo chce peníze ochránit a zhodnotit, tak musí vyrazit jiným směrem: investovat.

S investováním je sice spojené riziko, ale bez toho se většina z nás do důchodu prostě neprospoří.

O autorovi

Radim KrejčíZdroj: Portu

Radim Krejčí je ředitel investiční platformy Portu.

Jednoduché pravidlo

Začít s investováním není složité. Kapitálové trhy nejsou jen doménou bankéřů a hrstky vyvolených. Nemusíte sledovat každý den vývoj cen akcií a nepotřebujete ani vědět, za kolik se dnes obchoduje Microsoft. Nejdůležitější je řídit se několika základními pravidly a zbytečně nepanikařit.

Ostatně právě zůstat klidný je nejdůležitější schopnost, která začínajícím investorům často chybí. Pozorovat, jak investice klesá o jednotky nebo klidně desítky procent, nemusí být jednoduché. Potkal jsem za svůj život řadu lidí, kteří v podobné situaci investice prodali. Doteď pak mluví o akciovém trhu jako o místu, kde nováčka automaticky čeká ztráta. Často by přitom stačilo prostě jen počkat.

Nejlepší způsob, jak s investováním začít, je pravidelná investice do koše skládajícího se z více firem. Diverzifikace investic slouží jako ochrana proti špatnému výběru. Každý správný hospodář ví, že sázet všechny peníze na jednu kartu se nemusí vyplatit. Má tak víc projektů, mezi které finance alokuje. Když jeden propadne, neznamená to pro něj bankrot.

Stejným způsobem se chová i rozumný investor. Proto je extrémně spekulativní kupovat jen bitcoin nebo jen akcie Tesly, přestože se o nich všude mluví.

Drobné investice

Pro investování do stovek firem člověk nemusí být milionář. Existence frakčních akcií, a především burzovně obchodovatelných fondů (takzvaných ETF), znamená rovný přístup pro všechny. Koš složený ze stovek firem si člověk může pořídit třeba za tisícovku.

A tu tisícovku může posílat každý měsíc. Jakmile začne vydělávat víc, může posílat dva tisíce. A za pár let třeba tři. Neexistuje individuální pravidlo a situace každého je trochu jiná. To hlavní, co platí pro všechny, je, že důležité je začít včas. 

Radim Krejčí

 Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services