Jaké investice preferovat v příštím roce

Jan Traxler | rubrika: Analýza | 28. 12. 2010 | 15 komentářů
Jaké investice preferovat v příštím roce
Dva roky zpátky jsem říkal: „Dávejte si pod stromeček akcie.“ Globální akciový index MSCI World vzrostl za rok 2009 o 27 %. Loni jsem doporučoval nakupovat pšenici a kukuřici. Obě komodity podražily zhruba o 35 %. Na jaké investice se zaměřit s výhledem na příští rok?

Letos doporučuji investovat raději do rodiny a do přátel, neboť investice do vztahů je nejvíce návratná ze všech druhů investicNavíc akcie, komodity, dluhopisy ani nemovitosti dnes rozhodně nejsou levné a vhodné k nákupu.

Dluhopisy stojí před propastí

Zatímco na komoditních trzích se zjevně odráží očekávání zvýšené inflace – většina komodit podražila za rok 2010 o 20–30 % ( stříbrodokonce o 70 %) – dluhopisové trhy jako by vyčkávaly. Výnos do splatnosti desetiletého vládního dluhopisu činí v ČR pouhých 3,9 % p. a., v USA 3,3 %  p. a. a v Německu dokonce jen 2,9 % p. a.

No řekněte, byli byste ochotni půjčit vládě Spojených států peníze na 10 let za slíbený výnos3,3 % ročně? Já tedy rozhodně ne. Jednak je pro mě vláda USA velmi nedůvěryhodný dlužník a navíc očekávám, že během těch 10 let bude kupní síla peněz klesat daleko rychleji než o 3,3 % ročně, ať už je oficiální statisticky vypočtená inflace jakákoliv. A do třetice, ještě bych (s velkou pravděpodobností) dlouhodobě tratil na kurzu dolaru. Při úroku 8 % bych o investici do dluhopisů možná začal uvažovat, ale asi bych stejně preferoval investice, za kterými stojí skutečná hodnota, nejen příslib splacení dluhu.

Na trzích nicméně zatím panuje jiné přesvědčení a ceny dluhopisů, byť v posledních měsících zrovna v USA mírně klesly, se stále drží dost vysoko. Tato situace nebude trvat věčně. Buď svět znovu upadne do recesea do deflační spirály, pak dluhopisy budou dál v kurzu a spadnou ceny akcií a komodit, nebo se naopak roztočí inflační spirála (tomu věřím já) a spadnou ceny dluhopisů. Momentálně jde ale jedna noha trhu napravo a druhá nalevo a… za chvíli se asi tělo roztrhne.

Vývoj ceny stříbra (v dolarech za troyskou unci)

Zdroj: Finanzen.net

Nemovitosti mají nízkou rentabilitu

Vzhledem k tomu, že očekávám vysokou inflaci, bylo by logickým doporučením investovat do fyzických aktiv – tj. do akcií, komodit a nemovitostí.To ostatně omílám v médiích dokola už dva roky. Problém je, že nemovitosti v ČR jsou absolutně bez jiskry. Ačkoliv šly ceny za poslední tři roky mírně dolů, rentabilita pronájmuje stále velmi nízká. Hrubé roční nájemné bývá méně než 5 % z tržní ceny nemovitosti, a čistý zisk tak bývá zpravidla kolem 3 % ročně. To není mnoho.

Navíc na trhu nemovitostípřevládá nabídka nad poptávkou (což se s ohledem na demografický vývoj v ČR v nejbližších 20 letech těžko změní), tudíž nelze očekávat, že ceny nemovitostí porostou. Budou se stěží držet inflace. Tuhle ohranou písničku už také zpívám třetím rokem stále dokola, a přesto se spousta lidí nadále domnívá, že nejlepší investicí je koupit byt a pronajímat ho.

Akcie a komodity jsou drahé

Akcie a komodity sice jiskru mají, ale nacházejí se momentálně na dvouletých maximech. Když jsem v srpnu doporučoval přikoupit akcie, v médiích se to hemžilo pesimistickými výhledy – není se čemu divit, po čtyřech měsících korekce spousta analytiků začala být skeptická. A ejhle, nakonec ještě teď finišuje silná podzimní růstová rallye. Nyní zažíváme čtvrtý měsíc růstu akciových trhů a najednou čtu samá pozitivní očekávání pro rok 2011.

Ceny komodit rostou již druhým rokem. Od července se utrhl pytel i se zemědělskými komoditami, což brzy všichni začneme pociťovat na cenách potravin v obchodech. Na podzim výrazně podražily i drahé kovy: zlatoa stříbro. Mezi bankéři i drobnými investory se komodity těší stále větší oblibě, vznikají nové komoditní fondy a komoditní certifikáty a v médiích se v hojnější míře objevují články o investici do zlata nebo třeba kávy. Věštit neumím, ale varuji vás, naskakovat do rozjetého pendolina není dobrý nápad.

Co s tím? Do čeho investovat?

Na dluhopisech je bublina jako Brno, nemovitosti nejsou rentabilní a akcie a komodity jsou z krátkodobého pohledu drahé. Co tedy mají investoři dělat? Kromě možné spekulace na pokles dluhopisů, což je velmi riziková transakce, máte na výběr čtyři cesty:

1) Aktivně obchodovat

Akciové i komoditní trhy mají hlavní růst po propadu z roku 2008 za sebou, nyní nás čeká plavba po rozbouřeném moři. Můžete se snažit „plout s vlnami“, tedy dělat krátkodobé operace a snažit se zachytit krátkodobé pohyby trhů. Pro nezkušené námořníky je to ale cesta do pekel. Rozhodně ji nikomu nedoporučuji.

2) Aktivně vybírat podhodnocené a růstové akcie

I v rozbouřeném moři je stále možné najít dostatek atraktivních akcií, které trh podhodnocuje nebo u kterých nedoceňuje růstový potenciál. Tuto cestu doporučuji. Jako tip do nového roku vám poradím troje akcie, které považuji za velmi atraktivní: Gerdau (brazilská ocelářská firma), Gazprom (ruský plynárenský koncern) a Biogen Idec (americká biotechnologická firma).

Kurz akcií Gazpromu na frankfurtské burze (v eurech)

Zdroj: Reuters

Obecný návod, jak posuzovat, kdy je akcie levná a fundamentálně zdravá, najdete v článku Jak bezpečně investovat do akcií.

Pokud vy ani váš bankéř či poradce nemáte dostatek času a zkušeností k výběru jednotlivých titulů do portfolia, můžete tuto práci přenechat portfoliomanažerům podílových fondů. Velmi dobře si mezi aktivně spravovanými globálními akciovými fondy s povolením k veřejné nabídce v ČR vedou například lucemburské fondy Credit Suisse Equity Global Value, nebo Franklin Global Small-Mid Cap Growth. Oba dlouhodobě překonávají benchmark, a to díky tomu, že mají koncentrovanější portfolio a pečlivě vybírají jednotlivé tituly, zatímco většina fondů jen pasivně kopíruje indexy.

3) Držet portfolio dividendových akcií

Na velké zaoceánské lodi se dá celkem bezpečně doplout do přístavu i přes rozbouřené moře. Můžete si sestavit portfolio z akcií velkých zavedených firem se stabilními tržbami, které pravidelně vyplácejí vysoké dividendy(aktuálně je reálné sestavit portfolio s výnosem z dividend 4–5 % ročně).

Dividendové akcie nejsou levné, ani drahé – poměr tržního ocenění firmy a ročních zisků, tzv. P/E, se pohybuje kolem 10. Jejich potenciál je růst dlouhodobě plus minus o inflaci a navíc generovat zisk formou dividend. Jen si musíte dát pozor, abyste nenastoupili na Titanic, tedy například, abyste neměli vše jen v akciích bank. Je potřeba diverzifikovat mezi více dividendových akcií napříč různými sektory.

Ukázku portfolia vybraných 10 dividendových akcií najdete v článku Dividendové akcie -konzervativní dlouhodobá investice

4) Investovat pravidelně do komoditních a emerging markets fondů

Vůbec nejjednodušší a pro většinu lidí nejefektivnější cestou je investovat pravidelně každý měsíc menší částku (řadově v tisícikorunách) do komoditních fondů a do fondů zaměřených na akcie BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) a dalších emerginga frontier markets (Indonésie, Mexiko, Nigérie, Vietnam, Kazachstán…) Velmi dobré fondy na akcie emerging markets mají Franklin Templeton, HSBC nebo Pioneer, na komodity pak Credit Suisse nebo BNP Paribas.

Musí jít samozřejmě o dlouhodobou investici (řádově na deset a více let), neboť se dá očekávat, že ceny komodit i akcií emerging markets dlouhodobě porostou. Krátkodobý pokles cen, který u akcií i komodit visí ve vzduchu, je při pravidelném investování výhodou – při poklesu nakupujete za nižší cenu a snižujete tak průměrnou nákupní cenu.

Princip pravidelného investování najdete podrobně popsán v článku Jak investovat v době krize I - pravidelné investice.

Přeji všem čtenářům krásné a pohodové svátky a v roce 2011 hodně úspěšných investic… a nezapomeňte v novém roce investovat především do vztahů.

Autor je ředitelem FINEZ Investment Management

Důležité upozornění: Akcie a další investice zmíněné v článku nelze považovat za individuální investiční doporučení. Jde pouze o tipy, jaké akcie by investor mohl při svém rozhodování vzít v úvahu. Jakákoliv investiční rozhodnutí však důrazně doporučuji konzultovat se zkušeným investičním poradcem. FINEZ Investment Management odmítá odpovědnost za investiční rozhodnutí bez předchozího řádného zpracování testu vhodnosti a přiměřenosti pracovníkem společnosti.

Jaké jsou vaše tipy na zajímavé investice v roce 2011? Napište nám o tom!

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 12. 2010 15:24, eluveite

A co mám jako dělat s prachama? Zahodit je?

Zobrazit celé vlákno

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 12. 2010 14:07, eďa

Souhlas, Jen finanční idiot dnes spoří - investuje.

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Investice: Čeká nás další rok zlata a jiných komodit?

20. 12. 2010 | František Mašek

Investice: Čeká nás další rok zlata a jiných komodit?

Akciové trhy si polepší, atraktivní budou hlavně komoditní tituly jako NWR a komodity jako takové, v čele se zlatem. Dluhopisům by se měl investor raději vyhnout. Pozor také na inflaci.... celý článek

Vše je legální a ty máš holej zadek, aneb moderní finanční inženýring (II)

8. 11. 2010 | Ondřej Záruba | 10 komentářů

Vše je legální a ty máš holej zadek, aneb moderní finanční inženýring (II)

Spořit či investovat přes různé pojistné programy nebývá ideální. Daleko zajímavější mohou být kapitálové trhy. I zde se ovšem vyplatí přemýšlet a příliš se nespoléhat na druhé.

Investice: Pozor na přílišné riziko, ale i přehnanou hru při zdi

29. 9. 2010 | František Mašek | 2 komentáře

Investice: Pozor na přílišné riziko, ale i přehnanou hru při zdi

Češi obvykle hrají na jistotu – boj o jejich peníze tak často vyhrají finanční instituce s nejlépe úročeným spořicím účtem či termínovaným vkladem. Jejich výnosy jsou ale nízké. Proč... celý článek

Jak dobře koupit a prodat akcie

20. 9. 2010 | František Mašek | 5 komentářů

Jak dobře koupit a prodat akcie

Najít ideální okamžik ke koupi nebo prodeji akcií či třeba zlata, je bez křišťálové koule, stroje času, nebo štěstí, téměř nemožné. Štěstí je ale možné jít naproti - ani laikovi neuškodí,... celý článek

Kdo hledá jistotu, jen se zlatem při investování nevystačí

14. 7. 2010 | František Mašek | 3 komentáře

Kdo hledá jistotu, jen se zlatem při investování nevystačí

Nejistota nahrává zlatu. Jeho cena může dál překonávat rekordy, často ale kolísá. Ani nákup tohoto drahého kovu tedy není bez rizika. Víte, které investice jsou nejbezpečnější a jak... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.