Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Inflace zahubí vaše úspory

| rubrika: Co se děje | 7. 10. 2010 | 19 komentářů
Inflace zahubí vaše úspory
Nad Českou republikou letí mrak, který je tak hrozivý, že zahubí obrovskou část úspor domácností. A až udeří, tak si mnozí budou přát, aby se vrátila raději místo něj hospodářská recese.

Řada státůse snaží překonat problémy spojené s finanční krizía recesíekonomiky rozsáhlými finančními injekcemi. Tato politika vyvolala obavy z budoucího růstu inflace. K pochopení, oč jde, zkusme sledovat myšlení klasických ekonomů, zejména práci Irvinga Fishera, který se zabýval úzce vztahem množství peněz v ekonomicea růstem cenové hladiny. Jedním z výsledků jeho práce je tento vzoreček, který podle něj nejlépe vystihuje tento vztah.

M * V = P * T

Kde

M je peněžní zásoba

V je rychlost obratu peněz

P je cenová hladina

T je počet transakcí

Dvě z těchto čtyř veličin se dají poměrně snadno změřit – inflace a množství peněz v ekonomice. Zbývající dvě jsou relativně obtížně měřitelné.Podstatné však je uvědomit si dopad těchto ukazatelů na cenovou hladinu.Růst rychlosti obratu peněz povede k růstu inflace. Ke zvýšení rychlosti obratu peněz dochází s rozvojem používání platebních technologií. Je proto nesporné, že neustále roste.

Druhou obtížně měřitelnou složkou je počet transakcí. Velká část z nich probíhá neoficiálně, přesné změření té oficiální části je navíc takřka vyloučeno.Museli bychom totiž definovat pomocí vážených průměrů kolikrát se transakčně otočí index cen.Zde je opět potřeba si uvědomit souvislosti. Zvyšující se počet transakcí vede ke snížení cenové hladiny. My můžeme předpokládat, že i tento ukazatel má rostoucí tendenci.

Ve vzorečku máme tedy dvě neznámé – rychlost obratu peněz a počet transakcí. Ovšem vzhledem k tomu, že tyto ukazatele jsou na různých stranách rovnice, růst jednoho z těchto ukazatelů eliminuje dopad růstu druhého. Pokud bychom si dovolili zaspekulovat, že je nárůst obou ukazatelů přibližně stejně veliký, můžeme upravit naší původní rovnici na následující tvar.

M = P

V této situaci by byl nárůst cenové hladiny přímo úměrný nárůstu peněžní zásoby.

Peněžní zásoba v ČR

V období od 31. července 2002 do 31.července 2010 vzrostlo množství peněz v ČR způsobem, jaký ukazuje graf číslo 1. 

Z grafu je vidět, že jsme za posledních osm let zaznamenali takřka brutální nárůst množství oběživa a přímo děsivý nárůst nejvýznamnějšího vyjádření množství peněz v ekonomice – měnového agregátu M1.

Inflace

Ani inflace se naší republice v posledních zhruba osmi letech nevyhnula. Index spotřebitelských cen (v němž se počítá) vzrostl dle údajů Českého statistického úřaduo 20,8 procenta. Některé složky indexu dosáhly velmi vysokých nárůstů jako například bydlení (+ 45 procent) nebo zdraví (+ 69 procent). Jiné zase dosáhly pouze mírného nárůstu, například potraviny (+11 procent) nebo doprava (+ 4 procenta).Zajímavé je,že odívání výrazně zlevnilo (- 26 procent).

Konfrontaci inflace a peněžní zásoby přibližuje graf číslo 2.

Inflace ovšem příliš nedokázala dohnat růst peněžní zásoby. Příčina? Jednoznačně recese, která úplně zastavila nárůst cen. Ale pouze z části. Naše ekonomika vykazovala už před „krizí“ tedy správně řečeno recesí jednoznačné příznaky přehřátí vzniklého expanzivní měnovou politikou.

K čemu by to mělo vést? Odpověď nabízí graf číslo 3.

Bohužel nejhorší variantu pokládám v podmínkách naší ekonomiky, kde hraje M1 dominantní roli, za nejpravděpodobnější.

Jak se to projeví naznačuje graf číslo 4.

Inflační bonus bude něco jako přílepek k běžné inflaci. Reálně to znamená, že pokud by byla běžná inflace byla 2,5 procenta, mohla by výsledná inflace činit například 12,03 procenta p. a., což by vedlo k tomu, že vaše peníze budou mít 2,48krát menší hodnotu.

Řešení

Pro ČNB

Jednoznačně restriktivní měnová politika (zvýšení úrokových sazeb), pokud by chtěla být ČNB věrná svému poslání – vnitřní a vnější měnová stabilita neboli stabilní nízká inflace a stabilní měnové kurzy.

Pro občany ČRa držitele českých korun

Utečte ze všech peněžní instrumentů a nestůjte na straně věřitelů (nekupujte dluhopisy). Investujte pouze do aktiv, která mají za sebou reálný ekvivalent, což jsou akcie, nemovitosti, komodityapod.

Autor je finanční poradce

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-13
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 10. 2010 13:52, Roman

Myslim si, ze pokud nemovitost, tak nekde statek na venkove, anebo les, velkoplosny sklenik, atd.
A urcite investici do zbrojniho prukazu, solidni zbrane jak kratke tak dlouhe a dostatek munice.
A k tomu statku na slovo poslouchajici a cvicene psy.

Reagovat

 

+3
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

7. 10. 2010 12:09, T.

"Utečte ze všech peněžní instrumentů a nestůjte na straně věřitelů." To je pitomý závěr. V čem jsem Vás dezinterpretoval?

Měnové riziko není věc druhá, ale první. Pokud investujete do komodit a akcií, v Česku je nepořídíte a musíte ven.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Ondřej Záruba 07. 10. 2010 11:31)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

29. 3. 2012 | 14:23 | Honza

Inflace je skrytým zabijákem našich úspor. Bohužel se nad ní většina lidí nezamýšlí. Krátké zamyšlení si můžete přečíst zde: http://www.premyslej.cz/prace-a-penize/financni-gramotnost/98-vite-kdo-vam-skryte-krade-penize.html...více

8. 10. 2010 | 21:02 | vinnetou

pan Záruba si pustil fantazii na špacír, to budou mít v Sophia finance radost....takové plky, proč ještě nesedí na Wall Street ??? více

8. 10. 2010 | 13:58 | Michal Kára

Nee. Úvěry a další vynálezy jsou staré pomalu jako lidstvo samo. Cyklické pády ekonomik taky. Na princip ekonomického cyklu nemá zlatý standard vliv.

Ano, dovedu si v principu představit, že jdu do banky a dostanu...
více

8. 10. 2010 | 13:52 | Roman

Myslim si, ze pokud nemovitost, tak nekde statek na venkove, anebo les, velkoplosny sklenik, atd. A urcite investici do zbrojniho prukazu, solidni zbrane jak kratke tak dlouhe a dostatek munice. A k tomu statku na slovo...více

8. 10. 2010 | 10:41 | mag

Takže napřed se vynalezly papírové peníze, pak se zrušil zlatý standard (dovedeme si vůbec představit, že vezmu bankocetle a jdu do banky, kde dostanu zlato, nebo stříbro v hodnotě nominálu bankovky ?), pak se vynalezly...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK