Řítí se Španělsko do spirály smrti?

| rubrika: Co se děje | 11. 10. 2010 | 3 komentáře
Řítí se Španělsko do spirály smrti?
Může být Španělsko dalším státem EU, který bude následovat ekonomicky zbídačené Řecko? Takovou otázku si v poslední době klade stále více analytiků. Situaci Španělsku neulehčují ani alarmující prognózy významného ekonoma Josepha Stiglitze.

Špatné hospodářské výsledky Španělska jsou v posledních týdnech tématem mnoha analýz renomovaných světových ekonomických magazínů. Nutno dodat, že se v nich pohlíží na budoucnost této pyrenejské země velmi pesimisticky. Znepokojivé je rovněž stanovisko uznávaného ekonoma Josepha Stiglitze, jenž v doslovu své nové knihy Freefall, věnující se hospodářské krizi, upozorňuje na to, že by se Španělsko mohlo dostat do podobné spirály smrti, ve které se před deseti lety ocitla Argentina. Stiglitz, držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001, vidí pro Španělsko nebezpečí především v možných útocích spekulantů.

Negativní vyhlídky potvrdil svým vyjádřením pro deníky El Mundo a El País také ředitel pro oblast kapitálových trhů Mezinárodního měnového fondu (MMF)José Viñals. Španělsko by podle něj mělo mít připravenu variantu B pro případ, že by se nepodařilo snižovat rozpočtový schodek podle dosavadního plánu. "Trhy mají nulovou toleranci pro všechno, co je spojeno s deficitem. Španělsko ho přislíbilo snížit. Pokud se objeví jakákoliv odchylka, bude muset vytvořit nutná opravná opatření, a to v co nejkratším čase," cituje čelního představitele MMF agentura Mediafax. Potvrzuje se tak, že státy, které se nacházejí pod drobnohledem trhů nemají jinou možnost a bezpodmínečně musí snižovat vysoké rozpočtové schodky. Nejvíce se to týká ohrožených ekonomik Irska, Portugalska, Řecka a právě Španělska.

Španělská vláda v současné době bojuje s vysokým rozpočtovým schodkem, který v roce 2009 dosáhl 11,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V letošním roce tak byla přijata opatření, jejichž cílem je v letech 2010 a 2011 snížit schodek o 15 miliard eur. Tato opatření se promítnou zejména na snížení platů státních zaměstnanců, zmrazení důchodů a zrušení porodného. Podle plánu vlády by rozpočtový deficit měl klesnout na šest procent HDP v roce 2011, pod tři procenta HDP by se měl pak dostat do roku 2013.

Světoví analytici se však obávají, že plány španělské vlády může zkomplikovat vysoká nezaměstnanost a nízký hospodářský růst. Proti plánovaným úsporám se totiž bouří odbory, které dokonce v září letošního roku uspořádaly generální stávku.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.