Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Legendární filmové studio MGM krachuje. Zachrání ho nejdražší film všech dob?

| rubrika: Co se děje | 14. 10. 2010 | 1 komentář
Legendární filmové studio MGM krachuje. Zachrání ho nejdražší film všech dob?
Filmová společnost Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) se připravuje na řízený bankrot. Věřitelé společnosti se do 22.října rozhodnou, jakým směrem se budou ubírat její další kroky. V úvahu přichází spolupráce s produkční firmou Spyglass nebo sloučení s konkurenčím studiem Lions Gate. MGM si rovněž slibuje výrazný finanční zisk z připravovaného filmu Hobit, který by se měl stát nejdražším snímkem dějin kinematografie.

Známé americké filmové studio Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) se řvoucím lvem ve znaku stojí před bankrotem. Jedna z nejznámějších filmových dílen, z jejíž produkce pochází například slavné bondovky, se bezradně potácí v neutěšené finanční situaci. V minulém týdnu navrhlo MGM krizový plán řízeného bankrotu, kterým by se mělo studio zbavit obřího dluhu, jenž dosahuje k částce čtyř miliard dolarů (zhruba 70,9 miliardy korun). Vedení společnosti by dočasně mohla převzít produkční firma Spyglass Entertainment, která se podílela například na vzniku filmů Star Trek. Ta by měla poskytnout majetek potřebný k restrukturalizaci povadajícího filmového kolosu výměnou za 4,69 procentní podíl v nově vzniklé společnosti. Pokud budou věřitelé MGM souhlasit s navrhovaným plánem, bude to pro ně po odchodu z bankrotové ochrany znamenat zisk 95,3 procent celé firmy. Odborníci jsou však k tomuto postupu značně skeptičtí. Načrtnuté řešení bankrotové situace by totiž samo o sobě bylo velmi komplikované a finančně nákladné.

Počátkem tohoto týdne však nastal v celé situaci podstatný zvrat. Způsobila ho nabídka konkurenčního studia Lions Gate Entertainment, které navrhuje spojení obou společností. Přestože podmínky této transakce zatím nebyly zveřejněny, finanční magnátCarl Icahn, který patří mezi významné investoryv obou studiích, rezolutně prosazuje právě toto řešení. Po skončení celého procesu by věřitelé Metro-Goldwyn-Mayer vlastnily sice jen 55 procent nově vzniklé firmy, ta by však podle Icahna byla mnohem stabilnějších a schopnější okamžitě pokračovat v práci na připravovaných projektech.

Metro-Goldwyn-Mayer se potýká s výraznými finančními problémy již posledních deset let. Pokus o převzetí studia Universal skončil neúspěchem, ani nedávné filmové hity MGM navíc nedosáhly takových kasovních úspěchů, jak si společnost představovala. O převzetí strádající MGM se několikrát snažil také hollywoodský gigant Warner Bros, avšak jeho nabídky byly věřiteli vždy odmítnuty. O obrovských problémech MGM svědčí i zastavení natáčení nejnovějšího filmu s agentem 007 Jamesem Bondem. Se společností Warner Bros ale nakonec přeci jen vznikla spolupráce, a to na připravovaném dvoudílném snímku Hobit, jehož předlohou je stejnojmenná fantasy kniha autora Pána prstenů J.R.R. Tolkiena. Právě tento filmový projekt by mohl být pro osud Metro-Goldwyn-Mayer rozhodující.

Film Hobit, jehož děj předchází úspěšné trilogii Pán prstenů, by se měl stát nejdražším snímkem historie kinematografie. Jeho dva díly by měly tvůrce stát téměř půl miliardy dolarů. Drahá autorská práva, rozsáhlé vizuální afekty v čele s 3D grafikou, angažování předních hvězd stříbrného plátna, ale také prodlevy při přípravách natáčení, vzniklé kvůli dluhům MGM – to jsou hlavní faktory, které vyženou rozpočet Hobita do závratných výšin. Překonány tak v tomto ohledu budou i dosud nejnákladnějším filmy Piráti z Karibiku 3, Spider-Man a Avatar. Otázkou zůstává, zda je pro společnost topící se v dluzích dobrým tahem, investovat do připravovaného filmu tak velkou sumu. Tato sázka na jednu kartu by totiž mohla znamenat poslední hřebíček do rakve legendárného filmového studia.

Majitelé společnosti Metro-Goldwyn-Mayer by o osudu firmy měli podle informací agentur Reuters a AP rozhodnout do 22. října. Poté bude následovat již zmiňovaný řízený bankrot s následnou ochranou před věřiteli. Režim bankrotové ochrany by měl trvat následujících 30 dní.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

31. 1. 2012 | 1:10 | helgard

Domnívám se, že film jako umění a zároveň kus nylonu s obrázky a zvukovou stopou zanechává otisk kultury a schopností naší civilizace a pro tento odkaz by se nemělo koukat na peníze. MGM vyprodukovalo takové množství kvalitních...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK