Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Přišel čas fondů životního cyklu?

| rubrika: Jak na to | 5. 10. 2010 | 13 komentářů
Přišel čas fondů životního cyklu?
Zatímco v zahraničí jsou fondy životního cyklu oblíbeným způsobem, jak investovat na důchod, v Česku nejsou podobné dlouhodobé investice příliš populární. Ztráty během krize jim navíc k oblibě rozhodně nepomohly. Může se to při lepší situaci na trzích změnit?

Když hledá nezkušený český investor cestu, jak se zabezpečit na důchod, málokdy uvažuje dlouhodobě, natož o investici na desítky let, a to jednorázové nebo pravidelné, jaké nabízejí fondy životního cyklu, nebo programy životního cyklu . Dlouhý horizont není u nás v oblibě a výsledky fondů životního cyklu, existující v ČR, jim většinou - logicky - neudělaly v době finanční krize i po ní příliš dobrou reklamu.

Nezkušené, líné či zaneprázdněné investory může lákat, že se o peníze ve fondech životního cyklu (existují i programy životního cyklu), nemusí starat. Vše za ně udělá jejich správce. Investorovy penízejsou investovány v době jeho mládí riskantněji (až 80 i více procent jde do akcií, nebo třeba i do komodit), když se blíží datum splatnosti fondu, jsou jejich investice daleko konzervativnější. Delší investiční horizont a postupně se měnící skladba majetku fondumají zaručit, že zisky, realizované v akciích, budou díky opatrnějším investicímv závěrečné etapě existence fondu zachovány.

Nedávná finanční krizepřitom fondům životního cyklu rozhodně neprospěla. Není divu, pokud musí i v nejisté době investovat převážně do akcií. Potvrdilo se také, jakou loterií je zvolit správné datum uvedení fondu na trh. Správce fondů životního cyklu sází na to, že dlouhý investiční horizont umožní smazat případné ztráty. Jak tomu bude u fondu životního cyklu ČSOB a dvou obdobných fondů České spořitelny (před sloučením byly čtyři), které byly uvedeny na trh v roce 2007?

Fond ČSOB Finanční nezávislosti, který má existovat do roku 2040, zatím od vzniku v červnu 2007 ztrácí asi 27 procent. Podobně si vedou i fondy životního cyklu ČS. První, který ukončí činnost v roce 2020, ztrácí od srpna 2007 asi 16 procent, druhý, který má o deset let delší životnost, ke stejnému datu kolem 33 procent.

Je již doba pro start dalšího podobného fondu příznivější? Šéf investic Raiffeisen Capital Management Kurt Kotzegger věří, že ano. Soudí, že je již globální receseza námi. Raiffeisenbank (RB) proto nabízí nový fond životního cyklu, splatný v roce 2040. Jeho investiční strategie je podobná jako u citovaných fondů. Zpočátku mají tvořit 70-80 procent majetku fondu cenné papíry (převážně tedy zřejmě akcie) a komodity a 20-30 procent dluhopisy. Časem by měl podíl rizikovějších investic klesat.

Investora vždy zajímá výnos, což může být u fondů životního cyklu problém. Zhodnocení modelového fondu životního cyklu, který by zahájil činnost v roce 1980, by podle analytika a portfoliostratéga Raiffeisenbank Aleše Michla dosáhlo v průměru devět procent ročně. Jenže 80. a 90. léta byla, jak připustil i Michl, akciovou bonanzou a nemusí se opakovat. Nic na tom nemění fakt, že by zmíněný fond prošel akciovou bublinu v roce 2000 a finanční krizi.

Výnosyakcií mohou být, jak uvedla ING, nižší než dosud. Teorie, zvaná nový normálhovoří o pomalejším růstu ekonomiky vyspělých zemí kvůli větším dluhům a vyšší míře úspor a menších výnosech akcií na vyspělých trzích, zatímco rozvíjející se na tom mají být lépe. Kolik budou vynášet fondy životního cyklu, zůstává otázkou, stejnou jako u klasických akciových, akcií či jiných tříd aktiv.

Investoři, zejména ti zkušenější, mají vedle fondů životního cyklu k dispozici programy životního cyklu. V ČR je nabízí Atlantik Finanční trhy, Conseq Invest, ČP Invest a Pioneer Investments. Programyumožňují investovat do vlastních fondů i fondů jiných správců.

Výhodou těchto programů je, že si může investor jejich délku (od roku po 40 let) vybrat sám, stejně jako třeba více či méně agresivní strategii.

Tak jako většina fondů životního cyklu jsou ovšem programy životního cyklu založeny na rozložení investic do různě rizikových fondů. Investora by mělo zajímat, zda jde o fondy ze stejné finanční skupiny, jaká nabízí fond životního cyklu. Zpravidla tak sice vydělá na poplatcích, které jsou mnohdy nulové, často ale platí, že fondy z téže skupiny mívají podobnou výkonnost. Buď jsou tedy dobré, nebo špatné, což se pak promítá do výnosů fondů či programů životního cyklu.

Důležité je položit si i další otázku – jak agresivní či konzervativní jsou fondy či programy životního cyklu, které jejich správci nabízejí? Zatímco třeba fond Životního cyklu IS ČS, splatný v roce 2020, tedy za 10 let, má podle statutu aktuálně již jen 39 procent akcií a 57 procent dluhopisů, program životního cyklu Partner Invest ČP Investu má v portfoliu na 9-12 let nastaveno 75 procent v akciích a 25 procent v dluhopisech. 

Je to vždy věc nátury, řada investorůje navíc po finanční krizi opatrnější. Má ale smysl mít fond životního cyklu, který ukončí činnost za 10 let a má s desetiletým předstihem podobnou strategii?

Co si myslíte o dlouhodobém investování a fondech či programech životního cyklu? Uvažujete, že byste je využili při svých investicích?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 10. 2010 10:19, rejpal

Co si myslím ? Že se bez pochyby jde o další tuneling kulturní mafie. Kdo nesouhlasí, ať si položí triviální otázku: Jakou kontrolu toku fin. prostředků má nad hospodařením a nákupy cenných papírů příslušného fondu ? Odpověď zní žádnou, max. se může takový pitomec modlit. Podívejte se na Řecko, kde se hodnota důchodových fondů rovná čisté nule, co to udělá s důchodcema bez důchodu a dále vzpomeňme i na tak prostý fakt, že plujeme společně s Řeckem, Španělskem, Irskem, Italií atd. na stejné lodi s názvem Evropský Titanik, do kterého už teče voda. Takže neházejte perli sviním.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 10. 2010 14:13, a

Je to tak ... jenom silenec si muze sporit na stari - tzn. do 20-40-60 let dopredu i soukrome firmy, ktera to za 5 let uz nemusi byt.

V te zapadni (vyspele) Evrope se tomu nerika duchod (jako se to snazi prodat spekulanti v Cesku). A maji s tim moc neprijemne zkusennosti - hromadu lidi, kteri si sporili ve fondu a kdyz po 40 letech meli zacit cerpat, tak najednou fond nebyl ... a nebo vyplacel 1/10 toho, co puvodne sliboval ... a kdyby si lide ukladaly penize do puncochy, tak by meli vic.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (rejpal 05. 10. 2010 10:19)

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

6. 10. 2010 | 21:10 | Martin

Jasně dané ale dost vysoké. To jasně dané by ale taky patřilo do uvozovek. Kromě jasně daných bude fond zřizovateli ještě platit custody poplatky, poplatky za obchodování, bude kupovat do portfolia vlastní produkty nebo produkty...více

6. 10. 2010 | 14:46 | suchý

Vážený pane Mašku,
respektuji vaši erudici, nicméně např.z uveřejněných údajů Bundesbank z prosince 2009 je z celkových privátních úspor v Německu ve výši cca 4,67 bilionu eur uloženo v pojišťovnách na důchodovém pojištění...
více

6. 10. 2010 | 9:37 | Škodolibka domácí

A mně zase přijde lepší kombinace 6% kampelička, sem tam nějakej fondík, dividendové akcie a na doplnění bych koupila nějakej komoditní index. Vše samozřejmě k dlouhodobému držení. více

6. 10. 2010 | 7:43 | trotl

Jsi vedle jak ta jedle. Fžc mají jasně dané poplatky, ostatně jako všechny podílové fondy. více

6. 10. 2010 | 7:41 | trotl

Neztrácejte s ním čas. Je to buď "léčitel" (lékem na všechno je životní pojištění, podle něj důchodové pojištění, které je minimálně 10 let v mínusu, než se vyrovná částka zaplacená na pojistném a rezerva) nebo totální vůl....více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK