Vše je legální a ty máš holej zadek, aneb moderní finanční inženýring (II)

Ondřej Záruba | rubrika: Jak na to | 8. 11. 2010 | 10 komentářů
Spořit či investovat přes různé pojistné programy nebývá ideální. Daleko zajímavější mohou být kapitálové trhy. I zde se ovšem vyplatí přemýšlet a příliš se nespoléhat na druhé.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 11. 2010 6:31, Vulgarita

Hezký den, předem přiznávám, že vše výše popsané je pro mne " španělskou vesnicí ". Ovšem, co mne naprosto uráží a vadí, je obtěžování prodejců akcií a podobných obchodů po telefonu. Zčista jasna Vám někdo zavolá, představí se, osloví Vás jménem a mele...Vy v mezičase přemýšlíte, kdo to je, kde vzal kontakt, proč volá, když Vy sami jste nic nechtěli a pod. Začne to milým pozdravem, přeptáním jak se mi daří a jak se mám, milý hlas, milá slova a pak přichází nabídka. Slušně odmítám. Z druhé strany sluchátka žasnutí a údiv ... taková šance? taková příležitost? takový zisk? Všichni se registrují, upisují, taková příležitost jednou za xy let a Vy odmítáte? ( hovor v duchu " máte paní vůbec rozum? "). Tlak v hlase volajícího roste, můj odpor a nervozita také. Volající stupňuje a přitvrzuje. Máte paní XY ( několikrát za sebou použijí Vaše příjmení, aby vzbudil dojem, že se známe odjakživa a že díky tomu bych mu měla věřit ) volných min.300tis? Odpovídám, že ne. Údiv. Opakuji, že nemám, opět nevěří a stupňuje nátlak. Požádám o informaci, kde vzal kontakt na mne ( veřejně dostupné databáze )a dále požádám, aby mi již nevolal a neotěžoval. To jsem si však dovolila hodně, také jsem si hodně vyslechla.....Tento telefonát mi zkazil celé páteční odpoledne. Pořád jsem nějak nemohla pochopit tu drzost volajícího, způsob, jakým se mnou mluvil a co si mi vůbec jako " profesionál " dovolil říct. A už vůbec nedokážu pochopit, proč si jako " kdejaký ", který zavolá, myslí, že celá splašená mu narvu prachy do chřtánu ( i kdybych je měla :-))a ještě bych měla poslouchat urážky na svou osobu v tom duchu, že pokud neudělám to, co mi nabízí, že jsem naprosto hloupá.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 10 komentářů)

28. 11. 2010 13:52 | Investiční analytik

Pravda, pravda. Dokonce je možné si v Německu zakoupit i knihu, kterou vydal jeden německý novinář o Investičním a kapitálovém životním pojištění. A pojišťovny samy to vědí, proto ani jedna z nich nepodala proti novináři žalobu! A to je fakt! Zajímavý článek také zde: http://finance.idnes.cz/kapitalove-zivotni-pojisteni-rozhodne-ne-fi2-/poj.asp?c=A050607_151500_fi_osobni_vra
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 11. 2010 1:57 | Moah

to Hugo Musím se zastat pana Záruby, dle mého názoru agresivní prodejní politiku nepraktikuje. Spoření v pojistném programu, které jste zmínil, lze realizovat pouze přes KŽP, je ale otázka, jaká je efektivita tohoto produktu, pokud jej chcete využít na zajištění stáří, lépe zhodnoceno by mělo být za dobrých podmínek IŽP. A tady se dostáváme k porovnání investování přes pojišťovnu, nebo investiční společnost. Pojišťovny samy o sobě investovat nemohou, a proto vzniklo IŽP.. pojišťovna vezme prostředky klienta a předá je investiční společnosti, aby s nimi nakládala, vezme si za to ovšem poplatek, protože na tom chce také vydělat. Proč tedy investovat přes prostředníka? To že mají v zahraničí 2,5krát více prostředků v pojistných produktech oproti opf ještě neznamená, že je to správně.
K článku samotnému, snahou bylo ukázat, že systém odměny z poplatků není dobrým řešením. Jako nejspravedlivější a pro investičního makléře nejvíce motivační vidím odměnu podílem na výnosu.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 11. 2010 11:35 | Ondřej Záruba

Příliš to zjednodušujete.Musíte to brát v kontextu měnové konverze a posunu cenové hladiny.
Žádného chlebodárce nemám pane Hugo.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 11. 2010 19:25 | mirof

nenasporili...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2010 17:11 | hugo z hor

Pane zárubo,
v Německu se pohybuji poměrně často není mi jasná vaše informace "jak dopadli" - prostě si naspořili to, co jim příslušný finanční ústav garantoval již od začátku, plus podíly na zisku... Špatně mohou dopadnout jen ti, kteří se nechají přesvědčit, aby "zaručeně" investovali - to byl přece před několika měsíci příklad v TV, kdy "klan" podvedených důchodců unesl svého finančního poradce, ktrý jim - jak jinak - prošustroval peníze na penzi a chvíli mu na chatě jednoho z nich dávali zasloužené "mučáčo"...to jste si tedy asi spletl, že ???
A tento článek je o obchodování s cennými papíry, jehož účelem je přece "zblbnout" Českou kotlinu, aby ukázala světu, jací že jsme jako národ investoři, ne ???
A můžete tedy prozradit, pane Zárubo, kdo je Vaším chlebodárcem ???
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2010 16:41 | Michal Kára

Telefon má takové to tlačítko, červené bývá, kterým se nechtěný hovor zavěsí. Ale pokud se s nimi ráda bavíte, prosím, používat ho nemusíte :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2010 10:12 | Ondřej Záruba

ad Hugo
Pane Hugo, to , že v Německu je hodně peněz v těchto programech je pravda.To, že ty programy neplní svůj účel je pravda také.Zeptejte se pár Němců, jak dopadli, když si spořili v těchto programech.Nicméně tento článek je o obchodování na poplatky prostřednictvím OCP.Držme se tématu.Na toto téma diskutujme raději pod 1.dílem mého seriálu.
A propos, Sophia Finance není můj zaměstnavatel.
Ondra Záruba
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 11. 2010 7:58 | hugo z hor

Pana Zárubu možná částečně omlouvá mládí, nebo jeho příslušnost k zaměstnavateli - Sophia Finance,nicméně mne uráží podtón, uvedený na počátku článku, že pojistné programy ve formě spoření jsou pro lidi bez finanční gramotnosti. Doporučoval bych p. Zárubovi, aby se poohlédl do zahraničí, k našim sousedům do Evropy na západ...A ejhle - třebas v Německu mají klienti na úsporách v pojistných programech spoření na stáří uloženo téměř dvaapůlkrát více prostředků, než v podílových fondech a oproti uloženým prostředkům do akcií je to více než 7,3 krát ( údaje z Deutsche Bundesbank prosinec 2009). Co to znamená ? Laicky řečeno - že obecné snahy prodejců jakýchkoli investičních nástrojů a produktů jsou jen tím, co se periodicky opakuje - agresivním pokusem o vytěžení neznalých klientů, kteří před 15 lety houfně podléhali nátlaku "finančně - poradenských" firem a nechali si vnutit KŽP, před pár lety zas nová vlna - IŽP a nyní - investice....Jak průhledné...
Ještě k těm pojistně spořícím programům - v rámci diverzifikace rizik se třebas ve zmíněném Německu ( kde je oproti ČR již 5 generací, vyplacených z privátních spořících i investičních programů, čili srovnání funkcí produktů tu má oproti rychlokvašeným radám českých odborníků určitou váhu ) se používá často jako základní produkt spoření na stáří obdoba našeho důchodového pojištění a se zbylými volnými prostředky je možno nakládat různými způsoby - přes investice do pozemků a nemovitostí obecně až po nákupy třebas akcií, fondů anebo komodit typu drahých kovů. Pojistně - spořící programy mají právě onu základní funkci - klient si zde pořizuje garanci cílové částky a doživotního důchodu. A tato jistota samozřejmě něco stojí. Nicméně je to transparentní jistota. Řeči o likviditě zde pak nejsou na místě.A rady českých investičních "odborníků" typu - ukládejte svůj hlavní objem peněz do investičních prostředků jsou rady zralé na stížnost ČNB...
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 11. 2010 6:31 | Vulgarita

Hezký den, předem přiznávám, že vše výše popsané je pro mne " španělskou vesnicí ". Ovšem, co mne naprosto uráží a vadí, je obtěžování prodejců akcií a podobných obchodů po telefonu. Zčista jasna Vám někdo zavolá, představí se, osloví Vás jménem a mele...Vy v mezičase přemýšlíte, kdo to je, kde vzal kontakt, proč volá, když Vy sami jste nic nechtěli a pod. Začne to milým pozdravem, přeptáním jak se mi daří a jak se mám, milý hlas, milá slova a pak přichází nabídka. Slušně odmítám. Z druhé strany sluchátka žasnutí a údiv ... taková šance? taková příležitost? takový zisk? Všichni se registrují, upisují, taková příležitost jednou za xy let a Vy odmítáte? ( hovor v duchu " máte paní vůbec rozum? "). Tlak v hlase volajícího roste, můj odpor a nervozita také. Volající stupňuje a přitvrzuje. Máte paní XY ( několikrát za sebou použijí Vaše příjmení, aby vzbudil dojem, že se známe odjakživa a že díky tomu bych mu měla věřit ) volných min.300tis? Odpovídám, že ne. Údiv. Opakuji, že nemám, opět nevěří a stupňuje nátlak. Požádám o informaci, kde vzal kontakt na mne ( veřejně dostupné databáze )a dále požádám, aby mi již nevolal a neotěžoval. To jsem si však dovolila hodně, také jsem si hodně vyslechla.....Tento telefonát mi zkazil celé páteční odpoledne. Pořád jsem nějak nemohla pochopit tu drzost volajícího, způsob, jakým se mnou mluvil a co si mi vůbec jako " profesionál " dovolil říct. A už vůbec nedokážu pochopit, proč si jako " kdejaký ", který zavolá, myslí, že celá splašená mu narvu prachy do chřtánu ( i kdybych je měla :-))a ještě bych měla poslouchat urážky na svou osobu v tom duchu, že pokud neudělám to, co mi nabízí, že jsem naprosto hloupá.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 11. 2010 3:39 | Václav

Všelijací prodavači pojištění a také traders nadávají lidem RETAIL. To není rozumné, to je urážka lidí. Naučte se, vy prodavači pojištění a traders, nazývati lidi LIDÉ a nenadávejte nikomu RETAIL.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Mojmír Čapka

podnikatel, Brisk

Petr Sýkora

podnikatel, Dobrý anděl

Mojmír Čapka
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů
×
Petr Sýkora
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services