Které úrazy vám z úrazové pojistky neproplatí

| rubrika: Jak na to | 31. 8. 2010 | 8 komentářů
Které úrazy vám z úrazové pojistky neproplatí
Jsou úrazy, kvůli nimž vám pojišťovna nevyplatí pojistné plnění, i když máte úrazové pojištění. Nemusíte přitom provozovat extremní sporty. Stačí, když vám praskne achillova šlacha.

Jestliže jste pojištění úrazovou pojistkou proto, že pravidelně sportujete, nemyslete si, že vám všechna zranění takováto pojistka kryje. Ať už hrajete třeba squash, tenis, fotbal či běháte, může se vám stát, že zničehonic špatně šlápnete a praskne vám achillova šlacha. Ačkoliv s tímto zraněním nejspíš skončíte s nohou v sádře, na pojistné plnění z úrazové pojistky se moc netěšte. Právě tento typ zranění totiž pojišťovny často nepovažují za klasický úraz a pro výplatu pojistného plnění jej neuznávají. Zpravidla jej řadí jako řadu jiných úrazů k únavovým zraněním.

Své by o tom mohl vyprávět otec jedné z pojistných expertek, který si kdysi při kosení trávy „vyhodil ploténky“. Ani on nezískal od pojišťovny z úrazového pojištění vůbec nic, protože i toto zranění se dle vyjádření specialistů z pojišťovny Wüstenrot považuje za únavové. Pojišťovny takovéto typy poškození chápou jako opotřebení organismu a ne jako typický úraz. Ve výlukách bývají podle Petra Milaty z ČSOB Pojišťovny rovněž zlomeniny v důsledku vrozené lomivosti kostí, patologické nebo únavové zlomeniny, vymknutí a vykloubení v důsledku vrozených vad a poruch či úrazy, které vznikly v důsledku nemoci.

Sportovců, kteří vyznávají klasické masové sporty jako je fotbal, jízda na in-line bruslích či cyklistika se zpravidla žádná omezení ohledně úrazů netýkají. Na tyto sporty provozované na rekreační či neprofesionální úrovni se na rozdíl od adrenalinových či extrémních sportů nemusí speciálně připojišťovat. Pojišťovny si pro sportovce na amatérské úrovni nekladou žádné podmínky ohledně nutného vybavení a sportovních pomůcek. Pojistné plnění vám vyplatí i v případě, že jste utrpěli úraz, když jste jeli na kole či na in-line bruslích bez přilby či bez chráničů. O tom, na kolik vás přijde ježdění na in-line bruslích se dočtete v článku Sportování za pár kaček – začněte v půjčovně.

Statistiky úrazovosti při sportech

Allianz
Odhadem se 25 % nahlášených úrazů týká úrazu ze sportů masově provozovaných. Nejčastěji se jedná o fotbal, lyžování a cyklistiku.

Česká pojišťovna
Ročně eviduje 120 – 150 tisíc úrazů, z masového sportu jich je zhruba polovina. Nejčastěji se jedná o fotbal, hokej, další míčové hry a cyklistiku.

ČPP
Úrazy z masových sportů jsou minoritní záležitostí. Nejvíce úrazů se stává v domácnostech, na chalupách a při autonehodách.

ČSOB Pojišťovna
Obecně evidujeme kolem 30 tisíc hlášených pojistných událostí z úrazu za rok. Nejčastější úrazy jsou pohmožděniny, natržení vazů, podvrtnutí, vykloubení, apod.

Wüstenrot pojišťovna
Odhadem se jedná asi o 1 % úrazů, nejčastěji jde o sporty jako je in-line či cyklistika.

Když vás však srazí na silnici auto a budete chtít vyplatit bolestné z pojištění odpovědnosti (povinného ručení) daného motoristy, platí podle Duškové z pojišťovny Wüstenrot jiné podmínky než u úrazových pojistek. Kvůli tomu, že jste přilbu při jízdě na kole neměli, může pojišťovna vyplatit nižší odškodnění. Více se o tomto dočtete v článku: Sražený cyklista bez přilby se plného odškodnění dočkat nemusí.

Kdo se čas od času účastní amatérských závodů na bruslích, či na horském kole nebo chodí organizované pochody, jako je proslulý pochod Praha-Prčice, nemusí se připojišťovat, potvrzují shodně zástupci oslovených pojišťoven. „Amatérský sportovec, který se zúčastní amatérské akce, nemusí mít další dopojištění. Registrovaný sportovec nebo profesionál má pak tyto věci ošetřené dlouhodobě, protože „registrovaně“ nebo „profesionálně“ nesportuje pouze jeden víkend v roce,“ potvrzuje Dagmar Koutská z České pojišťovny . Standardní úrazové pojištění je podle ní určené právě pro rekreační sporty či úrazy doma, na zahradě či jinde.

Trochu jiné to je, když jste členem sportovního oddílu. To vám může úrazové pojištění o něco zdražit. „Pokud klient provozuje registrovaně nějaký sport, musí to pojišťovně při sjednávání pojistky nahlásit, což se může projevit v zařazení do jiné rizikové skupiny,“ dodává Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa .

Další kategorií úrazů, které vám úrazová pojistka nekryje, jsou podle Jiřího Cívky z pojišťovny Generali úrazy při některých rizikových a adrenalinových sportech či jiných činnostech se zvýšeným rizikem vzniku úrazu. Pojišťovna Uniqa do takovýchto úrazů řadí například ty, které vznikly při použití prostředků na létání (paragliding, balónové létání, letecké sporty či třeba parašutismus či bungee jumping). Výluky se vztahují i na horolezecké disciplíny nebo aktivní účast na motoristických závodech či exhibicích, a to včetně tréninkových jízd.

Anketa

Již jste někdy dostali za úraz od pojišťovny bolestné?

Pojišťovna vám neuzná také úraz z mezinárodních závodů v lyžování, jízdě na snowboardu, bobech či saních. Nevyplatí se vám ani klasické amatérské lyžování mimo vyznačené tratě či stanovenou dobu provozu, upozorňují experti pojišťoven. Při úrazech v takovýchto situacích vám proto nejspíš nebude pojistné plnění vyplaceno.

S pojistným plněním z úrazového pojištění nepočítejte v případě, že úraz se „přihodil“ při trestné činnosti (zvláště pokud byl pojištěný uznán vinným z úmyslné trestné činnosti) či při aktivitě pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky. Záleží ovšem na konkrétní pojišťovně. Někde vám nevyplatí kvůli úrazu za přítomnosti omamných látek vůbec nic, jinde vám vyplatí jen část plnění. Podle specialistky pojišťovny Wüstenrot Heleny Duškové má pojišťovna v takových případech právo snížit pojistné plnění i o jednu polovinu. Úrazové pojištění se nevztahuje podle Evy Svobodové z pojišťovny Uniqa také na případy, kdy si pojištěný úmyslně poškodil zdraví.

Při jakých úrazech a situacích pojišťovna odmítla vyplatit pojistné plnění vám?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 11. 2010 18:24, jdetoijinak

Článek popisuje celkem obvykléobecné výluky, mezi pojišťovnami v tomto poli zásadní rozdíl není.

Co je naopak průšvih, jsou v této souvislosti dvě věci :

některé pojiš´tovny mají například speciální výluky :

- pokud se vám stane úraz na motocyklu o objemu 125ccm a výše
- pokud se úraz stane při zvedání a přesouvání břemen
- pokud se vám stane PRACOVNÍ ÚRAZ ( to považuji za naprostý úlet )
- pokud dostanete infekční nemoc, přenesenou následkem úrazu atd....

Druhá věc, co v naprosté většině klienti pojišťoven také neví, jsou zásadní rozdíly tzv. oceňovacích tabulkách trvalých následků. Například ztrátu jednoho oka některé pojiš´tovny oceňují 25 %, některé až 70% trvalých následků, ztrátu sluchu na jedno ucho 15 - 30%, jedné ruky 50 - 70 % apod....

I tyto informace patří v souladu s §22(1) zák.38/2004Sb. k tomu, s čím musí povinně prodejci pojistek klienta seznámit....Z praxe je bohužel zřejmé, že tomu tak ve většině případů nebývá...

Reagovat

 

+6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

22. 10. 2014 | 20:10 | Miroslav Hlavenka

Samozřejmě, v tomto případě se úraz stal v době platnosti smlouvy, tedy lze nárokovat plnění dle pojistných podmínek smlouvy. více

11. 10. 2014 | 14:52 | Olšinová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na vyplacení úrazové pojistky,když je již zrušena-asi 1měsíc.Úraz se stal a vyléčil v době kdy pojistka byla ještě aktuální.Nyní mám asi 1měsíc jinou pojistku.
Předem děkuji...
více

1. 9. 2014 | 9:42 | Jiří S.

Bohužel nepíšete, jaké konkrétní připojištění jste měl - jestli Denní odškodné úrazu (předpokládám) anebo pracovní neschopnost. Důležité také může být, jestli jste nahlásil nezaměstnanost pojišťovně a jakou pojišťovnu máte...atd....více

26. 3. 2014 | 11:00 | Zdeněk Henzl

Dobrý den, 25.1.2014 jsem měl úraz. Při pádu jsem si poranil loket.Neměl jsem pracovní neschopnost, protože jsem veden na prac.úřadě.Nehybnost ruky a bolesti jsem měl téměř celý měsíc.RTG bylo zjištěno, že mám altrozu 2 st.Pojišťovna...více

22. 12. 2013 | 11:19

Dobry den,v listopadu 213 jsem pojistil rodinu u poj Kooperativy na uraz v pojistne smlouve o zivotnim pojisteni PERSPEKTIVA podle sazby 7 BN bez sporeni. Od noveho roku jsou urcite zmeny podle noveho obc.zakoniku,dotyka...více

Čtenáři také navštívili

20. 8. 2010 |  | 16 komentářů

Nové úrazové pojištění fotbalistů: Investičko, které budou prodávat kluby

Přestože je v Česku počet úrazů v kopané díky velkému počtu hráčů vysoký, úrazové pojištění má jen málokterý fotbalista hrající nižší soutěže. Pojišťovna Generali jim nabízí investiční životní pojištění...

5. 8. 2010 |  | 43 komentářů

Zdravotní pojišťovny: Léčení úrazů si hraďte ze svého! Co vy na to?

Zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví koketují s myšlenkou, že náklady za léčení úrazů by si hradil pacient sám. V lepším případě by se na tyto výdaje mohl připojistit. Co si o takovém nápadu...

8. 7. 2010 |  | 4 komentáře

Sražený cyklista bez přilby se plného odškodnění dočkat nemusí

Letní cesty na delší vzdálenosti, nabírání stopařů a převážení zavazadel s sebou nesou zvýšené riziko dopravních nehod a následných komplikací při odškodňování postižených. Základní rada zní, vždy si...

21. 1. 2010 |  | 3 komentáře

Zlomili jste si ruku na zasněženém chodníku? Sežeňte si svědka.

Z chodníků měst a obcí rychle mizí sníh a zejména led. Znovu ale mohou přijít mrazy a úrazy, způsobené pádem na neuklizené komunikaci. Domoci se náhrady za vzniklou škodu není úplně jednoduché.

14. 10. 2008 |  | 1 komentář

Milionová ochrana při úrazech s vážnými následky

Pojišťovna UNIQA vyladila svou úrazovou pojistku Simply. Nově si ji může klient nastavit podle svých potřeb a zajistit si třeba milionovou ochranu pro případ vážných trvalých následků po úraze. V naší...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

pojišťovny, běžné účty, obstavení účtu, zaměstnavatel, exekutoři, dražba majetku, UNIPETROL, dealerská síť, návod na obsluhu, Marissa Nadler, odporu, vozový park, státní příspěvky, BBC, tipaři

5A25949, 4C86942, 4J34978, 5T01693, 4J34980, 4C86953, 5T01707, 3L93956, 4C86954, 5A25963, 3L93957, 5A25964, 4C86955, 5T01709, 5T01710

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2015 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.