Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Které úrazy vám z úrazové pojistky neproplatí

| rubrika: Jak na to | 31. 8. 2010 | 14 komentářů
Které úrazy vám z úrazové pojistky neproplatí
Jsou úrazy, kvůli nimž vám pojišťovna nevyplatí pojistné plnění, i když máte úrazové pojištění. Nemusíte přitom provozovat extremní sporty. Stačí, když vám praskne achillova šlacha.

Jestliže jste pojištění úrazovou pojistkou proto, že pravidelně sportujete, nemyslete si, že vám všechna zranění takováto pojistka kryje. Ať už hrajete třeba squash, tenis, fotbal či běháte, může se vám stát, že zničehonic špatně šlápnete a praskne vám achillova šlacha. Ačkoliv s tímto zraněním nejspíš skončíte s nohou v sádře, na pojistné plnění z úrazové pojistky se moc netěšte. Právě tento typ zranění totiž pojišťovny často nepovažují za klasický úraz a pro výplatu pojistného plnění jej neuznávají. Zpravidla jej řadí jako řadu jiných úrazů k únavovým zraněním.

Své by o tom mohl vyprávět otec jedné z pojistných expertek, který si kdysi při kosení trávy „vyhodil ploténky“. Ani on nezískal od pojišťovny z úrazového pojištění vůbec nic, protože i toto zranění se dle vyjádření specialistů z pojišťovny Wüstenrot považuje za únavové. Pojišťovny takovéto typy poškození chápou jako opotřebení organismu a ne jako typický úraz. Ve výlukách bývají podle Petra Milaty z ČSOB Pojišťovny rovněž zlomeniny v důsledku vrozené lomivosti kostí, patologické nebo únavové zlomeniny, vymknutí a vykloubení v důsledku vrozených vad a poruch či úrazy, které vznikly v důsledku nemoci.

Sportovců, kteří vyznávají klasické masové sporty jako je fotbal, jízda na in-line bruslích či cyklistika se zpravidla žádná omezení ohledně úrazů netýkají. Na tyto sporty provozované na rekreační či neprofesionální úrovni se na rozdíl od adrenalinových či extrémních sportů nemusí speciálně připojišťovat. Pojišťovny si pro sportovce na amatérské úrovni nekladou žádné podmínky ohledně nutného vybavení a sportovních pomůcek. Pojistné plnění vám vyplatí i v případě, že jste utrpěli úraz, když jste jeli na kole či na in-line bruslích bez přilby či bez chráničů. O tom, na kolik vás přijde ježdění na in-line bruslích se dočtete v článku Sportování za pár kaček – začněte v půjčovně.

Statistiky úrazovosti při sportech

Allianz
Odhadem se 25 % nahlášených úrazů týká úrazu ze sportů masově provozovaných. Nejčastěji se jedná o fotbal, lyžování a cyklistiku.

Česká pojišťovna
Ročně eviduje 120 – 150 tisíc úrazů, z masového sportu jich je zhruba polovina. Nejčastěji se jedná o fotbal, hokej, další míčové hry a cyklistiku.

ČPP
Úrazy z masových sportů jsou minoritní záležitostí. Nejvíce úrazů se stává v domácnostech, na chalupách a při autonehodách.

ČSOB Pojišťovna
Obecně evidujeme kolem 30 tisíc hlášených pojistných událostí z úrazu za rok. Nejčastější úrazy jsou pohmožděniny, natržení vazů, podvrtnutí, vykloubení, apod.

Wüstenrot pojišťovna
Odhadem se jedná asi o 1 % úrazů, nejčastěji jde o sporty jako je in-line či cyklistika.

Když vás však srazí na silnici auto a budete chtít vyplatit bolestné z pojištění odpovědnosti (povinného ručení) daného motoristy, platí podle Duškové z pojišťovny Wüstenrot jiné podmínky než u úrazových pojistek. Kvůli tomu, že jste přilbu při jízdě na kole neměli, může pojišťovna vyplatit nižší odškodnění. Více se o tomto dočtete v článku: Sražený cyklista bez přilby se plného odškodnění dočkat nemusí.

Kdo se čas od času účastní amatérských závodů na bruslích, či na horském kole nebo chodí organizované pochody, jako je proslulý pochod Praha-Prčice, nemusí se připojišťovat, potvrzují shodně zástupci oslovených pojišťoven. „Amatérský sportovec, který se zúčastní amatérské akce, nemusí mít další dopojištění. Registrovaný sportovec nebo profesionál má pak tyto věci ošetřené dlouhodobě, protože „registrovaně“ nebo „profesionálně“ nesportuje pouze jeden víkend v roce,“ potvrzuje Dagmar Koutská z České pojišťovny . Standardní úrazové pojištění je podle ní určené právě pro rekreační sporty či úrazy doma, na zahradě či jinde.

Trochu jiné to je, když jste členem sportovního oddílu. To vám může úrazové pojištění o něco zdražit. „Pokud klient provozuje registrovaně nějaký sport, musí to pojišťovně při sjednávání pojistky nahlásit, což se může projevit v zařazení do jiné rizikové skupiny,“ dodává Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa .

Další kategorií úrazů, které vám úrazová pojistka nekryje, jsou podle Jiřího Cívky z pojišťovny Generali úrazy při některých rizikových a adrenalinových sportech či jiných činnostech se zvýšeným rizikem vzniku úrazu. Pojišťovna Uniqa do takovýchto úrazů řadí například ty, které vznikly při použití prostředků na létání (paragliding, balónové létání, letecké sporty či třeba parašutismus či bungee jumping). Výluky se vztahují i na horolezecké disciplíny nebo aktivní účast na motoristických závodech či exhibicích, a to včetně tréninkových jízd.

Anketa

Již jste někdy dostali za úraz od pojišťovny bolestné?

Pojišťovna vám neuzná také úraz z mezinárodních závodů v lyžování, jízdě na snowboardu, bobech či saních. Nevyplatí se vám ani klasické amatérské lyžování mimo vyznačené tratě či stanovenou dobu provozu, upozorňují experti pojišťoven. Při úrazech v takovýchto situacích vám proto nejspíš nebude pojistné plnění vyplaceno.

S pojistným plněním z úrazového pojištění nepočítejte v případě, že úraz se „přihodil“ při trestné činnosti (zvláště pokud byl pojištěný uznán vinným z úmyslné trestné činnosti) či při aktivitě pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky. Záleží ovšem na konkrétní pojišťovně. Někde vám nevyplatí kvůli úrazu za přítomnosti omamných látek vůbec nic, jinde vám vyplatí jen část plnění. Podle specialistky pojišťovny Wüstenrot Heleny Duškové má pojišťovna v takových případech právo snížit pojistné plnění i o jednu polovinu. Úrazové pojištění se nevztahuje podle Evy Svobodové z pojišťovny Uniqa také na případy, kdy si pojištěný úmyslně poškodil zdraví.

Při jakých úrazech a situacích pojišťovna odmítla vyplatit pojistné plnění vám?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 8. 2010 21:20, Petr

Ta šlacha vám může prasknout pokaždé - důležité co napíše doktor.

Reagovat

 

+6
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 1. 2016 16:59, Jarmila Mlýnková

Dobrý den Mirku, bohužel nevím jestli to nějak můžete prokázat, že se úraz stal toho 12.9.V pojistných podmínkách bývá že, je potřeba jít k lékaři co nejdříve.Ideálně ten ten kdy se úraz stal nebo max. na druhý den, aby se zabránilo dalšímu zhoršení stavu.Na to je potřeba si dát pozor.Pokud budete potřebovat poradit více kontakt najdete na www.expertnapojistky.cz

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Mirek 20. 12. 2015 11:16)

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

20. 1. 2016 | 20:41 | Jarmila Mlýnková

Omlouvám se za překlep .Ideálně ten den kdy se úraz stal... více

20. 1. 2016 | 9:34 | Mirek

Děkuji za radu, obrátím se na Vás na uvedených www. více

16. 1. 2016 | 16:59 | Jarmila Mlýnková

Dobrý den Mirku, bohužel nevím jestli to nějak můžete prokázat, že se úraz stal toho 12.9.V pojistných podmínkách bývá že, je potřeba jít k lékaři co nejdříve.Ideálně ten ten kdy se úraz stal nebo max. na druhý den, aby se...více

9. 1. 2016 | 8:38 | Vladimír

Je třeba si uvědomit, ačkoliv se to zdá podivné, že největší prospěch z placení pojistek musí mít pojišťovny. Jinak by zkrachovaly. Typické podnikání. Člověk jako klient až na druhém místě. více

20. 12. 2015 | 11:16 | Mirek

Dobrý den, natrhl jsem si sval na noze dne 12.9 a pojistné mě končilo 14.9, byl jsem v domění, že se jedná jen o natažený sval, ale bolesti nepolevily tak jsem šel k lékaři 17.9 a ten stanovil diagnozu natržený sval, klid,......více

Čtenáři také navštívili

20. 8. 2010 |  | 16 komentářů

Nové úrazové pojištění fotbalistů: Investičko, které budou prodávat kluby

Přestože je v Česku počet úrazů v kopané díky velkému počtu hráčů vysoký, úrazové pojištění má jen málokterý fotbalista hrající nižší soutěže. Pojišťovna Generali jim nabízí investiční životní pojištění...

5. 8. 2010 |  | 43 komentářů

Zdravotní pojišťovny: Léčení úrazů si hraďte ze svého! Co vy na to?

Zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví koketují s myšlenkou, že náklady za léčení úrazů by si hradil pacient sám. V lepším případě by se na tyto výdaje mohl připojistit. Co si o takovém nápadu...

8. 7. 2010 |  | 4 komentáře

Sražený cyklista bez přilby se plného odškodnění dočkat nemusí

Letní cesty na delší vzdálenosti, nabírání stopařů a převážení zavazadel s sebou nesou zvýšené riziko dopravních nehod a následných komplikací při odškodňování postižených. Základní rada zní, vždy si...

21. 1. 2010 |  | 3 komentáře

Zlomili jste si ruku na zasněženém chodníku? Sežeňte si svědka.

Z chodníků měst a obcí rychle mizí sníh a zejména led. Znovu ale mohou přijít mrazy a úrazy, způsobené pádem na neuklizené komunikaci. Domoci se náhrady za vzniklou škodu není úplně jednoduché.

14. 10. 2008 |  | 1 komentář

Milionová ochrana při úrazech s vážnými následky

Pojišťovna UNIQA vyladila svou úrazovou pojistku Simply. Nově si ji může klient nastavit podle svých potřeb a zajistit si třeba milionovou ochranu pro případ vážných trvalých následků po úraze. V naší...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

úspěch, Radka Dohnalová, motivace, seberealizace, vzdělávání, nepeněžní, Jutta Urpilainenová, moc, dávky pěstounské péče, výdaje domácností, základní služby, Rogers International Commodity Index, Roční procentní sazba nákladů, tichý společník, prázdniny, hypotéční kalkulačka, elektřina, plyn, cestovní pojištění online, povinné ručení, půjčka bez doložení příjmů

9S98838, 3P56243, 4S68984, 5Z17491, 3P56243

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.