Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2017. Pravidla, kalkulačka, formuláře

Petra Dlouhá | rubrika: Když se řekne | 21. 3. 2018 | 1 komentář
Podáním daňového přiznání podnikatelům povinnosti nekončí. Zbývá ještě odevzdat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Nabízíme kalkulačku, čerstvé formuláře i aplikaci, která daňové přiznání a přehledy hravě vyplní za vás.
Přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2017. Pravidla, kalkulačka, formuláře

Přehled příjmů a výdajů letos musí odevzdat zdravotní pojišťovně každý, kdo v roce 2017 na hlavní nebo vedlejší činnost podnikal – i když třeba podnikal jen část roku, měl příjmy do patnácti tisíc (a nemusel tudíž podávat daňové přiznání), dokonce i v případě, že se příjmy rovnaly nule.

Do kdy musíte přehled podat

Přehled zdravotní pojišťovně (respektive všem zdravotním pojišťovnám, u kterých jste byli loni pojištění) se podává nejdéle měsíc po daňovém přiznání. Většina podnikatelů letos podává daňové přiznání nejpozději do třetího dubna, takže přehled zdravotní pojišťovně musí podat do třetího května.

Jestli jste letos neměli povinnost podávat daňové přiznání (třeba proto, že jste loni měli jako OSVČ jen velmi nízké příjmy), máte na podání přehledu zdravotní pojišťovně čas jen do pondělí devátého dubna.

Jestli vám daňové přiznání připravuje daňový poradce, přiznání podáváte nejpozději do druhého července a přehled pro zdravotní pojišťovnu do druhého srpna. Musíte o tom ale zdravotní pojišťovnu do posledního dubna vyrozumět – například kopií plné moci, kterou jste zmocnili daňového poradce ke zpracování daňového přiznání.

Jestli vám finanční úřad z nějakého důvodu lhůtu pro odevzdání daňového přiznání prodloužil, odevzdáváte přehled zdravotní pojišťovně nejpozději měsíc po uplynutí stanovené lhůty.

Za pozdní podání přehledu hrozí až padesátitisícová pokuta. Pojišťovny ale pokuty nerozdávají hned, nejdřív vyzvou k nápravě. 

Jak a kde přehled podat

Čerstvé formuláře přehledů jednotlivých zdravotních pojišťoven (včetně pokynů k vyplnění) můžete stahovat v boxu, nabízíme je v interaktivních verzích, které částečně fungují jako kalkulačka, některé kolonky dopočítají za vás.

Formulář můžete doručit osobně na pobočku zdravotní pojišťovny nebo poslat poštou. Většina zdravotních pojišťoven umožňuje i elektronické podání. Přesnější informace a návod, jak postupovat, hledejte na webu své pojišťovny.

Před vyplňováním si k ruce nachystejte vyúčtování pojistného za loňský rok; zdravotní pojišťovny ho rozesílaly v lednu, najdete v něm přehled předepsaného pojistného i přehled zaplacených záloh za loňský rok. Hodit se bude také daňové přiznání, opíšete z něj údaje o loňských příjmech a výdajích.

Tip!

S daňovou aplikací snadno a rychle

Během patnácti minut je hotovo, bez registrace. Jen odpovídáte na otázky jako v dotazníku, daňová kalkulačka vypočte výši daně a vyplněné daňové přiznání i přehledy pro zdravotní pojišťovnu a sociálku vám obratem pošle na mail. Pak se můžete rozhodnout, jestli zaplatíte sto padesát korun za verzi k tisku. Tu stačí podepsat a poslat nebo odnést na finanční úřad, respektive na sociálku a do pojišťovny. Když něco zapomenete, můžete se do aplikace vrátit a údaje opravit, i po zaplacení.

Online daňová aplikace

Do kdy musíte zaplatit

Když se po vyplnění přehledu ukáže, že jste za zdravotní pojištění měli v roce 2017 zaplatit víc, než jste zaplatili, je třeba nedoplatek uhradit nejpozději do osmi dnů – po dni, ve kterém jste podali (nebo měli podat) přehled. Když přehled odevzdáte dřív než poslední možný den, datum platby počítejte vždy od data podání, máte na to osm dní. Za den platby se považuje den, kdy peníze přijdou na účet zdravotní pojišťovny, nikoli den odeslání.

Když dluh neuhradíte včas, začne nabíhat penále: 0,05 procenta z dlužné částky za každý kalendářní den. Když pokuta nepřesáhne sto korun, pojišťovna vám ji promine.

Pokud se v přehledu naopak dopočtete k tomu, že jste loni na zdravotním pojištění zaplatili víc, považuje se odevzdaný přehled automaticky za žádost o vrácení přeplatku. Pojišťovna na to má jeden měsíc. Nebo se můžete rozhodnout, že přeplatek z loňska využijete na úhradu záloh za další období, stačí ve formuláři tuto možnost zaškrtnout. Pokud máte k pojišťovně jiný dluh, využije přeplatek bez ptaní k jeho pokrytí.

Nová výše záloh

Od měsíce, ve kterém jste podali (případně měli podat) přehled, začínáte platit zálohy na zdravotní pojištění v nové výši – podle částky, která vám vyšla v přehledu. Minimální záloha na zdravotní pojištění v roce 2018 je 2024 korun. Podrobnosti o výpočtu záloh najdete tady:

Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet daně

měsíců

Nezdanitelné části základu daně

Slevy na dani

Další kalkulačky

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Konec studia. Jak dlouho za vás stát platí zdravotní a sociální pojištění

11. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Konec studia. Jak dlouho za vás stát platí zdravotní a sociální pojištění

Prázdniny začaly. Pokud jsou to vaše poslední, máme pro vás přehled, kdy si musíte sami začít platit zdravotní pojištění.

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

30. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

Nejpozději do 8. února by si podnikatelé měli zkontrolovat platbu zálohy na zdravotní pojištění. Nové minimum se totiž týká hned platby za leden. U sociálního pojištění je ještě čas... celý článek

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

9. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

8. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.