O jaké profese bude zájem? Roboti nás zatím nenahradí, zjistil úřad

Jana Divinová | rubrika: Co se děje | 18. 10. 2022 | 1 komentář
Projekt Kompas z dílny ministerstva práce odhaduje, jakých profesí bude v příštích letech nedostatek. Může pomoct při výběru školy, ale i rekvalifikace. Kvůli stárnutí Česka bude například už brzy ještě větší nedostatek pečovatelů a ošetřovatelů.
O jaké profese bude zájem? Roboti nás zatím nenahradí, zjistil úřad

Zdroj: Shutterstock

Kvůli robotizaci a digitalizaci prý v Česku zanikne až milion pracovních míst. Podle projektu Kompas, který se snaží odhadovat potřeby tuzemského trhu práce v příštích třech až pěti letech, přijde postupně o zaměstnání zhruba 330 tisíc současných zaměstnanců. Zároveň má ale vzniknout přibližně milion nových míst. Neznamená to tedy, že práce nebude. Bude – pro ty, kteří se dokážou přizpůsobit.

Projekt Kompas, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci Operačního programu Zaměstnanost, má sloužit jako příprava na tyto změny, a to na národní i regionální úrovni. „Projekt byl vytvořený především jako odpověď na požadavek disponovat systémem pro předvídání změn na trhu práce, včetně předvídání kvalifikačních potřeb,“ vysvětluje Zuzana Křížková z tiskového oddělení ministerstva.

Kompas pracuje s informacemi shromažďovanými od roku 2011 do konce roku 2021. „Důležité je, že informace poskytují přímo zaměstnavatelé,“ říká Křížková. Tato reálná data z trhu práce doplňuje přehled o vzdělávacím systému, který garantuje ministerstvo školství. Pracuje se také s předpověďmi demografického vývoje včetně migrace a makroekonomickými predikcemi. Závěry se pak ještě, jak uvádí Zuzana Křížková, ověřují se zaměstnavatelskými svazy, odbory, příslušnými rezorty na krajské úrovni a regionálními partnery sdruženými nejčastěji v takzvaných Paktech zaměstnanosti.

Profese blízké budoucnosti

Z dat Kompasu například vyplývá, že kvůli stárnutí populace v brzké době bude potřeba ještě víc – už tak nedostatkových – pracovníků v pečovatelství a ošetřovatelství. Nejvyšší poptávka po profesích v sociálních službách prý bude v Královehradeckém kraji, kde vzroste až o 51 procent, ve Zlínském kraji má vzrůst o 50, v Moravskoslezském o 47 a v Libereckém o 35 procent.

Vůbec největší nedostatek lidí bude v oboru ošetřovatelství v kraji Vysočina. „Důvodem je dlouhodobý nedostatek pracovní síly v oblasti zdravotnických služeb a služeb, které na ně navazují,“ komentuje odhadovaný trend Jiří Vaňásek, vedoucí projektu Predikce trhu práce Kompas. Bohužel: lidé zatím nemají o zaměstnání v pečovatelství a ošetřovatelství příliš velký zájem.

Zedničím
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Měnili jste někdy úplně obor, ve kterém pracujete?

V Ústeckém kraji zase podle odhadů naroste až o 59 procent poptávka po profesionálech v oboru umění a užitného umění. „Většina lidí si asi pod uměním představí obrazy, muzea a galerie, ale to je hodně zúžené vnímání. Řadíme sem například i audiovizuální záznam, mediální produkci, módní tvorbu či interiérový a průmyslový design,“ upřesňuje Vaňásek.

Dalším oborem, kde vidí Kompas potenciál, je ochrana životního prostředí. Přispěje k tomu pochopitelně i Green deal neboli Zelená dohoda pro Evropu. Poptávka po tomto typu odborníků se má nejvíc zvednout v Jihočeském kraji – až o 44 procent.

V souvislosti s válkou na Ukrajině prý zase poroste poptávka po zaměstnancích v oblasti bezpečnosti. V Pardubickém kraji se poptávka zvýší až o 43 procent. Plzeňský a Jihomoravský kraj pro změnu nabídnou vyšší možnost uplatnění v přírodních vědách a informatice.

Dalšími obory, ve kterých se podle Kompasu bude v nejbližších letech nedostávat lidí, jsou učitelé a lidé s vysokoškolským vzděláním v přírodních vědách, chemii a materiálovém inženýrství a chybí samozřejmě také informatici.

Umělci v Ústípredikcetrhuprace.cz

Takhle vypadá předpověď části trhu práce pro Ústecký kraj. V roce 2020 tu bylo zaměstnaných 768 absolventů vysokých škol v oboru umění a užiteé umění, v roce 2025 jich podle predikce bude potřeba 1217. Musíme ale upozornit, že tvůrci projektu nám nedoporučují „pracovat s absolutními hodnotami, a to i s přihlédnutím k nezbytnosti poskytnout směrem k laické veřejnosti odpovídající expertní interpretace absolutních hodnot formou poměrně komplexních analýz.“

Co poradit mladým?

Své předpovědi by prý měl Kompas časem postupně prodlužovat i pro delší než pětileté období – díky většímu množství dat. K tomu je ale skeptický Daniel Münich, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a ekonom CERGE-EI. Věrohodně předvídat potřeby trhu práce podle něj lze jen ve výhledu několika málo let. Pět roků a víc už je podle něj horizont příliš dlouhý, ve kterém ani kvantitativní, ani expertní predikce už moc nepomůžou.

Dobrý – nebo spíš špatný – příklad ostatně poskytuje zrovna naše nikým nepředvídaná současnost. „Nynější brutální růst cen energií výrazně změnil relativní ekonomické komparativní výhody zemí. To v horizontu příštích let vyvolá obrovské ekonomické tlaky na změnu sektorových proporcí v české ekonomice,“ říká Münich. Předpokládá proměnu národního hospodářství a podotýká, že se zatím nikdo ani nepokusil odhadovat, v jakém směru se asi změní.

Sledovat dlouhodobé trendy zaměstnanosti je ale podle Münicha přesto užitečné. Jenže data, která v Česku máme, nepokládá pro věrohodnější predikci za dostatečná.

„Vzorek Výběrového šetření pracovních sil, které dělá Český statistický úřad, je příliš malý a neobsahuje informace o platech a mzdách. Data Výběrového šetření životních podmínek, kde jsou informace o platech, zase neobsahují informaci o oboru dosaženého vzdělání. Data od zaměstnavatelů o mzdách a platech v Informačním systému o průměrném výdělku jsou příliš kusá. A predikce, které nepracují s cenou práce, hodně kulhají, protože není možné vzít v potaz reakce poptávky a nabídky po práci,“ konstatuje Münich.

Když dva dělají totéž

Kompas není jediný projekt, který s předpovídáním pohybů na trhu práce zabývá. Kromě něj je tu třeba evropský projekt Cedefop Skills Forecast. Jak vysvětluje Zdeňka Šímová z Národního vzdělávacího fondu, agentura Cedefop zpracovává odhady pracovního trhu pro všechny země Evropské unie a její činnost s projektem ministerstva práce a sociálních věcí nesouvisí.

Podle Cedofopu bude do roku 2030 největší poptávka po vysoce vzdělaných odbornících v obchodu a správě, odborných pracovnících v oblasti vědy a techniky nebo specialistech v oblasti výchovy a vzdělávání. Z profesí se střední nebo nižší úrovní vzdělání bude velká poptávka zejména po řidičích, řemeslnících v oblasti stavebnictví, pracovnících osobní péče a osobních služeb a strojírenských dělnících.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022

výdělků
let

Další kalkulačky

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

23. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracovní dohody zase jinak. Ve hře jsou limity a rezervace

Od července mají platit nová pravidla u dohod o provedení práce. Počítají se zavedením dvou limitů, nad které se bude odvádět pojistné. Kvůli kritice z řad odborníků a zaměstnavatelů... celý článek

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více pracujících důchodců, zvýší proto jejich finanční motivaci. Do návrhu důchodové reformy přidá slevu na sociální pojištění, která bude... celý článek

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci... celý článek

Partners Financial Services