Soud: SVJ nesmí zakázat krátkodobé pronájmy bytu

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 13. 4. 2023
Nejvyšší soud poprvé řešil otázku, jestli společenství vlastníků může ve svých stanovách omezit opakovaný pronájem bytů přes platformy jako Airbnb.
Soud: SVJ nesmí zakázat krátkodobé pronájmy bytu

Zdroj: Boumen Japet / Shutterstock.com

Společenství vlastníků jednotek (SVJ) nemůže svými stanovami omezit právo jednotlivých vlastníků na užívání jejich bytu. A to ani v případě, kdy majitel využívá byt ke krátkodobému pronájmu k ubytování cizích osob – typicky prostřednictvím služby Airbnb. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR.

Na začátku bylo rozhodnutí jednoho z pražských SVJ. Do svých stanov si odhlasovalo, že jednotliví majitelé mohou své byty opakovaně krátkodobě pronajímat (na dobu kratší než tři měsíce) nebo poskytovat ubytovací služby jenom tehdy, když s tím budou souhlasit všichni členové – tedy majitelé ostatních bytů.

Jednomu z majitelů se takové omezení nelíbilo. Spor nakonec skončil až u Nejvyššího soudu. A ten rozhodl, že SVJ nemůže omezit právo vyplývající z vlastnictví jednotky (bytu). Stanovy společenství sice obsahují práva a povinnosti jednotlivých členů, ty se však mohou týkat v zásadě jenom dvou oblastí: jednak samotného fungování SVJ, jednak společných částí domu.

„Stanovy SVJ představují základní dokument, jímž se řídí vnitřní poměry společenství. Jejich povinnou náležitostí je sice úprava členských práv a povinností i způsob jejich uplatňování, tím se však rozumí práva a povinnosti vyplývající z členství ve společenství vlastníků – například právo účasti na shromáždění a právo na něm hlasovat, právo být volen do orgánů společenství či povinnost ručit za dluhy společenství,“ konstatoval Nejvyšší soud.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Občanský zákoník omezuje působnost SVJ jen na správu, provoz, údržbu a opravy domu, jeho společných částí a pozemku. Součástí stanov tedy mohou (musí) být pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí – například i pravidla pro dodržování nočního klidu, pro zamykání domu či nakládání s klíči. „Užívání bytu a společných částí je neoddělitelně spjato a vlastník bytu je povinen se těmito pravidly řídit, jakož i zajistit jejich dodržování osobami, jimž umožnil přístup do domu nebo bytu,“ zdůrazňuje soud. Musí však vždy jít o pravidla upravující jen užívání společných částí – ne omezující nakládání s bytem.

Když SVJ překročí své kompetence (působnost), je takové rozhodnutí neplatné – takzvaně nicotné – a hledí se na něj, jako by nebylo přijato: nemá žádné právní následky a nikoho nezavazuje. „Omezení vlastníka jednotky ve způsobu užívání jeho majetku představuje nepřípustný zásah do výkonu jeho vlastnického práva ve smyslu článku 11 Listiny základních práv a svobod,“ konstatoval Nejvyšší soud. 

Samozřejmě to ale neznamená, že by majitel bytu nemusel brát ohled vůbec na nic. Jsou tu totiž obecné povinnosti vyplývající hlavně z občanského zákoníku, ale třeba i z daňových, stavebních nebo městských předpisů.

Jak získat z pojištění majetku víc? Poradíme!

Pro nemovitost i domácnost najdeme nejvýhodnější pojištění majetku.

Podle § 1175 občanského zákoníku má vlastník jednotky právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt, jakož i užívat společné části. Nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.

Dalším omezením jsou už zmíněná pravidla týkající se společných prostor, typicky chodby, schodiště, výtahu, ohledně nočního klidu nebo zamykání domu. Vlastník bytu musí zajistit, aby je dodržovaly i osoby, jimž umožnil přístup do domu nebo bytu (§ 1176 občanského zákoníku).

„V případě, že vlastník jednotky užívá byt k jinému účelu, než vyplývá z prohlášení, a opakovaně (dlouhodobě) tím ruší obvyklý klid a pořádek v domě, má společenství vlastníků možnost postupovat podle § 1184 a navrhnout nucený prodej jednotky toho vlastníka, který přes písemnou výstrahu své povinnosti porušuje způsobem podstatně omezujícím nebo znemožňujícím výkon práv ostatních vlastníků jednotek,“ připomněl Nejvyšší soud.

Nemusí jít hned o nucený prodej. Proti zneužívání vlastnického práva některým z majitelů se mohou ostatní bránit také takzvanou negatorní (zápůrčí) žalobou. Jejím cílem je, aby se majitel zdržel protiprávního zasahování do vlastnického práva, případně aby protiprávní stav odstranil.

Omezit vlastnické právo k užívání jednotlivých bytů tedy může jedině soud, a to až na základě konkrétního porušení zákona. Nemůže to řešit SVJ – plošně a předem – ve svých stanovách.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

17. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

Česká asociace pojišťoven rozšířila takzvané povodňové mapy o další informace. Kromě záplavových zón nově obsahují dalších 50 vrstev ohledně například svahové stability, odtokové linie,... celý článek

Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2024? Spočítejte si v kalkulačce

4. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2024? Spočítejte si v kalkulačce

Vládní politici říkají, že většině z nás elektřina zdraží jen trochu. Opoziční říkají, že moc. Naše kalkulačka říká pravdu. I když jen orientačně a zatím ne definitivně.

ČEZ, Innogy a MND hlásí další zlevnění energií

23. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČEZ, Innogy a MND hlásí další zlevnění energií

Dodavatelé elektřiny a plynu oznamují další snížení cen pro domácnosti. ČEZ od ledna zlevní nefixované ceny elektřiny a plynu, Innogy od prosince zlevní elektřinu a MND od listopadu... celý článek