Nová zelená úsporám bude dostupnější. Jak se změní?

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 24. 3. 2023
Nová zelená úsporám bude dostupnější. Jak se změní?

Zdroj: Shutterstock

Dotační program Nová zelená úsporám má být po prázdninách dostupnější, žádosti prý budou jednodušší a s mnoha novinkami. Varianta Nová zelená úsporám Light se od dubna rozšíří o dotace na soláry.

Zájem o úspory energií loni prudce stoupl. Počet žádostí o podporu z Nové zelená úsporám se zvýšil téměř na čtyřnásobek oproti roku 2021. Vyčleněných devatenáct miliard korun už je pryč – o dva roky dřív, než se počítalo.

Nachystáno už je ale dalších 55 miliard. Po Nové zelené úsporám Light, která běží od letošního ledna, chystají Státní fond životního prostředí a ministerstvo životního prostředí i úpravy a novinky v klasické Nové zelené úsporám.

Žádosti o NZÚ od 2021Zdroj: Státní fond životního prostředí

„Za poslední rok a půl, od října 2021, si o dotaci na úspornější bydlení požádalo rekordních 110 tisíc domácností. To dalece přesáhlo celkový počet přijatých žádostí za předchozích sedm let fungování programu,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Konkrétní podrobnosti úřady neprozradily. Zatím zveřejnily aspoň jízdní řád jejich zveřejňování. Co nás tedy s Novou zelenou úsporám a Novou zelenou úsporám Light čeká?

Průkazky energetických poradců (teď)

První miliarda z Nové zelené úsporám Light už je rozdaná. Zatím si pro peníze na výměnu oken a dveří nebo částečné zateplení chodili aktivně ti, kteří o ni měli zájem. Teď je ministerstvo hodlá cíleně nabízet dalším lidem, kteří by mohli na dotaci mít nárok. Vyšle poradce za důchodci a invalidními důchodci nebo za lidmi s nárokem na příspěvek na bydlení, a to na základě dat z úřadů práce a od místních samospráv).

Poradci z Místních akčních skupin (MAS) nebo Energetických konzultačních informačních středisek (EKIS) nabízejí pomoc zdarma. Proto od státu dostanou průkazky, aby byli rozpoznatelní. Našli už se totiž lidé, kteří nabízeli poradenství za úplatu. 

Žádosti o NZÚ od 2021Zdroj: Státní fond životního prostředí

Proti přísavkám

Kotlíkové dotace, nová vlna (začátek dubna) 

Pokračování populárních dotací na výměnu starého vytápění za nový kotel s lepším spalováním. Podrobnosti plánuje stát zveřejnit na začátku dubna.

Soláry v Nové zelené úsporám Light (duben)

NZÚ Light je projekt zaměřený na menší stavební úpravy, co šetří hodně peněz – výměnu vchodových dveří, výměnu oken, zateplení stropů nebo podlah a podobně. Nově se ale má dotace poskytovat i na fotovoltaiku. V tomhle případě by podle dřívějších prohlášení mělo jít o kombinaci dotace a půjčky.

Vyměna plynového kotle za tepelné čerpadlo (květen)

V máji má být spuštěna protikotlíková dotace. Bude možné říct si o podporu při výměně starého plynového kotle za nové tepelné čerpadlo.

Dotace na úspory i pro byty (květen)

„Naším cílem je energetické renovace domů zpřístupnit pro co nejvíce domácností, zaměříme se více na bytové domy,“ slibuje ministr Hladík. Podpora bude pravděpodobně cílit i na jednotlivé byty, zvýšená pozornost má být věnována nízkopříjmovým domácnostem.

Nastěhujte se do vlastního! Poradíme.

Na nový dům či byt najdeme hypoteční úvěr s nejvýhodnějšími podmínkami. Stejně jako půlmilionu klientů před vámi.

Oprav dům po babičce (květen)

Program, který pravděpodobně spojí dotaci a půjčku, se zaměří na mladší lidi. Chce je motivovat je k pořizování starších nemovitostí, které jsou energeticky náročné a vyžadují komplexní rekonstrukci. Přispívat by se opět primárně mělo na úpravy směřující ke snížení energetické náročnosti.

Dojezd programu Nová zelená úspora za stávajících podmínek (červen)

Poslední žádosti podle dnešních pravidel mají být podány do 30. června. „Všem žadatelům, kteří mají rozpracované projekty podle stávajících podmínek, doporučuji, aby své žádosti podali do konce června letošního roku,“ nabádá Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR – úřadu, který program administruje.

Dva měsíce prázdnin

V červenci a srpnu se přenastaví systémy, aby se v září dalo začít v novém.

Zjednodušené žádosti o Novou zelenou úsporám (září)

Po prádzninách se má program Nová zelená úsporám objevit v přístupnější formě. Od podání žádosti k vyplacení dotace má být blíž. Podle ministerstva odpadne povinnost předkládat faktury (musí být ale uschovány pro případnou kontrolu) a ve většině případů i projektovou dokumentaci (bude zřejmě nutná jen pro novostavby).

„Díky zjednodušené administraci budeme moci dále navyšovat počty odbavených žádostí, které díky maximálnímu otevření programu bezesporu přijdou, aniž by se prodlužovala doba jejich posouzení a následné výplaty prostředků,“ říká Valdman.

Peníze předem i v klasické Nové zelené úsporám (bez časového určení)

Připravuje se varianta dotování formou záloh. Dnes se napřed provádějí práce, až pak se dělá zúčtování. Dostat dotaci předem a až potom začít s prací, už teď jde v Nové zelené úspoře light.

Od otevření takové možnosti i v klasické Nové zelené si úřady slibují, že se do programu budou moct zapojit i mladší rodiny, které nemají našetřeno dost na to, aby se teď do renovací s Novou zelenou úsporám mohly pustit.

NZÚ:fahrplanZdroj: Státní fond životního prostředí

Přehledně: co nám kdy úředníci prozradí, co kdy začne

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Novinky v dotacích na bydlení. Takhle se mění Nová zelená úsporám

2. 6. 2023 | Gabriel Pleska

Novinky v dotacích na bydlení. Takhle se mění Nová zelená úsporám

Příjem žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám končí 30. června. Po prázdninách se rozběhne nanovo, ovšem s novými podmínkami.

Vyměňte kotel za čerpadlo, instalujte soláry. Stát přispěje

25. 5. 2023 | Gabriel Pleska

Vyměňte kotel za čerpadlo, instalujte soláry. Stát přispěje

Od září bude stát v rámci Nové zelené úsporám přispívat na výměnu staršího plynového kotle za tepelné čerpadlo a zjednoduší žádosti o dotace na fotovoltaiku.

Zelená úsporám pro bytové domy. Chudí sousedi už rekonstrukce brzdit nebudou

25. 5. 2023 | Gabriel Pleska

Zelená úsporám pro bytové domy. Chudí sousedi už rekonstrukce brzdit nebudou

Na konci června skončí příjem žádostí o dotace Nová zelená úsporám. Program se vrátí po prázdninách. S novými parametry. Šanci dostanou i bytové domy obcí, bytových družstev a splečenství... celý článek

Už je čas! Co si letos ohlídat u placení daně z nemovitosti

24. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Už je čas! Co si letos ohlídat u placení daně z nemovitosti

Daň z nemovitých věcí musí být zaplacena do konce května. Co dělat, když vám nepřišla složenka a proč si někteří majitelé letos připlatí?

Záznam z bezpečnostní kamery jen na tři dny. Chystá se zpřísnění

23. 5. 2023 | Jana Divinová | 8 komentářů

Záznam z bezpečnostní kamery jen na tři dny. Chystá se zpřísnění

Online kamery zabírající vchody a chodby domů. Kamery, které hlídají garáže, parkoviště a obchody, Pro všechny mají platit přísnější pravidla. Novou metodiku připravuje Úřad pro ochranu... celý článek

Partners Financial Services