Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Banka se zbavuje papíru. Podepíšete se digitálně

| rubrika: Aktuálně.cz | 26. 1. 2014 | 5 komentářů
GE Money Bank do konce roku 2014 zavede na všech svých 254 pobočkách digitální podepisování smluv. Místo na papír se na jejich pobočkách budou klienti podepisovat na takzvané signpady.

Stejnou technologii na svých pobočkách již od vstupu na trh na konci roku 2011 používá také Air Bank. „U nás jsou takto nyní podepsány tři smlouvy ze čtyř, protože 75 procent klientů podepisuje smlouvy na pobočce,“ řekl on-line deníku Aktuálně.cz Vladimír Komjati, mluvčí Air Bank.

GE Money Bank plánuje po rozšíření zařízení na všechny pobočky uzavírat takto veškeré smlouvy. Klientům ale slibuje, že jim na vyžádání kdykoli smlouvu podepsanou přes signpad bankéři vytisknou. Stejně tak na požádání bankéři budou tisknout i návrhy smluv před jejich podpisem. Kdo si o to nepožádá, bude návrh smlouvy číst také v signpadu.

Signpad. Zdroj: GE Money Bank

Smlouvy v digitální podobě klienti GE Money Bank (stejně jako klienti Air Bank) najdou včetně podpisů (i bankéř smlouvu podepíše přes signpad) ve svém internetovém bankovnictví.

GE Money Bank o nové službě mluví jako o biometrickém podpisu. To ve vás může vyvolat představu, že na smlouvu bude nutné připojit třeba i otisk prstů. Tam GE Money Bank ale nemíří, protože otisk prstu by neměl takovou právní sílu jako podpis přes signpad, který má podle bankéřů stejnou váhu jako podpis klasický.

Anketa

Už jste někdy měli trable s podpisovým vzorem?

Biometrický je podpis na signpad podle GE Money Bank z toho důvodu, že signpad nezaznamená jen samotný podpis, ale i jeho průběh. Vnímá tlak, jaký v jednotlivých fázích podpisu klient vytváří i například sklon tužky. Při zadávání podpisového vzoru na pobočce banky pak vyhodnocuje i tyto parametry a každý podpis je následně ohodnocen mírou shody se zadaným podpisovým vzorem. Ten vzniká jako průnik ze šesti podpisů, které klient zadá při vytváření vzoru v bance.

Takto vytvořený podpisový vzor navíc s klientem „roste“. Při každém jeho dalším zadání v bance si totiž systém vyhodnotí změny, a pokud jsou ještě přijatelné, pak je započítá i do již vytvořeného vzoru, který se tak vyvíjí. K úspěšnému ověření je nutné získat shodu ve výši 80 procent, zaměstnanci banky při interním testu získali průměrnou shodu ve výši 93 procent. Každý klient má na zadání správného podpisu tři pokusy, pak je nutné vytvořit vzor nový. 

„Zavedení biometrických podpisů považujeme za jednu z nejzásadnějších proklientských inovací v současném českém bankovnictví. Všechny smlouvy budeme nově ukládat do zabezpečeného archivu, kde jsou zákazníkům kdykoliv k dispozici,“ říká Štěpán Pittauer, projektový manažer GE Money Bank. Podle něj každý sedmý klient banky musel kvůli ztrátě smlouvy v minulosti žádat o její kopii. To po zavedení „digitálních“ smluv už nebude nutné, smlouvy budou v internetovém bankovnictví, odkud se dají stáhnout ve formátu PDF a následně vytisknout.

Air Bank už má, spořitelna a ČSOB plánují

Většina konkurenčních bank podobnou novinku nechystá. Signpady už na svých pobočkách má Air Bank. „Jsme s touto technologií velmi spokojeni, mimo jiné nám umožňuje provozovat pobočky bezpapírové a chovat se tak šetrně k přírodě. Přestože mají klienti možnost se v případě zájmu podepsat i klasickým způsobem, v praxi to už dnes téměř nikdo nevyžaduje,“ říká mluvčí banky Vladimír Komjati.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

28. 1. 2014 | 7:29

Když už něco kritizujete, tak si to aspoň přečtěte. Citace z článku: "Biometrický je podpis na signpad podle GE Money Bank z toho důvodu, že signpad nezaznamená jen samotný podpis, ale i jeho průběh. Vnímá tlak, jaký v...více

27. 1. 2014 | 16:31 | Jiří Synek

Haha to je komedie u GE, hlavně že tuhle jsem jim donesl šek (který nám jako SVJ mermomocí vnutili tak před rokem, že prý to absolutně jinak nejde vybírat hotovost) spolupodepsaný kolegou místopředsedou (člověk blížící se...více

27. 1. 2014 | 15:11 | Nox

Coz o to, vymyslet by slo lecos, ale zodpovedne osoby to nezajima a radeji jen kopiruji to, co uz se osvedcilo jinde. A nove napady proste neni zajem. více

27. 1. 2014 | 10:03 | jop

nechápu, proč jim nestačí otisk palce více

27. 1. 2014 | 1:36 | Svoboda

To už funguje v USA 15 let. Jsme zase sto let za opicema a ještě to prezentujete jako bůh ví co. Co takhle vymyslet něco opravdu nového? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK