Valorizace důchodů na začátku roku 2022 bude zřejmě vyšší, než se doteď čekalo. Vyplývá to z nového výpočtu ministerstva práce a sociálních věcí.
Automatické zvýšení podle vzorečku v zákoně aktuálně vychází na 3,2 procenta, což u průměrného starobního důchodu dělá 497 korun měsíčně. Ministerstvo tak vylepšilo svůj předchozí odhad, že valorizace přidá 2,9 procenta, tedy 458 korun u průměrné penze.
Pořád jde jenom o předběžný výpočet. Konečnou částku stanoví vláda až v září podle čerstvých statistik – musí ještě počkat na čísla o inflaci za červenec a srpen.
Každoroční valorizace vychází ze vzorečku v zákoně: důchody se pravidelně zvyšují o růst cen (inflaci) a polovinu růstu reálných mezd. U inflace se počítá buď s celkovým indexem růstu spotřebitelských cen, nebo se speciálním indexem vycházejícím ze spotřebního koše důchodců. Použije se vždycky ten typ inflace, který je vyšší – tedy pro seniory výhodnější.
Růst mezd se počítá za předchozí kalendářní rok, pro nejbližší valorizaci se už tedy nezmění. Oproti tomu čísla o inflaci se počítají za posledních dvanáct měsíců – od loňského září do letošního srpna. A právě inflace v poslední době opět roste, takže vyšší je i očekávaná valorizace.
Poslanci v minulém týdnu schválili, že důchodci dostanou mimořádný bonus 300 korun měsíčně nad rámec valorizace. Celkově tak průměrný důchod stoupne o přibližně 797 korun měsíčně (497+300). Mimořádný bonus je pro každého stejný, jde o pevnou částku nezávisle na výši důchodu.
Průměrný důchod by tak podle nejnovějších předběžných čísel měl v roce 2022 stoupnout na zhruba 16 275 korun a dosahovat přibližně 43 procent průměrné mzdy, upřesňuje ministerstvo.
Od roku 2023 mají starobní důchodci dostávat příspěvek ve výši 500 korun měsíčně za každé vychované dítě. Podrobně jsme o takzvaném výchovném psali v samostatném článku.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
4. 8. 2021 9:15, bohousxo
jste pln závisti a to je nemoc, navštivte psychologa, jste gerontofob
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
4. 8. 2021 8:29, asi takto
no jo, chudáci důchodci. Bydlíme ve 4kk, na patře jsou ještě 2kk a 3+1. Dům je z roku 1986. Nad námi i pod námi bydlí ve 4kk vždy 1 člověk, důchodce. Na rekonstrukci bytového jádra nebo kuchyně si nejsou schopni našetřit, chudáci. Prodávající mi v r. 2016 předala i její smlouvu o převodu jednotky - družstevního bytu - do vlastnictví nájemce, tzn. člena bytového družstva. V roce 2002 necelých 40 tis. Kč. Převádělo se to tehdy všem. My samozřejmě koupili za tržní cenu okolo 3,6 mio + reko za 600 tis. v roce 2016. Pointa je, že ve všech 2kk ve zmiňovaných patrech žijí, tedy pardon tísní se, mladé rodiny s dítětem, v jednom případě s 2 dětmi. Takže ano, chudáci důchodci nad i pod námi obývají své 4kk tzv. "za hubičku" v původním stavu s umakartem a nebyli schopni si za 20 let našetřit ani na rekonstukci. Když jim řeknete, zda by se nepřestěhovali do menšího (např. výměna bytu za 2kk s doplatkem), tak jste pro ně blázen, protože tady jsem žil a tady umřu :-) Ale cinkání prázdných flašek od piva a hulení cigaret před barákem, na to prachy budou vždy. Hezký den
V diskuzi je celkem (143 komentářů) příspěvků.