Winton trčí ze záplavy prefabrikovaných hrdinů

Michal Kašpárek | rubrika: Sloupek | 23. 5. 2014 | 2 komentáře
Jubilant rozeznal dobro a zlo v mimořádně nepřehledné situaci, jednal efektivně, ne efektně, a navíc: nepodělal se ze sebe. Třikrát bravo.
Winton trčí ze záplavy prefabrikovaných hrdinů

I můj cynismus má svoje hranice. Střeží je 105letý chlap v kolečkovém křesle, zachránce 669 dětí, Nicolas Winton. Kdybyste mě přiškrtili, možná bych o něm i napsal, že je inspirativní. Takhle aspoň v jednom textu použiju víckrát slova „dobro“ a „dobrý“ než za celý poslední rok.

Ne že by si smeknutí nezasloužil každý dobrý skutek, ale iniciátor kindertransportů dohrál spolu se svými pomocníky tuhle hru na nejtěžší obtížnost až do nejvyššího levelu:

1. Winton rozeznal dobro a zlo v mimořádně nepřehledné situaci

Pustit sednout těhotnou, koupit Nový prostor, nechat se obměkčit adventním koncertem a poslat dárcovskou smsku: většina dobrých skutků nevyžaduje usilovné přemýšlení, natož podstupování podnikatelského rizika. Stačí kopírovat chování okolí. To sice neumenšuje jejich cenu, ale… Sehnat pro stovky docela cizích dětí adoptivní rodiny, zaplatit víza, vypravit vlaky, a to všechno ve chvíli, kdy se Adolf Hitler jeví mnoha vašim spoluobčanům jako potroublík, nebo dokonce sympaťák? Tomu říkám morální kompas.

První banální připomínka: v roce 1939 nikomu nepřišel telegram s upozorněním v příštích šesti letech zařve šest milionů Židů. Ani Wintonovi. Dal si ale tu námahu ptát se po tom, jaká nebezpečí v Evropě hrozila a co proti nim mohl udělat. Správná odpověď na první otázku ho odlišuje od pasivní většiny, správná odpověď na druhou otázku od šílených střelců.

Druhá banální připomínka: žijeme v nepřehledné době, ale ne nepřehlednější, než byl konec třicátých let. Ptát se, co se děje a co se s tím dá tady a teď dělat, je namáhavé, ale pořád ne jalové.

2. Uvědomoval si, že libry hory přenášejí

Winton pracoval jako bankéř a makléř. Ukázková práce nahovno. Nikdo mu nevysvětlil, že běhá krysí závod mezi kanceláří a domovem a že by měl radši dělat něco, co miluje, třeba chovat angorské králíky. Naštěstí! Protože jen díky těm špinavým penězům mohl Winton cestovat po Evropě a díky svému postavení mohl přesvědčovat pěstouny a dárce.

Neznamená to, že je kariéra v bance jediná správná cesta pro všechny. Ale libra zkrátka byla a je tvrdší měna než sluníčkové řeči. Money talks, bullshit walks.

Anketa

Děláte něco pro druhé?

3. Nepodělal se ze sebe

Nevím, nakolik věřit svůdnému mýtu o tajnůstkáři, jehož dobrodiní odhalila manželka náhodou až po půl století, při úklidu půdy. Ostatně podle jeho dcery se Winton tím, co v devětatřicátém udělal, nikdy vyloženě netajil. Podstatné je, že ze sebe nenechal udělat komodifikovaného hrdinu, který by se dal dopoledne nafotit do reklamy na pivo a odpoledne ždímal svou prezentací slzy ze znuděné smetánky na TEDxMokrovousy.

Nepochopte mě špatně: nehejtuju lidi, kteří udělali dobrou věc, a pak se za ni nebojí pochválit nebo na ní i trhnout pár kaček. Taková jsou pravidla hry, a kdyby se mi někdy něco povedlo, budu asi stejný. Je mi jen líto, že hrdiny vyrábíme průmyslově: vylovíte velkou rybu, do týdne jdete ke Krausovi a už to nezastavíte. Nikdy nebylo všude kolem tolik kamer a tolik pochlebovačů. Je těžké se z toho nepodělat.

A to je právě o důvod víc, proč obdivovat Wintona. Trčí z té záplavy prefabrikovaných hrdinů a prefabrikovaného hrdinství, každodenního zapalování svíček a vyvěšování vlajek pro objektivy, symbolického „upozorňování na“ a vyjadřování podpory. Jeho příběh připomíná, že sebeefektnější konání dobra není k ničemu, pokud není i efektivní. Což je důležitá lekce, které paradoxně zaniká i kvůli tomu, že Winton sám jaksi lekce nerozdává.

Že je ten skromný stařík ale nádherný člověk, co? — Cha, nachytal jsem vás. Nedojímejte se nad Panwintonem. Učte se od Wintona.


Úvodní foto Isifa. Nicolas Winton uprostřed, kolem něj zachráněné „děti“ – lady Milena Grenfell-Baine a Joe Schlesinger.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Odkázali byste své jmění radši charitě, nebo bohatému podnikateli?

28. 3. 2014 | Michal Kašpárek | 2 komentáře

Odkázali byste své jmění radši charitě, nebo bohatému podnikateli?

Miliardář Larry Page má jasno: dal by je jinému miliardáři, výrobci elektromobilů a fantastovi Elonu Muskovi.

Šimon Pánek: I dobro se dá dělat špatně

8. 3. 2014 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Šimon Pánek: I dobro se dá dělat špatně

„Působit v dobročinné sféře ještě nemusí automaticky znamenat, že to člověk dělá dobře. Musíte si stále pokládat kritické otázky a dávat pozor, aby se z toho nestalo dobrodějství samo... celý článek

Tátové uhasili oheň, aby nebylo vidět, jak jídlo vypadá

21. 12. 2013 | Ondřej Tůma | 20 komentářů

Tátové uhasili oheň, aby nebylo vidět, jak jídlo vypadá

„Před Vánoci jsem byla v Kotvě a dívala se, kolik lidé utrácejí peněz za naprosté nesmysly. Pořád jsem musela myslet na to, co by se za to dalo koupit v Pucamarce a jak by to pomohlo... celý článek

Čisté svědomí za charitu? Nadace nejsou morální pračky peněz

7. 12. 2013 | Ondřej Tůma

Čisté svědomí za charitu? Nadace nejsou morální pračky peněz

Jiří Bárta je ředitelem Nadace Via, organizace, která bohatým bere a potřebným dává. Na rozdíl od zbojníků jsou ale v tomto případě spokojeni všichni, jak chudí, tak bohatí. V druhé... celý článek

Jiří Bárta: Darování obohacuje

30. 11. 2013 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

Jiří Bárta: Darování obohacuje

„Česká společnost bohatne, neziskové organizace se viditelně zlepšují v tom, jak si říkat o dary, a lidé stále intenzivněji hledají hlubší smysl své existence,“ věří v rozvoj filantropie... celý článek

Partners Financial Services