Výpočet životního minima 2025
Rozšířená verze kalkulačky
Další kalkulačky
Interaktivní grafiky
Jakou kartu dostanete? Podívejte se na přehled podle bank
Galerie platebních karet, které banky v Česku nabízejí k účtům. Chtěli byste raději vesmírně...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků
Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Které řetězce vás dál matou? Prozkoumali jsme slevy
Po roce jsme znovu prošli největší obchodní řetězce. Zajímalo nás, jak vypadají jejich...více
Doporučujeme
Přihlášení k newsletteru
Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.
Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.
Kateřina Jirásková
finanční ředitelka PPF
Jan Kočka
podnikatel

50,00 %
z 2 duelů

0,00 %
z 0 duelů
Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů
Diskuze: Tátové uhasili oheň, aby nebylo vidět, jak jídlo vypadá
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
26. 12. 2013 19:07, czhunter
Čistě ekonomicky vzato - je pořád lepší vyvážet peníze na druhou stranu zeměkoule, než lít peníze do milého hocha, jemuž zřejmě stejně není pomoci.
Nejvýhodnější je pomoc tam, kde s malou investicí můžete dosáhnout velkých změn. Dáte pár dolarů nějaké indiánské rodině - a ta si třeba koupí ten šicí stroj a začne něco vyrábět, vydělá si, pošle děti na studia ... a jejich život se výrazně zlepší, třeba i život celé vesnice nebo oblasti.
Nebo nakoupíte nákladné podpůrné prostředky pro toho milého chlapce. Vyrábí je firma (pravděpodobně ze Švýcarska), které také shrábne naprostou většinu ceny tohoto drahého léku, a milému chlapci nijak výrazně nepomůže - udrží ho při životě o trochu delší dobu, po kterou budete této bohaté švýcarské farmaceutické firmě zvyšovat zisk.
On nikdy svému okolí nepomůže. Nebude mít děti, které vystudují a budou tvořit hodnoty. Před 100 lety by byl dávno mrtvý - tak se očišťuje lidský genofond a prostředky přenáší k "nadějným".
Je to tvrdé a "hnusné" a jeho rodičům bych to do očí neřekl.
Ale pokud máme někoho _dobrovolně_ finančně podporovat, tak tam, kde to má smysl, kde je značná naděje na zlepšení a synergii "investic".
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
21. 12. 2013 21:10, Alf
To by si měli přečíst lidé co volí komouše,aby až budou zbytečně plakat,tak ať si představí jak vypadá bída.Alf.
Další příspěvky v diskuzi (celkem 20 komentářů)
24. 3. 2014 2:29
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
27. 12. 2013 10:32 | Roger
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
27. 12. 2013 9:46
Nicméně, je to nejen vaše věc, ale svým způsobem, i potřebné. Na vašich názorech je vidět, že je zdejší demokracie ještě v plenkách ....
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
27. 12. 2013 9:04 | Roger
Pokud jsem mohl v minulosti číst, tak konkrétně indiáni jsou svými schopnostmi a založením něco podobného jako u nás cikáni. Opravdu mne nikdy příliš do hloubky nezajímali (nelze se zajímat o vše, ne, že bych proti nim něco měl), abych si to ověřoval z dalších zdrojů, takže tato informace může být zkreslená, ale tak už to v našem světě dezinformací chodí. Vycházím-li z toho, že to tak podobně je, tak už vidím náš národ, jak ochotně přispívá cikánům na jejich děti, a každého, kdo se ozve s tím, jak to ve skutečnosti je, nazývá hyenou, apod.
Ani nejde o konkrétního milého chlapce, to byla pro mne jen aktuální událost, než jsem se rozepsal, ale spíš o to postavit si ochotu lidí podporovat skrze nadace místní cikánské děti, a nebo svou pomoc přenést někam dál, kde oko nevidí a srdce nebolí. Jasně, že je to každého věc. Ale rád bych věděl, zda si lidé, kteří pak nejvíce kritizují, uvědomují vše a zda by skutečně reagovali stejně, jako jste někteří předvedli zde. Obávám se, že kdybych naprosto totéž napsal pod nadaci pana kocába podporujicí žáky z rómských komunit, pak bych sklízel za tytéž pravdy ovace - zejména u lidí žijících v jejich těsném sousedství. Líbil se mi czhunter. I za upřímnost, že realita je tvrdá, a že by sám neměl odvahu jí říci konkrétním lidem do očí.
Na téma pomoci by se dalo psát strašně dlouho, a jistě by to s jiným typem lidí, tedy přemýšlivějšími, byla zajímavá a plodná diskuze, nicméně ve finále by asi stejně nic nevyřešila. Faktem je, že mi vadí, jak se lidé nechají manipulovat. To je asi můj primární problém, který s tímto mám. A hned se mi vybavila doba povodní 1997. Pominu-li fakt, že jsem při hledání bydlení velmi dbal na to, aby to nebylo v záplavové oblasti, a tedy si ti lidi za to také mohou trochu sami, pak jde hlavně o skutečnost, že pomoc proudila do několika nejvíce zmedializovaných míst a ti lidé pak měli mnohého přebytky, zatímco o dvě vesnice vedle také rodiny přišly o všechno, ale pomoc byla nicotná ve srovnání s tou první. A rozdíl byl jenom v tom, že v jedné vesnici o dům přišlo třeba 100 rodin, ve druhé 'jen' 15 a už to nebylo tak mediálně atraktivní:-(. Ale pro ty jednotlivé lidi to byla tragédie úplně stejná. A když někomu zhoří dům a nezavolá TV Nova, tak je jeho utrpení prakticky stejné jako těch v létě 1997, jenže po něm ani pes neštěkne. Takto je to skoro se vším, se všemi podobnými zmedializovanými příběhy. Nepochybuji, že kdyby onen nemocný milý hoch měl průbojné rodiče, co by si někoho ze štábu TV zavolali, tak se mu pomoci dostane. Jenže to tak udělá jeden ze sta, možná z tisíce, a ti pak shrábnou skoro vše. Zní to hnusně, ale je to tak. Je to pravda, bez ohledu na to, co tu zase budou někteří psát.
Zajímal jsem se i o další aspekty lidské iracionality. Kdy byly třeba naprosto nepřiměřené prostředky vkládány na záchranu konkrétního zvířete - což bylo samozřejmě s povděkem sledováno americkým publikem přes nějakou TV šou. Lidé tleskali týmu zachránců. Ale už možná nikdo neřešil, nezamýšlel se nad tím, že podobné prostředky mohly stačit na záchranu nebo výraznou pomoc třeba stovce lidí v jejich životní situaci. Vlastně když psycholové rozebírali aspekty chování lidí v oblasti pomáhání, zjistilo se, že se chovají většinou zcela iracionálně, tedy emotivně, ale velmi neefektivně.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 12. 2013 20:51 | Kvilda
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 12. 2013 20:49 | Kvilda
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
26. 12. 2013 19:07 | czhunter
Nejvýhodnější je pomoc tam, kde s malou investicí můžete dosáhnout velkých změn. Dáte pár dolarů nějaké indiánské rodině - a ta si třeba koupí ten šicí stroj a začne něco vyrábět, vydělá si, pošle děti na studia ... a jejich život se výrazně zlepší, třeba i život celé vesnice nebo oblasti.
Nebo nakoupíte nákladné podpůrné prostředky pro toho milého chlapce. Vyrábí je firma (pravděpodobně ze Švýcarska), které také shrábne naprostou většinu ceny tohoto drahého léku, a milému chlapci nijak výrazně nepomůže - udrží ho při životě o trochu delší dobu, po kterou budete této bohaté švýcarské farmaceutické firmě zvyšovat zisk. On nikdy svému okolí nepomůže. Nebude mít děti, které vystudují a budou tvořit hodnoty. Před 100 lety by byl dávno mrtvý - tak se očišťuje lidský genofond a prostředky přenáší k "nadějným".
Je to tvrdé a "hnusné" a jeho rodičům bych to do očí neřekl. Ale pokud máme někoho _dobrovolně_ finančně podporovat, tak tam, kde to má smysl, kde je značná naděje na zlepšení a synergii "investic".
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 12. 2013 13:33 | Fredy
Negativní reakce jsou problémem jejich autorů, nikoliv těch, o kterých píšete.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
25. 12. 2013 12:10
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
24. 12. 2013 5:46 | JM
Ale ještě jste neodpověděl, jak konkrétně Vy pomáháte těm, kteří to potřebují.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
23. 12. 2013 23:59
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
23. 12. 2013 23:13 | Roger
Napadají mne jen dvě vysvětlení. Buď z nějaké nadace taky profitujete, nebo na něco takového přispíváte a vadí vám, že vás každý neobdivuje (což by zrovna nebylo znakem přílišné nezjištnosti).
O vaše pokrytecká přání o lásce nestojím ani o vánocích. Té chválabohu zatím nouze není:-), a jinak bez ohledu na to, zda mi budete věřit nebo ne, mohu vás uklidnit, že podstatnou část svého volného času věnuji činnosti, ve které vidím smysl, a která pomáhá lidem po celém světě, kteří o to stojí. Nikdy bych se však nesnížil k tomu uvádět nějaké konto a k tomu srdceryvné příběhy trpících lidí, abych si to zafinancoval. Prostě buď si na to člověk vydělá, nebo by měl být připraven přijmout i nějakou tu kritiku. Co jste tu však předvedli vy, svědčí hlavně o tom, jaký typ lidí s tímto způsobem práce sympatizuje. Co takhle Bill Gates a jeho dar 5 miliard vlastní nadaci z toho, co on sám poctivě nastřádal? Tady bych se neodvážil namítat vůbec nic, naopak má můj obrovský obdiv, stejně jako řada dalších skutečných filantropů. Ano, k jejich kotníkům naprosto nesahám a nikdy nebudu. Ale o vás dva, a další podobné, bych doufám ani tím kotníkem nezavadil.
Jedno vám však na vánoce taky popřeji. Abyste se naučit přijímat a jiné než vlastní názory, a když už chcete někomu pomoci hloupý názor, jako je třeba ten můj, změnit, tak to udělat jazykem jemu vlastním, a ne tak, aby měl dojem, že vlastně píšete autobiograficky, sami o sobě.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
23. 12. 2013 21:58 | JM
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
23. 12. 2013 14:22 | Kvilda
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
23. 12. 2013 13:38 | JM
Pokud nic, tak držte laskavě ústa a nenavážejte se do těch, kterým nesaháte ani po kotníky. Lidský hyenismus má mnoho podob a Vy zde jednu neustále prezentujete. Alespoň o Vánocích byste měl mít trochu rozum.
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
23. 12. 2013 13:08 | Roger
Když pak vidím, jak se někdo angažuje v pro nás anonymním světě zdravých lidí, kteří se pouze nedokáží zorganizovat a postarat se o sebe (třeba z důvodu stupidní víry, kulturních zvyků nebo většinového přesvědčení), a tady mnozí žijí v hrozných podmínkách, a vůbec ne svojí vinnou, pak si říkám, zda by mne vůbec více dojalo, když by někdo vylezl na Titanic 2 a naházel své celoživotní úspory rybám do oceánu.
22. 12. 2013 11:19
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 12. 2013 11:12 | czernekova
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
22. 12. 2013 6:13
Citace - Alf / 21.12.2013 21:10
Paní Vilímková má můj obdiv. Ukazuje jediný správný způsob, jak má nezištná pomoc vypadat. Nejdříve pomoc se vzděláním, pak prostřednictvím těch vzdělaných pomoci dalším, aby se sami dokázali uživit, případně, formou podnikání, pomohli druhým. Ale vždy tamní lidé musí sami chtít.
Jaký je to rozdíl od nevděčné pomoci například od USA, kde se jen čeká na pytle s rýží, obilím a pod. Nejhorší pomoc je posílat peníze vládám dotyčných zemí, kde vždy vládne korupce a většina se ztratí.
Vůbec nejhorší je posílat peníze Palestíncům, kteří si za to kupují zbraně a cvičí teroristy. Paradoxně mezi největší dárce patří USA, Izrael a EU. Kdysi, v New York Times, si jeden reportér dal tu práci a sečetl výši finanční podpory těmto arabům a vyšlo mu, že kdyby se ty peníze nerozkradly a nebyly předmětem získávání zbraní, tak by byli Palestínci bohatší než lidé v Kuvajtů, či v Saúdské Arábii a daleko bohatší než ve většině vyspělých zemí, včetně USA, či Švýcarska. Že ta finanční pomoc je kontraproduktivní si kupodivu všimli i soudruzi v EU. Prý se s tím bude muset něco dělat .... :)
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
21. 12. 2013 21:10 | Alf