Nemáte je možná rádi. A oni o vaši přízeň tolik stojí. Je třeba dbát na image, ukázat, že v sobě mají kus společenské odpovědnosti, jak se moderně říká. Je to nesmírně chvályhodná věc.
Jenže některým dá úsilí být společensky odpovědný pekelně zabrat. Jejich peníze totiž leckomu nevoní. Opravdu. Jak pozornější čtenář zaznamenal, na Peníze.cz už nějaký čas běží seriál Peníze nejsou všechno, jenž dává v čase předvánočním prostor tématům veskrze dobročinným. Při jeho přípravě jsme mohli nahlédnout dobročinnosti trochu pod pokličku. A čekalo nás jedno zajímavé zjištění: vnutit někomu svoje peníze občas může být pořádná fuška.
Jsou firmy, které vydělávají majlant, rády by něco pustily na charitu – a netřeba pátrat po tom, zda jim jde o dobro druhých nebo spíš o dobro vlastní, svůj efekt to beztak splní –, jenže slyší z druhé strany: ne, ne a ne. Oslovená nadace či dobročinná organizace si s nimi buď nechce špinit jméno, nebo má nůž na krku od ostatních dárců, kteří zkrátka nechtějí být ve špatné společnosti.
Inspirovalo nás to k tématu dnešního Co si o tom myslíte: odpustky největších syčáků. S řádnou nadsázkou přirozeně. Ti, které jsme vybrali, snad ani žádní speciální syčáci nejsou, my je tu dnes soudit nechceme, ale jejich image by rozhodně nějaká vylepšení snesla. A vylepšuje se tím hůř, čím jsou větší…
Tak tedy: co reálně dělají pro obecné dobro ti, kteří si to můžou dovolit? A kdo z nich je podle vás nejlepší filantrop? Můžete o tom s námi hlasovat.
ČEZ
Žebříčky nejštědřejších dárců a filantropů v Česku dlouhodobě vede právě tento energetický polostátní gigant. Jen v roce 2012 poskytly údajně společnosti Skupiny ČEZ na dobročinné účely 438 milionů korun. Namátkou vybíráme jen pár podpořených projektů. V rámci podpory regionů ČEZ poskytuje granty na projekty neziskových organizací, obecně prospěšných společností, obcí nebo sdružení – které podporují vzdělání, vědu, zdravotnictví, děti a mládež, ochranu životního prostředí nebo třeba lidských práv. Kromě toho ČEZ například pomáhá financovat zřizování a opravu dětských hřišť nebo výbavu učeben fyziky na školách. A přispívá školám i na budování bezbariérových přístupů pro handicapované žáky. Kromě toho ale Nadace ČEZ podporuje třeba taky aktivní seniory.
Česká spořitelna
Na společenské odpovědnosti si zakládá také největší z českých bank. Na charitu a obecně prospěšné účely věnovala v roce 2012 přes 80 milionů korun. Nadace České spořitelny se zaměřuje zejména na podporu seniorů, prevenci a boj s drogovou závislostí. Za to je třeba Českou spořitelnu bez diskuze vyzdvihnout – narkomany si jeden image zrovna nevyleští. Podpora této oblasti není prvoplánově atraktivní, avšak potřebná. Kromě toho přispívá banka také například na projekty zaměřené na zkvalitňování životního prostředí. Spolupracuje s organizacemi jako je Charita ČR, Život 90, Nadační fond manželů Livie a Václava Klausových, SANANIM, Drop In, Podané ruce nebo Dialog Jessenius.
Telefónica O2
Ani největší z tuzemských telefonních operátorů se, co společenské odpovědnosti týče, nenechává zahanbit. Letos mu jeho obecně prospěšné úsilí vyneslo třetí příčku v žebříčku TOP Odpovědná velká firma 2013. V rámci projektu Think Big podporuje mladé lidi s vizí – lépe řečeno s nápadem na projekt, který může zkvalitnit život v komunitě, ve které žijí, a zároveň jim umožní získat zkušenosti a dovednosti, které využijí v budoucím uplatnění. Může jít třeba o projekty z oblasti ekologie, kulturní, společenské akce, projekty, které podpoří toleranci menšin, soužití lidí v místě a podobně. Telefónica také propaguje a podporuje ochranu životního prostředí – kromě toho, že se snaží sama chovat ekologicky, se například stará o ekologický koncept Open Air Festivalu, jehož je partnerem.
Home Credit
Potřebným se snaží pomáhat dokonce i největší tuzemský poskytovatel nebankovních půjček: Home Credit. A to prostřednictvím svého charitativního programu Malina, který tvoří a naplňují přímo zaměstnanci Home Creditu, kteří také sami rozhodují, jaké charitativní projekty podpoří. Například v roce 2011 údajně vybrali na dobročinné aktivity 200 tisíc korun. V oblasti kultury pak Home Credit finančně podporuje Letní shakespearovské slavnosti na pražském hradě. Jejich generálním partnerem je firma PPF téhož majitele, Petra Kellnera.
Philip Morris
Svůj dobročinný fond má dokonce i Phllip Morris – největší výrobce a prodejce tabáku v Česku. A tady už se dostáváme trochu na tenký let. Oblast podpory je třeba hledat citlivě. Totiž: ne každý se chce takovým partnerem chlubit.
Firma poskytuje granty prostřednictvím Nadačního fondu Slunce pro všechny. A spolupracovala také s Nadací Via, o které jste na Peníze.cz četli nedávno.
V roce 2012 podpořila tabáková společnost obecně prospěšné projekty pěknou částkou 5 600 000 korun. Finančně podporovala například projekty určené k zlepšení šancí na trhu práce pro lidi, kteří prošli dětským domovem, azylovým domem nebo sociálním ústavem. Přispěla ale také například na dokončení denního stacionáře pro seniory nebo na projekty, jejichž cílem bylo vylepšení veřejného prostoru a zanedbaných míst za účasti obyvatel místní komunity.
Co si o tom myslíte vy? Která společnost – již jsme dnes třeba ani nezmínili – je nejlepším filantropem? A myslíte, že ti kteří sami mají hodně, ostatním přispívají dost? My dnes budeme smířliví. Každému, kdo na dobročinné účely ze svého dává aspoň něco, dáváme palec nahoru. Své názory a postřehy pište do diskuze. A nezapomeňte nám nechat kontakt. Nejzajímavější příspěvek odměníme knížkou z nakladatelství Grada.
Sdílejte článek, než ho smažem
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Diskuze
16. 4. 2014 9:41 | Jiri
A to je rozdil.
A cim vice penez, tim vice muzete pomahat.
Pro me je prijatelnejsi, kdyz charitu podporuje tabakovy prumysl nez napr. uverove spolecnosti jako je napr. HOME CREDIT.
Tato spolecnost nuti lidi do pujcek, tedy dluhu, a to je nebezpecnejsi nez koureni.
Jinak na charitu prispivaji nejen jine firmy, ale i OSVC, zamestnanci, ...
Mejte se famfarove.
JIRI
24. 12. 2013 11:26 | JAN HÄMERLE
Zobrazeny všechny 2 komentáře