Facebook koupil Instagram! Klíč k určování toxických informací

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 16. 4. 2012 | 2 komentáře
Facebook koupil Instagram! Klíč k určování toxických informací
Chcete podnikat nebo investovat a nepřijít při tom hloupě o úspory? Pak je občas lepší dvacku utratit za klapky na oči než za noviny.

Té zprávě se tento týden nešlo vyhnout. Facebook koupil Instagram. Za přibližně miliardu dolarů v hotovosti a akciích.

Majitelé největší sociální sítě vynaložili ranec na to, aby schramstli nejpopulárnější „kurvítko fotek“, mladou službu pro sdílení mobilních výcvaků. Převzali nejen know-how a software Instagramu, ale i třicet milionů jeho uživatelů a třináct zaměstnanců ze čtrnácti.

Na téhle „zprávě týdne“ si můžeme ukázat, co to je toxická informace a jak špatnou službu může prokázat lidem, kteří chtějí investovat nebo podnikat.

Toxická informace je pravdivá…

Facebook Instagram skutečně koupil.

Zavádějící je pouze častá informace z českých médií, že ho koupil „za miliardu dolarů“. Oficiální zpráva hovoří o „zhruba miliardě dolarů v hotovosti a akciích Facebooku“. Je možné, že původní majitelé Instagramu dostali několik (desítek, stovek) milionů dolarů a zbytek v cenných papírech dost vratké hodnoty. Ale budiž, jádro zprávy je pravdivé: Facebook Instagram skutečně koupil.

Pravdivé jsou ostatně i další klasické toxické zprávy: Moody’s snížila rating Bosny o jeden stupeň na B3; Akcie v USA pokračují v propadu; DŮKAZ: Země se otepluje, posledních 10 let trhalo rekordy; Profesor Kutílek: „V posledních 10 letech se neotepluje“; Chlapeček při velikonočním honu na vajíčka narazil na granát z druhé světové.

… ale chybí jí kontext

„Mám pocit, že už léta píšu jediný článek, nadepsaný: Klid, o nic nejde,“ trefně poznamenal (vlastně nejen) k Instagramu Petr Koubský. Tenhle nadhled je bohužel mezi novináři na celém světě vzácný – aby se totiž váš text dostal do novin, musí z něj být znát, že se něco děje. Něco hodně velkého.

Ze zpráv o akvizicích se tak obvykle vypaří několik podstatných souvislostí. V případě Instagramu třeba to, že měli majitelé prostě štěstí. Facebook si potřeboval utužit své monopolní postavení a zrovna měl volnou hotovost. V alternativním vesmíru sousedícím hned s tím naším by Instagram letos nenašel kupce, nepřišel na to, jak vydělávat, po pár měsících začal své uživatele nudit – a o dva roky později skončil. Ostatně, jak česká média zapomínají zmínit, vývoj ani provoz služby nebyl zadarmo. Investoři do ní během necelých dvou let nacpali zhruba deset milionů dolarů. Stonásobné zhodnocení je sice úctyhodné, Instagram ale není zrovna garážovou „firmičkou“ jednoho chytrého kluka, jak to z některých zpráv působí.

A nakonec se skoro nikdo neobtěžoval informovat čtenáře o nepoměru mezi závratným zhodnocením Instagramu i samotného Facebooku, který brzo vstoupí na burzu, a jejich skutečnými či alespoň potenciálními výdělky. Že jsou sociální sítě brutálně nadhodnocené, to na českém internetu dobře vysvětlil už loni v létě Jiří Hlavenka; většina novinářů bublinu nepochopitelně přehlíží.

Toxická informace působí „sofistikovaně“

Proto se taky tak vehementně šíří. Zprávu o Instagramu si na svůj facebookový profil v pondělí vyvěsilo hned několik mých známých, u kterých bych skoro tipl, že netušili, co to Instagram je. Jen proto, že o tom mluvili ostatní – a oni nechtěli zůstat pozadu. Kdybyste se těch samých lidí o den dříve zeptali, komu Instagram patří a jestli náhodou ne Facebooku, netušili by.

Chcete investovat, ale máte obavy o své úspory? Chcete spravovat své finance s jistotou, ale přesto vydělávat? Investujte s Garancí Plus, která vám přináší 100% návratnost investice a možnost zajímavého zhodnocení.
Více informací o produktu
Nyní sjednáte i přes internet! Sjednat online >>>

Žijeme v informační éře, proto je společensky žádané informace neustále přijímat i šířit dál. Co na tom, že jim nerozumíme.

Odborníci vidí smysl v tom, co se stalo…

Ani ne den po akvizici vydal magazín Forbes několikastránkový výcuc starších odpovědí zakladatele Instagramu Kevina Systroma na dotazy ze sociálních sítí. Jak technicky funguje „kažení“ fotek? Proč Instagram používá šablony Ninja2 místo Django? Kevin povídá páté přes deváté a občas se férově a moudře přizná, že si prostě není jistý. Forbes deset informačně řídkých normostran prodává jako „inspirativní postřehy“. Dostal za svou firmu miliardu – tak ho poslouchejte!

Jsme posedlí hrdinskými příběhy a „pohádkově bohatý mladý podnikatel“ je Aljošou Popovičem začátku 21. století.

Čtenáři zběhlí v angličtině se tak novodobými bohatýrskými legendami o Instagramu mohli těšit už v půlce týdne, v češtině se jich nejspíš dočkáme až tento týden. Novináři poskládají nahodilé události do příběhů, které budou dávat dokonalý smysl. Kevin dělal toto a to vedlo k tomuto.

Vtipné na tom je, že ještě před týdnem v té samé kupě nahodilých událostí ti samí vypravěči ten samý příběh programátorské a podnikatelské geniality neviděli a vidět nemohli.

… a laici se tím řídí. A otravují si tím život

„Škola není k ničemu, chodí do ní jen ovce. Kevin Systrom nedodělal magistra a jeho firmu koupil za miliardu Mark Zuckerberg, co nemá ani bakaláře.“

„Já bych se na akcie těchlectěch železáren vykašlal. Teďko hrozně frčej takový ty malý americký stárt-apy, co sice neví, na čem vydělávat, ale on je prostě někdo velkej koupí za šílený love. Tak to teď ve světě běží. Dones vkladní knížky, mámo, budem investovat.“

Anketa

Facebook koupil Instagram za miliardu dolarů. Jaký vám ta zpráva dává smysl?

„Že moje firma nemá byznysplán? Dejte mi pokoj: programuju mobilní aplikaci, kterou si může nainstalovat půl miliardy lidí. Jak z každýho z nich dostat aspoň dolar, to se vždycky nějak vymyslí.“

Ani vindra se přitom podle Harvard Business School nevrátí investorům až čtyřiceti procent startujících amerických firem. Devadesát až pětadevadesát procent podniků zůstává za očekáváním zakladatelů. A dosažené vzdělání je v Česku stále statisticky nejvýznamnější zárukou vyšších příjmů.

To se bohužel do titulků a perexů novin, do informačních pruhů na ČT24 ani do tweetů nevejde. Podobně jako zamyšlení nad možnou bublinou, nad rolí náhod, nad neudržitelným a nesmyslným růstem hodnoty některých technologických firem. Zůstává tam jen: Facebook koupil Instagram za miliardu dolarů. – Učebnicová, jedovatě zelinkavá, toxická informace.

Flattr this

Každý pátek Kašpárek: Co jsou kecy, co je k věci

Michal Kašpárek

A další komentáře Michala Kašpárka

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Flattr: posílejte peníze místo lajků. Stejně snadno

6. 4. 2012 | Michal Kašpárek | 1 komentář

Flattr: posílejte peníze místo lajků. Stejně snadno

Stačí jednou klepnout – a autorovi chytrého článku, vtipného videa nebo chytlavé písničky pošlete malou odměnu. Služba Flattr se pomalu prosazuje i v Česku.

Bitcoin: piráti mají převratnou digitální měnu. Bez centrální banky

9. 3. 2012 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

Bitcoin: piráti mají převratnou digitální měnu. Bez centrální banky

Peněženka, do které nevidí finančák ani exekutoři. Měna, kterou si můžete sami legálně vytisknout doma. Platební systém překonávající hranice, embarga a zákazy. Ale taky kurz létající... celý článek

Odjinud: Apple má větší hodnotu než všechny nelegální drogy světa a levné školné si naklikáte na slevovém serveru

23. 9. 2011 | Michal Kašpárek

Odjinud: Apple má větší hodnotu než všechny nelegální drogy světa a levné školné si naklikáte na slevovém serveru

Zatímco české noviny se zabývají stravenkami, stravenkami a občas nějakým tím státním bankrotem, zahraniční tisk srší kreativitou – jak novinářů, tak těch, kterým dávají prostor. O... celý článek

Kafka internetovým podnikatelem: jak podivné regulace omezují služby

5. 8. 2011 | Michal Kašpárek | 8 komentářů

Kafka internetovým podnikatelem: jak podivné regulace omezují služby

Že je podnikání na internetu snadné? Český úředník ruku v ruce s tím bruselským dělají vše pro to, aby dál nebylo.

Facebook se bude platit a Romové dojí ČEZ. Finanční báchorky ze sociální sítě

8. 7. 2011 | Michal Kašpárek

Facebook se bude platit a Romové dojí ČEZ. Finanční báchorky ze sociální sítě

Nevěřte technologickému pokroku. Facebook Nefacebook, pořád je rok 1991 a lidé se u poštovní schránky nad barevným kuponem radují, že vyhráli miliony.

Partners Financial Services