Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malé peníze: Ve které loterii nejsnáz vyhrajete jackpot?

| rubrika: Když se řekne | 11. 4. 2012 | 18 komentářů
Malé peníze: Ve které loterii nejsnáz vyhrajete jackpot?
Každý týden odpovídá Jan Müller z webu Malé peníze na otázky čtenářů Peníze.cz. Odpověď na tu dnešní nás mohla vést jen dvojím směrem: do hájemství matematiky, nebo ke kartářce. Není překvapivé, že kartářku jsme vynechali.

Čtenářský dotaz: Rozhodně nejsem pravidelný sázkař, ale při pohledu na nedávné obrovské jackpoty, mě napadlo, že to zkusím taky. Dokážete vypočítat, jaká je pravděpodobnost, že vyhraju hlavní výhru ve Sportce, Šanci, Šťastných deseti, Loterii Fortuna? Která z nich je nejpravděpodobnější?

Zpátky do škamen

Vrátíme se zpátky časem do školních let, tušíme asi někam na střední školu, kde se braly pravděpodobnostní počty – tedy hlavně variace a kombinace. Variace je výběr několika položek z množiny, kde záleží na pořadí vybraných položek. U kombinací, jak asi správně tušíte, jde o výběr, kde na pořadí vybraných prvků nezáleží. Obě funkce ještě mohou být ve dvojí podobě – s opakováním vybraných prvků, to znamená, že jeden prvek se může v množině opakovat vícekrát, nebo bez opakování.

Anketa

Sázíte?

Například ve Sportce jako v typické loterii na pořadí čísel nezáleží – tedy není stanoveno pořadí, v jakém musí být čísla tažena, a vy tyto pořadí nemusíte uhodnout. Jde tedy o kombinaci. Zároveň se v osudí vyskytuje každé číslo jen jednou, tedy jde o kombinaci bez opakování.

Ve Sportce se vybírá šest čísel ze 49. Celý výpočet této kombinace (C) bude vypadat následovně. (Jen připomínáme, že vykřičník (!) okazuje na funkci faktoriál. Pokud byste si chtěli výpočet zkusit sami v MS Excelu, tak tam v české verzi použijte funkci FAKTORIÁL().)

C6(49) = 49! : (6! × (49 - 6)!) = 13 983 816

Pravděpodobnost hlavní výhry je tedy 1 : 13 983 816, což je po převedení na procenta 0,000 007 procenta. Docela málo, že?

U Šance je výpočet jednodušší. Zde se musíte strefit do konkrétního šestičíslí. Nebereme nyní v potaz, že Šance se můžete zúčastnit pouze v případě, že máte vsazenou ještě jinou sázku.

Jelikož jde o šestičíslí, je pravděpodobnost 1 : 1 000 000, tedy v procentech 0,000 1 procenta.

Podobně vypočteme i pravděpodobnosti u ostatních loterií a výsledek je následující:

akce

pravděpodobnost hlavní výhry

Sportka

0,000 007 %

Šance (jen s jinou sázkou)

0,000 100 %

Šťastných deset

0,000 011 %

Loto

0,000 004 %

Dobrá loterie je žádná loterie

U jaké loterie je tedy pravděpodobnost výhry nejvyšší? U žádné. Jak vidíte, všude jsou pravděpodobnosti hlavní výhry mizivé, tedy téměř žádné. Sázet s cílem vyhrát hlavní výhru tedy může jen snílek.

Každá loterie je totiž založena na pravděpodobnosti vaší prohry. Pro ilustraci si uvedeme ještě statistiku ministerstva financí týkající se loterií. Zde vidíme, jak výnosné je to podnikání. Pokud tedy směřujete do stánku, abyste si koupili sázkový tiket, raději si za stejné peníze kupte třeba něco k jídlu. Nebo si začněte šetřit na důchod.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+35
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 4. 2012 18:08, Vašek

Dokázal by někdo doplnit článek a údaj, jak se mění pravděpodobnost výhry při zvyšujícím se počtu vsazených sloupků?
Vašek

Reagovat

 

+9
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

30. 6. 2017 | 16:11 | BOŽAN

Chlápek jménem Pepa se ocitne ve velkých potížích. Jeho podnikání nevyšlo a má vážné finanční problémy. Je tak zoufalý, že se rozhodne požádat o pomoc Boha. Začne se modlit: „Bože, prosím pomoz mi. Přišel jsem o svoje podnikání,...více

4. 8. 2016 | 16:47 | Pavel

Moc hezky napsaný článek, je vidět že Sazka na nás krásně vydělává. Jen se mi nezdá ten graf, jelikož jsem četl, že 50% ze všech vsazených peněz putuje do výher a 50% si nechá Sazka, tudíž by ten graf měl být trochu jiný....více

8. 3. 2015 | 16:50 | martina

:-), hezky napsané :-) více

8. 3. 2015 | 16:08 | Helga

Samozřejmě, pokud budeme posuzovat loterijní hry podle pravděpodobnosti výhry, každý logicky dojdeme k závěru, že na nějakou velkou výhru se rozhodně nemůžeme spoléhat. Někdo řekne, ze to je prostě náhoda. Ale podívejme se...více

11. 10. 2012 | 15:44 | stupl

v matematice si už moc jistý nejsu, ale když nesázím, pravděpodobnost výhry asi moc velká nebude, co? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK