Diskuze: Bitcoin: piráti mají převratnou digitální měnu. Bez centrální banky
Peněženka, do které nevidí finančák ani exekutoři. Měna, kterou si můžete sami legálně vytisknout doma. Platební systém překonávající hranice, embarga a zákazy. Ale taky kurz létající o desítky procent měsíčně či novodobí loupežníci. To všechno je Bitcoin.
Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)
Další příspěvky v diskuzi (celkem 4 komentářů)
23. 1. 2013 8:52 | DejvCZ
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 3. 2012 16:03 | me vakérav
* Autoři mysleli na zrychlující se stroje, to však nesouvisí se snižující se výší odměny. Složitost výpočtů se průběžně upravuje podle celkové síly v síti, aby byly transakce potvrzeny každých 10 minut (potvrzování transakcí je také hlavním smyslem dolování). I kdyby ze dne na den výkon počítačů klesl na tisícinu nebo stoupl na tisícinásobek, vůbec nic by se nedělo. Výše odměny se snižuje proto, aby počáteční množství peněz bylo mezi lidmi spravedlivě emitováno.
* Měnu lze dělit na 8 desetinných míst, ale to je omezení pouze klientů - z praktických důvodů, ne omezení sítě. Pokud by vznikla ta potřeba, jednoduchou úpravou klienta by se mohla dělitelnost zvýšit. V současnosti je 1 BTC zhruba 100 Kč, čili je to dělitelné na 0.0001 haléře, což je pohoda :-)
* Marek Palatinus své bitcoiny jistě šifruje, to se však dělá špatně, pokud s bitcoiny potřebuje pracovat běžící aplikace a celý stroj má pod kontrolou někdo jiný. Pokud má někdo v moci jakýkoli běžící (!) systém, tak žádné šifrování nepomůže, protože dešifrovací klíče musí být v paměti. Takový útok neustojí žádný platební systém.
* Aktuální kurz je na měně asi nejméně podstatný. Pro praktické využití se však nehodí, pokud se příliš často mění (což se u mladého bitcoinu děje).
* Potvrzení transakcí probíhá v síti cca každých 10 minut. Při poslání platby vidí příjemce peníze okamžitě (cca do sekundy), zfalšování je obtížné. Do deseti minut se transakce potvrdí (průměrně tedy za 5 minut :-)), zfalšovat toto potvrzení už je neuvěřitelně výpočetně náročné, prakticky nemožné. Zfalšovat dokonce více potvrzení se pak prostě matematicky nedá vůbec. Dá se tedy říct, že bych z obchodu vyšel s počítačem už za 5 minut :-)
Jinak jeden z nejlépe napsaných netechnických článků, co jsem o tom viděl :-)
9. 3. 2012 15:26 | me vakérav
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
9. 3. 2012 13:33 | Michal Kára