Flattr: posílejte peníze místo lajků. Stejně snadno

Michal Kašpárek | rubrika: Co se děje | 6. 4. 2012 | 1 komentář
Flattr: posílejte peníze místo lajků. Stejně snadno
Stačí jednou klepnout – a autorovi chytrého článku, vtipného videa nebo chytlavé písničky pošlete malou odměnu. Služba Flattr se pomalu prosazuje i v Česku.

Líbí se vám článek, komiks, video, fotka nebo nějaká služba? Pokud jste na Facebooku, nejspíš uznání alespoň občas vyjádříte klepnutím na známé tlačítko „To se mi líbí“. Za jednu sekundu tak morálně podpoříte autory a ještě odkaz doporučíte svým přátelům.

Kdyby šlo tvůrcům kvalitního obsahu stejně jednoduše poslat pár drobných, ocenili byste je i takhle? Aspoň občas? Dohromady třeba padesátikorunou za měsíc?

Právě krásně bezpracné sponzorování oblíbených bloggerů, filmařů, muzikantů a různých webových všeumělů už dva roky umožňuje švédská služba Flattr. Ta se teď dočkala neoficiálních českých stránek a během týdnů snad přijde i kompletní lokalizace.

Ať se vám toho líbí sebevíc, každý měsíc zaplatíte stejně

Stačí si na Flattru nabít účet – jak, to uvidíte za chvíli – a určit, kolik peněz každý měsíc autorům rozdělíte. Řekněme, že by to bylo „koncesionářských“ 135 korun. Když pak na webu připojeném ke službě klepnete na zelené dotovací tlačítko, tvůrce nedostane nějaký okamžitý paušální příspěvek. Teprve na konci měsíce se totiž peníze z vaší pomyslné obálky rovným dílem rozdělí mezi všechny podarované. Líbilo se vám pět stránek? Autor každé dostane 27 korun. Patnáct? Pak to bude po devíti. So třicet pět? Po koruně.

Má to ještě jednu výhodu: do Flattru na rozdíl od dalších platebních systémů můžete být přihlášeni neustále. I kdyby vám někdo ukradl počítač, zdefrauduje leda pár desítek korun.

Pro úplnost dodejme, že Flattr nemá s Facebookem nic společného, ačkoliv se do něj lze přes tuto síť rychle přihlásit a „lajkování“ funguje podobně. Mimochodem, první zelené dotovací tlačítko Flattr se na webu před dvěma lety objevilo dokonce o pár týdnů dřív než to známější modré lajkovací od Facebooku.

První dotace vezme tři minuty. Každá další jedinou sekundu

Teď prakticky. Při registraci zatím potřebujete začátečnickou angličtinu (případně němčinu, francouzštinu, španělštinu), jinak na tom ale není nic těžkého. Platit i přijímat dary můžete začít zhruba za tři minuty. Jestliže tolik nespěcháte a pošlete peníze bankovním převodem, nepotřebujete dokonce ani platební kartu.

Na úvodní stránce klepněte na Sign Up a vyplňte kontaktní údaje. Pokud používáte Facebook či Twitter, můžete účty provázat a tuhle „práci“ si ušetřit.

Po založení účtu klepněte na Add Means („Přidat prostředky“) a vyberte si, jakou částkou účet nabijete. Nejrychlejší je to kartou nebo PayPalem. Konzervativní uživatelé můžou poslat peníze bankovním převodem na český účet Moneybookers, takže se vyhnou stokorunovým poplatkům za mezinárodní transakce. Flattr si z převodu vezme několikaprocentní provizi – což je způsob, jak na sebe služba vydělává.

Na Dashboardu, ovládacím panelu, si pak posuvníkem vyberte, kolik peněz měsíčně chcete rozdělit. Nejmenší možná částka jsou dvě eura, tedy padesátikoruna. Taky tu vidíte, komu všemu jste přispěli.

Odteď už můžete odměňovat autory. Jakmile pod něčím zajímavým uvidíte tlačítko Flattr, stačí na ně klepnout. To je celé. Jedna sekunda.

Nakonec se ještě vrátíme do administrace. Odkaz Get Button vám tu nabídne pomoc s vložením sponzorovacího tlačítka do vlastních stránek. Je při tom jedno, jestli obsah publikujete na vlastním webu, nebo na některé z desítek podporovaných platforem pro blogování a šíření fotek či videa.

Přes sto padesát českých donátorů

Seznam českých webů, které lze přes Flattr podpořit, najdete právě na neoficiálních českých stránkách služby. Vedle zájmových magazínů zkoušejí systém i někteří známí bloggeři.

Filmový recenzent František Fuka nasadil Flattr začátkem prosince a v lednu se dělil o výsledky: „15 z vás celkem 48krát flattrovalo FFFILM nebo jeho jednotlivé články, což odpovídá hrubé sumě 36 euro, tedy asi 920 korun.“ Tím se ale řadí mezi ty nejúspěšnější. Další populární blogger Patrick Zandl mi napsal: „Částky nejsou ohromující, dvě eura za dva měsíce – jen jsem tu službu chtěl zviditelnit. Za výdělek bych to neoznačil, potřebuji ještě půl eura, abych zaplatil poplatky za zaúčtování platby účetní a bankou.“

Anketa

Kdyby Flattr používali všichni vaši oblíbení tvůrci, kolik byste mezi ně měsíčně rozdělili?

Podobně vypadají i další zkušenosti, případně letmý pohled na weby zobrazující počet obdržených dotací – byť ten z výše vysvětlených důvodů nelze rovnou převést na peníze.

„Odhaduju, že dnes mají české weby z Flattru příjem okolo desíti tisíc. Z toho bych vyvodil počet českých uživatelů na 150 až 500,“ píše propagátor služby a jeden z lidí pracujících na jejím překladu, David Antoš. Ten taky doufá, že se systém víc prosadí mezi „časnými osvojiteli“ a přes ně se pak dostane k běžným uživatelům.

Český překlad a související publicita by skutečně mohly Flattru pomoci růst. Nemá cenu doufat, že by díky tomu zprudka začala kvést špičková nezávislá žurnalistika. Na to se bude v systému i nadále točit příliš málo peněz. A jak umí trh docenit kvalitní obsah, to vám v nějaké talk show zase povědí Zdeněk Troška a Jiří Krampol.

Sám vidím smysl Flattru jinde. Žijeme ve společnosti, kde je přijatelné neplatit ani za ty věci, za které se platit musí: za filmy, hudbu, jízdu tramvají. "Tenhle dárek ze Švédska by mohl posílit opačnou normu: že je správné platit za něco, co můžeme dostat i zadarmo. Už pro ten pocit. Chtěli byste poznat, jak příjemný je? Zkuste to teď hned:

Flattr this
Michal Kašpárek

Redakce radí: neztrácejte ho z pozoru

Michal Kašpárek sleduje trendy, zajímavosti, hračičky. Malé věci, ze kterých se možná stanou velké věci. Anebo skončí jako kuriozity. Buďte s ním u toho, když se věci dějí.

Další články Michala Kašpárka pro Peníze.cz

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Bitcoin: piráti mají převratnou digitální měnu. Bez centrální banky

9. 3. 2012 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

Bitcoin: piráti mají převratnou digitální měnu. Bez centrální banky

Peněženka, do které nevidí finančák ani exekutoři. Měna, kterou si můžete sami legálně vytisknout doma. Platební systém překonávající hranice, embarga a zákazy. Ale taky kurz létající... celý článek

Jednoactovky: OSA dál kyne, Hollywood našel svého řezníka a do Evropy míří videohropůjčovna

3. 2. 2012 | Michal Kašpárek | 4 komentáře

Jednoactovky: OSA dál kyne, Hollywood našel svého řezníka a do Evropy míří videohropůjčovna

Tušíte, jak se lidé budou bavit za dvacet let? Pokud ano, čekají na vás peníze a kancelář.

Budoucnost počítačů: data v mračnech, mračna nad peněženkou

20. 5. 2011 | Michal Kašpárek | 10 komentářů

Budoucnost počítačů: data v mračnech, mračna nad peněženkou

Google minulý týden představil převratné notebooky. Potvrzují, že se nenápadně, ale výrazně mění způsob, jakým za počítače a software platíme.

Proč e-booky nejsou a nebudou za pusu

7. 5. 2011 | Michal Kašpárek | 11 komentářů

Proč e-booky nejsou a nebudou za pusu

Jeden z mýtů o digitálních médiích říká, že srazí cenu i kvalitního obsahu kamsi k nule, v případě knih do řádu desetikorun. E-booky přitom stojí skoro stejně, a někdy dokonce více... celý článek

Místo rodinného fota banda trpaslíků: 3D tisk přichází!!

11. 3. 2011 | Michal Kašpárek | 5 komentářů

Místo rodinného fota banda trpaslíků: 3D tisk přichází!!

Zatím je trojrozměrný tisk technologií v plenkách. Začíná se ale už statečně batolit. Váš spotřebitelský život může v budoucnosti změnit podobně, jako to před lety udělal internet a... celý článek

Partners Financial Services