Proč e-booky nejsou a nebudou za pusu

Proč e-booky nejsou a nebudou za pusu
Jeden z mýtů o digitálních médiích říká, že srazí cenu i kvalitního obsahu kamsi k nule, v případě knih do řádu desetikorun. E-booky přitom stojí skoro stejně, a někdy dokonce více než tištěné knihy. Nehoráznost? Má to přinejmenším čtyři rozumné důvody.

Vydřiduši! Nemusí platit za papír! Nemusí platit za skladování a rozvoz! Nemusí platit knihkupcům! Tak proč drží ceny elektronických knih tak vysoko?! – Tyhle nejčastější nářky na ceny e-booků najdete na každém fóru věnovaném tématu. A i když jsou samozřejmě pochopitelné a dobře mířené, narážejí na protiargumenty.

Proč tedy bestseller Muži, kteří nenávidí ženy, stojí na papíře 250 korun a jako PDF jen o padesát korun méně? A proč Amazon prodává řadu knih pro Kindle dokonce dráž než v brožovaném vydání? Podělím se o pár postřehů, které tentokrát stavím na svých zkušenostech s překládáním a redigováním papírových knih a také prodejem elektronických turistických průvodců.

Vysoké vstupní náklady omezují konkurenci

Abyste mohli prodávat e-booky, sklad samozřejmě nepotřebujete. Stačí vám server. No a pak už jenom pár drobností...

 • V nejjednodušším případě prodáváte dokumenty nechráněné proti kopírování (to se ale bude líbit málokterému autorovi) přes platební bránu PayPal (a to zase málokterému, především pak českému čtenáři). I tak potřebujete web s e-shopem. Nachystejte si tedy několik desítek tisíc korun pro programátory a grafiky.
 • Drtivá většina českých i zahraničních prodejců e-booků má nějaký protipirátský systém. Jeho vývoj nebo licencování stojí statisíce – a dále pak počítejte s výdaji na průběžnou údržbu.
 • Velcí zahraniční hráči jako AmazonBarnes and Noble nabízejí vlastní čtečku s možností pohodlného nákupu knih, aniž byste zapnuli počítač. To už je záležitost, kde si nevystačíte s pájkou – potřebujete tým desítek specialistů z různých oborů, pracujících roky na plný úvazek.

Důsledek? Nejen že se tyhle vstupní náklady musí někde vrátit. Hlavně mnohonásobně převyšují výdaje na otevření krámku s knihami nebo na vydání několika tištěných svazků. Výsledek je přitom dost nejistý. Na americkém i českém knižním trhu lze tedy významné poskytovatele elektronických knih spočítat na prstech jedné ruky – konkurence, která by tlačila ceny dolů, tu chybí.

Neodpadají náklady na redakci, překlad...

Druhou věcí je, že ceny ani nemůžou padat tak hluboko, jak by si leckterý čtenář přál. Náklady na tisk se v závislosti na jeho kvalitě a na rozsahu knihy pohybují okolo čtvrtiny až třetiny z celkových nákladů. Ty lze tedy škrtnout. To, co by si vzal maloobchodní prodejce, však spolyká systém pro prodej e-booků (popřípadě 30% provize pro Amazon, kdybyste chtěli prodávat pro Kindle – což u českých knih v současnosti nejde). Dál ale nezapomeňte, že tu je:

 • Desetiprocentní odměna pro autora.
 • Desítky tisíc korun pro redaktora, který se s knihou piplá od samého začátku až po chvíli, kdy jde do prodeje. (Protože autoři jsou tvorové samolibí a aby jejich díla někoho zaujala, musí si je několikrát pečlivě projít druhý pár očí, a hlavně červená fixa.)
 • Pět až deset tisíc korun pro korektora. (Ne, automatické opravy ve Wordu k tomu, aby se kniha dobře četla, nestačí.)
 • V případě překladové knihy stovka až dvě za normostranu pro překladatele – přičemž cena licence obvykle překročí i těch deset procent pro tuzemského autora.
 • Drtivá většina e-booků pořád potřebuje péči grafika a nějakou sazbu – to je opět částka přes deset tisíc.

I tohle vše se musí nakladateli vrátit, aby byl alespoň na nule. A kvůli té „nule“ může svou práci dělat nadšenec do lokální literatury nebo do poezie, nikoliv komerční nakladatelství.

Přičtěte desetinu kvůli dani z přidané hodnoty

Málo čtenářů si též uvědomuje jednu ne zcela zřejmou nebo pochopitelnou věc. Zatímco DPH u papírových knih zůstává – zatím – na desíti procentech, u elektronických knížek musí prodejci k ceně nasadit rovnou 20procentní přirážku.

V době tvorby zákona o DPH totiž nikdo nepočítal s tím, že by kniha mohla vyjít i jinak než na papíře. Do změny už se samozřejmě nikomu ze zákonodárců nechce, ostatně od přespříštího roku by se měly obě sazby sejít na hodnotě 17,5 %, to kvůli financování důchodové reformy. Na e-booku byste pak teoreticky měli ušetřit několik haléřů až korun – dá se ale samozřejmě čekat, že si je prodejci nechají pro sebe.

Elektronické knihy šetří peníze jinak (a taky proto je kupujeme)

Mumraj kolem cen elektronických knih odhaluje jednu zajímavou vlastnost spotřebitelské mysli. Pečlivě si hlídáme, na kolik korun nás co vyjde – méně přísně si ale strážíme svůj čas. Ten elektronické knihy šetří hned několika způsoby, což by bylo fér zohlednit, než se rozohníme nad jejich cenou:

 • Pro elektronickou knihu nemusíte jít na poštu ani do knihkupectví a stát tam frontu. Přes čtečku si ji zakoupíte a stáhnete během několika desítek sekund.
 • V elektronické knize nemusíte dlouze listovat, abyste něco našli. U všech systémů lze totiž využít fulltextové vyhledávání. Kindle má například i vcelku pohodlný systém pro správu poznámek, díky kterému lze třeba do diplomky „vykopírovat“ citace bez přepisování.
 • A ještě argument z kategorie nadsazených: nejen čas jsou peníze, místo taky. A i to s e-booky ušetříte. Knihovny, police a větší cestovní tašky přece něco stojí.

Anketa

Koupili jste si už elektronickou knihu?

A právě tyhle všechny výhody přispívají k tomu, že lidé cenám navzdory kupují v posledních měsících na Amazon.com více elektronických knih než paperbacků, které jsou přitom v mnoha případech dokonce levnější než e-booky.

Čtenáři tedy mohou svoje naivní představy srovnávat s drahou realitou a pak se zbytečně rozčilovat. Důležité je, že pokud i za stávajících cen zákazníci e-booky kupují a systém jakž takž funguje, nemá nikdo z nakladatelů a distributorů důvod pouštět se do experimentů. Natož do charity.

Redakce radí: Každý týden Kašpárka

Michal Kašpárek sleduje trendy, zajímavosti, hračičky. Malé věci, ze kterých se možná stanou velké věci. Anebo skončí jako kuriozity. Buďte s ním u toho, když se věci dějí.

Platím, abych mohl krást
Jsou Češi ochotní zaplatit za stahování hudby či filmů? Ano, jenže jinak, než si to představovali vydavatelé hudby či filmová studia.

Místo rodinného fota banda trpaslíků: 3D tisk přichází!
Zatím je trojrozměrný tisk technologií v plenkách. Začíná se ale statečně batolit. Změní svět, jako to udělaly mobily, internet či on-line obchody?

Do hospody klidně bez peněz. Zaplatíte mobilem
Telefony nám slouží jako přehrávače MP3, foťáky a navigace – zvládnou ale taky roli peněženek? Poslední novinky ukazují, že ano.

Další články Michala Kašpárka pro Peníze.cz

 

Naučte děti zacházet s penězi.

Naučte děti zacházet s penězi.

Partners Banka ti poradí, jak na dětský účet. Mějte vše pod kontrolou v jedné apce.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 5. 2011 10:11, Ales

Nabízí se otázka proč kupovat eknihy, které nejsou levnější než ty papírové. Co mi z nich jako zákazníkovi plyne za výhody?
Abych je mohl číst kdekoli potřebuji vybavení. Jednoúčelové není právě levné. Navíc jeho cenu musím připočíst k již tak nelevné ceně obsahu. Víceúčelové (počítač, telefon) je poněkud neohrabané.
Když dočtu papírovou knihu, můžu ji někomu darovat, prodat ji nebo s ní můžu podložit postel. Díky DRM, které mi tak hezky navýší cenu eknihy ji asi těžko daruji, nebo nedejbože prodám. A s K(s)indlem tu postel moc nevypodložím. Takže ekniha mi neposkytuje ani tolik volnosti co její papírová obdoba.
Takže si v podstatě knihu půjčuju s tím, že ji nemusím vrátit do měsíce, ale můžu si ji nechat nafurt. Pokud to není odborná literatura, kterou potřebuju vstřebat hodně rychle, tak je to sakra nevýhodný model.

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Daň z kafkovské hodnoty

22. 4. 2011 | Michal Kašpárek | 2 komentáře

Daň z kafkovské hodnoty

DPH napařená na balíky ze zahraničních e-shopů měla pomoci rozpočtu. Státu ale nula od nuly pojde, protože na její výběr musí nabírat nové úředníky. S těmi vás mimochodem čeká složitá... celý článek

Do hospody klidně bez peněz. Zaplatíte mobilem

8. 4. 2011 | Michal Kašpárek | 5 komentářů

Do hospody klidně bez peněz. Zaplatíte mobilem

Telefony nám slouží jako přehrávače MP3, foťáky a navigace – zvládnou ale taky roli peněženek? Poslední novinky ukazují, že ano. Jen se neví, jestli budete mobilem u pokladny mávat,... celý článek

Místo rodinného fota banda trpaslíků: 3D tisk přichází!!

11. 3. 2011 | Michal Kašpárek | 5 komentářů

Místo rodinného fota banda trpaslíků: 3D tisk přichází!!

Zatím je trojrozměrný tisk technologií v plenkách. Začíná se ale už statečně batolit. Váš spotřebitelský život může v budoucnosti změnit podobně, jako to před lety udělal internet a... celý článek

Co je moje, je i tvoje aneb o spoluspotřebitelství

19. 2. 2011 | Michal Kašpárek | 12 komentářů

Co je moje, je i tvoje aneb o spoluspotřebitelství

„Když všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady,“ ozývá se nikoliv už ze strhaných hrdel českého proletariátu, ale z distingovaných úst americké střední... celý článek

Platím, abych mohl krást

4. 2. 2011 | Michal Kašpárek | 20 komentářů

Platím, abych mohl krást

Rok 2010 byl rokem, kdy řada českých domácností začala vedle vodného a stočného platit i “pirátné” - dobrovolný poplatek za používání webů, kde lze počítač nakrmit kradenou hudbou a... celý článek

Partners Financial Services