Nový spořicí účet slibuje 4 %. Má to ale háčky

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 17. 3. 2022 | 12 komentářů
Nový spořicí účet slibuje 4 %. Má to ale háčky

Zdroj: Shutterstock

Spořitelní družstvo Ney, které podle nezávislých porovnání dlouhodobě patří ke špičce na trhu mezi termínovanými vklady, rozšiřuje nabídku o spořicí účet. Úroková sazba je 4 % ročně.

„Zatímco u termínovaných vkladů jsou finance vázány po celou dobu trvání smlouvy a jejich předčasná výpověď je sice možná, ale pro klienty ne příliš výhodná, spořicí účet jim umožňuje v případě potřeby flexibilnější nakládání s úsporami,“ říká Lukáš Hartl, předseda představenstva Ney spořitelního družstva.

Úrok 4 % je sice vyšší než u konkurence, má ale několik omezení: Zájemce si musí uložit přinejmenším 20 tisíc korun. Případný výběr pak musí oznámit aspoň měsíc předem. Výpovědní lhůta je totiž jeden měsíc, zatímco standardní spořicí účty si lze vybrat prakticky okamžitě.

Další podmínka vyplývá z toho, že jde o družstevní záložnu neboli kampeličku. Podle zákona u nich musíte počítat s pravidlem 1:10 – desetinu z uložených peněz je potřeba dát navíc do členského vkladu. Ten se pak zhodnocuje, nebo naopak znehodnocuje podle hospodářských výsledků záložny a není zahrnut do státního systému pojištění vkladů. Jinými slovy: Část úspor převyšující desetinásobek členského podílu se neúročí.

O peníze na spořicím účtu se ani v kampeličce bát nemusíte, spadají pod stejný státní systém pojištění vkladů jako banky – tedy do limitu 100 tisíc eur (v přepočtu přibližně 2,5 milionu korun).

Ney spořitelní družstvo působí na trhu pod současným názvem od roku 2017, kdy se přejmenovalo z Ano spořitelního družstva, protože nechtělo být spojováno s tehdejším vítězem voleb – hnutím ANO, což byla jen shoda jmen. Družstvo vzniklo už v roce 1999 pod názvem Spořitelní a úvěrové družstvo Royal Savings and Loans.

Nejlepší spořicí účty v bankách k 16. březnu 2022

BankaNázevMaximální úrokOmezení
Trinity BankSpořicí účet Výhoda+ Dobrý klient3,68 %Pro vklady do 400 tisíc korun. Pro část nad tento limit je úrok 3,18 %. Pro dosavadní i nové klienty, pokud si založili nebo založí účet od 1. října 2021. Pokud měli stávající klienti více takových účtů, dostanou úrok 3,68 % na účtu s nejvyšším zůstatkem k 3. březnu 2022, na dalších max. 3,18 %.
Banka CreditasSpořicí účet+3,6 %Pro nové vklady po 16. lednu je úrok 3,6 % do 350 tisíc, 2,6 % pro část nad tento limit. Pro starší vklady je úrok 2,8 % do 350 tis. a 1,8 % nad 350 tis., od 1. dubna stoupne na 3,1 % a 2,1 %. S výpovědní lhůtou jeden měsíc až 3 %. 
Hello bankHello spoření3,1 %Pro vklady do 200 000 Kč, část nad 200 000 Kč se neúročí. 
Expobank Neo účet 3,01 %Bez omezení. Jde o běžný účet bez poplatků, úrok se vztahuje na libovolnou částku. 
Air BankSpořicí účet3 %Pro vklady do 250 000 Kč při aspoň pěti platbách kartou za měsíc. Část od 250 000 Kč do 1 000 000 Kč se úročí 0,1 %, případná část nad 1 000 000 Kč se neúročí. 
Equa bankSpořicí účet Hit3 %Pro vklady do 200 000 Kč. Podmínkou jsou aspoň tři platby kartou za měsíc nebo celkové investice aspoň 50 tisíc, jinak úrok v daném měsíci klesne na 0,1 %. Část vkladu nad 200 000 Kč se úročí 0,1 %. 
RaiffeisenbankSpořicí účet XL3 %Nejvyšší úrok je pouze pro vklady do 150 000 Kč a při aspoň třech platbách kartou za měsíc (při nesplnění podmínky klesne úrok na 0,1 %). Ćást od 150 000 do 500 000 Kč se úročí 0,1 %, nad 500 000 Kč jen 0,01 %. 
J&T BankaSpořicí účet3 %Počáteční vklad musí být aspoň jeden milion korun. Tato podmínka neplatí pro stávající klienty, kteří už mají nebo měli v J&T Bance vklady aspoň ve výši milion korun nebo investice aspoň 100 tisíc korun. Výpovědní lhůta je jeden den. S výpovědní lhůtou jeden měsíc (33 dnů) je úrok 3,25 %. 
Fio bankaFio konto3 %Pro vklady do 200 000 Kč. Pro pásmo od 200 000 do jednoho milionu je úrok 0,10 %, od jednoho do deseti milionů 0,15 %, nad deset milionů 0,2 %.
Fio bankaFio spořicí účet2,5 % Bez omezení výše vkladu.
Moneta Money BankSpoření nebo Spoříto2,5 %Úrok 2,5 % pro vklady do jednoho milionu, pro část vkladu nad milion je 0,5 %. Je potřeba založit nový spořicí účet, jinak bez podmínek.
Zdroj: oficiální dokumenty bank, Peníze.cz

Nejvyšší úrok na klasickém spořicím účtu teď můžete získat v Trinity Bank: 3,68 % pro vklady do 400 tisíc korun, případná část vkladu nad tento limit se úročí 3,18 %.

Srovnejte to s námi

Zdroj: Shutterstock

Hledáte to nejlepší? Zkuste to s námi. Rychle, objektivně a zadarmo.

Na druhém místě je Banka Creditas: nabízí až 3,6 % pro zůstatky do 350 tisíc a 2,6 % pro část nad tuto hranici, obojí však pouze pro nové vklady po 16. lednu.

Hello bank dává úrok 3,1 % bez dalších podmínek do částky 200 000 Kč. Případná část vkladu nad tento limit se neúročí. 

Nejjednodušší podmínky pro dosavadní i nové klienty má Neo účet od Expobank s úrokem 3,01 % bez limitu na výši vkladu. Jde o běžný účet, který automaticky úročí všechno, co na něm máte.

Stejný úrok jako Ney, tedy 4 %, inzeruje i Komerční banka pod názvem Spořící konto Bonus Invest. Má ale dvě důležité podmínky. Jednak u ní musíte mít běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: Nově s KB investovat do podílových fondů (od Amundi), a to stejnou nebo vyšší částku. Jinými slovy: na spořicím účtu se úročí maximálně tolik, kolik jste zároveň dali do fondů. Podobnou kombinaci spoření a investic propaguje i ČSOB.

Nejvyšší úroky u spořicích účtů s výraznějším omezením

BankaNázevÚrokOmezení
Ney spořitelní družstvoSpořicí účet4 %Minimální vklad je 20 000 Kč. Výpovědní doba jeden měsíc. Desetinu z uložených peněz je potřeba dát navíc do členského vkladu.
Komerční bankaSpořící konto Bonus Invest4 %Podmínkou je současně investovat stejnou nebo vyšší částku do podílových fondů včetně vstupního poplatku (u některých se odpouští) a mít také běžný účet v Komerční bance. Vklady nad 10 milionů se neúročí. 
RaiffeisenbankSpořicí účet Top pro bývalé klienty ING3,6 %Pouze pro bývalé klienty ING, kteří loni splnili podmínky pro zvýhodněný úrok. Nově je 2,6 % do 300 000 Kč a 0,2 % pro část nad tento limit. Pokud v kalendářním měsíci zaplatí aspoň třikrát kartou, dosáhnou na 3,6 % do 300 000 Kč.
ČSOB (Poštovní spořitelna)Duo Profit3,5 %Podmínkou je investovat aspoň 30 000 Kč v podílových fondech včetně vstupního poplatku. Úrok 3 % na spořicím účtu pak platí jenom do částky odpovídající výši investic, banka ho garantuje po dobu jednoho roku. Potom už jen standardní úrok (v současnosti 0,01 %).
Banka CreditasSpoření Richee Junior2,8 %Jde o spořicí účet pro děti. Úrok 2,8 % platí pro vklady do 350 000 Kč, nad tento limit 1,8 %. Omezení pro výběry (měsíční limity).
Zdroj: oficiální dokumenty bank, Peníze.cz

Za zmínku stojí i úrok 4,15 % (bez omezení výše vkladu) na obchodním účtu u společnosti Cyrrus, obchodníka s cennými papíry. Některé znaky jsou shodné s klasickým spořicím účtem: založení i vedení účtu je bez poplatků, peníze můžete kdykoliv vkládat a vybírat si bez omezení, úrok se připisuje každý měsíc. Investice nejsou podmínkou. Jenže: Za připsání úroku si Cyrrus (vedle standardní 15% srážkové daně jako banky) strhne ještě poplatek až 0,2 % p.a. A hlavně: na obchodní účet investiční společnosti se nevztahuje stejné pojištění jako na spoření v bance. Úplně bez peněz byste nezůstali, ke slovu by přišlo zákonné pojištění obchodníků s cennými papíry, to ale garantuje klientům jenom 90 % jejich majetku a pouze do ekvivalentu 20 tisíc eur (přibližně 500 tisíc korun). Klasický spořicí účet v bance je přitom pojištěn do 100 tisíc eur (kolem 2,5 milionu korun), a to stoprocentně.

Ani ty nejlepší spořicí účty zdaleka nepokryjí rostoucí inflaci, která v únoru meziročně stoupla nad 11 %. Naše kalkulačka vám prakticky ukáže, jak inflace požírá úspory.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 3. 2022 12:15, Petřík

Jedině Creditas. Trinity má málo poboček, klientů... Creditas s 3,6 % nemá chybu. ČSOB s 2,25 % i Moneta s 2,5 % by se měly stydět.

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 3. 2022 10:04, lida

lide nemaji s ceho sporit drahe potraviny predrazene pecivo voda proste vse sotva se uzivime

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Česká spořitelna změní úroky na spořicím účtu. Většině lidí klesnou

17. 5. 2024 | Petr Kučera | 4 komentáře

Česká spořitelna změní úroky na spořicím účtu. Většině lidí klesnou

Česká spořitelna změní od 1. června způsob úročení na svém spořicím účtu. Většině klientů zároveň sníží úrokové sazby – reaguje tím na vývoj na trhu a kroky konkurenčních bank.

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky padají, kdo teď dá víc?

15. 5. 2024 | Petr Kučera

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky padají, kdo teď dá víc?

Banky dál snižují úročení na spoření. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet co nejdéle?

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky klesají, kdo dá víc?

12. 4. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky klesají, kdo dá víc?

Banky dál snižují úročení na spoření. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet co nejdéle?

Česká spořitelna přestala nabízet vkladní knížky. Založí je poslední banka

7. 4. 2024 | Petr Kučera

Česká spořitelna přestala nabízet vkladní knížky. Založí je poslední banka

Česká spořitelna definitivně přestala zakládat vkladní knížky pro nové zájemce. Dříve založené knížky neruší. Poslední bankou, která novou vkladní knížku založí, zůstává ČSOB.

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

4. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

Zatímco například peníze z běžných a spořicích účtů míří po smrti majitele do dědictví, s penzijním či životní pojištěním je to komplikovanější. Životní úspory, mnohdy v řádech statisíců... celý článek

Partners Financial Services