Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 22. 11. 2023
Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Zdroj: Shutterstock

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Ta má výplatu ošetřovného z nemocenského pojištění na starosti.

Kromě případů ošetřování (péče) navázaných na zdravotní stav zákon zmiňuje i situaci, kdy zaměstnanec musí pečovat o dítě mladší 10 let, protože škola (nebo podobné zařízení) „jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události“.

Podle sociální správy však stávka pracovníků školských či dětských zařízení není nepředvídanou událostí. „Aktuální stávka je vyhlášena s předstihem dvou týdnů,“ tvrdí ČSSZ.

V případném sporu by musel rozhodnout soud. Ten by mimo jiné posuzoval, zda – i s předstihem 14 dnů – byla stávka pro rodiče v konkrétním případě natolik předvídatelnou událostí, aby mohli zajistit péči o dítě jiným způsobem. Někteří rodiče navíc nemají informaci, jestli se „jejich“ škola do stávky zapojí a v jakém rozsahu, ani dnes – necelé tři pracovní dny před případným zavřením školy.

Také nárok na placené volno v zaměstnání z důvodu péče o dítě je podle zákoníku práce navázán právě na případy, kdy se poskytuje ošetřovné. I v tomto případě by tedy definitivní výklad musel dát až soud.

Zaměstnavatel může rodičům poskytnout dovolenou, takzvaný sick-day nebo neplacené volno. Přímo ze zákona na to ale rodič nemá automaticky nárok. Všechno tedy záleží na vstřícnosti a provozních možnostech jeho zaměstnavatele.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

VZP má nové příspěvky z fondu prevence. Tady je přehled

22. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

VZP má nové příspěvky z fondu prevence. Tady je přehled

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pro rok 2024 navýšila částky vybraných příspěvků a do nabídky zařadila několik zcela nových příspěvků.

Otcovská 2024. Kdo má nárok a kolik dostane

19. 1. 2024 | Jiří Hovorka, redakce Peníze.CZ

Otcovská 2024. Kdo má nárok a kolik dostane

Kdo má nárok na dávku zvanou otcovská poporodní péče? Jaké jsou podmínky? Jak vysoká je otcovská? Tady je přehled pravidel a kalkulačka.

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2024

18. 1. 2024 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2024

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální podmínky a kalkulačky.

Partners Financial Services