Otcovská 2020. Kdo má nárok a kolik dostane

Monika Veselíková | rubrika: Jak na to | 9. 2. 2020 | 1 komentář
Přehled aktuálních pravidel a kalkulačka otcovské poporodní péče.
Otcovská 2020. Kdo má nárok a kolik dostane

Vedle peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku se už třetím rokem vyplácí také dávka otcovské poporodní péče – zkráceně otcovská.

Dávka nahrazuje výpadek příjmu čerstvým tatínkům, kteří chtějí bezprostředně po narození dítěte zůstat doma a zapojit se do péče. Na otcovskou dosáhnou, jestliže splní zákonem předepsané podmínky.

Účast na nemocenském pojištění

Základní podmínkou pro přiklepnutí otcovské je účast na nemocenském pojištění. To je součástí sociálního pojištění, které za každého zaměstnance v klasickém pracovním poměru hradí zaměstnavatel.

Pozor dejte, jestliže pracujete na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce – nemocenské pojištění za vás na DPP a DPČ zaměstnavatel hradí, jen když měsíční výdělek přesáhne určitou hranici. Podrobně jsme o tom psali v samostaném článku o DPP a DPČ.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Dávku pak správa sociálního zabezpečení přizná tomu, kdo se nemocenského pojištění účastní v den nástupu na otcovskou. Jinak řečeno: je v den nástupu na otcovskou zaměstnaný, nebo si jako podnikatel platí dobrovolné nemocenské pojištění (o otcovské pro OSVČ si napíšeme níž). Bez dávky se naopak musí obejít studenti nebo uchazeči o zaměstnání zařazení v evidenci úřadu práce.

Vedle účasti na nemocenském pojištění úředníky zajímá, jestli o otcovskou žádá muž, který je na matrice zapsaný jako otec dítěte. Ani manžel čerstvé maminky totiž na dávku nedosáhne, pokud ho úřad nemá vedeného jako otce.

Volno k porodu

Při narození dítěte mají zaměstnanci ze zákona nárok na pracovní volno. 

O placené volno si může říct zaměstnanec, který veze manželku či družku k porodu.

Zaměstnavatel ho musí následně uvolnit i na dobu porodu, náhradu mzdy už ale vyplatit nemusí.

Podrobněji:

Nadto sociálka otcovskou přizná tomu, kdo do péče převezme dítě mladší sedmi let. Převzetí do péče nahrazující péči rodičů je vždy potřeba prokázat příslušným potvrzením.

Kdy čerpat a jak žádat

Podpůrčí doba – tedy ta, po kterou lze dávku otcovské poporodní péče čerpat – dělá nanejvýš sedm po sobě jdoucích kalendářních dní. Okresní správa sociálního zabezpečení ji přiklepne nejdřív v den narození dítěte. Tedy klidně v době, kdy je dítě s matkou v porodnici. Nejpozději lze otcovskou vybrat šest týdnů od narození potomka.

O výplatu dávky je potřeba sociálku požádat, a to prostřednictvím formuláře Žádost o dávku otcovské poporodní péče. Na tatíncích je vyplnění přední strany lejstra, poté musí žádost předat zaměstnavateli. Ten na konci sedmidenní podpůrčí doby vyplní druhou stranu a tiskopis odešle na okresní správu sociálního zabezpečení. Následující měsíc vyplatí OSSZ dávku na bankovní účet nebo složenkou. V práci musí tatínci požádat o rodičovskou dovolenou, na kterou mají ze zákona nárok.

Živnostníci a další podnikatelé podávají žádost přímo na okresní správě sociálního zabezpečení, u níž jsou registrovaní.

Výpočet otcovské 2020

Kolik bude dávka otcovské poporodní péče dělat, závisí na vašich hrubých příjmech za poslední rok. Z nich úředníci vypočtou takzvaný denní vyměřovací základ (hrubý měsíční příjem se vynásobí 12 měsíci a pa vydělí 365 dny). Následně se denní vyměřovací základ ještě sníží prostřednictvím redukčních hranic. Pro rok 2020 platí:

  • z částky do 1162 Kč se započítá 100 procent,
  • z částky nad 1162 Kč do 1742 Kč se započítá 60 procent,
  • z částky na 1742 Kč do 3484 Kč započítá 30 procent,
  • k částce nad 3484 Kč se nepřihlíží.

Dávka otcovské pak dělá sedmdesát procent z takto redukovaného denního vyměřovacího základu. Pro tatínky s průměrným hrubým výdělkem osmadvacet tisíc korun to znamená otcovskou 4515 korun za sedm kalendářních dní.

Snazší ale bude nechat výpočet na naší kalkulačce. Stačí zadat průměrnou měsíční hrubou mzdu.

Otcovská pro OSVČ

Výše popsaná pravidla se týkají pouze tatínků-zaměstnanců. Pokud chce otcovskou pobírat podnikatel, jsou podmínky o něco přísnější: OSVČ si musí dobrovolně platit nemocenské pojištění aspoň tři měsíce před nástupem na otcovskou.

Minimální záloha na nemocenské pojištění letos dělá 126 korun, shora je pojistné omezené platbou na sociální pojištění. Horní hranice konkrétně odpovídá vyměřovacímu základu pro sociální pojištění rozpočtenému na měsíce, ke kterému se OSVČ dopočetla v loňském přehledu pro správu sociálního zabezpečení. Na nemocenské pojištění lze měsíčně posílat maximálně 2,1 procenta z tohoto vyměřovacího základu.

Podnikatel, který na sociální pojištění odvádí předepsané minimum (pro letošek 2544 korun), může na nemocenské pojištění posílat nanejvýš 183 korun měsíčně. Za tři platby nemocenského ve výši 183 korun pak dostane sedm denních dávek otcovské ve výši 201 korun. Jinak řečeno: za 549 korun (3 krát pojistné 183 korun) vyplatí správa sociálního zabezpečení 1407 korun (7 krát denní dávka otcovské 201 korun).

S dalšími propočty pomůže naše kalkulačka mateřské pro OSVČ – mateřská a otcovská se totiž počítají stejně.

Tátové na mateřské a rodičovské

Vedle otcovské můžou tatínci dosáhnout také na peněžitou pomoc v mateřství. Respektive: pobírat ji namísto matky dítěte.

Úřady ji navíc přiznají, i pokud nejde o biologického otce, ale pouze manžela maminky. Rozhodující je, zda otec splní podmínku dostatečně dlouhé účasti na nemocenském pojištění.

Muž pak může „mateřskou“ brát 22 týdnů (při narození dvojčat a vícerčat 31 týdnů).

Na peněžitou pomoc v mateřství navazuje rodičovský příspěvek. I ten může čerpat otec dítěte a zároveň požádat o rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel musí vyhovět a rodičovské volno poskytnout, maximálně do tří let věku dítěte.

Rodina kalkulaček

Rodičovské počty

Výběr z kalkulaček na Peníze.cz:
spočítejte si, jestli máte nárok na porodné, jaká vám náleží mateřská, jak vysoký měsíčně může být váš rodičovský příspěvek, kolik dostanete na přídavcích na děti (nebo že nedostanete nic), případně kolik vám dají na ošetřovném, pokud budete muset zůstat doma s nemocným dítkem.

Monika Veselíková

Autor článku Monika Veselíková

Bakalářské studium odstartovala na Technické univerzitě v Liberci, magisterské v oboru Mediální studia dokončila na Fakultě sociálních věd UK. Pro Finmag a Peníze.cz píše od konce roku 2014. Ve volném čase běhá, kde se dá.... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

23. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Čerpání rodičovského příspěvku se zkrátí, školky nejsou. Pomoct má dotace

Jak řešit zoufalý nedostatek míst ve školkách? Ministr Marian Jurečka nabízí stoprocentní dotaci obcím na vznik nových dětských skupin. Plánuje také sousedské dětské skupiny a motivovat... celý článek

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

22. 11. 2023 | Petr Kučera

Ošetřovné na dítě kvůli stávce učitelů? Smůla, říká úřad

Rodiče, kteří se musí postarat o děti kvůli stávce učitelů v pondělí 27. listopadu, nemají nárok na ošetřovné od státu. Vyplývá to z výkladu zákona, který zveřejnila Česká správa sociálního... celý článek

Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrdili senátoři

9. 11. 2023 | Petr Kučera

Školkovné končí. Zrušení daňové slevy potvrdili senátoři

Daňová sleva za školku skončí od roku 2024. Naposledy ji bude možné využít pro příjmy za letošní rok.

Náhradní výživné pokračuje. Stát chystá další páky na neplatiče

8. 11. 2023 | Lenka Rutteová

Náhradní výživné pokračuje. Stát chystá další páky na neplatiče

Náhradní výživné měl stát za lidi, kteří se na to vykašlali, původně platit dva roky. Ukázalo se, že je to zoufale málo. Náhradní výživné se prodlužuje na čtyři roky a do novely občanského... celý článek

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

27. 10. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek stoupne, ale zkrátí se. Potvrzeno

Zvýšení rodičovského příspěvku se dotkne jen dětí narozených od 1. ledna 2024. Současně se zkrátí maximální doba čerpání.

Partners Financial Services