Nestačí vám alimenty? Co dělat, když potřebujete víc

Veronika Hejná | rubrika: Jak na to | 11. 2. 2020
Od rozvodu jste odešli s nízkým výživným, které pro dítě nestačí. Začalo chodit do školy. Nebo se zlepšila finanční situace druhého rodiče. Poradíme, co s tím.
Nestačí vám alimenty? Co dělat, když potřebujete víc

Při vyjednávání dohody o určení výživného při rozvodu se může stát, že oprávněný rodič se smíří s nízkou částkou, protože už chce mít rozvod za sebou.

Jak by se měl na vyjednávání dohody o výživném připravit? A jak postupovat, pokud soud přizná výživné příliš nízké?

Zájmy dítěte má hájit i sociálka

Ještě před rozvodem manželství lze požádat o konzultaci OSPOD, tedy orgán sociálně právní ochrany dětí. Pracovník sociálky může poradit, jak návrh na určení výše výživného na soud sepsat.

Takovým orgánem je obecní nebo krajský úřad. V následném soudním řízení o rozvodu se má OSPOD vyjadřovat k výši výživného, a to jak v případě návrhu na jeho určení soudem, tak v případě, že soud pouze schvaluje dohodu rodičů.

Vzhledem k obrovskému množství případů, které sociální pracovníci řeší, však může být praxe v konkrétních situacích jiná. Potvrzuje to Veronika Ježková, vedoucí právnička organizace proFem.

„Pokud rodiče předloží dohodu, OSPOD do věci většinou příliš nezasahuje. Je věcí soudu, aby odchytil případy dohod, které jsou pro dítě nevýhodné. OSPOD má sice postavení zástupce nezletilého, takže jeho úkolem je, aby bylo vždy vše pouze ve prospěch nezletilého, nicméně rozhodující slovo má soud,“ vysvětluje právnička.

Odvolání proti rozsudku o výživném

Soud má při rozhodování o výši alimentů zajistit dítěti stejnou životní úroveň, jako mají jeho rodiče, přihlédnout k oprávněným zájmům nezaopatřeného dítěte a výdělkovým schopnostem i majetkovým poměrům rodičů.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Jestliže povinný rodič vykazuje prakticky nulové příjmy, ale přitom si žije nad poměry, soud by to měl v rozhodování zohlednit.

Pokud je soudem přiznané výživné příliš nízké, je proti rozhodnutí soudu možné podat odvolání, a to ve lhůtě do 15 dnů od vydání rozsudku. Totéž může povinný rodič v případě, kdy je výživné příliš vysoké a bylo by pro něj likvidační. Odvolání ale není přípustné tam, kde soud schvaloval dohodu rodičů.

Rozsudek o určení výše výživného bude obsahovat poučení včetně určení, kterému soudu lze případné odvolání podat.

Oprávněný rodič se může bát, že by odvolání všechno protáhlo a neměl by tak peníze pro zabezpečení dítěte. Proto se raději smíří s nižším výživným. Nemusí ale mít strach. Rozsudky o výživném jsou takzvaně předběžně vykonatelné. V takovém případě soud určí, že povinný rodič musí začít platit stanovené výživné okamžitě – bez ohledu na to, že bylo podáno odvolání.

Výše výživného není neměnná

Může se také stát, že oprávněný rodič už chce mít rozvod za sebou, jenže soud, jemuž manželé předložili dohodu o výživném, nepřezkoumá všechny okolnosti dostatečně důkladně.

Když se neshodnete

Na sedmý pokus zkouší vláda zavést zálohované výživné. Koalice ANO a ČSSD se shodla na základních podmínkách.

Místo neplatiče pošle alimenty stát. Jak má fungovat zálohované výživné


Rozvodem u nás končí zhruba každé druhé manželství. Pro všechny, které nepřekonatelné rozpory dohnaly až před soud, máme několik rad.

Rozvod. Jak dělit majetek, dluhy a péči o děti


Neplacení výživného patří k nejčastějším trestným činům. Co když rodič, který má platit výživné, vyhlásí osobní bankrot?

Rodič neplatí výživné a vyhlásí osobní bankrot. Co pak?


Podle čeho se určuje výše výživného? Má nějaké minimum nebo maximum? A jaká další důležitá pravidla přijdou ke slovu při sporech rodičů? 

Rozvod a alimenty na děti: Jak vysoké výživné dostanete?

„Rozvod je velmi psychicky náročný. Lidé se často neodvolávají také proto, že si nejsou vědomi svých práv a berou rozhodnutí soudu jako rozhodnutí státu, tedy autority. Nemají finance na právní zastupování a v zákonech a možnostech řešení se nevyznají,“ říká Iveta Novotná, ředitelka projektu VašeVýživné.cz, který provozuje nezisková organizace Asociace neúplných rodin.

Soudem stanovená výše výživného přitom nemusí platit navěky. Změnu je možné navrhnout pokaždé, když dojde k podstatné změně okolností, z nichž soud při stanovení původního výživného vycházel. Požádat lze jak o jeho zvýšení, tak snížení. Vždy je ale potřeba prokázat změnu poměrů.

Okolnosti odůvodňující zvýšení výživného:

 • Zahájení povinné školní docházky, přechod na druhý stupeň základní školy, zahájení studia na střední nebo vysoké škole. Dokonce nejen základní škola, ale už i nástup do mateřské školky může odůvodňovat navýšení výživného.
 • Zvýšení nákladů na mimoškolní aktivity dítěte (kroužky, sportovní aktivity).
 • Zlepšení majetkových poměrů povinného rodiče.

Okolnosti odůvodňující snížení výživného:

 • Nepříznivý zdravotní stav povinného rodiče.
 • Zhoršení majetkových poměrů povinného rodiče.
 • Vznik nové vyživovací povinnosti k dalšímu dítěti.

Nejen v případě, že výši alimentů předtím stanovil soud, ale i pokud soud původně schválil dohodu rodičů, nelze tuto dohodu změnit jinak než opět soudním rozhodnutím. Konstatoval to Nejvyšší soud v roce 2016.

Podle něj je to opět soud, kdo má právo přezkoumávat dohodu rodičů a určit, jestli nová výše výživného opravdu odpovídá potřebám dítěte a možnostem povinného rodiče.

Jaká máte práva

 • Už před rozvodem můžete konzultovat své možnosti se sociálkou nebo některou ze specializovaných poraden.
 • Dítě má právo na srovnatelnou životní úroveň jako jeho rodiče. Pokud má povinný rodič velmi vysoké příjmy, není nutné se smířit s alimenty v řádu několika stovek. Dítě má právo i na spoření částek, které v průběhu měsíce nespotřebuje.
 • Rozhodující je nejen skutečný výdělek, ale výše výdělku, kterého je povinný rodič schopen dosahovat.
 • Proti rozhodnutí soudu o určení výživného se můžete odvolat. Odvolání ale není možné proti rozhodnutí soudu o schválení dohody rodičů.
 • Rozsudek o určení výše výživného je předběžně vykonatelný. Pokud by mělo dojít v průběhu odvolacího řízení k ohrožení zájmů dítěte, povinný rodič musí alimenty platit, i když probíhá odvolací řízení.
 • Prohráli jste soud a váš bývalý získal lépe placenou práci? Můžete podat návrh na změnu výše výživného. Totéž platí, pokud jste povinným rodičem a přiznaná výše výživného je pro vás finančně neúnosná
 • Návrh na změnu výše výživného lze podat také kdykoliv, když se změní potřeby dítěte (nastoupí do finančně náročného kroužku, začne chodit do mateřské školky, základní nebo střední školy). Změnu poměrů je nutno prokázat.

Veronika Hejná

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Žádost o příspěvek 5000 korun na dítě krok za krokem

15. 8. 2022 | Jiří Hovorka, Gabriel Pleska

Žádost o příspěvek 5000 korun na dítě krok za krokem

Ode dneška (občas) běží systém pro příjem a vyřizování žádostí o jednorázový příspěvek na dítě ve výši 5000 korun. Neoficiálně byl ale spuštěn už o dva dny dřív, takže ho náš redaktor... celý článek

Žádosti o příspěvek 5000 Kč na dítě startují v pondělí. Přijímá je JENDA

12. 8. 2022 | Gabriel Pleska, Petr Kučera | 4 komentáře

Žádosti o příspěvek 5000 Kč na dítě startují v pondělí. Přijímá je JENDA

Žádosti o jednorázový příspěvek 5000 korun na dítě přijímá ministerstvo práce a sociálních věcí od pondělka. Postavilo na to speciální systém jménem JENDA: jednoduše na dávky. S výplatou... celý článek

Rodičovský příspěvek už můžete vyřídit online. I změnit

2. 8. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Rodičovský příspěvek už můžete vyřídit online. I změnit

Od srpna je možné žádat o rodičovský příspěvek přes internet, tedy bez osobní návštěvy úřadu práce. Nově online lze také každé tři měsíce měnit výši čerpání podle potřeb rodičů.

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

28. 7. 2022 | Petr Kučera | 22 komentářů

Kdy přijde 5000 Kč na dítě? Někomu už příští týden

Automatická výplata startuje na začátku srpna. Kdo ale musí o příspěvek žádat, počká si ještě několik týdnů. Tady jsou podrobnosti.

Kdy budou podzimní prázdniny? Tady jsou podrobnosti

22. 7. 2022 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Kdy budou podzimní prázdniny? Tady jsou podrobnosti

Celkově se můžeme těšit na pět dnů volna. Podzimní prázdniny stanovilo ministerstvo školství na 26. a 27. října 2022. Navazují na ně státní svátek a víkend.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.