Mateřská 2020. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

Monika Veselíková | rubrika: Jak na to | 12. 12. 2019 | 12 komentářů
Kdo přesně bude mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství v roce 2020, jaké podmínky musí splnit a kolik dostane? Poradíme.
Mateřská 2020. Jaká jsou pravidla a z čeho se počítá

Aktuální informace pro rok 2022 najdete v novém článku!

Jestli vás přesto zajímá tento archivní pro rok 2020, tady je:

Peněžitá pomoc v mateřství, které se lidově říká mateřská, slouží jako náhrada mzdy či platu během mateřské dovolené, které se lidově taky říká mateřská. Takzvaná dovolená a peněžitá dávka spolu sice souvisejí, přesto je lepší je odlišovat.

Mateřskou dovolenou poskytuje maminkám zaměstnavatel – maximálně po dobu osmadvaceti týdnů (případně 37 týdnů, když se narodí dvojčata nebo vícerčata). Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, kterou rodičům vyplácí stát na základě nemocenského pojištění. Tuhle dávku lze pobírat od začátku mateřské dovolené, tedy nejdříve osm a nejpozději šest týdnů před termínem porodu.

Na mateřskou dovolenou pak navazuje rodičovská dovolená – tu opět poskytuje zaměstnavatel. Nenechte se mást: v praxi se sice často dozvíte, že někdo je dva nebo tři roky „na mateřské“, čímž ale myslí rodičovskou dovolenou. S ní souvisí i výplata rodičovského příspěvku – na tuhle dávku státní sociální podpory dosáhne prakticky každý rodič, zatímco na peněžitou pomoc v mateřství jenom ten, který splní určité, zákonem předepsané podmínky.

Základní podmínka: nemocenské pojištění

Pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (mateřské) je rozhodující účast na nemocenském pojištění. Jde o jednu z částí sociálního pojištění, které za každého zaměstnance povinně odvádí zaměstnavatel.

Úředníci vám mateřskou přiklepnou, jestliže splňujete účast na nemocenském pojištění po dobu 270 kalendářních dní během dvou let předcházejících nástupu na mateřskou. Jinak řečeno: pokud jste byla v období dvou let před nástupem na mateřskou přinejmenším devět měsíců zaměstnaná.

Mateřská a přivýdělek

Pravidla přivýdělku na mateřské jsou následující: zaměstnání, na jehož základě vám vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, dál vykonávat nesmíte. To ale neznamená, že nemůžete pracovat vůbec. Pouze nesmí jít o smlouvu, ze které za vás zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění. Se zaměstnavatelem si tedy stačí sjednat práci na jinou smlouvu nebo třeba dohodu.

Přivýdělek na mateřské

Vedle dostatečně dlouhé účasti na nemocenském pojištění je ale potřeba splnit ještě další podmínku: být v den nástupu na mateřskou zaměstnaná. Výjimku mají maminky, které během těhotenství pracovní poměr ukončí – zákoník práce pro ně stanovuje ochrannou lhůtu 180 dní. To znamená: když na mateřskou nastoupíte do 180 dní od skončení pracovního poměru, nárok na peněžitou pomoc v mateřství vám vznikne. Pokud se do takové situace dostanete, nezapomeňte při počítání zohlednit, že na mateřskou se nastupuje už osm týdnů (nejpozději šest týdnů) před očekávaným termínem porodu.

Peněžitou pomoc v mateřství vám pak bude správa sociálního zabezpečení vyplácet maximálně 28 týdnů u jednoho dítěte, u rodičů dvojčat a vícerčat 37 týdnů. Říká se tomu podpůrčí doba.

Pozor: Jestliže vykonáváte zaměstnání malého rozsahu (například na dohodu o pracovní činnosti) nebo pracujete na dohodu o provedení práce s výdělkem do deseti tisíc korun měsíčně, zaměstnavatel za vás nemocenské pojištění neplatí.

Trochu jinými pravidly se řídí i peněžitá pomoc v mateřství pro podnikatelky, tedy osoby samostatně výdělečně činné, pokud si nemocenské pojištění platí dobrovolně. Mateřské pro OSVČ proto věnujeme samostatný článek. Kromě změny takzvaných redukčních hranic platí v zásadě stejná pravidla jako v roce 2019, která jsme podrobně popsali v tomhle přehledu.

Jak se mateřská počítá?

Kolik přesně na mateřské dostanete, závisí na předchozích výdělcích.

Při výpočtu peněžité pomoci v mateřství vycházejí úředníci z takzvaného denního vyměřovacího základu: průměru hrubých příjmů za posledních dvanáct měsíců rozpočtených na den (hrubý měsíční příjem × 12 měsíců / 365 dny).

Mateřská pak dělá 70 procent z takto vypočteného denního vyměřovacího základu, který se ovšem ještě snižuje pomocí redukčních hranic. Ty jsou pro rok 2020 nastavené takto:

  • z částky do 1162 Kč se započítá 100 procent,
  • z částky nad 1162 Kč do 1742 Kč se započítá 60 procent,
  • z částky na 1742 Kč do 3484 Kč započítá 30 procent,
  • k částce nad 3484 Kč se nepřihlíží.

S námi víte víc

Od ledna se zvýší i počet hodin, na který lze dávat děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít kvůli tomu o rodičovskou.

Zvýšení rodičovského příspěvku prošlo. Další změny za tři roky


Jaká jsou pravidla pro získání porodného? Projděte si, jak stát pomůže čerstvým rodičům s nízkými příjmy.

Porodné 2020. Kdo má nárok a jak bude vysoké


Kdo neprokáže před soudem skutečné příjmy, zaplatí dítěti výživné, jako by bral 85 250 korun. Jsou ovšem i lidé, kterým se to vyplatí.

Neřekneš, kolik vyděláváš? Alimenty ti vyměří, jako bys bral 85 tisíc

Například pro maminku s předchozím hrubým příjmem 25 000 korun měsíčně to v roce 2020 znamená peněžitou pomoc v mateřství ve výši 17 856 korun – oproti roku 2019 tedy dávka při stejném příjmu stoupne o 576 korun. Pokud její měsíční hrubý příjem dělal zhruba 18 000 korun, dostane mateřskou 12 865 korun, což je o 415 korun víc než v předchozím roce.

Studium, práce v zahraničí, nemocenská

V praxi často nastane situace, kdy si maminka není jistá, jestli uvedeným pravidlům vyhoví. Třeba během studia nebo těsně po něm. Pokud nastávající matka stále studuje, doba studia se do dnů potřebných pro nárok na mateřskou nezapočítá. Když ale otěhotnění krátce po škole, lze dobu strávenou studiem – na střední, vyšší odborné a vysoké škole nebo konzervatoři – započítat jako přípravu na budoucí povolání. Pro přiznání mateřské je ale zároveň nutné splnit i druhou z podmínek: být v den nástupu na mateřskou zaměstnaná.

Další problém, který řada budoucích matek řeší: zda výši peněžité pomoci mateřství ovlivní předchozí nemocenská. Tu maminky vzhledem k rizikovému těhotenství mnohdy čerpají bezprostředně před nástupem na mateřskou. Obavy jsou v tomhle případě zbytečné. Výše nemocenské se nijak nezapočítává, rozhodují pouze průměrné výdělky ze zaměstnání za posledních dvanáct měsíců. Jinak řečeno: příjmy před začátkem pracovní neschopnosti.

Většina maminek tápe také v tom, jak postupovat, jestliže krátce před otěhotněním pracovaly v cizině. I matka, která nenasbírá potřebnou dobu účasti na nemocenském pojištění v Česku, může na peněžitou pomoc v mateřství dosáhnout. Rozhodující je, zda se v cizině účastnila tamního systému sociálního zabezpečení, respektive pojištění pro případ peněžitých dávek v nemoci a mateřství. V Česku jde o sociální pojištění, v cizině se může konkrétní název tohoto druhu pojištění lišit, případně jde o součást zdravotního pojištění.

Zároveň je potřeba rozlišovat, zda šlo o pojištění v rámci Evropské unie, nebo mimo ni. Zatímco v EU lze získané doby pojištění sčítat bez výjimky, u států mimo ni záleží, jakou smlouvu o sociálním zabezpečení s nimi Česko uzavřelo. Například dohoda s Austrálií a Kanadou říká: doba pojištění se sčítá jen pro nárok na důchod. Konkrétní přehled informací o jednotlivých zemích najdete na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

I pro sčítání dob pojištění nasbíraných v cizině platí: účast na nemocenském pojištění musí dělat minimálně 270 dní během dvou let a v den nástupu na mateřskou musí být žena zaměstnaná. Dobu pojištění v cizině je potřeba prokázat okresní správě sociálního zabezpečení – s konkrétním seznamem lejster poradí úředníci sociálky.

Tátové na mateřské

Peněžitou pomoc v mateřství ovšem nemusí pobírat výhradně matka – na mateřskou místo ní může nastoupit i otec dítěte (případně manžel maminky, ačkoli nejde o biologického otce dítěte). I táta na mateřské ale musí splnit výše uvedené podmínky: účastnit se nemocenského pojištění minimálně 270 dní během předchozích dvou let a v den nástupu na mateřskou být zaměstnaný.

Chytře na mateřství

Dostanu mateřskou na druhé dítě? A za jakých podmínek se lze vrátit do práce? Rodičovství, to jsou samé otázky. Naštěstí pro vás, na Peníze.cz najdete řadu odpovědí. Jednoduše a přehledně.

Kratší je pouze doba, po kterou muži peněžitou pomoc v mateřství čerpají: maximálně 22 týdnů s jedním dítětem, 31 v případě vícerčat. Dávku sociálka tatínkům vyplatí nejdřív po skončení šestinedělí. Když matka dítěte čerpá mateřskou před porodem nebo šestinedělím, zkrátí se doba, po kterou ji může brát otec, i o tyto dny.

Dohodu o tom, že bude peněžitou pomoc v mateřství čerpat otec dítěte (či manžel), musíte stvrdit písemně. Podpis matky musí být ověřený – buď úředně, třeba notářem, nebo na CzechPointu, případně úředníkem na sociálce. Úřadu je zároveň potřeba doložit vyplněný formulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče.

Dohodu o převzetí dítěte do péče lze uzavřít nejpozději sedm týdnů po narození dítěte, sjednaná musí být minimálně na týden. Samotná dohoda musí vedle základních údajů o rodičích (manželech) a ověřeného podpisu matky obsahovat také jméno a datum narození dítěte a den, od kterého muž přebírá péči.

Dodejme, že vedle peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku se už vyplácí také dávka otcovské poporodní péče, zkráceně otcovská. Nahrazuje výpadek příjmu čerstvým tatínkům, kteří chtějí bezprostředně po narození dítěte zůstat doma a zapojit se do péče. Na otcovskou dosáhnou, jestliže splní určité zákonem předepsané podmínky. Tou základní je – stejně jako u mateřské – účast na nemocenském pojištění. Pravidla čerpání otcovské jsme podrobně popsali v samostatném přehledu.

Šťastná a Smutná žádají o mateřskou

Paní Šťastná žádá o peněžitou pomoc v mateřství. V době nástupu na mateřskou se účastní nemocenského pojištění v Česku po dobu pěti měsíců. Zároveň v předcházejících dvou letech pracovala ve Francii, kde se deset měsíců účastnila pojištění pro případ peněžitých dávek v nemoci a mateřství. Do nároku na peněžitou pomoc v mateřství lze dobu strávenou ve Francii započíst, proto úředníci paní Šťastné mateřskou přiklepnou.

Stejně dlouhou dobu je v Česku zaměstnaná paní Smutná. V předcházejících dvou letech ovšem pracovala v Austrálii a hradila si tamní sociální pojištění. Paní Smutná však na peněžitou pomoc v mateřství nedosáhne. Smlouva o sociálním zabezpečení mezi Českem a Austrálií totiž princip sčítání dob pojištění pro případ peněžitých dávek v nemoci a mateřství neobsahuje, vztahuje se jen na důchody.

Monika Veselíková

Autor článku Monika Veselíková

Bakalářské studium odstartovala na Technické univerzitě v Liberci, magisterské v oboru Mediální studia dokončila na Fakultě sociálních věd UK. Pro Finmag a Peníze.cz píše od konce roku 2014. Ve volném čase běhá, kde se dá.... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 12. 2019 14:58, Marcela

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dcera nastupuje příští týden na mateřskou dovolenou, pracuje jako OSVČ a nemůže se dopatrat, jak je to se živností a zda si musí dále platit zálohy na zdravotní a sociální. Když chodí po úřadech pokaždé ji říkají vždy něco jiného. Děkuji za informaci

+37
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

VZP má nové příspěvky z fondu prevence. Tady je přehled

22. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

VZP má nové příspěvky z fondu prevence. Tady je přehled

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) pro rok 2024 navýšila částky vybraných příspěvků a do nabídky zařadila několik zcela nových příspěvků.

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2024

18. 1. 2024 | Jiří Hovorka, Petr Kučera

Kdo dostane porodné a kolik? Pravidla pro rok 2024

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou aktuální podmínky a kalkulačky.

Mateřská 2024. Kolik dostanete a jaké jsou podmínky

9. 1. 2024 | Jiří Hovorka, redakce Peníze.CZ

Mateřská 2024. Kolik dostanete a jaké jsou podmínky

Jak vysoká je peněžitá pomoc v mateřství v roce 2024 a jaká jsou základní pravidla? Tady je přehled a kalkulačka. Spočítejte si, kdo má nárok.

Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2024

4. 1. 2024 | Petr Kučera

Dosáhnete na přídavek na dítě? Podmínky pro rok 2024

Kdo má nárok na dětské přídavky? Jak vysoký je v roce 2024? Co se počítá do příjmů a jak zjistit životní minimum domácnosti? Tady je přehled a kalkulačka.

Partners Financial Services