Mateřská a rodičovská OSVČ 2021. Na tohle teď máte nárok

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.
Mateřská a rodičovská OSVČ 2021. Na tohle teď máte nárok

Zdroj: Shutterstock

Aktuální informace pro rok 2022 najdete v novém článku!

Jestli vás přesto zajímá tento archivní pro rok 2021, tady je:

S pokrytím výpadku příjmů při narození potomka pomáhají rodičům především dvě dávky: peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek.

Na peněžitou pomoc v mateřství – lidově se téhle dávce říká mateřská – ale nedosáhne každý. Je potřeba splnit základní podmínku pro nárok na dávku – dostatečně dlouhou účast na nemocenském pojištění, což je jedna ze složek sociálního pojištění.

Naopak na rodičovský příspěvek má nárok každý rodič. Pro všechny je zároveň nachystaná stejná částka – od roku 2020 dělá celkově 300 tisíc korun (nebo 450 tisíc korun, když se narodí dvojčata či vícerčata).

Oproti rodičům s klasickým zaměstnáním však platí pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) trochu jiná pravidla – především ohledně peněžité pomoci v mateřství.

Jestli hledáte jenom kalkulačku, můžete na ni rovnou skočit: Tady spočítáme mateřskou pro OSVČ a tady rodičovský příspěvek.

OSVČ a nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Pokud je žena zaměstnaná na klasický pracovní poměr, odvádí za ni nemocenské pojištění (v rámci sociálního pojištění) zaměstnavatel. Oproti tomu živnostníci a další podnikatelé si musí hradit sociální pojištění sami, přičemž nemocenské pojištění pro ně není jeho povinnou součástí. Každý podnikatel se nicméně může k platbě nemocenského pojištění přihlásit dobrovolně.

Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba, aby si OSVČ platila nemocenské pojištění aspoň 270 dní (devět měsíců) v průběhu dvou let před nástupem na mateřskou, z toho přinejmenším 180 dní (šest měsíců) v posledním roce.

Kdo tuhle podmínku splní, může peněžitou pomoc v mateřství čerpat nejdřív od osmého týdne před očekávaným termínem porodu, nejpozději od šestého týdne. Okresní správa sociálního zabezpečení vyplácí dávku 28 týdnů (případně 37 týdnů, když se narodí vícerčata).

Obdobná pravidla platí i pro podnikající tatínky – peněžitou pomoc v mateřství může sociálka vyplatit (namísto matky) i jim. Hodit se to může třeba v situaci, kdy si matka nemocenské pojištění neplatila, ale otec ano. K tomu je nezbytné uzavřít s matkou dítěte písemnou dohodu, že bude otec o dítě pečovat. Podpis matky musí být úředně ověřen (lze to udělat přímo na pobočce sociálky).

Ani táta podnikatel se nevyhne splnění základní podmínky: účasti na nemocenském pojištění přinejmenším devět měsíců za poslední dva roky, z toho šest měsíců v posledním roce. Otcové pak mohou čerpat mateřskou až od sedmého týdnu po porodu a celkově také mají nárok na kratší dobu – 22 týdnů při jednom dítěti nebo 31 týdnů u vícerčat.

Kolik dělá mateřská pro podnikatelku

Platba nemocenského pojištění rozhoduje také o tom, jak bude peněžitá pomoc v mateřství vysoká. Zjednodušeně: Čím víc platí, tím vyšší mateřskou dostane. Jak vysoké pojistné podnikatel na nemocenské pojištění odvádí, ale nezáleží tak docela na něm. Jeho výše se vždy odvíjí od toho, kolik OSVČ platí na sociálním pojištění.

Horní limit pro platbu nemocenského pojištění představuje vyměřovací základ sociálního pojištění rozpočtený na měsíce, k němuž se živnostník dobral v posledním přehledu o příjmech a výdajích pro sociálku. V praxi jde o polovinu zisku (příjem po odpočtu výdajů) za daný rok vydělenou dvanácti. Z takto vypočteného vyměřovacího základu lze potom na nemocenské pojištění platit maximálně 2,1 procenta.

V roce 2021 musí všichni podnikatelé provozující hlavní činnost posílat na sociální pojištění přinejmenším 2588 korun měsíčně. To odpovídá vyměřovacímu základu 8861 korun a maximální platbě nemocenského pojištění 187 korun měsíčně. Peněžitá pomoc v mateřství pak bude dělat celkem 39 984 korun za celých osmadvacet týdnů podpůrčí doby. Tedy 204 korun denně a zhruba 6120 korun na měsíc. Kdo by chtěl vyšší mateřskou, musí si dostatečně dlouho platit také vyšší sociální pojištění.

Podnikání a rodičovský příspěvek

Ani rodiče, kteří si nemocenské pojištění dostatečně dlouho (nebo vůbec) neplatili, nezůstanou úplně na holičkách. Úřady jim hned po narození dítěte začnou vyplácet rodičovský příspěvek. Na každé dítě lze od státu dostat celkem 300 tisíc korun. Celková suma se nevyplácí najednou, ale v pravidelných měsíčních dávkách. Když se narodí dvojčata či vícerčata, dostanou rodiče dohromady 450 tisíc korun.

Pro rodiče, kteří neměli nárok na peněžitou pomoc v mateřství, dělá rodičovský příspěvek maximálně 10 000 korun měsíčně (15 000 korun pro vícerčata). Nejrychleji tak můžou celý balík peněz vyčerpat za třicet měsíců. Rychlost čerpání může být i pomalejší – rodičovský příspěvek je potřeba dobrat nejpozději do čtyř let věku dítěte. Rychlost čerpání jde měnit vždy po třech měsících. Rodičovský příspěvek lze přitom pobírat jen na nejmladší dítě v rodině – bez ohledu na to, zda už rodiče stihli načerpat celou sumu na starší dítě.

Na rodičovský příspěvek samozřejmě dosáhnou i OSVČ, které nárok na peněžitou pomoc v mateřství měly. Maximální výše měsíční dávky v jejich případě odpovídá měsíční mateřské. Pokud dělá peněžitá pomoc v mateřství míň jak 10 000 korun za měsíc, zvyšuje se měsíční strop rodičovského příspěvku na tuto částku.

Při určení maximální výše rodičovského příspěvku se úředníci neřídí pouze podle mateřské toho z rodičů, který ji skutečně pobíral. Takže i když peněžitou pomoc v mateřství čerpala matka, ale otec dítěte by měl nárok na mateřskou vyšší (jako zaměstnanec nebo OSVČ splnil potřebnou dobu pojištění), můžete si říci o vypočtení maxima měsíční dávky rodičovského příspěvku podle mateřské otce.

To přijde vhod třeba v případě, kdy je otec v klasickém pracovním poměru a matka OSVČ. Rodiče tak získají větší svobodu při určování rychlosti a výše příspěvku.

Rodičovský příspěvek 2021

měsíců

Další kalkulačky

Binokulár. Zlobil. Zdroj: Shutterstock.com
Zdroj: Shutterstock

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Monika Veselíková

Autor článku Monika Veselíková

Bakalářské studium odstartovala na Technické univerzitě v Liberci, magisterské v oboru Mediální studia dokončila na Fakultě sociálních věd UK. Pro Finmag a Peníze.cz píše od konce roku 2014. Ve volném čase běhá, kde se dá.... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

1. 1. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Projděte si, jaké novinky roku 2021 mohou ovlivnit vaše osobní finance.

Porodné 2021. Kdo má nárok a kolik dostane

26. 12. 2020 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 5 komentářů

Porodné 2021. Kdo má nárok a kolik dostane

Rodiny s nízkými příjmy mají nárok na porodné. Tady jsou pravidla a kalkulačky.

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

26. 12. 2020 | Petr Kučera | 42 komentářů

Rodiny s více dětmi si polepší. Limit pro bonus skončí

Se čtyřmi dětmi dosáhnou rodiče podle dosavadních pravidel maximálně na 60 300 korun, nově to bude až 83 016 korun. S pěti dětmi mohou nově dostat až 107 220 korun.

Kdo nově dosáhne na přídavek na dítě? Spočítejte si zvýšení

23. 12. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Kdo nově dosáhne na přídavek na dítě? Spočítejte si zvýšení

Nová kalkulačka ukazuje, jak se změní přídavky na dítě od dubna 2021. Vylepšení schválila vláda, musí ho ještě potvrdit Parlament.

Těhotenské balíčky. Neplaťte za to, co můžete mít zadarmo

29. 11. 2020 | Veronika Doskočilová | 4 komentáře

Těhotenské balíčky. Neplaťte za to, co můžete mít zadarmo

Čekáte miminko? Takže už víte, že láska nepřináší „jen žal a výdaje“, jak se zpívá v písničce, ale spoustu radosti. A výdaje. Možná vám gynekolog nabídnul těhotenský balíček za pár... celý článek

Partners Financial Services