Staré hříchy přešly na nového majitele

Staré hříchy přešly na nového majitele
Komise pro cenné papíry rozhodla po více než čtyřech letech, že ČSOB má do fondů První investiční vrátit téměř 230 milionů korun. O tyto peníze je totiž připravila kdysi IPB neetickými obchodními praktikami. ČSOB převzala s aktivy zkrachovalé banky i zodpovědnost za tuto transakci. U fondu IPB výnosový může náhrada staré škody vést ke zvýšení hodnoty majetku na jeden podílový list o téměř osm procent.

Po více než čtyřech letech KCP rozhodla o prohřešku IPB, která působila jako obchodník s cennými papíry pro fondy své dceřiné První investiční. V té době probíhal prodej majoritního podílu Moravskoslezských tepláren zahraničnímu investorovi. IPB místo toho, aby prodala investorovi akcie přímo z fondů, je nejdříve nakoupila do svého portfolia a obratem s vysokým ziskem dodala novému majiteli. Tím vznikla fondům škoda ve výši téměř 230 milionů korun. Kromě této částky musí být ještě zaplacen úrok od 20. prosince 1996 (datum vzniku škody) až do dne úhrady. Úroková sazba je stanovena komisí jako jednodenní PRIBOR (sazba na mezibankovním trhu).

Kolik bude muset ČSOB vrátit do fondů První investiční
Vrácená částka
(tis. Kč)
Vlastní jmění fondu
(tis. Kč)
Výnos navíc z vrácené částky
(%)
PIAS IPB výnosový*112 2141 414 9107,93
PIAS IPB restituční* 71 85512 009 6960,60
Rentiérský IF 1.IN** 29 3982 251 8091,31
Křišťálový IF** 9 2201 039 0350,89
IF bohatství** 7 1862 107 9770,34
* otevřené podílové fondy prodávané na přepážkách IPB
** investiční fondy obchodované na Burze a RM-S
Pramen: KCP, První investiční

Protože u poškozených fondů povede navrácení těchto peněz ke změně hodnoty majetku připadající na podílový list (viz tabulka), byl prodej a odkup těchto podílových listů z rozhodnutí vedení První investiční dočasně zastaven. To by mělo trvat až do chvíle, kdy fondy dostanou peníze. Podle rozhodnutí KCP má ČSOB na zaplacení třicet dní. Banka se proti samotnému rozhodnutí nemůže odvolat, podle tiskové mluvčí komise Radky Procházkové však ještě může podat žalobu k soudu. Pokud by tak učinili, mohla by se celá operace podstatně protáhnout. V rozhovoru pro ČTK tiskový mluvčí obchodní banky Milan Tománek požadavek nezpochybnil, řekl však, že banka musí celou záležitost důkladně prostudovat. Kromě dvou podílových fondů jsem mezi odškodněnými i tři investiční fondy, které se obchodují na pražské burze a RM-Systému. Ty se budou i nadále normálně prodávat. "Nehodláme pozastavovat obchodování," uvedla Procházková. Vzhledem k tomu, že náhrada škody změní hodnotu vlastního jmění na akcii o méně než procento, nemělo by zastavení obchodů velký smysl.

Rozhodnutí komise je jednoznačně pozitivní. Určitě se však většině z nás vybaví rčení o pomalu meloucích božích mlýnech. Podílníci, kteří již dávno prodali své podílové listy či akcie, totiž z vrácených peněz neuvidí ani korunu. Na obhajobu KCP lze snad říci jedině to, že vznikla více než rok po "spáchání" onoho pochybného obchodu. Vzhledem ke státní záruce, která byla poskytnuta ČSOB při přebírání zkrachovalé IPB, se také může stát, že tyto peníze půjdou z kapes nás všech. Mluvčí banky totiž řekl, že pokud k obchodu došlo před akvizicí IPB, bylo by třeba ověřit, zda se na transakci nevztahují garance státu.

Myslíte si, že komise mohla rozhodnout rychleji? Je její krok pozitivní pro český kapitálový trh?

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.