Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Cesta do pravěku

Cesta do pravěku
Na první pohled slibují mnoho zajímavého, na další šedivý podprůměr. Grafika ani strukturování také moc neoslní. Nejhorší situace nastává, když hledáte informace o produktech. Rozsahem nedosahují rozměrů již hodnocené 'lišákovy' prezentace. Žádná corporate identity. Tak by se daly stručně zhodnotit stránky ČS - stavební spořitelny.

Grafika vyvolává očekávání, že ač jednoduchá, bude zajímavá a příjemně funkční. Bohužel u očekávání zůstává. Jakoby dětskou rukou omalovaná působí velmi archaicky, nepříjemně a pro prezentační web naprosto nevhodně.

www stránky finančních institucí
Připravili jsme pro vás cestopis po serverech na českém internetu. Týden co týden se podíváme na jednu finanční instituci a na jejich způsob prezentace na síti sítí. Hodnotíme vždy pět nejvýznamnějších firem daného oboru (banky, stavební spořitelny, investiční společnosti...), každý týden jednu. Poté (v šestém týdnu) bude následovat článek shrnující využití internetu daným odvětvím.
Hlavním hodnotitelem je Danuše Pecharová ze společnosti imProve, porotu serveru Peníze.CZ tvoří dvanáct osobností.

Mě osobně to velmi připomíná mé hodně dávné začátky programování a tvorby grafiky à la FrontPage. Tento program umožňuje velmi podobné členění celé prezentace a omezené nadefinování grafiky, jako je vidět u webu ČS - stavební spořitelny (profil, názory, koupit). Nepodařilo se mi ze zdrojového kódu zjistit, jakou technologií jsou stránky tvořeny, ale výsledek je naprosto stejně mizerný. Jako při použití FrontPage objevíme stejné dělení do rámců na stránce, stejný způsob "fungování" navigace a stejné problémy a omezení, které z použití takovéto technologie vyplývají.

Sama o sobě ošklivá navigace na úvodní stránce se dále rozpadá, objevují se prvky, které naprosto nesouvisejí s naznačenou rádobykoncepcí. Chybí jednoduchý přehled, co se skrývá za kterou položkou menu. Začnete-li procházet jednotlivé části prezentace, zjistíte, že není vůbec snadné udržet postupnou linii v jednotlivých sekcích. Autoři stránek vás začnou odkazovat chaoticky sem a tam. Ve třetí úrovni se vám velmi často ztratí druhoúrovňová navigace a nalevo zůstanou jen nadpisy hlavního menu. Občas se navštívené odkazy zvýrazní a jindy z neznámého důvodu zase ne. Někdy zůstane nevyměněn nadpis navštívené sekce, takže nevíte, jestli nejste jinde, než máte být.

Nejhorší situace je dle mého zjištění v sekci produkty. Její zpracování by mělo nejvíce vypovídat o konkurenčních výhodách a nabídce společnosti. Tolik ovšem teorie. V prezentaci ČSST objevíte jen naprosto příšerné, chaotické a dinosauří členění informací a způsob jejich prezentace. Přitom kde jinde než v této sekci by měl návštěvník snadno a rychle nalézt odpovědi na své otázky?!

Odstrašující příklad naleznete v nabídce produktů pro mladé. Je tu informace o možném produktu, probíhající hře a úrazovém pojištění najednou. Ještě markantněji je chaos patrný, jestliže vás zajímají specializované programy spořitelny. Po kliknutí na jednotlivé odkazy skáčete v hierarchii stránek sem a tam. Musíte se obrnit velkou trpělivostí, abyste měli alespoň pochopení pro záměr autorů vláčet vás celým webem. Ani pochopení vám ale neusnadní dostat se k informacím, které hledáte nebo v horším případě nutně potřebujete.

Technické hodnocení
Doba testování:od 3. 5. 2001 09:27:59
do 3. 5. 2001 09:32:18
Počet testovaných odkazů:200
Nefunkční odkazy (interní): 3
Nefunkční odkazy (externí):1
Nefunkční záložky:2
Příliš objemné stránky (> 50 kB):11
Chybějící atributy:4
Stránky starší 180 dní:0
Stránky bez nadpisu:0
Vysvětlení:
Celkem čtyři odkazy nikam nevedou. Příliš objemné stránky a chybějící atributy ve stránkách zase prodlužují načítání stránek.

Jediným světlým místem celé prezentace je stránka, která se objeví pod obyčejným odkazem vyřízení úvěru po internetu. Teprve tady se dozvíte to hlavní, co potřebujete. Objevíte užitečný formulář pro potvrzení o výši příjmů, informaci o potřebných dokladech při vyřizování úvěru a nebo o jeho zajištění či účelech použití. Interaktivní formulář žádosti o poskytnutí úvěru, posouzení bonity klienta nebo ručitele jsou ale spolu s předchozím malou náplastí na ostatní vytrpěná příkoří. K pozitivům webu lze ještě překvapivě zařadit hledání, i když na dotaz formulář jsem se jako jedné z odpovědí "Potvrzení o výši příjmů" nedočkala.

Technické hodnocení bohužel už jen podtrhuje výše uvedené skutečnosti. Klasickou chybou je odkaz na soubor, který se v prezentaci nenalézá na odkazovaném místě. Stejný problém objevíme také tady a při odkazování mimo prezentaci na externí weby. Výroční zpráva společnosti ve formátu pdf a velikosti 1917 kB tradičně nepotěší modemisty, kterým by se stahovala něco přes jedenáct minut. Přitom dle testování by celý web neměl být starší sto osmdesáti dní, čili poměrně nový. Počet chyb na tak malou prezentaci je také oproti minulému hodnocení poměrně vysoký.


Hodnocení webu porotou serveru Peníze.CZ (známky jako ve škole)
PDDG PJMJ VLaVLu VS JVíPVJVy průměr
informační hodnota1,5 322,512,543 -433 2,68
grafika3 2,53 32433 -434 3,14
celkový dojem3 2,52 3233 3- 433,5 2,91
Vysvětlivky: PD - Pavel Daniel, Marketing & Media; DG - David Gladiš, Ami Communications; PJ - Pavel Janeček, Pioneer; MJ - Martin Jaroš, Hospodářské noviny; VLa - Veronika Lamperová, Mona; VLu - Viera Lukáčová, Českomoravská stavební spořitelna; TŘ - Tomáš Řehák, Run Interactive; VS - Václav Strýhal, Bank Austria Creditanstalt; MŠ - Markéta Škodová, Strategie; JVí - Jiří Vítek, MindShare; PV - Petr Vyhnálek, Globus; JVy - Jitka Vysekalová, Marktest
Slovní komentáře jednotlivých porotců najdete na speciální stránce.
---> Kdo jsou porotci serveru Peníze.CZ? Seznamte se s nimi <---

  • Příští týden přineseme hodnocení stránek Všeobecné stavební spořitelny Komerční banky (profil, názory, koupit). Hodnocení webu Českomoravské stavební spořitelny si můžete přečíst zde.
  • Dejte svůj hlas stavební spořitelně s nejlepším webem výměnou za šanci vyhrát mobilní telefon!

Navštívili jste někdy stránky ČS - stavební spořitelny, nebo je dokonce pravidelně používáte? Líbí se vám? Pomohly vám v něčem? Napište nám své názory.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 5. 2001 12:19, Tomlud

Vážená paní Pecharová,
formulář "Žádost o poskytnutí úvěru" JE on-line!!! Poznáte to mimo jiné podle toho, že na konci formuláře je funkční tlačítko "odeslat". Minulý měsíc jsem si tímto způsobem bez problémů zažádal o úvěr a během 10 dnů byla moje žádost vyřízena. Chcete-li nadále hodnotit weby finančních institucí, dělejte to prosím seriozně.

Reagovat

 

+26
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Danuše Pecharová | imProve a. s. 04. 05. 2001 10:10)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 5. 2001 10:14, Danuše Pecharová | imProve a. s.

Grafika vždy musí korespondovat s obsahem a naopak. Budete-li mít nádherně graficky zpracovanou home-page a v prezentaci nebudou žádné využitelné informace, je Vám to na nic. A naopak. Obsah musí být podpořen grafickým zpracováním webu, aby bylo možno se k němu snadno, rychle a srozumitelně dostat. Vše souvisí se vším :-)

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 04. 05. 2001 09:48)

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

26. 5. 2001 | 23:16 | Jelenova

Prosím autorku,aby nekomolila zkratky-správně je VSSKB,ne SSKB. více

10. 5. 2001 | 16:03

ČS-stavební spořitelna si váží pokusů o seriozní hodnocení www prezentací. Konstruktivní kritiku oceňujeme a považujeme ji za motivující. Známe nedostatky naší internetové prezentace a v současné době již pracujeme na změnách,...více

9. 5. 2001 | 9:42 | Danuše Pecharová | imProve a. s.

Musím konstatovat, že mne těší Vaše zaujetí pro tento seriál hodnocení. Zdá se, že jen velmi sledujete.
Vzhledem ke značnému rozpětí Vašich dotazů či připomínek a celého Vašeho příspěvku, jsem nucena Vám odpovědět osobně...
více

6. 5. 2001 | 23:20

Nemohu si pomoci, ale po podrobném srovnání Buřinky a Lišky musím konstatovat, že Buřinka je jednoznačně lepší. Rychlejší stránky, více informací a možnost online operací nemůže nahradit grafika, což je pofiderní parametr...více

6. 5. 2001 | 18:38

O autorcine serioznosti,ktere vehementne dovolava, skutecne nemuze byt pochyb:jiste se do projektu pustila s predsevzetim si ji zachovat, bohuzel zustalo jen u prani.Jeji slovni komentare casto v ironickem tonu vyhrocenem...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK