Přídavky na děti: dá nám je stát?

Přídavky na děti: dá nám je stát?
Jak rodič slyší, že se blíží školní rok, sahá po peněžence. Vzdělání opravdu něco stojí a to něco není maličkost. Pomůžou vám přídavky na dítě? Nemávejte rukou, že na ně nedosáhnete, blíží se měsíc říjen, kdy se přehodnocuje nárok na tuto dávku a započítávají se rodinné příjmy za další rok.

Přídavek na děti je dávka státní sociální podpory, která náleží rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima. Přiznává se na neomezenou dobu, ovšem nárok na přídavek se každoročně posuzuje a přepočítává, a to vždy k 1. říjnu. Aby mohl úřad státní sociální podpory nárok přezkoumat, je třeba, aby mu rodiče a jejich nezaopatřené děti (děti do 15 let a dále studenti do 26 let) doložili své příjmy za předchozí kalendářní rok. Nyní se tedy budou dokládat příjmy za rok 2010 a úřad podle nich váš nárok na dávku přepočítá.

Jaké příjmy se budou počítat

Započítávají se čisté příjmy ze zaměstnání, důchody, nemocenská i náhrada mzdy, rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství, podpora v nezaměstnanosti, výživné atd. Oproti tomu se nezapočítávají např. příspěvek na bydlení nebo porodné, dávky pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na péči apod.

U podnikatelů se jako příjem bere čistý příjem podle posledního daňového přiznání, minimálně ale 11 900 Kč (pokud jde o podnikání jako hlavní činnost), nebo 5 900 Kč (u vedlejší činnosti) měsíčně. Tato částka se započítá jako příjem, pokud je skutečný příjem podnikatele nižší nebo je podnikatel dokonce ve ztrátě.

Výše přídavků

Výše přídavku na dítě je odstupňována podle věku dítěte a činí:

  • dítě do 6 let 500 Kč
  • dítě od 6 do 15 let 610 Kč
  • student od 15 do 26 let 700 Kč

Pokud si chcete zjistit, zda o přídavek na dítě máte či nemáte nárok, můžete využít naši kalkulačku pod článkem.

Na této kalkulačce můžete orientačně posoudit svůj nárok na přídavek na dítě. Pokud vám kalkulačka ukáže, že na něj nárok máte, a budete o něj chtít požádat, obraťte se na úřad státní sociální podpory (spadá pod pracovní úřad).

Pro informaci ještě připomínáme, že přídavek na dítě lze žádat zpětně pouze za tři měsíce, proto pokud na dávku nárok můžete mít, nepromeškejte jej.

Výpočet přídavků na děti, dětské přídavky

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 9. 2011 23:17, tomáš kudrnáč

Tak nevím, ale na tyto dávky co chodíme a poctivě platíme daně a to dost hříšné dosáhnou zase jen romové, nechtěli byste stím už konečně něco udělat.
Vždyť nás sežerou zaživa !!!
Kdopak si v dnešní době pořídí více dětí - oni
Kdopak dostává příspěvky na bydlení, na děti i učební pomůcky - zase oni
Kdo nemusí makat a přitom si pořizují nadstandartní zařízení i nová auta ?
Zase oni.
Nemakáš nic nedostaneš - to je jednoduchý. Měřit všem stejně. Panečku to by se ušetřilo :-)

+50
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 9. 2012 18:26, Leoš

Dobrý den
o co Vám pořád jde,však vy gádžové si jenom stěžujete na Romy ,že pobírají sociálky ,ale vy gádžové kradete ve velkém , však to vídite každý den v televizi ,jak se tam mluví jenom o tom co a jak se nenakradlo ,všude kde sedí jenom gádžové jak ve vládě nebo na úřadech tak je jenom korupce nebo nějaké podvody,vy gádžove jste plevelem teto společnosti,prostě banda zlodějská,i zákony jste udělali vám přímo šité na míru .
Takže už dost vy bando

-24
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Dítě? Průvan v peněžence. A to už před narozením!

7. 6. 2011 | Michaela Kadlecová | 9 komentářů

Dítě? Průvan v peněžence. A to už před narozením!

Kočárek, postýlka, výbavička – potomek vám pěkně ují z rozpočtu, ještě než se narodí. Bude stát desetitisíce. Ale o těchhle výdajích dneska nebude řeč. Je spousta dalších věcí a služeb,... celý článek

Víte, co je rodičovská dovolená?

3. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Víte, co je rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená – většina lidí si představí dobu, po niž se pobírá rodičovský příspěvek. To ovšem není přesné. A navíc je to jen jeden úhel pohledu, osobní. Rodičovskou dovolenou... celý článek

Vyšší rodičovskou můžete mít už teď. Víme, jak na to

24. 4. 2011 | Petr Kučera | 13 komentářů

Vyšší rodičovskou můžete mít už teď. Víme, jak na to

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce od roku 2012 umožnit, aby nezaměstnané matky dosáhly na vyšší rodičovský příspěvek snadněji než dosud...

Peníze, které vám dá stát: komu se snižuje rodičovský příspěvek

21. 12. 2010 | Ludmila Řezníčková | 26 komentářů

Peníze, které vám dá stát: komu se snižuje rodičovský příspěvek

Pobíráte rodičovský příspěvek? Od ledna příštího roku dochází ke změnám. Možná proto dostanete méně peněz. Nejde o plošnou změnu, nejvíc se mění čtyřletá varianta tohoto příspěvku.

Porodné získá víc rodin, než si myslí

17. 12. 2010 | Petr Kučera | 17 komentářů

Porodné získá víc rodin, než si myslí

Na porodné bude mít i po Novém roce nárok více rodin, než si řada z nich myslí. Vyplývá to z odpovědi, kterou server Aktuálně.cz získal od Ministerstva práce a sociálních věcí ohledně... celý článek

Partners Financial Services