Peníze, které vám dá stát: Peněžitá pomoc v mateřství

Peníze, které vám dá stát: Peněžitá pomoc v mateřství
K finančnímu zabezpečení po dobu porodu a mateřské dovolené je možné čerpat tzv. peněžitou pomoc v mateřství. Za určitých okolností se vztahuje i na muže. Přečtěte si, kdy a za jakých podmínek na ni získáte nárok a kdy nikoliv.

Peněžitá pomoc v mateřstvípatří mezi dávky nemocenského pojištění. Je tedy vázána na účast na nemocenské pojištění v zaměstnání nebo při podnikání.

Kde se dávka vyřizuje

Žádanku o peněžitou pomoc v mateřství ženám vystavuje gynekolog. Ty pak tuto žádanku odevzdávají zaměstnavatelům, kteří ji odešlou na příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.

Požádat o tuto pomoc mohou také muži, kteří pak ovšem musí okresní správě sociálního zabezpečení doložit písemnou dohodu uzavřenou s matkou dítěte, že dítě převzali do své péče.

Potřebné tiskopisy

žádanka o peněžitou pomoc v mateřství má předepsaný formát, vystavuje ji gynekolog.

Podmínky nároku na dávku

Na peněžitou pomoc v mateřství mají nárok ženy v období šest až osm týdnů před termínem porodu (přesné datum si zvolí žena). Podmínkou je, aby byly účastníkem nemocenského pojištění nebo byly v ochranné lhůtě z ukončeného zaměstnání, která trvá v případě těhotných žen 180 kalendářních dnů.

Současně je stanovena povinná minimální délka účasti na nemocenském pojištění, která činí 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech. U osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) je kromě splnění této podmínky nutné, aby potřebnou dobu platily nemocenské pojištění jako OSVČ, a to minimálně 180 kalendářních dnů v posledních 12 měsících. Tyto doby účasti na pojištění se zjišťují k datu šesti týdnů před stanoveným termínem porodu.

Obdobné podmínky platí také pro otce dětí, s tím že se zkoumají ke dni nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.

Výše dávky

Peněžitá pomoci v mateřstvíse vyplácí za kalendářní dny a činí 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu, který se vypočítává z hrubé mzdy z posledního zaměstnání za posledních 12 měsíců. Pokud poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, než je zmiňovaných dvanáct měsíců, vypočítává se z celkové délky zaměstnání.

Peněžitá pomoc v mateřství 2010


Peněžitá pomoc v mateřství 2011

Jak dlouho lze dávku pobírat

Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje v délce 28 týdnů, v případě narození více dětí (dvojčat, trojčat, čtyřčat aj.) se její vyplácení prodlužuje na 37 týdnů.

U mužů se peněžitá pomoc v mateřství poskytuje v délce 22 týdnů, pokud převezmou do své péče dvojčata, trojčata či ještě více dětí, prodlužuje se na 31 týdnů.

Některá úskalí spojená s dávkou

Některé typické situace, které mohou v praxi nastat, mohou být považovány za nejasné, proto je pro názornost uvádíme:

  1. V současné době pobírám rodičovský příspěvek. Starám se totiž o dvouletou dceru. Měla jsem pracovní poměr na dobu určitou, který mi skončil před rokem. Nyní jsem znovu těhotná. Jak to bude s mými mateřskými dávkami?
    Protože v současnosti nemáte pracovní poměr, nejste účastna na nemocenském pojištění, a proto nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Zcela bez prostředků ovšem nezůstanete. Ode dne porodu budete rovnou dostávat rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě.
  2. Pracuji ve dvou pracovních poměrech současně. Jsem těhotná. Budu pobírat dvě peněžité pomoci v mateřství?
    Pokud splníte potřebnou minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v obou pracovních poměrech, můžete získat peněžitou pomoc v mateřství, vypočtenou z výše příjmů,kterých jste dosáhla v obou zaměstnáních.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 44 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 11. 2011 13:43, Jana

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli budu mit nárok na porodné kdyz jsem sama a ziji u rodiču ale dite má příjmení po otci. Počítá se do toho i jeho příjem nebo příjem rodiču?

+38
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (44 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.