Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze, které vám dá stát: Nemocenské

Peníze, které vám dá stát: Nemocenské
Nemocenské je dávkou určenou pro finanční zabezpečení v případě nemoci či karantény. To ví nebo by měl vědět každý. Víte ale, kde a jak se tato dávka vyřizuje?

Nemocenské patří mezi dávky nemocenského pojištění, je tedy vázáno na účast na nemocenské pojištění v zaměstnání či při podnikání.

Kde se dávka vyřizuje

zaměstnanci nemocenské lístky odevzdávají zaměstnavatelům, kteří je následně předávají na okresní správy sociálního zabezpečení. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) odevzdávají nemocenské lístky přímo na okresní správy sociálního zabezpečení.

Potřebné tiskopisy:

nemocenský lístek má předepsaný formát, vystavuje jej lékař.

Kdo, respektive kdy, máte na tuto dávku nárok

Na nemocenské mají nárok zaměstnanci, kteří jsou ve svém pracovním poměru účastni nemocenského pojištění (nevztahuje se tedy například na zaměstnance, kteří pracují na základě dohody o provedení práce), a to prakticky od započetí zaměstnání.

Naopak OSVČ musí být účastni nemocenského pojištění minimálně po dobu 3 měsíců a nemocenské pojištění je pro ně dobrovolné. Záleží tedy přímo na nich, zda se k nemocenskému pojištění přihlásí a jakou výši platby pojištění si zvolí. Podmínka tří povinných měsíců pro účast na pojištění neplatí pro OSVČ, kteří se přihlásili k pojištění hned v době, kdy začali podnikat.

I když zaměstnanec ukončil zaměstnání běží mu ještě ochranná lhůta pro nárok na nemocenské, která trvá sedm kalendářních dnů ode dne, kdy ukončil svůj pracovní poměr.

Nárok na nemocenské nemá ten, kdo si pracovní neschopnost přivodil úmyslně. Pokud si tedy svoji nemocenskou přivodil účastí ve rvačce, jako následek opilosti či pod vlivem omamných látek nebo při spáchání úmyslného trestného činu, dostane nemocenské v poloviční výši.

Výše dávky

Výše nemocenského za kalendářní den činí po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízené karantény 60 procent redukovaného denního vyměřovacího základu, který se vypočítává z hrubé mzdyz posledního zaměstnání za posledních 12 měsíců. Pokud poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, než je 12 měsíců, vypočítává se z celé délky zaměstnání.

Pro orientační výpočet dávky lze využít naše kalkulačky:

Nemocenská pro zaměstnance

Nárok na nemocenské dávky

 Kč

 

Nemocenská pro OSVČ

Nárok na nemocenské dávky pro OSVČ

 Kč
 Kč

 

Jak dlouho lze dávku pobírat:

Nemocenské se poskytuje od patnáctého dne nemoci (po dobu prvních 14. dnů vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy ze svých prostředků). Celkem lze nemocenské pobírat 380 kalendářních dnů, v odůvodněných případech lze požádat o prodloužení podpůrčí doby, o tomto prodloužení pak rozhoduje posudková komise OSSZ.

Některá úskalí spojená s dávkou:

Některé situace, které mohou v praxi nastat, mohou být považovány za nejasné, proto je pro názornost uvádíme:

  1. Pracuji na základě dohody o pracovní činnosti, můj příjem kolísá, někdy činí 2 000 korun, někdy méně. Jak je to s mým nemocenským pojištěním, mám nárok na nemocenskou?
    U dohody o pracovní činnosti je zaměstnanec účasten nemocenského pojištění v těch měsících, ve kterých dosáhl příjmu minimálně 2 000 korun. Pokud tedy onemocní v měsíci, kdy jeho příjem částky 2 000 korun nedosáhl, nebude mít na nemocenské nárok.
  2. Jsem na rodičovské dovolené s dítětem, stále mi trvá zaměstnání, pobírám rodičovský příspěvek. Nyní jsem znovu těhotná, mám rizikové těhotenství. Mám nárok na nemocenskou ze zaměstnání?
    Nemocenské má nahrazovat příjem ze zaměstnání v případě, že zaměstnanec nemůže z důvodu nemoci pracovat. Proto se nemocenské neposkytuje ve dny, kdy má zaměstnanec omluvené pracovní volno, což je také rodičovská dovolená. Nárok na nemocenskou vám vznikne až od skončení rodičovské dovolené, tj. od data vašeho návratu do zaměstnání.
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 12. 2014 8:42, zuzana dohnalova

Kdyz me konci podpurci doba a jsem stale dusevne nemocna uzivam antidepresiva mam narok na prodlouzeni nemocenske

Reagovat

 

+16
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 11. 2010 12:21, anna

dobry den ja bych ani nerekla ze ti nahoře spiš nad něma jsou ještě jini ja bych rada sla pracovat klidně i do karlovych varu ano v pohodě ale lidi jsou proziravy prijdu tam začnou si mě všimat budou mit o mě informace a zabiji mě vite jak to je nemysliš zaplatiš.Každy si ted vseckeho všimame a mame hodně velky prehled nemusi to byt ani podnikatele na ty je velky metr mezi sebou ale začina byt i mezi obycejnyma lidma každy jeden člověk muže byt odposlouchavany a to vsecko je uz davno jenom to pred nama tajili

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

23. 2. 2018 | 11:39 | Josef

Jsem po TEP kolene.Byl jsem rok na nemocenské.Po měsíci chození do zaměstnání mě čeká operace druhého kolene.Jak to je z nemocenskou? více

4. 1. 2016 | 0:42 | ssjira@seznam. cz

Jsem 10 let po operaci kyčelního kloubu. V posledni době mi nastaly úporné bolesti. Je mi 58 let.Je vhodné zažádat o částečný Invalidní důchod ? Či podstoupit další operaci s nejistým výsledkem. více

29. 12. 2015 | 9:27

Mimo mísu :D více

29. 12. 2015 | 9:26 | Re Zuzana

Ne to nemáte ukončí vám nemoc a půjdete před komisi ohledně invalidního důchodu více

19. 12. 2014 | 8:42 | zuzana dohnalova

Kdyz me konci podpurci doba a jsem stale dusevne nemocna uzivam antidepresiva mam narok na prodlouzeni nemocenske více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK