Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Přes tisíc nemocných porušilo léčebný režim a přišlo o nemocenskou

| rubrika: Co se děje | 27. 8. 2009
Přes tisíc nemocných porušilo léčebný režim a přišlo o nemocenskou
Hodit se marod a nedodržovat na neschopence léčebný režim se nevyplácí. Okresní správy sociálního zabezpečení přitvrdily kontroly. Zpět do práce muselo již celkem 648 simulantů, přes tisíc lidí o nemocenské dávky přišlo. Nejvíce podvádějí lidé na Zlínsku.

Přísný metr na simulanty a ty, kteří se po dobu pracovní neschopnosti řádně neléčí, přinesl od ledna 2009 nový zákon o nemocenském pojištění. Kontroloři okresní správy sociálního zabezpečení mohou na dveře nemocného zazvonit i o víkendu. Podezření na zneužívání nemocenských dávek mohou nechat prověřit praktičtí nebo posudkoví lékaři. Zkontrolovat nemocného zaměstnance může prostřednictvím okresní správy sociálního zabezpečení nechat i jeho zaměstnavatel nebo úřad práce. „V 1. pololetí provedli zaměstnanci okresních správ celkem 65 031 kontrol,“ přibližuje Alena Fraňková, odborná pracovnice České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Anketa

Zamezí přísné kontroly dalšímu zneužívání nemocenských dávek?

V 1. pololetí nachytali kontroloři při porušování léčebného režimu přes tisíc lidí. Celkem 1129 kontrolovaných to pocítilo na vlastní peněžence. O nemocenskou buď zcela přišlo, nebo se jim nemocenské dávky razantně zkrátily. Pokud kontrola zjistila závažné zneužívání nemocenských dávek, udělila okresní správa takovým lidem navíc pořádkovou pokutu až ve výši 20 tisíc korun. V dalších 648 případech se odhalilo, že z lékařského hlediska není žádný důvod pro pokračování neschopenky a simulanti šli zpět do práce.

Největší počet nemocných zkontrolovala v 1. pololetí Pražská správa sociálního zabezpečení, která prověřovala celkem 12 933 práceneschopných. Ve 229 případech Pražané o nemocenskou přišli a v jednom případě byla simulantovi pracovní neschopnost ukončená. Nejvíce simulantů a bezdůvodných pracovních neschopností ale kontroly odhalili ve Zlínské kraji. „Z 852 kontrolovaných zde byla rozhodnutím okresní právy ukončená pracovní neschopnost u 179 lidí. Každý případ se posuzuje pečlivě ve spolupráci s praktickým a revizním lékařem,“ přibližuje Alena Fraňková. Vysoký počet neoprávněných pracovních neschopenek odhalily kontroly také v Olomouckém kraji, kde došlo k ukončení ve 134 případech.

Lidé, kteří čerpají nemocenské dávky, musejí počítat s tím, že kontrolu dodržování stanoveného léčebného režimu musejí umožnit. „Ošetřujícímu lékaři je proto třeba uvést platnou adresu, na které se bude práceneschopný řádně léčit,“ upozorňuje Alena Fraňková. Byt, ve kterém se nemocný léčí, musí lidé na neschopence označit svou jmenovkou a zvonek na dveřích má být funkční, aby se kontrola mohla dozvonit. Pověření pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení, kteří kontrolu provádějí, se musejí prokázat „Průkazem zaměstnance pověřeného kontrolou“. „Práceneschopní občané jsou povinni prokázat svou totožnost a předložit doklad o dočasné pracovní neschopnosti, do kterého kontrola zaznamená datum, čas kontroly a svůj podpis,“ přibližuje Alen Fraňková.

Pracovních neschopností v Česku nyní výrazně ubylo, v 1. pololetí 2009 meziročně o více než 362 tisíc. Prodloužila se ale doba trvání jedné pracovní neschopnosti. „ V 1. pololetí 2009 trvala v Česku jedna pracovní neschopnost v průměru 48,98 dne, což je meziroční nárůst o 9,10 dne. Ženy stonaly v průměru 50,3 dne, u mužů trvala jedna pracovní neschopnost v průměru 47,59 dne,“ uvádí Česká správa sociálního zabezpečení ve svých statistikách.

Přišla vás v době nemoci domů kontrola? Jaké s tím máte zkušenosti. Podělte se o názor s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

nemocenské dávky

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK