Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,od roku 2006 jsem byla vkuse zaměstnaná. Od 25.srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání a po pár dnech jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ihned marodit a jelikož jsem byla ve zkušební době, paní ředitelka se mnou ukončila pracovní poměr - 1.10.2014. Rodit bych měla 7. května. Zajímá mě tedy, jestli mi v tomto případě vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Student

Dobrý den,mám dotaz.V červnu 2017 jsem úspěšně ukončila střední odbornou školu výučním listem a v září 2017 čekáme první miminko a na internetu jsem se dočetla,že i studenti mají nárok na mateřskou.Tak se tedy ptám jestli mám nárok na mateřskou dovolenou? Brigádu jsem během studia žádnou neměla.Kdybych měla nárok,tam kde to mám vyřídit? Děkuji Klimková

Dotaz poslal/a: verunka9699, 07. 08. 2017 23:40

Dobrý den, nárok by vám vznikl, kdybyste byla zaměstnaná, tak i doba studia by se vám pro potřebnou dobu pojištění mohla započítat. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 08. 2017 18:18

PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s PPM pokud by ji chtěl pobírat otec. Znamená to tedy, že by on zůstal s dítětem doba nebo by se PPM jen vypočítalo z jeho mzdy? Můj měsíční příjem je okolo 6000 kč a jeho 15000 kč, proto by pro nás bylo lepší pokud by se to vypočítávalo z jeho příjmu. A pokud by to tedy znamenalo, že by se to z platu pouze vypočítalo, jinak by vše zůstalo stejné jako by se to vypočítávalo z mého platu, jak a kde se to dá vyřídit?

Dotaz poslal/a: luciekrepelkovic, 28. 07. 2017 14:59

Dobrý den, jen na základě toho, že otec dítěte je zaměstnaný, peněžitou pomoc v mateřství dostat nemůžete. Můžete se nicméně s otcem dítěte domluvit, že se o dítě bude starat on, a pak si o mateřskou požádá on. Peněžitou pomoc v mateřství může pobírat i otec dítěte či manžel ženy, která dítě porodila, pokud z důvodu péče o dítě čerpá rodičovskou dovolenou,Otec přitom může na rodičovskou dovolenou nastoupit nejdříve šest týdnů po porodu dítěte. Aby mohl muž pobírat tuto dávku, musí s matkou dítěte uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Podpis matky musí být úředně ověřen. Dohoda musí také obsahovat den, od něhož bude muž o dítě pečovat, a den porodu. Rodiče rovněž musí vyplnit tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na každé okresní správě sociálního zabezpečení a také na webu ČSSZ. Když muž pobírá mateřskou, nesmí vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu nárok na mateřskou plyne. Tedy například, pokud je zaměstnaný, nesmí chodit do práce, ale může si vydělávat jako OSVČ nebo chodit na tzv. brigádu, případně vykonávat pro zaměstnavatele práci na muž bude v zaměstnání na rodičovské dovolené (otec totiž na mateřskou dovolenou nemůže i v době, kdy pobírá PPM, čerpá v zaměstnání dovolenou rodičovskou), bude pobírat peněžitou pomoc v mateřství, a při tom si vydělávat jako OSVČ, aby jste s dítětem byla doma vy a starala se o něj vy. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 07. 2017 19:10

Výpočet PPM

Dobrý den, toho času jsem na MD s prvním dítětem, která mi končí 2.8. Od 3.8.,tedy při RD si budu přivydělávat na DOPP, kdy mám hodinovou sazbu. Nicméně už od března 2018 nastoupím na hlavní pracovní poměr, smlouvu budu mít na neurčito. Teoreticky bychom s manželem chtěli ještě druhé dítě, nejlépe v červnu 2018 bych chtěla otěhotnět, abych šla na MD v lednu 2019, tedy až budou mému prvorozenému synovi 2 roky. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na PPM a jestli ano, tak jak se bude počítat. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: havranovec, 31. 07. 2017 17:21

Dobrý den, v dotazu uvádíte, že jste stále zaměstnaná, nárok na ni budete mít i u druhého dítěte. Pokud porodíte druhé dítě do 4 let věku prvního dítěte, pak v takovém případě se spočítá, jakou byste měla mateřskou na základě příjmů po skončení (nebo i během) první rodičovské. Pokud by takto spočítaná PPM byla nižší, než ta, kterou jste měla u prvního dítěte, pak máte „automaticky“ nárok na tu vyšší PPM. To ale stále nemění nic na tom, že musíte být zaměstnána nebo v ochranné době. Podrobněji poradí přímo na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 07. 2017 18:32

Nárok na mateřskou

Dobrý den, od 13.5.2015 - 31.11.2016 jsem byla zaměstnaná a bylo mi placeno pojištění. Nyní jsem těhotná s termínem porodu 6.3.2018. Získala jsem aktuálně zaměstnání, kam mám nastoupit 18.9.2017. Zajímá mě tedy, zda budu mít nárok na mateřskou (za předpokladu, že zůstanu zaměstnaná do porodu)? Děkuji

Dotaz poslal/a: ak88, 21. 07. 2017 09:48

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, když splníte podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. V době žádání o mateřskou tedy musíte být zaměstnaná - nemocensky pojištěná anebo se vejít do ochranné lhůty. Na mateřskou se zpravidla nastupuje 6. až 8. týdnu před plánovaným termínem porodu (o tom rozhodne váš gynekolog, který vypisuje žádanku). Další a podrobnější informace podá správa sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 07. 2017 15:49

PPM - ochranná lhůta

Dobrý den, dostala jsem se do situace se kterou jsem až tak nepočítala. K 31.7.2017 jsem ukončila pracovní poměr (po 311 dnech) . Od 1.8. budu vedena na úřadu práce, od 28.8. nastupuji do nového zaměstnání. Ještě před ukončením původního pracovního poměru jsem ale otěhotněla. Odchod na mateřskou dovolenou by měl vyjít někdy na začátku února 2018. Chtěla jsem se zeptat, pakliže bych v novém zaměstnání skončila např. k 30.10. ještě ve zkušební době, zdali budu mít nárok na PPM. Předem děkuji za odpověď PB

Dotaz poslal/a: petranecka, 31. 07. 2017 15:43

Dobrý den, i když už nebudete zaměstnaná můžete získat mateřskou. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, když splníte podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů, pokud trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. Vznikne vám např. v ochranné lhůtě znovu pojištění tzn budete znovu pracovat, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Doporučuji obrátit sena správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 07. 2017 15:46

Výpočet matěřské po PN

Dobrý den, 1) Ráda bych se zeptala na přesnou částku mateřské dovolené. Vím, že výše mateřské se vypočítává z denního vyměřovacího základu, který se zjistí z mého hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. V mém případě je to tak, že v posledních dvou letech jsem stále pracovala, až na 7 měsíční pauzu, kdy jsem byla na nemocenské (jednalo se o období zhruba před 8 měsíci), od té doby jsem opět v páci na plný pracovní úvazek. Projeví se toto nějak v mém příspěvku na mateřkou? Nastupuji na ní někdy ke konci tohoto kalendářního roku. 2) Druhý dotaz mám k nemocenskému pojištění jako takovému. Pokud bych nyní byla např. 2 týdny nemocná a v práci v pracovní neschopnosti, sníží mi to mojí měsíční mzdu od zaměstnavatele. Promítne se pak toho snížení mzdy i do mateřského příspěvku, který se počítá z mé měsíční mzdy? (předpokládám to proto, že jestliže bude v daném měsíci nižší mzda, bude pak i následně nižší mateřský příspěvek). Děkuji předem za vysvětlení! V.H.

Dotaz poslal/a: vveronika, 14. 07. 2017 16:42

Dobrý den, nemocenská výši mateřské neovlivní. Mateřská se vypočítá z posledního zaměstnání. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 07. 2017 12:25

Výpočet matěřské po PN

Dobrý den, 1) Ráda bych se zeptala na přesnou částku mateřské dovolené. Vím, že výše mateřské se vypočítává z denního vyměřovacího základu, který se zjistí z mého hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. V mém případě je to tak, že v posledních dvou letech jsem stále pracovala, až na 7 měsíční pauzu, kdy jsem byla na nemocenské (jednalo se o období zhruba před 8 měsíci), od té doby jsem opět v páci na plný pracovní úvazek. Projeví se toto nějak v mém příspěvku na mateřkou? Nastupuji na ní někdy ke konci tohoto kalendářního roku. 2) Druhý dotaz mám k nemocenskému pojištění jako takovému. Pokud bych nyní byla např. 2 týdny nemocná a v práci v pracovní neschopnosti, sníží mi to mojí měsíční mzdu od zaměstnavatele. Promítne se pak toho snížení mzdy i do mateřského příspěvku, který se počítá z mé měsíční mzdy? (předpokládám to proto, že jestliže bude v daném měsíci nižší mzda, bude pak i následně nižší mateřský příspěvek). Děkuji předem za vysvětlení! V.H.

Dotaz poslal/a: vveronika, 14. 07. 2017 16:42

Dobrý den, nemocenská výši mateřské neovlivní. Mateřská se vypočítá z posledního zaměstnání. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 07. 2017 12:25

Porodne

Dobry den,nevim si rady,proto se obracim s prosbou na Vas.Jiz devet let nebydlim ve spolecne domacnosti s rodici a sourozenci,ziji v jinem meste v podnajmu,problemem je,ze mam u rodicu trvale bydliste,jelikoz majitelka bytu uz mela v minulosti s bytem problemy,jeji syn ho dostal do exekuce,chapu,ze si nepreje,aby zde mel kdokoli dalsi trvaly pobyt.Muj dotaz zni,zda je nejaka moznost,abych dostala porodne kdyz budu matka samozivitelka bez otce ditete.Kdyz jsem se na mistnim urade byla informovat na prispevek na bydleni,nevybiravym zpusobem me vyprovodili,pritom platim najem 7000-, a nemocenskou mam pouze 5300-, a platnou najemni smlouvu jsem dolozila.chapu,ze problemem je to bydliste,ale kdyz jsem se odstehovala od rodicu,stacilo podepsat cestne prohlaseni,ze tam nebydlim,aby neprisli o pridavky na sourozence.Predem mockrat dekuji za jakekoli informace.

Dotaz poslal/a: vmonty, 26. 07. 2017 11:26

Dobrý den, prokázat, že nežijete s rodiči můžete např. nájemní smlouvou. V případě, že v bytě nemáte trvalé bydliště, nárok na příspěvek na bydlení vám nevznikne - můžete zkusit žádat o dávku hmotné nouze - doplatek na bydlení. Podrobněji poradí k příspěvku na bydlení a porodnému na úřadu práce, oddělení dávek státní sociální podpory a k dávkám hmotné nouze, na Úřadu práce, oddělení dávek hmotné nouze.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 07. 2017 13:45

Prijezd ze zahranici

Dobry den, mela bych na vas dotaz ohledne materske dovolene a vsech PPM. V soucasne dobe jiz tretim rokem studuji v Australii a prcuji jako OSVC. Mohu se zeptat, kdybych prijela zpet do ceske republiky jiz tehotna, mela bych narok alespon na nejakou penezitou pomoc. Nebudu splnovat pojisteni za posledni dva roky 270 dni. Jsem odhlasena ze vsech uradu vcetne zdravotniho. A tehotnou mi nikdo nezamestna, budu tedy pouze vedena na pracovnim urade. Je mozne se jiz ted nejak prihlasit, pripadne se nejak pripojistit aby vnikl alespon nejaky narok? Predem dekuji za odpoved. S pozdravem a pranim hezkeho dne tereza

Dotaz poslal/a: TerezaJelinkova, 26. 07. 2017 05:10

Dobrý den, po narození dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek z Úřadu práce, ale pouze když budete žít v ČR, dávku není možné zasílat do zahraničí, poté také vyřídíte přídavek na dítě. Bude zapotřebí mít rodný list dítěte v ČJ. Po Vašem návratu se doporučuji přihlásit na Úřad práce, kde vám podají podrobnější informace popř. můžete zkontaktovat kteroukoliv pobočku www.uradyprace.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 07. 2017 13:43

Nárok mateřskou hned po škole

Dobrý den, chci se zeptat, zda mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, když jsem 24.5.2017 úspěšně dokončila studium na vysoké škole a termín porodu mám 5.10.2017.Od ukončení studia jsem v evidenci úřadu práce.Na internetu jsem se dočetla, že doba studia je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno a že jsem v ochranné lhůtě 180 dní. Předem děkuji za odpověď. Ivana S.

Dotaz poslal/a: SkopIv, 24. 07. 2017 16:35

Dobrý den, to ano, ale další podmínkou nároku na dávku je, že musíte bát nemocensky pojištění tzn. zaměstnaná v době žádání o dávku. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávku posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 07. 2017 13:31

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK