Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Jak nejvýhodněji na mateřskou?

Dobrý den, v roce 2017 čerpala moje nyní stále ještě soustavně studující manželka PPM ze svého zaměstnání na dobu určitou, které skončilo v dubnu'17 po porodu. Nyní čekáme druhé dítě (termín porodu přelom '18 '19) a zrovna jsme se dozvěděli o možnosti čerpat PPM na otce - jelikož manželka na PPM znovu nedosáhne(pokud jsem správně pochopil limity) a nebo by bylo nižší než na mne. Já jsem ovšem letos v květnu opustil zaměstnání kvůli SVČ. Prosím o radu, abychom o PPM nepřišli a zůstalo ve výši alespoň odpovídající mému poslednímu zaměstnání: V tom jsem mezi 21.9.17 a 31.4.18 pobíral 63 tisíc hrubého, (v předchozím zam. 55 tisíc,) nyní jako OSVČ (vývoj software a poradenství) mám příjmy zhruba 60 tisíc. Pokud by to bylo výhodnější, jsem ochoten se nechat opět zaměstnat a SVČ odložit - v tom případě by mě zajímalo kdy nejpozději před porodem bych měl do zaměstnaneckého poměru přejít, abychom splnili limity. Děkuji

Dotaz poslal/a: ackvf, 29. 05. 2018 16:51

Dobrý den, aby mohl otec dítěte na mateřskou musí však splnovat stené podmínky nároku jako matka tzn. v době nástupu na mateřskou musí trvat zaměstnání (být nemocensky pojištěn) nebo se vejít do ohcranné lhůty, která činí zpravidla 180 dnů od ukončení zaměstnání. Další infromace zde: http://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/308593-2016-podnikatelka-matkou-materska-a-rodicovska-pro-osvc Doporučuji obrátit se přímo na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 04. 09. 2018 21:31

Výše mateřské

Dobrý den, od ledna 2015 do března 2018 jsem byla na mateřské a následně na rodičovské dovolené (dcera se narodila v březnu 2015). Předtím jsem byla normálně non stop zaměstnaná (2008-2015). Na rodičovskou dovolenou jsem navázala neplacený volnem (péče o dítě do 7 let) - to mi skončilo teď v srpnu, mezitím jsem znovu otěhotněla a od konce srpna až do nástupu na mateřskou budu zřejmě na rizikovém těhotenství (nemocenská). Jakým způsobem se mi bude počítat mateřská na druhé dítě? Děkuji za info. S pozdravem, Lenka Bulíčková

Dotaz poslal/a: Pandora, 02. 09. 2018 21:53

Dobrý den, z dotazu se domnívám, že nyní nejste zaměstnaná, tudíž nárok na mateřskou nevznikne a po narození dítětě budete pobírat rodičovský příspěvek z úřadu práce. Kdyby však trval pracovní poměr, tak by se výše mateřské vypočítala z posledního zaměstnání. Blíže a podrobněji poradí na správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 04. 09. 2018 17:28

Druhá PPM/vypoveď počas RD

Dobrý deň, Som momentálne na rodičovskej dovolenke, nastavila som si rodičovský príspevok aj rodičovskú dovolenku u zamestnávateľa na 22 mesiacov od 1.7. 2017 do 1.5 2019 (predtým som normálne poberala PPM 28 týždňov). Tento rok mi zrušili pracovné miesto (1.3.2018) - firmu predali a urobili sa organizačné zmeny a prišlo mi domov oznámenie, že pre nadbytečnosť bude pracovný pomer ukončený. Ale stále som na RD, takže predpokladám, že to začne platiť až po nástupe späť do zamestnania. 1. Rozmýšľam nad predĺžením rodičovskej dovolenky na 3 roky dieťaťa. Ak to chápem správne zamestnávateľ by mi mal vyhovieť. Je to tak? 2. Ak by som do 3 rokov prvého dieťať nastúpila na ďalšiu materskú mala by som nárok na rovnakú výšku PPM ako pri prvom dieťati? 3. Vyzerá, že budem mať možnosť privyrobiť si v jednej firme na čiastočný úväzok (20 hodín týždenne). Ak nechcem prísť o dobrú PPM musím teda robiť na DPČ a nie na zkrátený úväzok? Alebo je to jedno a oba sa zaratavajú do PPM? (Ak by som mala nárok na tú vyššiu PPM tak tento menší pracovný úväzok by mi ju o dosť znížil) Niekde som čítala, že ak nastúpim na ďalšiu materskú do 4och rokov mám nárok na tú vyššiu PPM ako pri prvom dieťati, ale musím byť zamestnaná. Ako je to, keď som oznámenie dostala počas tejto RD? Ďakujem

Dotaz poslal/a: sinopea, 18. 08. 2018 16:10

Dobrý den, ano rodičovská může trvat do 3 let věku dítět (po dohodě se zaměstnavatelem do 4 let věku dítěte). Více k pracovněprávním otázkám prosím kontaktujte naše kolegy z oblati zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo Co se týče mateřské ppm, tak abyste měla nárok i u druhého dítěte, musíte být úřastná nemocenského pojištění, pokud z částečného úvazku budete účastná nemocenského pojištěná, tak i díky tomuto můžete získat mateřskou. Rodičovský příspěvek i přes oznámení můžete pobírat nadále, délku a výši máte stanovenou na úřadu práce, kde doporučuji obrátit se pro podrobnější informace. Pokud byste po ukončení RD nenastoupila do zaměstnání můžete žádat o podporu z úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 03. 09. 2018 20:37

Lhůta 270 dní

Dobrý den, započítává se prosím do lhůty 270 dní i ta doba, co jsem na MD resp. RD? Od října bych měla nastoupit zpátky do zaměstnání, vypadá to ale, že dostanu spíš odstupné než-li nějakou pozici. Plánujeme druhé dítě, jak to ale bude s nárokem na mateřskou, když dejme tomu otěhotním po ukončení prac. poměru tedy např. až v prosinci? Děkuji.

Dotaz poslal/a: Karla84, 22. 08. 2018 13:17

Dobrý den, i po ukončení pracovního poměru může vzniknout nárok na mateřskou a k tomu vám pomůže tzv. ochranná lhůta. Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na mateřskou po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro případy uplatnění nároku na peněžitou pomoci mateřství u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění zaniklo mimo dobu těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu). Pokud byste byla stále zaměstnaná, tak budete mít mateřskou i u dalšího dítěte. Co se týče výše mateřské u druhého dítěte, pokud byste během rodičovské nepracovala a neměla tedy žádný příjem (podnikání apod.) s výjimkou dávek jako je rodičovský příspěvek, pak by to bylo jednoduché. Mateřská by se vám stanovila stejně jako u prvního dítěte. Platí sice, že rozhodným obdobím pro výpočet mateřské je poslední 12 kalendářních měsíců, ale v případě že v tomto období nemáte žádné příjmy, pak platí, že až do 4 let věku prvního dítěte se vám mateřská stanoví stejně. Nemocenská výši mateřské neovlivní. Jakmile žádost předáte zaměstnavateli, ten by ji měl neprodleně předat na správu sociálního zabezpečí. Podrobněji poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 03. 09. 2018 20:25

Student + částečný úvazek

Dobrý den, v květnu 2018 jsem úspěšně dokončila magisterské studium a dále pokračuji v denním magisterském studiu (jiný obor). Na denním studiu budu ale nejspíš pouze jen do konce roku 2018. Od září nastupuji do zaměstnání na půl úvazek, tj. zdravotní pojištění mi bude částečně placeno z platu a částečně od státu (denní studium na VŠ). Jak je to v tomto případě s peněžitou pomocí v mateřství? Budu na ní mít nárok až za 270 dní nebo dříve? Nerozumím, jak je to s PPM po úspěšném ukončení studia. Ptala jsem se osobně na OSSZ a tam mi bylo řečeno, že nic takového není možné. A v jaké výši PPM bude, když budu zaměstnaná pouze na částečný úvazek? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: xhaun001, 27. 08. 2018 16:15

Dobrý den, lajcky řečeno, pokud otěhotníte během studia a nepracujete při škole v zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, s mateřskou jednoduše nepočítejte. Existuje ale jeden případ, kdy se studium stává náhradní dobou. Zákon o nemocenském pojištění v § 32 odst. 4) konkrétně říká: Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění22), jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno, Tudíž za podmínky, že úspěšně dokončíte studium, vám může tato doba dopomoci ke vzniku nároku na mateřskou. Ale samotné úspěšně ukončené stidum vámnárok na mateřskou bohužel nezaručí. Doba studia se může započítat pro splnění podmínky potřebné doby účasti na pojištění jen v případě, že studentka úspěšně školu dokončí a poté nastoupí do zaměstnání nebo se dobrovolně přihlásí k nemocenskému pojištění OSVČ při výkonu samostatné výdělečné činnosti. Pokud tedy úspěšně absolvujete školu a pak si najdete zaměstnání nebo začnete podnikat a přihlásíte se i k nemocenskému pojištění, nárok na mateřskou vám vznikne i přesto, že nesplníte podmínku 270 dnů účasti na pojištění v posledních dvou letech. V tomto případě se do potřebných dnů započte i doba dokončeného studia, pokud spadá do dvou let přede dnem nástupu na mateřskou. Blíže a podorbněji k mateřské poradí na správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 03. 09. 2018 20:21

Brigády a mateřská?

Dobrý den, jsem studentka VŠ a květnu jsem otěhotněla. Jelikož jsem předtím nikde nepracovala na HPP a ani na zkracený úvazek, pouze na dohody a pracovní činnosti nebo o provedení práce a stále doteď tak i pracuji, mám nějakou možnost získat mateřskou? Studium budu muset přerušit teď v září, ať pak zbytečně neplatím za studium a však stále budu pracovat do konce roku a zdravotní pojištění si budu platit sama. Vím o rodičovském příspěvku, který mohu pobírat po narození dítěte, jde mi jen o tu mateřskou nebo o nějaký příjem, kdy ukončím úplně brigády až do konce šestinedělí, poté nastupuje na mateřskou dovolenou otec dítěte na 22 týdnu. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Basslover, 28. 08. 2018 13:55

Dobrý den, i díky tzv. brigádě můžete získat mateřskou, pokud by nárok nevznikl, tak ano po narození dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek, o který se žádá na úřadu práce. u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr jsou dva druhy – dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě a splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění v době přerušení pojištění nebo v ochranné lhůtě. Dohoda o pracovní činnosti zakládá účast na nemocenském pojištění, pokud je sjednána na dobu delší než 14 kalendářních dní a sjednaná částka započitatelného příjmu dosahuje částky rozhodného příjmu, kterou je částka 2500 Kč. Základní pravidlo zní, že z DPP do 10 000 Kč měsíčné a z DPČ do 2 499 Kč měsíčně se zdravotní pojištění neplatí, ale situace není vždy tak jednoduchá. Pro výpočet dávky můžete použít orientačně naši kalkulačku: http://www.penize.cz/kalkulacky/materska Více informací podá správa sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 03. 09. 2018 20:05

Nástup na druhou mateřskou dovolenou

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nástup druhé mateřské dovolené. V dubnu mi skončí rodičovský příspěvek na první dítě. Druhé dítě čekáme na květem. Do zaměstnání skrz náročnost nastoupit nemohu. Může mi doktor napsat neschopenku? V zaměstnání mám pracovní smlouvu na neurčito. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eliska0204, 03. 09. 2018 13:32

Dobrý den, ano klidně může, a tím, že máte smlouvu na dobu neurčitou, tak i u druhého dítěte budete mít nárok na mateřskou od zaměstnavatele. zkuste se poradit s vašim gynekologem. Co se týče mateřské tak blíže a více poradí na správě sociálního zabezpčení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 03. 09. 2018 19:43

Výpověď z práce dohodou

Dobrý den, mám dotaz ke dni 20.8. 2018 jsem podepsala výpověď dohodou u zaměstnavatele to byly synovi přesně 3 roky a jelikož ho nevzali do školky tak jsem musela dát výpověď ze zaměstnání časově by se nedalo spojit se staráním o syna, od července pracuji na DPČ (výdělek cca 5 tis.) syna hlídáme se přítelem na střídačku, ale nyní jsem zjistila, že jsem na začátku těhotenství na co budu mít tedy nárok? Na mateřskou asi ne, mohla byste mi prosím poradit? Děkuji a krásný den Jana

Dotaz poslal/a: Jana Černá, 26. 08. 2018 15:54

Dobrý den, co se týe dpč a nároku na mateřské, tak dohoda o pracovní činnosti zakládá účast na nemocenském pojištění, pokud je sjednána na dobu delší než 14 kalendářních dní a sjednaná částka započitatelného příjmu dosahuje částky rozhodného příjmu, kterou je částka 2500 Kč. Základní pravidlo zní, že z DPP do 10 000 Kč měsíčné a z DPČ do 2 499 Kč měsíčně se zdravotní pojištění neplatí, ale situace není vždy tak jednoduchá. Pro výpočet dávky můžete použít orientačně naši kalkulačku: http://www.penize.cz/kalkulacky/materska Po narození dítěte budete pobírt rodičovský příspěvek z úřadu práce, o který můžete žádat s rodným listem dítěte. Můžete si zkusit požádat na úřadu práce o pordné, orientační kalkulačka zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne Více informací k mateřské podá správa sociálnho zabezpečení. a k rodičovskému příspěvku úřad práce, oddělení dávek stántí sociální podpory.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 30. 08. 2018 20:42

Nárok na MD

Dobrý den, dne 31.5. 2018 jsem ukončila pracovní poměr po 570 odpracovaných dnech. Od 1.6.2018 do 30.6.2018 jsem byla zamestnána u jiného zaměstnavatele , zjistila jsem , ze jsem těhotná a pracovní poměr musela ukončit z důvodu nevyhovujících podmínek. Termín porodu mam 29.1.2019. Vznikne mi nárok na mateřskou ? Dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: KL, 24. 08. 2018 03:55

Dobrý den, je možné získat mateřskou i když vám skončil pracovní poměr, ale musíte se vejít do ochrané lhůty, která činí zpravidla 180 dnů od ukončení pracovního poměru. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 30. 08. 2018 20:32

Nástup na 2. mateřskou jako OSVČ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem OSVČ a mateřskou na první dítě budu pobírat z mého příjmu, protože si platím dobrovolné nemocenské. Pokud budu chtít mateřskou pobírat i na druhé dítě, je potřebné nezastavovat OSVČ a platit si nadále zálohy na sociálku, nemocenské, i zdravotní? OSVČ ostane pořád hlavní, nebo se bude jednat o OSVČ vedlejší a tedy zálohy budou menší? Pokud bude OSVČ i nadále běžet, nevadí, když nebudu mít z něho žádné příjmy (tj. nebudu pracovat)? Děkuji mockrát, Bílá.

Dotaz poslal/a: ivanabila, 30. 08. 2018 16:34

Dobrý den, abyste měla nárok i u dalšího dítěte, tak musíte být účastná nemocenského pojištění. Tzn. Pokud budete chtít pobírat mateřskou i na druhé dítě, musíte si v době pobírání RP platit nemocenské pojištění, ještě doplňuji, že že v době pobírání mateřské nesmíte vykonávat činnost, ze které Vám nárok na mateřskou případně vznikne. Pokud byste byla vedená jako OSVČ, tak abyste měla nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) i na druhé dítěte, musela byste si platit nemocenské pojištění. Doporučuji obrátit se pro podrobnější a další informace na správu sociálního zabezpečení, nejblíže vašemu bydlišti a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 30. 08. 2018 19:46

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK