Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Pěstoun

Dobrý den potřeboval bych poradit byl jsem v předpěstounské péči na 10 měsíců a kvůli zpoždění a předávání nás z okresu Olomouc do druhého okresu Prostějov proběhl soud až po 11 měsících a kvůli tomu mi pracák nevyplatil moji mzdu plus příspěvek na kluka kterého mám doma nevíte kam se mám obrátit aby mi pomohl bez těch peněz se asi dostanu do dluhů předem děkuji za rady

Dotaz poslal/a: biohome, 11. 11. 2019 20:36

Dobrý den, nejlepsi bude zajit primo na úrad prace, kde s pracovnici zkusite najit nejvhodnější řešení ohledne davek.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 12. 2019 17:50

Vedlejší OSVČ - PPM

Dobrý deň, mám dotaz ohľadne výpočtu výšky PPM. Viem, že existujú dve kalkulačky: 1. výpočet na základe hrubého príjmu a 2. výpočet pre OSVČ na základe výšky nemocenského poistenia, ktoré si žena platí. Chcem sa spýtať: pokiaľ som OSVČ vedlejší - t.j. som OSVČ, ale súčasne pracujem aj u zamestnávateľa na DPČ, ktorý mi istú čiastku odvádza, mám na vypočítanie budúcej materskej použiť obe kalkulačky a sumy sa potom zrátajú?(samozrejme po splnení podmienok platenia nemocenského 270 dní za dva roky a z toho 180 dní v poslednom roku) napríklad: u zamestnávateľa zarobím 16000 kč v hrubom - čiže príspevok by bol 11070 kč a platím si 189 kc mesačne na nemocenské - príspevok je 5292 kč. Rada by som si overila, či je to takto možné alebo sa to ráta úplne inak. Veľmi pekne vopred ďakujem.

Dotaz poslal/a: Gabi12, 18. 11. 2019 13:20

Dobrý den, v případě, že Vám budou trvat např. 2 zaměstnání v době nástupu na mateřskou, pak se jedná o souběh zaměstnání a dávka se bude vypočítávat z obou zaměstnání. V opačném případě pak jen ze zaměstnání, které bude trvat v době nástupu na PPM. Aby se jednalo o souběh, musíte být z obou zaměstnání účastná nemocenského pojištění. Pokud jsou podmínky splněny, pak se vám pro každé zaměstnání vypočítá mateřská neboli PPM. A vy pak budete dostávat výsledný součet těchto dvou PPM. Nicméně podrobněji a blíže k mateřské poradí na a správě sociálního zabezpečení. www.cssz.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 12. 2019 17:39

Mám nárok na mateřskou?

Dobrý den mám dotaz ohledně nároku na mateřskou. Ráda bych věděla zda budu mít nárok na mateřskou v roce 2020.Má pracovní smlouva byla vystavena 1.3. 2019 na dobu neurčitou.Od 10.10 jsem v pracovní neschopnosti a termín porodu máme stanoveno na 28.3 2020. Ráda bych věděla zda splňuji podmínky nároku na mateřskou dovolenou. V případě že podmínky nesplňuji ráda bych se zeptala jaká je jiná alternativa peněžité pomoci v mateřství? Děkuji.

Dotaz poslal/a: KarolinaKraus, 15. 11. 2019 09:21

Dobrý den, pro nárok na mateřskou musíte splnit podmínku pojištění tj 270 dnů v posledních 2 letech, což dle dotazu výjde a být zaměstnaná, což také splníte. Nemocenská výši mateřské neovlivní. Podrobněji k mateřské poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 12. 2019 17:37

Vedlejsi prace na zivnostak

Dobry den, v prosinci nastupuji na materskou (mam uvazek ve firme) a chtela jsem se zeptat na zivnost, jelikoz od letosniho roku si privydelavam preklady (vedlejsi cinnost) a nevim, jestli musim cinnost pred nastupem na materkou prerusit (prerusit zivnost), ci jestli muzu v cinnosti pokracovat. Dekuji, Helena

Dotaz poslal/a: 007Mia, 30. 11. 2019 18:17

Dobrý den, peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka, která je vyplácena na základě nemocenského pojištění. Při jejím čerpání tedy platí obdobná omezení, jako při klasické nemocenské (pracovní neschopnosti). Při čerpání PPM tedy není možné vykonávat stejnou pracovní činnost, na jejímž základě je hrazeno nemocenského pojištění. Pokud byste tedy při pobírání PPM chtěla pracovat pro stejného zaměstnavatele (Váš HPP), tak by to možné nebylo. Jinak ale možnost pracovat během pobírání PPM není nijak omezena. Tzn můžete mít vedlejší činnosti, tedy je možné, abyste při PPM současně provozovala podnikatelskou činnost. Dle dotazu se u vás vzhledem k trvání vašeho zaměstnaneckého poměru jedná o vedlejší podnikatelskou činnost. Jiná pravidla platí pro rodičovskou. Podrobněji k mateřské poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 12. 2019 17:34

Mateřská dovolená

Dobrý den, již od srpna 2018 jsem zaměstnaná na HPP a platím si nemocenské pojištění. Zároveň až do července 2019 jsem byla studentkou VŠ (neúspěšně jsem ukončila studium). Ráda bych se tedy zeptala, když otěhotním a porodím během roku 2020, zda opravdu budu mít nárok na mateřskou a za jaké období se bude počítat průměrná mzda pro výpočet mateřské :-). Není to nedokončené studium překážkou? Děkuji za odpověď. Markéta M.

Dotaz poslal/a: marper, 01. 12. 2019 22:48

Dobrý den, nedokončené studium pro získání mateřské překážkou není, důležité je abyste splnila potřebnou dobu pojištění, a v době žádání byla zaměstnaná, což píšete, že jste. orientačně zde naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska Nicméně podrobněji a blíže k mateřské poradí na a správě sociálního zabezpečení. www.cssz.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 12. 2019 17:28

Mateřská dovolená

Dobrý den, již od srpna 2018 jsem zaměstnaná na HPP a platím si nemocenské pojištění. Zároveň až do července 2019 jsem byla studentkou VŠ (neúspěšně jsem ukončila studium). Ráda bych se tedy zeptala, když otěhotním a porodím během roku 2020, zda opravdu budu mít nárok na mateřskou a za jaké období se bude počítat průměrná mzda pro výpočet mateřské :-). Není to nedokončené studium překážkou? Děkuji za odpověď. Markéta M.

Dotaz poslal/a: marper, 01. 12. 2019 22:48

Dobrý den, nedokončené studium pro získání mateřské překážkou není, důležité je abyste splnila potřebnou dobu pojištění, a v době žádání byla zaměstnaná, což píšete, že jste. orientačně zde naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska Nicméně podrobněji a blíže k mateřské poradí na a správě sociálního zabezpečení. www.cssz.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 08. 12. 2019 17:27

čerpani dovolen před RD

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o zodpovězení dotazu ohledně čerpání dovolené po ukončení mateřské dovolené a před nástupem na rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel mi proplatil dovolenou v momentě, kdy mi končila mateřská dovolenená při prvním dítěti. Vzhledem k tomu, že jsem otěhotněla podruhé, tak jsem nenastoupila do práce po třech letech. Napsala jsem šéfovi, že mi přijde nesmysl, abych nastoupila na 1 měsíc do práce a pak zase odešla. Že jsem se proto rozhodla, že nenastoupím. Bohužel šéf se mi k tomu nevyjádřil, pouze pogratuloval k novému přírůstku. Dne 2.10.2019 jsem emailem zaslala do společnosti žádost o čerpání řádné dovolené s informací, že mateřská dovolená m končí 13.10. Další týden jsem donesla originál do firmy. Bohužel šéf nebyl v práci a proto jsem žádost dala do kastlíku pro účetní. Nemám ale tím pádem žádné potvrzení, že jsem tuto žádost někomu předala. Na emailovou žádost mi šéf odpověděl, že mu připadá neetické, že žádám o proplacení/ čerpání dovolené, když jsem do práce nenanstoupila ani na 1 den a oni přitom měli volnou pozici. Více se k tomu nevyjádřil. když jsem znovu požádala o vyjádření, tak mi odepsal, že se se mnou nedohodl na žádném neplaceném volnu, že nevznikla žádná dohoda a že se mnou takové věci nebude řešit emailem. Ptám se jestli mám nadále o nárok na dovolenou bojovat? Mám zákonný nárok? Vzhledem k tomu, že už jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou... můžu čerpat řádnou dovolenou i v průběhu rodičovské dovolené. děkuji. Macešková

Dotaz poslal/a: Mar_keta1, 19. 11. 2019 13:57

Dobrý den, ano mezi mateřskou a rodičovskou standartně zaměstnankyně čerá dovolenou. Počet dovolené vám sdělí zaměstnavatel. Doporučila bych však s tímto spíše pracovněprávním dotazem kontaktovat naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 11. 2019 20:36

čerpani dovolen před RD

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o zodpovězení dotazu ohledně čerpání dovolené po ukončení mateřské dovolené a před nástupem na rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel mi proplatil dovolenou v momentě, kdy mi končila mateřská dovolenená při prvním dítěti. Vzhledem k tomu, že jsem otěhotněla podruhé, tak jsem nenastoupila do práce po třech letech. Napsala jsem šéfovi, že mi přijde nesmysl, abych nastoupila na 1 měsíc do práce a pak zase odešla. Že jsem se proto rozhodla, že nenastoupím. Bohužel šéf se mi k tomu nevyjádřil, pouze pogratuloval k novému přírůstku. Dne 2.10.2019 jsem emailem zaslala do společnosti žádost o čerpání řádné dovolené s informací, že mateřská dovolená m končí 13.10. Další týden jsem donesla originál do firmy. Bohužel šéf nebyl v práci a proto jsem žádost dala do kastlíku pro účetní. Nemám ale tím pádem žádné potvrzení, že jsem tuto žádost někomu předala. Na emailovou žádost mi šéf odpověděl, že mu připadá neetické, že žádám o proplacení/ čerpání dovolené, když jsem do práce nenanstoupila ani na 1 den a oni přitom měli volnou pozici. Více se k tomu nevyjádřil. když jsem znovu požádala o vyjádření, tak mi odepsal, že se se mnou nedohodl na žádném neplaceném volnu, že nevznikla žádná dohoda a že se mnou takové věci nebude řešit emailem. Ptám se jestli mám nadále o nárok na dovolenou bojovat? Mám zákonný nárok? Vzhledem k tomu, že už jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou... můžu čerpat řádnou dovolenou i v průběhu rodičovské dovolené. děkuji. Macešková

Dotaz poslal/a: Mar_keta1, 19. 11. 2019 13:57

Dobrý den, ano mezi mateřskou a rodičovskou standartně zaměstnankyně čerá dovolenou. Počet dovolené vám sdělí zaměstnavatel. Doporučila bych však s tímto spíše pracovněprávním dotazem kontaktovat naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 11. 2019 20:36

Přechod na mateřskou

Jsem těhotná a už mi není doporučováno v prosinci pracovat. Mám 6 dní dovolené. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné čerpat dovolenou prvních 5 dní v měsíci. Následně jít od 9. do 22. na neschopenku. 23. dovolená, abych měla proplacené svátky a od 27. jít na mateřskou dovolenou?

Dotaz poslal/a: pejo, 20. 11. 2019 00:14

Dobrý den, určitě můžete. před mateřskou čerpat dovolenou. Na mateřskou byste měla nastoupit 6. až 8 týden před plánovaným termínem porodu, doporučuji domluvit se s lékařem a také s zaměstnavatelem.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 11. 2019 20:33

PPM popřípadě jiný příspěvek.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. 28.2 jsem ukončila pracovní poměr dohodou, v březnu si sama zaplatila zdravotní pojištění a od dubna do září pobírala podporu v nezaměstnanosti. Termín porodu jsem měla 13.11, mám nárok na mateřskou, nebo jakýkoliv jiný, alespoň jednorázový příspěvek? Jsem od září až do doby než budu brát rodičovský příspěvek bez příjmu. Dekuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Ella11, 23. 11. 2019 22:07

Dobrý den, pokud máte splněnou potřebnou dobu pojištění před nástupem na ppm a vejdete se do ochranné lhůty, která může být 180 dnl od ukončení prac poměru, tak ano mlžete i po ukončení zaměstnání mateřskou získat. určitě bych doporučila obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám poradí podorbněji jak postupovat. Žádost o PPM byste pak odevzdávala svému poslednímu zaměstnavateli.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 26. 11. 2019 20:27

Stránka 1/299

Předchozí

1

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Creditas má nový nemovitostní fond, láká na pět procent

Creditas má nový nemovitostní fond, láká na pět procent

Banka Creditas má nový nemovitostní fond. Jeho cílem je dlouhodobé stabilní zhodnocení...více

Bydlení nezlevní, říká šéf Wüstenrotu. Zvažuje zpětnou hypotéku

Bydlení nezlevní, říká šéf Wüstenrotu. Zvažuje zpětnou hypotéku

Dokážeme růst na klesajícím trhu. Tak generální ředitel skupiny Wüstenrot vysvětluje,...více

Nová kreditní karta slibuje revoluci. Prozkoumali jsme ji

Nová kreditní karta slibuje revoluci. Prozkoumali jsme ji

Má o třetinu nižší úrok než srovnatelní konkurenti a láká i na další výhody. Stačí to...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.