Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Samoplátce ZP a nárok na MD

Dobrý den, pro nárok na MD je třeba mimo jiné být účastna na odvodu zdravotniho pojištění 270 dnů za poslední dva roky před nástupem na MD. Počítá se do oněch 270 dnů i dny, kdy jsem zaměstnana jen na DPP, ale zdravotní pojištění si hradím sama (nejsem tedy evidovana ÚP) ? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: kari333, 12. 02. 2018 19:10

Dobrý den, počítá se doba, kdy jste účastná nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění si můžete platit pouze jako samoplátce – podnikatel (OSVČ). Jako nezaměstnaná (na Úřadu práce) si nemocenské pojištění platit nemůžete. Prosím obratte se na správu sociálního zabezpečení, kde vám podají další a podrobnější informace k mateřské.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 05. 2018 21:12

Mateřská dovolená

Dobrý den prosím vás o radu 5let jsem pracovala u firmy a konec nastal k 31.12.2017 od 1.1.2018 jsem byla vedená na Úp do 28.1.2018 od 29.1.2018 zaměstnaná a od 30.1.2018 na nemocenské 2mesice. Zjistila jsem že jsem těhotná a práce velice náročná porod má být 17.10.2018. Žádám vás o radu kdy mohu zkončit aby měla nárok na mateřskou děkuji moc

Dotaz poslal/a: Lusy lu , 14. 05. 2018 13:09

Dobrý den, na mateřskou se nastupuje zpravidla 6 až 8 týdnu před plánovaným termínem porodu. aby vznikl nárok na mateřskou musítě být v době žádání zaměstnaná (nevadí, že jste na nemocenské, ale aby pracovní poměr trval), dle dotazu tuto podmínku splnujete, další podmínkou je splnit podmínku pojištění v posledních 2 letech, alespon 270 dnů, což dle dotazu splnujete. Prosím obratte se na správu sociálního zabezpčení, kde vám podají podrobnější informace k dávce mateřské.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 05. 2018 21:07

DPČ a výpočet mateřské

Dobrý den, manželka je doma na mateřské dovolené, od 1.5.2018 začne čerpat rodičovskou. Díky tomu pro ni bude možné začít pracovat na částečný úvazek. Zaměstnavatel ji nabídl DPČ. Pokud nabídku přijme a manželka začne pracovat na DPČ, bude odvádět zdr. a soc. pojištění. Nicméně plánujeme druhé dítě. Z jakého vyměřovacího základu se bude počítat další mateřská? Děkuji

Dotaz poslal/a: romin123, 15. 05. 2018 07:57

Dobrý den, pokud bude u dalšího dítětě stále zaměstnaná, a z toho zaměstnání bude účastná nemocenského pjištění, tak bude mít nárok na mateřskou i u druhého dítěte. Pokud se dítě narodí do 4 let věku toho prvního, tak je zpravidla výše mateřské stejné, pokud je to pro maminku výhodnější. podrobnější informace podá přímo správa sociálního zabezpčení.www.cssz.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 05. 2018 19:35

Z neschopenky na mateřskou

Dobrý den, mám dotaz. Od 3.7.2016 jsem byla zaměstnaná (do té doby jsem byla student) a z tohoto zaměstnání jsem přešla ze dne na den rovnou do jiného 11.10.2017. Od 1.12.2017 jsem odešla na neschopenku z důvodu rizikového těhotenství (rizikového vzhledem k mému povolání). Termín porodu mám 21.7.2018. Má otázka tedy zní, zda mám nárok na mateřskou dovolenou a jestli v tom hraje roli, zda nastoupim na MD osm týdnů před porodem, nebo šest. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: natiiinka, 07. 05. 2018 02:28

Dobrý den, důležité je, aby váš pracovní poměr trval, že jste na neschopence nevadí, nemocenská případnou výši mateřské neovlivní. Na mateřskou se nastupuje zpravidla 6 až 8 týdnu pčd plánovaným termínem porodu, většinou to určí váš gynekolog. Podmínou nároku na mateřskou je splněná potřebná doba pojištění tj 270 dnů v posledních 2 letech. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit. Orientačně zde naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 12. 05. 2018 09:34

výpověď a zjistila že jsem těhotná

Dobrý den. v březnu jsem podepsala výpověď k 31.5. ,protože práce mě už nebaví a navíc dostanu 4 měsíční odstupně. Na konci března jsem zjistila že jsem těhotná. Zjistila jsem si, že nárok na matěřskou mám, protože mám odporacováno těch 270 dní v posledních dvou letech a navíc jsem v ochranné 180 denní lhůtě. můj dotaz zní co mám teď dělat? mám fyzicky náročné zaměstnání a potřebuji co nejdřív jít na rizikové nebo marodit. zaměstnavatel mě nepřesadí na jinou pozici. četla jsem, že když mi nenabídnou jinou práci, tak můžu být doma za 100% mzdy. nepříjdu o odstupné? v té 180 denní lhůtě za mě platí soc. a zdrav. kdo? můsím se od 1.6. hlásit na pracák nebo shánět jinou práci? můžu si přivydělat? bude se PPM počítat s tohot předchozího zaměstnání i když si třeba najdu jinou práci naž nastoupím na mateřskou? můžu požádat o nějaký příspěvěk? Díky za odpověď. Renata :-)

Dotaz poslal/a: kostitras777, 05. 04. 2018 20:02

Dobrý den, když 31.5 skončíte v zaměstnání, tak bud můžete nastoupit do jiného, nebo vás lékař napíše jako opráce neshopnou, v souvislosti s těhotenstvím nebo se evidujete na úřad práce. I po dobu evidence na úp se na vás vztahuje lhůta 180 dnů pro mateřskou a zárovem je za vás hrazeno pojištění. Co se týče přeřazení na jinou práci, tak s tímto si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo Podrobněji k mateřské na správě sociálního zabezpčení www.cssz.cz/kontakty. Případně můžete žádat ještě o dávky hmotné nouze a po odstupném určitě žádejte o podporu v nezaměstnanosti, pokud budete na úp.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 05. 2018 21:00

Nárok na Mateřskou dovolenou

Dobrý den, do září 2017 jsem byla zamestnana na HPP po dobu 12 měsíců. Poté došlo ke zrušení místa a 5 měsíců jsem na Pracovním úřadě(říjen 2017 až únor 2018). Následně bych měla jít od března 2018 na brigádu. Vzhledem k tomu, že studuji, ale bylo mi již více než 26 let, budu mít volný čas na brigádu omezený. Budu se však snažit vydělat alespon na zdravotni pojisteni, které si budu hradit sama a to minimálně po dobu půl roku (1400kč /měsíčně). Pokud poté nastoupím na mateřskou dovolenou, budu učastna na odvodu ZP, ale zamestnana brigadně (ne DPČ), budu mit nárok na mateřskou dovolenou a bude se vypocitavat z oné brigády ? Celkem za dva roky budu mit 270 účasti na ZP splněno. Hlavní pracovní poměr bych mohla mít až koncem školního roku. Takže pak by se teoreticky mateřská mohla vypocitavat z něj. Dekuji za informaci.

Dotaz poslal/a: kari333, 12. 02. 2018 18:57

Dobrý den, aby jste získala nárok na mateřskou tak musíte na mateřskou anstupovat ze zaměstnání, ze kterého jste účastná nemocenského pojištění, protože mateřská je dávka nemocenského pojištění. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení, kde vám podají podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 05. 2018 19:05

Materska dovolena

Do ty den chtěla bych se zeptat zdali mám nárok na mateřskou z česka když jsem v holandsku.mam pořád trvali pobyt v česku a malí ma cesky rodný list. Dekuji

Dotaz poslal/a: Barbora90, 05. 04. 2018 14:21

Dobrý den, mateřská závisí na tom, kde jste účastná nemocenského pojištění tzn. kde jste před mateřskou zaměstnaná, zda v ČR, tak můžete zkusit žádat o mateřskou v ČR, ale pokud v zahraničí, tak se určitě neváhejte obrátit na úřady v zemi, kde žijete. Co se týče rodičovského příspěvku, tak ten bohužel zasílat do zahraničí nejde, podmínkou pobírání je skutečný pobyt v ČR. Blíže k rodičovskému příspvku poradí na úřadu práce www.uradyprace.cz/kontakty a k mateřské na správě sociálního zabezpčení www.cssz.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 05. 2018 19:00

Mateřská dovolená vs smlouva na dobu urč

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to funguje. Od 16.1.2018 jsem nastoupila na místo učitelky MŠ (HPP) po dobu nemoci (těhotenství 1. ženy). Smlouvu mám do 31. 12. 2018, kdy 1. žena bude rodit a dostanu smlouvu novou na dobu určitou po dobu nemoci (těhotenství 2. ženy, který má smlouvu na dobu neurčitou), smlouva bude do června 2019, kdy se 2. žena vrátí po rodičovské dovolené. Zároveň jsem studentkou posledního ročníku, který dokončím v červnu roku 2018. Když přišla řeč s ředitelkou, že bych chtěla otěhotnět (a zároveň jí nevypéct, jako žena číslo 1- tzv. rodit tak, aby jsem odešla, až po návratu ženy číslo 2) a nepřijít zároveň o nárok na mateřskou dovolenou. Bylo mi řečeno, že když mi skončí smlouva (červen 2019), tak semnou nemají již nic společného, tudíž nejsem zaměstnaná (to mi došlo) a tím pádem nemám nárok na mateřskou dovolenou. Proto se ptám, kdybych potencionálně v červnu roku 2019 byla těhotná (dejme tomu 5-8 měsíc těhotenství), pracovala bych až do konce smlouvy, měla bych nárok na mateřskou dovolenou? Musela bych na pracovní úřad než se miminko narodí? Vůbec se v tom nevyznám a když už jsem pracovala, chtěla bych mít nárok na mateřskou, ale nevím, jak to udělat? Nechci vypéct ředitelku ale zároveň chci mateřskou dovolenou za odpracované hodiny. Doufám, že dotaz pochopíte a odpovíte mi na mé otázky, popřípadě nejlepší cestu, jak dosáhnout mateřské dovolené, pokud na ní mám tedy nárok. S pozdravem hezkého dne

Dotaz poslal/a: lenkazofie, 07. 04. 2018 16:24

Dobrý den, nárok na mateřskou můžete získat i když už nebudete zaměstnaná a to díky tzv. ochranné lhůtě, která zpravidla činí 180 dnů od ukočení pracovního poměru. dalčí podmínkou je potřebná doba pojištění v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou, což dle dotazu splníte. Orientačně zde kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska V případě, že je zaměstnankyně prokazatelně těhotná v době zaměstnání, které je skončeno, protože byla např. smlouva uzavřena na dobu určitou, potom nemusí být žena zaměstnáná a vznikne ji nárok na mateřskou. Na mateřskou je však potřeba nastoupit v uvedené lhůtě 180 kalendářních dní. Když je ochranná lhůtě ještě počátkem šestého týdne před očekávaným porodem, tak má žena nárok na mateřskou. Stačí, aby požádala svého gynekologa o potvrzení „Žádosti o peněžitou pomoc v mateřství“, kterou doručí svému poslednímu zaměstnavateli, který tuto žádost s doplněnými údaji předá OSSZ, která bude mateřskou následně vyplácet. Po ukončení zaměstnání bud nastoupíte na Úřad prác, anebo vás může lékař nechat doma. Co se týče zaměstnání, doporčuji odkázat se na naše kolegy z dané oblasti, kteří vám poradí, jak nejlépe postupovat: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 05. 2018 18:56

jak se počítá průměrný plat (2 práce)

Dobrý den, prosím Vás, chtěla bych se zeptat. Na mateřskou nastoupím na konci července, od kdy se počítá hrubý průměrný měsíční příjem? Od té doby co nastoupím na mateřskou (tedy 1. 8. - 31. 7.)? A ještě mám jednu otázku. Byla jsem zaměstnaná na dvou místech zároveň. K vypočítání sečtu hrubý příjem z každého zaměstnání? A poslední otázka. Měla jsem měsíční neplacené volno, znamená to, že místo 12 měsíců spočítám hrubou mzdu jen z 11 měsíců. Děkuji za odpověď. S pozdravem Novakova123

Dotaz poslal/a: novakova123, 01. 03. 2018 18:16

Dobrý den orientačně pomůže naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska Ano, je možnost souběhu a to v případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Základní podmínkou všech dávek nemocenského pojištění, tj. i peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) je účast na pojištění v době nástupu na PPM. Druhou podmínkou nároku na PPM je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních 2letech přede dnem nástupu na PPM. Je-li tedy uplatňován nárok na PPM z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění. Jakmile je z obou příjmů odváděno sociální pojištění, tak se do vyměřovacího základu pro peněžitou pomoc v mateřství budou počítat oba příjmy. Lékař vystaví dvě žádosti o PPM. Na správě sociálního zabezpečení ty příjmy od obou zaměstnavatelů sečtou a PPM bude dostávat jen jednu

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 05. 2018 18:47

Zaměstnaná studentka + OSVČ

Dobrý den, jsem studentka denního studia na vysoké škole, byla jsem 4 měsíce zaměstnaná na HPP. Teď přecházím na vedlejší OSVČ a chci se přihlásit k placení nemocenského pojištění. Mám nárok za cca rok na peněžitou pomoc v mateřství? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nicole_21, 10. 04. 2018 07:50

Dobrý den, peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí po dobu mateřské dovolené a že podmínkou je mít zaplacené nemocenské pojištění za aspoň 270 dní ve dvou letech před nástupem na mateřskou a z toho 180 dní rok před nástupem na mateřskou. orientačně pomůže naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska-osvc https://www.penize.cz/kalkulacky/optimalni-pojistne-osvc Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení, kde vám podají podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 05. 2018 12:04

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK