Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.
  • Vkládání dotazů bylo dočasně pozastaveno.
    Děkujeme za pochopení.

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

PPM pri druhem diteti

Dobry den, chtela bych se zeptat na muj konkretni pripad k PPM pri druhem diteti. Pred prvnim ditetem jsem byla zamestnana par mesicu v “prvni” praci, pote jsem zmenila zamestnani na “druhou” praci, kde jsem dostala smlouvu na dobu neurcitou. Pote jsem otehotnela, ale jelikoz jsem v “prvni” praci byla dele, PPM se mi vypocitavalo z ni. Byla lepe placena, proto jsem mela stesti na vyssi davku. Nyni mi bude koncit rodicovsky prispevek z prvniho tehotenstvi, ale jsem znovu tehotna. Vim, ze jelikoz mam smlouvu na dobu neurcitou, na PPM mam znovu narok, nicmene bych se chtela zeptat, jestli bude vyse PPM stejna jako pri prvnim diteti a nebo se bude vypocitavat znovu? Pokud by se vypocitavala znovu, bude se v mem pripade vypocitavat z “druheho” zamestnani a mam tedy ocekavat jinou (nizsi) castku? Moc dekuji za odpoved.

Dotaz poslal/a: Oliii9, 13. 11. 2019 10:36

Dobrý den, pokud se narodí druhé dítě do 4 let věku toho prvního zpravidla bude vaše ppm stejná , pokud to pro vás bude výhodnější, doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávku posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 03. 2020 18:16

Výpočet mateřské

Dobrý den, měla bych jít 26.5. 2020 na mateřskou. Pracuji v lázních a dnes zakázal vláda ČR přijímat nové pacienty. Tudíž si myslíme, že se firma bude zavírat. Podle toho co jsem se dočetla se pak vyplácí 60% z hrubé mzdy a je to brány jko prekazka na straně zaměstnavatele. Chtěla bych se zeptat, jestli by se to pak vypočítávalo do výpočtu mateřské? A jestli by tedy nebylo lepší jít na nemocenskou, která se do toho výpočtu nepočítá. Předem děkuji z odpověď.

Dotaz poslal/a: zabka93, 18. 03. 2020 17:38

Dobrý den, mateřská závisí na průměrném příjmu za 12 předcházejících měsíců, ze kterého se vypočítá denní vyměřovací základ. Při výpočtu mateřské se denní vyměřovací základ redukuje. Nemocenská výši mateřskou neovlivní. Podrobněji a blíže k mateřské poradí přímo na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 03. 2020 18:01

Narok na peněžitou pomoc v mateřství

Dobrý den, do zaměstnání jsem nastoupila 2.9.2019 a od 25.3.2020 jsem na nemocenske na rizikovém těhotenství, od 10.9.bych měla nastoupit na materskou dovolenou. Před nástupem do zaměstnání jsem studovala, měla jsem brigádu jako DPP. Budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Nemůžu se v tom zorientovat, děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Sarus55, 25. 03. 2020 20:43

Dobrý den, základní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. nemocenská nevadí, ta případnou výši mateřské neovlivní, a pokud máte úspěšně ukončené studium i tato doba se vám může pro potřebnou dobu pojištění k mateřské započítat. U brigády záleží, zda jste byla účastná nemocenského pojištění, pokud ne, tak pro mateřskou se tato činnost nezohlední. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit, také vám poradí podrobněji v celé vaší situaci.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 03. 2020 17:56

Ochranná lhůta

Dobrý den, jsem v ochranné lhůtě (přišla jsem o práci méně než 180 dní před porodem). Mohu v ochranné lhůtě pracovat na živnostenský list nebo bych o mateřskou, která vyplývá z předchozího zaměstnání, přišla. Předem děkuji za odpověď Krásný den Tereza

Dotaz poslal/a: tereza_k, 31. 03. 2020 15:59

Dobrý den, mateřská se uplatnuje z posledního zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Pro maminky osvač jsou pravidla nároku na mateřskou trošku jiná. Základní podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U OSVČ je další podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství účast na nemocenském pojištění jako OSVČ po dobu aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce přede dnem počátku podpůrčí doby. Záleží, zda vaše podnikatelská činnosti bude účastná nemocenského pojištění, prosím obratte se přímo na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám poradí podrobněji a můžete si nechat nárok na dávku posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 03. 2020 17:52

nárok na MD

Dobrý den, po studiu na vysoké škole jsem se nechala zaměstnat na dobu určitou - 1 rok. Během této doby (po 7mi měsících práce) jsem otěhotněla, nyní jsem v pracovní neschopnosti a v době nástupu na mateřskou dovolenou již budu v ochranné lhůtě (smlouva mi vyprší v červenci, termín porodu mám v říjnu). Chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, přestože nebudu mít odpracovaný celý rok a v den nástupu na mateřskou již nebudu zaměstnaná (budu v PN). Děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Patricie2, 27. 03. 2020 20:03

Dobrý den, pracovní neschopnost nevadí, důležité je, abyste splnila potřebnou dobu pojištění a vešla se do tzv. ochranné lhůty pro nárok na mateřskou. Nemocenská by neovlivnila výši mateřské. Podrobněji a blíže k mateřské poradí přímo na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 30. 03. 2020 14:39

Mateřská při ukončení zaměstnání

Dobrý den, V květnu mi končí smlouva na dobu určitou po dvou letech. Tou dobou jiz budu ve 3 a pul měsíci tehotenství. Nevím vsak jak teď postupovat, zda se hlásit na úřadu práce a pokud ano, z jaké částky mi bude počítána mateřská. Nebo mám jít na nemocenskou a pokud ano, budu splňovat tu ochranou lhůtu 180 dní a příspěvky se mi budou počítat z platu? Děkuji.

Dotaz poslal/a: Barbora93, 28. 03. 2020 08:35

Dobrý den, ochranná lhůta 180 dní se počítá od ukončení zaměstnání, nicméně může se lišit. pokud nenastoupíte do nového zaměstnání můžete se zaevidovat na úp a požádat o podporu, pokud nbyste však nastoupila na nemocenskou, tak na úp vás jako uchazeč o zaměstnání nezaevidují, nemějte však obavy nemocenská výši mateřské neovlivní, tak se počítá z posledního zaměstnání. blíže a podrobněji poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 03. 2020 17:01

Pozdější nástup na MD

Dobrý den, dle informací dostupných na internetu by měl být možný pozdější nástup na MD (např. až 4 týdny před TP, dokonce snad klidně i déle pokud to zdravotní stav dovolí). Můj gynekolog o tom ale neslyšel, a co prý ví, tak musím ze zákona nastoupit nejdéle těch 6 týdnů před TP. Že se mi zkrátí doba pobírání PPM chápu, ale jde mi o to, jakým způsobem a kdo tedy vyplní na formuláři den nástupu na MD, který mi má vydat lékař (jestli termín vyplním já nebo lékař). Nebo se to řeší úplně jinak, např. dohodou se zaměstnavatelem? Tuto informaci sem nikde nenašla a po reakci pana doktora jsem z toho trochu zmatená :) Předem děkuji za odpověď a Váš čas. Přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Sarka_16, 28. 03. 2020 19:42

Dobrý den, ano ze zákona o nemocenském pojištění, pod které spadají dávky mateřské se na mateřskou nastupuje zpravidla 6.až 8 týdnu před plánovaným termínem porodu, žádanku o ppm vystavuje váš gynekolog a vy ji doručíte zaměstnavateli, ten ji pak odesílá na okresní správu sociálního zabezpečení, odkud vám budou vyplaceny mateřské dávky, blíže a podrobněji poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 03. 2020 16:57

Narok na materskou

Dobry den,potřebuji poradit.. od unora 2020 mam smlouvu,klasicka zkusebka do kvetna 2020 a pak mam na neurcito. Co ale chci vedet, zjistila jsem, ze jsem v 6.tydnu tehotenstvi, vychazi mi ze nekdy v pulce zari bych mela mit rodicak, ale abych mela narok musim mit ke dni nastupu odpracovynch 270 dni za posledni 2 roky ke dni nastupu na materskou, coz by vychazelo cca na konec zari 2020, bohuzel v lonskem roce jsem mela z 5 mesicu v zamestnani asi 4mesice nemocenskou, tudiz nevim jestli nemocenska se taky normalne pocita do tech 270dni nebo nebo ne? + me doktorka chce poslat na nemocenskou kvuli rizikovemu tehotenstvi, takze zase by se mi to zkratilo ( doba kterou budu na marodce,jsem mohla mit odpracovanou) . Nevim jstli jsem to popsala srozumitelne, snad me pochopite. Dekuji S.

Dotaz poslal/a: Sabina5961, 15. 03. 2020 13:09

Dobrý den, ano přesně tak v době žádání o mateřskou musíte splnovat podmínky jedna z nich je být nemocensky pojištěná/zaměstnaná (což dle dotazu splnujete) a zároven splnit potřebnou dobu pojištění v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou. Nebojte nemocenská vyši mateřské neovlivní a pokud splníte podmínky nároku, tak mateřskou získáte. Podorbněji a blíže k mateřské poradí přímo na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 21. 03. 2020 18:17

Mateřská při výpovědi

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s nárokem na mateřskou v této situaci: Přítelkyně dala v zaměstnání výpověď a ke konci ledna jí končí výpovědní lhůta. Během ledna jsme zjistili, že je přítelkyně těhotná. Existuje nějaký scénář, při kterém by měla nárok na mateřskou? Nebo tato situace vždy vede k tomu, že o mateřskou přijde? Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: marek018, 11. 01. 2020 18:39

Dobrý den, ano existuje, pokud by se vešla do odchranné lhůty, která se může lišit, ale zpravidla činí 180 dnů od ukončení zaměstnání. Samozřejmě musí splnit podmínku nároku a to mít potřebnou dobu pojištění v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou.nicméně podrobněji a blíže poradí na okresní správě sociálního zabezpečení. www.cssz.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 02. 2020 19:58

Mateřská při druhém dítěti

Dobrý den. Jsem na rodičovské. Rodičovský příspěvek stále pobírám. Synovi budou 03/20 3 roky. Nyní čekám druhé dítě. Porod by měl být v 09/20. Před dítětem jsem pracovala v nadnárodní společnosti. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Nyní jsem si navýšila dávky rodičovské, abych ji do porodu stihla vybrat. Vzhledem k tomu, že jsem se dozvěděla, že bych mohla mít nárok opět čerpat rodičovský příspěvek, zajímá mne, jak to nejlépe provést. Chtěla jsem si prodloužit rodičovskou na čtyři roky dítěte, a pak nastoupit na mateřskou, jenže při kontaktu mého zaměstnavatele mi poslali formulář na žádost o neplacené volno. To by se mi ale ten vyměřovací základ na mateřskou snížil, je to tak? Jak to vyřešit co nejelegantněji, abych o peníze nepřišla? Opravdu musím dostat jen neplacené volno? Nebo je “řešením” nastoupit do práce a jít na nemocenskou, pokud chci být se synem doma a zároveň o peníze nechci přijít? (Což bych dělala velmi nerada, nepřijde mi to čestné). Mohli byste mi prosím napsat scénáře, které by mohly v mé situaci nastat? Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Iwethka, 12. 01. 2020 11:49

Dobrý den, ano je to tak, na rodičovské můžete být do 3 let dítěte a poté pokud chcete být doma déle tj zpravidla do 4 let věku dítěte, tak po souhlasu zaměstnavatele vám místo podrží, ale budete na neplaceném volnu a pak nastoupíte na mateřskou. mateřská by měla být zpravidla stejná jako u prvního dítěte, pokud se dítě narodí do 4 let věku toho prvního. Záleží na vás, anebo nastopuit do práce a pokud lékař uzná, že by pro vás bylo nejlepší mít nemocenskou tak se nemusíte bát, nebot případná neschopenka výši mateřské neovlivní. nicméně podrobněji a blíže poradí na okresní správě sociálního zabezpečení. www.cssz.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 29. 02. 2020 19:56

Stránka 1/303

Předchozí

1

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Spořitelna ověří hlas na dálku. Senioři tak snáz zadají platby

Spořitelna ověří hlas na dálku. Senioři tak snáz zadají platby

Česká spořitelna nabízí klientům v době koronavirové krize další možnost, jak zadávat...více

Dáme vám 1234 Kč každý rok, láká banka. Prošli jsme podmínky

Dáme vám 1234 Kč každý rok, láká banka. Prošli jsme podmínky

Sberbank přichází s novými účty. Můžou být bez poplatku, navíc slibují zajímavé bonusy....více

Úroky padají i u hypoték. Dvě banky výrazně zlevnily

Úroky padají i u hypoték. Dvě banky výrazně zlevnily

Banky snižují úrokynejen u spoření, ale i u hypoték. Výrazný pokles sazeb zatím oznámily Equa...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.