Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Změna zaměstnání za poslední rok

Dobrý den. Od října 2017 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Na mateřskou nastupuji 10.4.2018, ráda bych se proto informovala, zda (pokud ano,tak kam a co) budu muset dokládat nějaké doklady z předchozího zaměstnání? Předem děkuji za odpověď. Pavlína Fidranská

Dotaz poslal/a: PavlinaF, 08. 03. 2018 10:38

Dobrý den, na mateřskou se zpravidla nastupuje 6 - 8 týdnů před porodem. Žádost o PPM (peněžitou pomoc v mateřství) vystavuje gynekolog, vy ji odevzdáte zaměstnavateli (OSVČ na ČSSZ). Více o žádosti mateřské zde: https://www.penize.cz/materska-dovolena/330086-materska-a-rodicovsky-prispevek-jak-na-zadost Nicméně podrobněji k vašemu případu poradí přímo na správě sociálního zabezpčení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 03. 2018 20:13

mateřská po skočnení výplaty RP

Dobrý den, jsem nyní na RD s prvním dítětem, která mi vyprší v létě - v synových třech letech. Vzhledem k tomu, že nám zřejmě dítě nevezmou do školky, zvažuji prodloužení výplaty rodičovského příspěvku (doporučeno úřadem práce) a zároveň požádání o poskytnutí neplaceného volna (zaměstnavatel s tímto řešením nemá problém, nicméně je nutné zažádat již nyní kvůli nezbytnému schvalovacímu procesu). Zároveň se však snažíme (dlouhodobě a bohužel zatím neúspěšně) o druhé dítě. Pokud bych otěhotněla, těhotenství bude, s ohledem na mé zdravotní problémy, zřejmě rizikové (stejně jako to první). Chtěla bych se zeptat, zda bych měla nárok na mateřskou dovolenou a případně nemocenskou i v případě, že bych se zaměstnavatelem měla sjednané neplacené volno? Nebo na toto nárok nemám, když bych "mezi dětma" nenastoupila do práce? A v případě nemocenské - pokud je její čerpání vůbec možné - kdy bych na ni měla nárok? Po skončení výplaty rodičovského příspěvku/po uplynutí smluvéné doby neplaceného volna u zaměstnavatele? Předem děkuji za odpověď, doufám,že je dotaz srozumitelný. Jitka

Dotaz poslal/a: Jitka4321, 04. 03. 2018 09:19

Dobrý den, pokud buete stále zaměstnaná (nebude vám ukončena pracovní smlouva), tzn budete stále nemocensky pojištěná, tak budete mít nárok na mateřskou i u druhého dítěte. Případná nemocenská výši mateřské neovlivní. Co se týče dotazu z oblasti zaměstnání, spíše bych si vás dovolila odkázat na naše kolegy, zabývající se touto problematikou: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo Určitě posílám více informací k mateřské v našem článku zde: https://www.penize.cz/rodicovstvi/334591-materska-na-druhe-dite-kdo-ji-dostane-kdo-ne dalčí podrobnosti k mateřské podá přímo správa sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 03. 2018 20:09

Tehotenstvi ve vypovedni dobe

Chci se zeptat pokud jsem podala vypoved, ktera konci 30.4.2018. A nakonci brezna jsem zjistila tehotenstvi. Budu mit narok na materskou? Od kvetna se chci hlasit na urad prace. Zamestnana jsem 3 roky.

Dotaz poslal/a: Nikola25559, 20. 03. 2018 14:34

Dobrý den, nárok na mateřskou můžete mít i po ukončení zaměstnání a to za podmínek, že se vejdete do ochranné lhůty (samozřejmě musíte splnovat potřebnou dobu pojištění před nástupem na mateřskou). Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta pro případy uplatnění nároku na peněžitou pomoci mateřství u žen, jejichž pojištění skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění zaniklo mimo dobu těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu). Podrobněji a bláže k mateřské poradí na správě sociálního zabezpčení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 20. 03. 2018 19:25

materská

Dobrý den,obraciam sa na Vás s prosbou o dotaz. Bohužial na sociálnej poistovni mi pracovníčky nevedeli odpovedat na moje dotazy. Cakam miminko a moj termín porodu je 18.9. /takze nastupim na matersku 1.8.2018) od ledna som OSVC, platim si dobrovolne nemocenske vo výske 179,- kč, v roku 2017 do února som bola zamestaná na pracovnú zmluvu, od února do konce roku 2017 som bola evidovaná na úrade práce. V roku 2016,2015 som plne pracovala ako zamestnanec, takze splnam podmienku platenia nemocenskeho 270 dni. Nárok na matersku na OSVC mi vznika v čiastke 33.000 kč na sest mesiacov, ale chcela bysom sa spýtat, keby som sa teraz zamestnala na pracovnú zmluvu a budem pracovat len pár mesiacov - dajme tomu dva mesiace do nastupu na matersku, v hrubej mzde 25.000 kč bude sa mi počítat 70% z hrubej mzdy mesačnej alebo celkovej sumy, ktorú som zarobila za posledny rok ? t.j. ci sa mi oplati sa teraz zamestat pred nastupom na matersku alebo ostat na OSVČ. Mockrát dakujem za odpoved. Zuzana

Dotaz poslal/a: zuzana33, 01. 03. 2018 20:34

Dobrý den, Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí za kalendářní dny a činí 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu, který se vypočítává z hrubé mzdy z posledního zaměstnání za posledních 12 měsíců. Pokud poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, než je zmiňovaných dvanáct měsíců, vypočítává se z celkové délky zaměstnání. Pro další podrobnosti prosím kontaktujte správu sociálního zabezpečení. www.cssz.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 03. 2018 16:59

Máme nárok na čerpání PPM?

Dobrý den, nastíním situaci: Matka (v 1,5 mesíci těhotenství) - studuje SŠ - nikdy zaměstnaná, nikdy na pracovním úřadě, nikdy neplatila žádné sociánlí zálohy Otec - osvč - platí si základní sociální a zdravotní pojištění - neplatí dobrovolné nemocenské pojištění a 270dní před nástupem na mateřskou už ani platit nestihne Má někdo z nás nárok na PPM? Je nějaká možnost, jak splnit podmínky PPM? Děkuji, Adam Rut

Dotaz poslal/a: adamrut, 13. 03. 2018 12:35

Dobrý den, je mi líto, ale dle dotazu to na peněžitou pomoc v mateřství nevypadá. u osvač je podmínkou mít zaplacené nemocenské pojištění za aspoň 270 dní ve dvou letech před nástupem na mateřskou a z toho 180 dní rok před nástupem na mateřskou. Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou nemocenského pojištění. Pro osoby samostatně výdělečně činné není nemocenské pojištění povinné, platit ho ale můžou dobrovolně. Při splnění dalších podmínek pak mají nárok na nemocenské dávky. Co se týčé vás jako studentky, abyste na mateřskou měla nárok (i doba úspěšně ukončeního studia s emůže započítat), tak byste musela nastoupit do zaměstnání, protože podmínkou je nejen potřebná doba pojištění, ale hlavně v době žádání o mateřskou být zaměstnaná neboli nemocensky pojištěná. v případě, že podmínky nároku maminka nepslní, po narození dítěte si vyřídí rodičovský příspěvek na úřadu práce, na který nárok vznikne. Doporučuji zažádat také o porodné na ÚP. na úřadu práce získáte všechny podrobné a bližsá informace k dávkám.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 03. 2018 16:45

Nárok na mateřskou dovolenou

Zpět Včera 22:06 Kristýna Kořínková Komu: posta.pr@cssz.cz Mateřská dovolená Dobrý den, chtěla bych moc poprosit o radu, zda mám nárok na mateřskou dovolenou. K 1.12.2017 mi skončil rodičovský příspěvek na syna, který 20.12.2017 dovršil tří let. Bohužel se mi nepodařilo plynule navázat s druhým dítětem a od 21.12.2017 jsem nastoupila na pracovní neschopnost, z důvodu rizikového těhotenství. Termín porodu mám 24.6.2018. Prosím mám nárok na mateřský příspěvek? Pokud ne, jak mám prosím Vás postupovat dál? Děkuji za radu, s pozdravem Kristýna.

Dotaz poslal/a: Kristyna1, 13. 03. 2018 21:43

Dobrý den, v dotazu neuvádíte zda splnujete podmínku nemocenského pojištění tzn. zda jste stále zaměstnaná, pokud ano, tak nárok na peněžitou pomoc v matřetsví vznikne i u druhého dítěte. Nemocenská výši mateřské neovlivní. Podrobnější informace k dávkám nemocenského pojištění, mezi které se řadí i mateřská podá správa sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 03. 2018 16:38

Mateřská-návrat že zahraničí

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat.. Jsem těhotná, budu rodit v Irsku a za rok se chceme vrátit do ČR. Budu mít nárok na rodičovský příspěvek? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Nicola, 13. 03. 2018 11:28

Dobrý den, v případě, že budete žít a trvale bydlet v ČR můžete si určitě o rodičovský příspěvek zažádat, bude zapotřebí doložit rodný list dítětě v češtine a potvrzení, že nepobíráte dávky v irsku. Doporučuji obrátit se přímo na úřad práce, kde vám podají bližší a podorbnější informace přímo k vaší situaci.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 18. 03. 2018 16:22

mateřská dovolená

Dobrý den, s přítelem plánujeme těhotenství,ale v práci mi bylo vzděleno,že majitelka ukončuje svoji živnost a podnik v kterém pracuji k 30.6. končí. Vztahovala by se na mě takzvaná ochranná lhůta, která dělá 180 dní ? Abych dosáhla mateřské. Děkuji za odpověď, S pozdravem M

Dotaz poslal/a: Majka1984, 01. 03. 2018 16:53

Dobrý den, ano ochranná lhůta se vztahuje na zaměstkankyni, které byla jakýmkoliv způsobem ukončená pracovní smlouva at už dohodou či výpovedi. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte, když splníte podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění nebo v ochranné lhůtě. Ta činí v případě, že zaměstnání skončilo v době těhotenství, 180 dnů ode dne skončení zaměstnání, pokud zaměstnání trvalo alespoň tolik dnů, pokud trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trvalo zaměstnání. Vznikne vám např. v ochranné lhůtě znovu pojištění tzn budete znovu pracovat, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 03. 2018 21:24

Mateřská

Dobrý den, mám prosím dotaz. Moje neteř je těhotná ve 2. měsíci těhotenství. Porod by byl v říjnu 2018. V roce 2017 - v květnu úspěšně odmaturovala na střední škole úspěšně ukončené střední vzdělání, v létě 2017 /červen, červenec, srpen, září 2017/ měla součastně 2 brigády a nyní studuje školu vysokou. Je v prvním ročníku. Pokud by jí bylo dobře, 1. ročník by dokončila. Pak by musela školu přerušit a později by si ji dokončila. Prosím potřebuji poradit, je teď v situaci, že neví, co má dělat. Obrátila se na mě s pomocí. Je teď zoufalá. Všichni ji nadávají. Jde mi o mateřskou dovolenou. Zda by na ni měla nárok za určitých podmínek. Zda by splňovala podmínku 270 dní nemoc. pojištění za poslední 2 roky? Měla by nárok na mateřskou, kdyby byla krátce v létě 2018 před porodem zaměstnána?Jak dlouho by musela být zaměstnána? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Petra

Dotaz poslal/a: HEDUSKAA, 05. 03. 2018 18:33

Dobrý den, ano pokud by splnila potřebnou dobu pojištění, s tím, že i úspěšně ukončení studium se do potřebné doby započítat. Aby vznikl nárok na mateřskou tak musí splňovat podmínky nároku a to být zaměstnaná a hlavně být v posledních 2 letech účastná na pojištění po dobu 270 dnů. Zákon nestanoví jak dlouhou dobu musí před nástupem na PPM pracovat /pokud již má splněnou potřebnou dobu pojištění/, avšak pokud je to krátce, tak správa sociálního zabezpečení zjišťuje, zda se nejedná o účelové zaměstnání k získání mateřské. Obraťte se na správu sociálního zabezpečení a at si nechá neteř si nárok na dávky posoudit. (i z bridgád se jí to může započíta, pokud z nich byla účastná nemocenského pojištění).

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 03. 2018 19:47

Nárok na řádnou dovolenou

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Když nastoupím na mateřskou dovolenou 14. 5. 2018 která bude trvat do 25. 11. 2018, mám nárok na řádnou dovolenou za celý kalendářní rok nebo mi bude řádná dovolená krácena. A zda je možné řádnou dovolenou (celý nárok) čerpat před nástupem na mateřskou dovolenou. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Ptáčková.

Dotaz poslal/a: JanePtacek, 28. 02. 2018 11:25

Dobrý den, prosím s tímto spíše pracovním právním dotazem si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 02. 2018 18:44

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK