Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den,od roku 2006 jsem byla vkuse zaměstnaná. Od 25.srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání a po pár dnech jsem zjistila, že jsem těhotná, šla jsem ihned marodit a jelikož jsem byla ve zkušební době, paní ředitelka se mnou ukončila pracovní poměr - 1.10.2014. Rodit bych měla 7. května. Zajímá mě tedy, jestli mi v tomto případě vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Druhá mateřská po rodičovské dovolené

Dobrý den, za září 2017 jsem obdržela poslední rodičovský příspěvek na první dceru. Od 11.10. mohu nastoupit na MD (termín porodu druhého dítěte mám 6.12.). Na úřadě mi bylo řečeno, že prodleva několika dní v říjnu, kdy nejsem ani na RD, ani na MD nevadí, je to tak? Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, nárok na MD jsem u prvního dítěte měla. Tiskopis na MD jsem si vyzvedla dnes, je na něm tedy datum 12.10. - je možné vyplnit nástup na MD od 11.10., tedy před datem vystavení dokladu u gynekologa? Dále nevím, jak dlouho bude zaměstnavateli trvat odevzdat formulář, je nějaká lhůta, do kdy to musí na úřadě mít? A poslední dotaz mám ke kolonce ve formuláři, kdy jsem naposledy pracovala, mám tam uvést datum před nástupem na první MD, tedy před těmi zhruba 2,5 lety? Moc děkuji za odpovědi.

Dotaz poslal/a: lenkamarkova, 12. 10. 2017 15:37

Dobrý den, nástup na mateřskou zpravidla určí váš lékař. (6 až 8 týden před plánovaným termínem porodu) Více naleznete zde: https://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/302256-zadame-o-materskou-a-rodicovsky-prispevek-krok-za-krokem Pokud jste stále zaměstnaná, tak budete mít mateřskou i u dalšího dítěte. Co se týče výše mateřské u druhého dítěte, pokud byste během rodičovské nepracovala a neměla tedy žádný příjem (podnikání apod.) s výjimkou dávek jako je rodičovský příspěvek, pak by to bylo jednoduché. Mateřská by se vám stanovila stejně jako u prvního dítěte. Platí sice, že rozhodným obdobím pro výpočet mateřské je poslední 12 kalendářních měsíců, ale v případě že v tomto období nemáte žádné příjmy, pak platí, že až do 4 let věku prvního dítěte se vám mateřská stanoví stejně. Nemocenská výši mateřské neovlivní. Jakmile žádost předáte zaměstnavateli, ten by ji měl neprodleně předat na správu sociálního zabezpečí. Podrobněji poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 10. 2017 21:24

Mám na PPM nárok?

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství? Měla sem tento rok hodně komplikovaný. V lednu jsem po 5-ti letech ukončila zaměstnání ,,dohodou”. Měla jsem nastoupit do zaměstnání nového, ale musela sem na nemocenskou. Ta trvala až do půlky dubna. Poté jsem nastoupila na ÚP, kde jsem byla do půlky srpna. V září jsem nastoupila do zaměstnání, a od 2. 10. jsem na nemocenské - kvůli těhotenství, kde budu nejspíš až do porodu. Termín porodu mám 12. března a smlouvu v práci mám na rok. Mnohokrát Vám děkuji za Vaši odpověď! S pozdravem, Němcová

Dotaz poslal/a: Moniqueee, 19. 10. 2017 12:09

Dobrý den, z dotazu vyplývá, že vaše zaměstnání trvá, tím splňujete jednu z podmínek nároku na dávky mateřské. Další podmínkou je potřebná doba pojištění tzn. 270 dnů v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou, doporučuji proto nechat si nárok na dávky posoudit a to na správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 19. 10. 2017 21:03

prispevek na zivobyti

Dobry den, Mam dotaz ohledne prispoevku na zivobyti. Jsem studentka VS bydlim sama, jsem tehotna a. Momentalne nemmam uz zadny prijem. Zazadala jsem o prispevek na bydleni, ktery mi byl vypocet na 3700 kč, coz nepokryje ani holy najem, ktery je 4000, plus sluzby.... proto se chci zeptat, jestli mohu zaroven zazadat i o prispevek na zivobyti a jestli tedy na nej mam narok, poprripadne jak se postupuju. Dekuji za. Odpoved

Dotaz poslal/a: s5nikole, 10. 10. 2017 13:03

Dobrý den, určitě můžete o dávky žádat současně. Doporučuji obrátit se přímo na Úřad práce, oddělení dávek hmotné nouze, kde si o dávky zažádat. Bude nutné sebou přinést doklady k bydlení vč. nákladů, které hradíte. Další informace podá přímo Úřad práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 16. 10. 2017 20:47

Osvc a druhe miminko

Dobrý den, jsem momentálně na MD se synem na 3 roky, v červnu 2018 mi koncí.. Před nástupem jsem měla PPM. Pracovala jsem jako OSVC a platila si nemocenskou, abych mela nárok na PPM, kterou jsme také dostala. OSVC jsme prerusila, jak mi na pojistovne radili. Ted jsem momentalne znovu tehotna a zajima mě jestli budu mít nárok na PPM kdyz mi MD skonci zaroven s porodem druheho mimi? Děkuji moc za odpeved. Ruzickova

Dotaz poslal/a: Sabrena, 03. 10. 2017 14:07

Dobrý den, abyste měla nárok i u dalšího dítěte, tak musíte být účastná nemocenského pojištění. Tzn. Pokud budete chtít pobírat mateřskou i na druhé dítě, musíte si v době pobírání RP platit nemocenské pojištění, ještě doplňuji, že že v době pobírání mateřské nesmíte vykonávat činnost, ze které Vám nárok nemateřskou případně vznikne. Doporučuji obrátit se pro podrobnější a další informace na správu sociálního zabezpečení, nejblíže vašemu bydlišti a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 10. 2017 17:01

materska a jeji vypocet

Dobrý den, chtela jsem se zeptat jsem OSVC a platila jsem si 12 mesicu nemocenske pojisteni. Nyni jsem prijala i zamestnaneckou pozici na plny uvazek a moje podnikani si nechavam jako vedlejsi cinnost. Nemocenskou z podnikani jsem si proto stopla den pred nastupem do nove prace, protoze jsem si rikala, ze nemocenska by mi mela jit ze zamestnani v pripade potreby. Je to tak ? V případě, ze bych otehotnela z ceho se mi bude vypocitavat materska? děkuji za odpoved Hanka

Dotaz poslal/a: HankaM78, 05. 10. 2017 13:10

Dobrý den, mateřská se bude počítat z posledního zaměstnání, ze kterého jste účastná nemocenského pojištění. V případě, že nastoupíte v době, kdy budete mít více souběžných činností, tak i toto je reálné v případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Základní podmínkou všech dávek nemocenského pojištění, tj. i peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) je účast na pojištění v době nástupu na PPM. Druhou podmínkou nároku na PPM je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních 2letech přede dnem nástupu na PPM. Nástup na PPM nastává dnem, který určí, gynekolog a to v období od 6-8 týdnu před očekávaným dnem porodu. Je-li tedy uplatňován nárok na PPM z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění. Jakmile je z obou příjmů odváděno sociální pojištění, tak se do vyměřovacího základu pro peněžitou pomoc v mateřství budou počítat oba příjmy. Lékař vystaví dvě žádosti o PPM. Na správě sociálního zabezpečení ty příjmy od obou zaměstnavatelů sečtou a PPM bude dostávat jen jednu. U Osvač je podmínkou mít zaplacené nemocenské pojištění za aspoň 270 dní ve dvou letech před nástupem na mateřskou a z toho 180 dní rok před nástupem na mateřskou. Nemocenská případnou výši mateřské neovlivní. Orientačně zde naše kalkulačky: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska https://www.penize.cz/kalkulacky/materska-osvc Více informací podá správa sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 05. 10. 2017 16:41

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Dne 31. března 2017 jsem ukončila pracovní poměr a 4.dubna 2017 nastoupila do nového zaměstnání které jsem ukončila v květnu z osobních důvodů. Od této doby jsem vedena na ÚP. Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: AndyB, 03. 10. 2017 11:11

Dobrý den, aby vám vznikl nárok na mateřskou musíte být v době žádání zaměstnaná a hlavně splnit potřebnou dobu pojištění tzn. Na PPM -peněžitou pomoc v mateřství má nárok pojištěnec, který musí splňovat podmínky pro nárok na dávku tj. účast na pojištění (zaměstnání) alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM a dále je třeba, aby v době nástupu na PPM trvalo zaměstnání. O PPM se žádá na správě sociálního zabezpečení, kde se doporučuji obrátit a nechat si nárok na dávky posoudit.Když nárok nevznikne, po narození dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek z Úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 04. 10. 2017 16:33

Z nemocenské na mateřskou

Dobrý den, potřebovala bych od vás poradit. Jsem od poloviny září na nemocenské, na které budu do doby, než půjdu na mateřskou. Řekla jsem to totiž zaměstnavateli, který mi oznámil, že mi tím pádem neprodlouží smlouv. Ta mi skončila posledního září. Zároveň mi ale bylo řečeno, že se mám přihlásit na úřad práce. Chci se tedy zeptat, mám se tam nahlásit, když jsem na nemocenské? Dále bych potřebovala vědět, kam mám od tohoto měsíce nosit lístky na peníze, co mi dá lékař, když už nemám zaměstnavatele. Děkuji za odpověď. Lokajová

Dotaz poslal/a: rohatazizala, 04. 10. 2017 07:36

Dobrý den, nemocenská případnou mateřskou neovlivní. i po ukončení pracovního poměru budete lístek na peníze zasílat Vašemu bývalému zaměstnavateli, který ho bude s potřebnými podklady odesílat na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Po dobu trvání nemocenské vás do evidence uchazečů o zaměstnání nezaevidují, další informace podá přímo úřad práce. K mateřské blíže poradí také na správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 04. 10. 2017 16:31

Výše ppm a nemocenské po RD

Dobrý den, potřebuji prosím poradit. 02/2015 se nám narodila dcera. Od 10/14 jsem byla na neschopence s rizikovým těhotenstvím. Pracuji v nadnárodní společnosti už deset let a smlouvu mám na dobu neurčitou. Rodičovskou dovolenou mám do 02/2018. Chtěli jsme druhé dítě s tím, že se narodí do doby, než bych se musela vrátit do práce, abych šla rovnou na další mateřskou. Bohužel jsme o miminko přišli a kvůli rekonvalescenci už druhé dítě nestihneme do 02/2018. Má otázka tedy zní, zda v případě početí druhého dítěte např.10/2017 budu mít stále nárok na mateřskou ve stejné výši, jako u prvního? A jaká by byla výše nemocenské, na kterou bych nastoupila následně po ukončení rodičovské s prvním dítětem? Byla by také stejně vysoká, jako při prvním rizikovým těhotenství? Snad je vše srozumitelné a já vám moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Janieri, 06. 09. 2017 07:07

Dobrý den, z dotazu vyplývá, že jste stále zaměstnaná, tudíž mateřskou mít budete. Nemocenská výši mateřské neovlivní. Orientačně kalkulačka zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska https://www.penize.cz/kalkulacky/nemocenska Mateřská by měla být zpravidla stejná, pokud to pro vás bude výhodnější. Ano, na nemocenskou máte nárok od konce rodičovské dovolené. V době nemocenské či v době těhotenství vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, chrání vás zákoník práce. Nemocenská bude vypočtena ze mzdy z doby před mateřskou dovolenou, její výše tak bude velice podobná předchozí nemocenské. Totéž platí i pro peněžitou pomoc v mateřství. Avšak doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení pro podrobnější a další informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 10. 2017 20:09

Otec na MD, pečuje matka, otec dále prac

Dobrý den, jsem v evidenci ÚP, od 1. 9. začínám podnikat a na Vánoce rodím. Nemám nárok na MD. Partner je dlouhodobě zaměstnán a také podniká jako vedlejší činnost. Načetla jsem si, že MD může pobírat partner, se mnou uzavře písemnou smlouvu o péči o dítě a dál může pracovat. Buď na ŽL nebo u zaměstnavatele na jinou činnost, než doposud. Moje dotazy jsou: 1. u zaměstnavatele dále může pracovat na HPP? 2. čerpání MD má pro něj nějaký další dopad nebo je to stejné, jako by pracoval (např. délka dovolené) 3. já si následně mohu zvolit délku RD, která vyjde z jeho příjmu a výše MD? 4. předpokládám, že umožnit partnerovi pracovat v jiném zařazení a souběžně pobírat PPM je na vůli zaměstnavatele, musí pouze přistoupit na to, že by otec šel na MD a nepracoval vůbec. 5. jak to bude s mým podnikáním - načetla jsem, že mi může běžet dále jako vedlejší činnost, která má velmi výhodné podmínky zdrav, soc i daňové 6. jak složitá je administrativa na ČSSZ? Před asi 4 roky mi kolega říkal, že to bylo dost komplikované vzhledem k neinformovanosti pracovníků. Moc děkuji za odpověď, prošla jsem diskuzi zpětně, našla mnoho článků na internetu, ale nenašla přímou odpověď. AB

Dotaz poslal/a: alca_b78, 26. 08. 2017 09:28

Dobrý den, určitě je možné pobírat mateřskou tzv. přes otce dítěte, ale ten musí splňovat stejné podmínky nároku jako matka. Otec může na mateřskou dovolenou nastoupit nejdřív v sedmém týdnu po narození dítěte – tedy po konci šestinedělí. Peněžitá pomoc v mateřství se mu vyplácí 22 týdnů, na základě uzavření písemné dohody s matkou. Co se týče práce, tak to lze avšak pokud bude chtít pracovat pro původního zaměstnavatele, nesmí to být na pracovní smlouvu, ze které čerpáte peněžitou pomoc v mateřství. Pokud by o PPM (peněžitou pomoc v mateřství) žádal otec dítěte, který je současně OSVČ, pak je pravda to, že v době čerpání PPM opravdu nemůže osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.: § 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost. Je s tím sice spojená určitá administrativa, ale věřím, že vše nakonec dopadne tak, aby to bylo pro vás nejvýhodnější. Doporučuji obrátit se přímo na správu sociálního zabezpečení pro podrobnější informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 10. 2017 19:53

Nárok otce na mateřskou

Dobrý den, bohužel to vypadá, že nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou, měla bych jej jedině, pokud by se mi podařilo teď během těhotenství získat práci. Každopádně jsem se chtěla zeptat, zda je možnost, aby mateřskou čerpal manžel, který je zaměstnán na HPP a zda tam jsou popř. nějaká úskalí. Je např. možné, aby ji vyčerpal on, ale rodičovský příspěvěk bych pobírala po skončení já? Velmi děkuji za odpověď. Adéla L.

Dotaz poslal/a: Clarise, 26. 09. 2017 11:45

Dobrý den, bohužel pokud nebudete v době nástupu na mateřskou nemocensky pojištěná tzn. zaměstnaná mateřskou nezískáte. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má obecně řečeno i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která toto dítě porodila. Musí však splňovat stejné podmínky nároku jako žena. Podmínku být pojištěn alespoň 270 dní nemusíte jako otec dítěte či manžel matky splnit u jednoho zaměstnavatele. Důležité je, aby byla obecně splněna. V období 2 let je možné dny pojištění, respektive zaměstnání, sčítat z různých pojištění.Na „mateřskou“ ovšem jako otec dítěte nemůžete jít jen na základě toho, že se rozhodnete. Je nutné podepsat s matkou dítěte písemnou dohodu dle § 32 odst. 1 písm. e) zákona o nemocenském pojištění. Zde je výslovně uvedeno, že pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, bude pečovat o dítě. Tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. Bez smlouvy tedy není možné peněžitou pomoc v mateřství v roli otce pobírat. Písemná dohoda musí podle § 32 odst. 7 zákona o nemocenském pojištění obsahovat tyto náležitosti: Den, od kterého bude pojištěnec (v tomto případě otec či manžel) o dítě pečovat. Den porodu. Podpis matky dítěte. Ten musí být ověřen úředně nebo orgánem nemocenského pojištění.Poté musíte ještě vyplnit formulář Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče. Doporučuji však obrátit se na správu sociálního zabezpečení a pro podrobnější a další informace.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 01. 10. 2017 19:51

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK