Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

VÝPOČET MATEŘSKÉ PŘECHOD Z OSVČ DO PRÁCE

Dobrý den, chci se zeptat z čeho a jak se bude vypočítávat výše mateřské? Když jsem do konce roku 2020 byla osvč a účastnila jsem se na dobrovolném nemocenském pojištění a od 1.1.2021 jsem zaměstnána na hlavní pracovní poměr se smlouvou na 1 rok. Termín porodu září 2021.

Dotaz poslal/a: Simluc, 12. 01. 2021 14:50

Dobrý den, orientačně pomůže naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska-osvc Blíže a podrobněji poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 01. 2021 10:52

MD - studentka, práce na zkrácený úvazek

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se bude počítat MD v mém případě. Vím, že nárok na MD mám, pracuji při studiu již několik let. Nevím ale, kolik zhruba by měla MD být. Jsem učitelka, na MD nastupuji od 1.3. 2021 (od září plný úvazek, 6 měsíců, cca 25 000 čistého), v předchozích 6 měsících jsem ale ve svých 26 letech pracovala pouze dva dny v týdnu z důvodu studia VŠ, tudíž cca 14 000 čistého). Jak se mi tedy MD bude počítat? Nerozumím přesně tomu, co znamená denní vyměřovací základ. Bude se mi MD počítat pouze z odpracovaných dnů? Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: 000Katka, 04. 01. 2021 19:39

Dobrý den, orientačně pomůže naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska Blíže a podrobněji poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 01. 2021 10:50

Nárok na PPm

Dobrý den, Od května 2019 jsem pobírala PPM a pracovní poměr mi skončil 31.7.2019 poté jsem začala pobírat RD v prosinci 2019 pokud bych tento rok otěhotněla nemám nárok na PPM že? Pokud ne jak mám v takovém případě postupovat? Děkuji

Dotaz poslal/a: Mishulka18, 09. 01. 2021 22:29

Dobrý den, aby byl nárok i na mateřskou u druhého dítěte, bylo by zapotřebí mít pracovní smlouvu, ze které byste byla účastná nemocenského pojištění. Blíže a podrobněji poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 01. 2021 10:49

Dotaz - Nárok na PPM

Dobrý den, ráda bych se zeptala na mateřskou dovolenou. Jsem od června 2020 zaměstnaná na poloviční úvazek - 4h denně na dobu určitou (nová práce po rodičovské dovolené) + mám u stejné firmy ještě DOPP. Rodičovský příspěvek na první dítě jsem pobírala až do listopadu 2020, kdy mi už úplně zanikl. Nyní jsem opět těhotná, takže jsme se se zaměstnavatelem dohodli na 3/4 úvazek (6h denně, smlouvu mi upravili na dobu neurčitou), který mám od prosince 2020. Není mi dobře, hodně se trápím, proto mi lékař navrhnul, abych šla na neschopenku. Z čeho se mi tedy bude vypočítávat mateřská, pokud bych šla například od února či března na neschopenku? Budu mít na mateřskou vůbec nárok? (pokud to je podstatné - první dítě jsem měla v roce 2017, poté jsem změnila zaměstnavatele, kde jsem od června 2020, jak jsem uvedla. V době narození druhého dítěte už bude mít první dítě 4 roky a jeden měsíc). Děkuji za odpověď a přeji krásný den, Petra

Dotaz poslal/a: PetraWolna, 15. 01. 2021 07:30

Dobrý den, nemějte strach nemocenská výši mateřské neovlivní, ta se vypočítá z vašeho posledního zaměstnání před nástupem na mateřskou. na mateřskou nárok vznikne, pokud jste byla z zaměstnání účastná nemocenského pojištění a splnila potřebnou dobu pojištění, blíže a podorbněji poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 01. 2021 10:47

MATEŘSKÁ 2. DÍTĚ

Dobrý den, jsem OSVČ a platím si dobrovolné nemocenské pojištění dostatečně dlouhou dobu. Jsem těhotná a mám nárok na PPM a následně budu pobírat rodičovký příspěvek. Po dobu rodičovské dovolené nemám v plánu pracovat. Chci se zeptat, zda je lepší živnost zrušit, nebo jen přerušit, a zda je možné si platit nadále nemocenské pojištění po dobu rodičovské, aniž bych platila důchodové pojištění? Chci jen zjistit, zda je nějaká možnost získat následně PPM na druhé dítě, tak aby se to finančně vyplatilo. Děkuji.

Dotaz poslal/a: jinx_p, 15. 01. 2021 13:26

Dobrý den, orientačně by vám mohla pomoci naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska-osvc Podrobněji a blíže poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 01. 2021 10:44

PPM po rodičovské

Dobrý den, momentálně pobírám rodičovský příspěvek a chci se zeptat, jaké jsou možnosti ohledně navazujícího těhotenství. Pracovní smlouva mi zanikla v průběhu prvního těhotenstvík 30.9.19, během kterého jsem byla na neschopence. PPM jsem začala pobírat v únoru 2020. Rodičovský příspěvek mám naplánovaný do srpna 2022. Mám nárok na PPM v případě dalšího těhotenství? Jaké jsou možnosti v momentě, když otěhotním ke konci pobírání rodičovského příspěvku? Případně jak by se situace změnila, kdybych si k první rodičovské přivydělávala? Snad jsou dotazy srozumitelné. Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: papayax, 20. 01. 2021 10:36

Dobrý den, abyste mohla i u druhého miminka čerpat mateřskou musíte mít aktivní pracovní smlouvu, anebo se vejít do ochranné lhůty.Doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávku posoudit. (Co se týče přivýdělku, tak pro nárok na mateřskou by bylo potřeba, abyste z přivýdělku účastná nemocenského pojištění)

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 01. 2021 10:34

Ukončení PP během mateřské dovolené

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na svoji situaci. Jsem zaměstnaná na dobu určitou - smlouva mi končí 31.7.2020, na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit cca od 1.7. (termín porodu mám 22.8.), do konce PP mám nárok na 20 dní dovolené, kterou si nebudu vybírat. Při skončení PP mi zaměstnavatel bude dovolenou proplácet - zvýši to můj denní vyměřovací základ pro výpočet penežité podpory v mateřství? Je pro mě výhodnější si dovolenou nechat proplatit? Dále bych se chtěla zeptat - ve výplatě za měsíc březen budeme mít roční prémie - to mi zvýší denní vyměřovací základ? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: klara_tyk, 06. 04. 2020 10:31

Dobrý den, standartně se doporučuje maminkám si dovolenou mezi MD a RD vybrat, aby nedošlo k jejímu krácení. Nicméně s tímto spíše pracovněprávním dotazem z oblasti zaměstnání si vás dovolím odkazát na naše kolegy z této oblasti https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo Případně vám podrobněji poradí vaše účetní či na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 07. 04. 2020 15:14

Reakce

Dobry den, moc dekuji za odpoved. Chapu ze nemocenska vysi materske neovlivni, spise me ale zajima jestli se do 270 odpracovanych dni potrebnych k naroku na materskou pocita take doba stravena na nemocenske ? Dejme tomu, ze z 270 dni bych byla treba vice nez 100 dni na nemocensk, prac.pomer se ukoncil az po ukonceni nemocenske. Dekuji

Dotaz poslal/a: Sabina5961, 21. 03. 2020 18:23

Dobrý den, ano co se týče potřebných 270 dní pojištění, do této doby se počítá celá doba trvání pracovního poměru, tedy i doba, kdy jste byla v rámci pracovního poměru na nemocenské nebo na OČR. Měla byste tedy splňovat obě podmínky a tudíž by Vám nárok na PPM měl vzniknout. Podrobněji a blíže poradí přímo na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 07. 04. 2020 15:11

PPM pri druhem diteti

Dobry den, chtela bych se zeptat na muj konkretni pripad k PPM pri druhem diteti. Pred prvnim ditetem jsem byla zamestnana par mesicu v “prvni” praci, pote jsem zmenila zamestnani na “druhou” praci, kde jsem dostala smlouvu na dobu neurcitou. Pote jsem otehotnela, ale jelikoz jsem v “prvni” praci byla dele, PPM se mi vypocitavalo z ni. Byla lepe placena, proto jsem mela stesti na vyssi davku. Nyni mi bude koncit rodicovsky prispevek z prvniho tehotenstvi, ale jsem znovu tehotna. Vim, ze jelikoz mam smlouvu na dobu neurcitou, na PPM mam znovu narok, nicmene bych se chtela zeptat, jestli bude vyse PPM stejna jako pri prvnim diteti a nebo se bude vypocitavat znovu? Pokud by se vypocitavala znovu, bude se v mem pripade vypocitavat z “druheho” zamestnani a mam tedy ocekavat jinou (nizsi) castku? Moc dekuji za odpoved.

Dotaz poslal/a: Oliii9, 13. 11. 2019 10:36

Dobrý den, pokud se narodí druhé dítě do 4 let věku toho prvního zpravidla bude vaše ppm stejná , pokud to pro vás bude výhodnější, doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávku posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 03. 2020 18:16

Výpočet mateřské

Dobrý den, měla bych jít 26.5. 2020 na mateřskou. Pracuji v lázních a dnes zakázal vláda ČR přijímat nové pacienty. Tudíž si myslíme, že se firma bude zavírat. Podle toho co jsem se dočetla se pak vyplácí 60% z hrubé mzdy a je to brány jko prekazka na straně zaměstnavatele. Chtěla bych se zeptat, jestli by se to pak vypočítávalo do výpočtu mateřské? A jestli by tedy nebylo lepší jít na nemocenskou, která se do toho výpočtu nepočítá. Předem děkuji z odpověď.

Dotaz poslal/a: zabka93, 18. 03. 2020 17:38

Dobrý den, mateřská závisí na průměrném příjmu za 12 předcházejících měsíců, ze kterého se vypočítá denní vyměřovací základ. Při výpočtu mateřské se denní vyměřovací základ redukuje. Nemocenská výši mateřskou neovlivní. Podrobněji a blíže k mateřské poradí přímo na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 03. 2020 18:01

Stránka 1/303

Předchozí

1

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Aktuální články

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

Aby elektrická auta uspěla, musí být nejen ekologická a použitelná, ale také zajímavá....více

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

Západní mzdy, západní ceny. Pražské byty zdraží na dvojnásobek

„Když budeme dotahovat západní výplaty, není důvod, aby byla Praha levnější než Mnichov,“...více

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.