Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Nárok na PPM

Dobrý den, prosím o pomoc s informacemi. Jsem nyní ve 24 tt a jsem současně v pracovní neschopnosti od 24.9.2018. U bývalého zaměstnavatele jsem pracovala od 27.8.-cca 9.10.A byl mi zrušen PP ve zkus lhůtě. Během roku jsem taktéž pracovala podobne dlouhou dobu u různých zaměstnavatelů. Nicméně 270 dní za poslední dva roky mám splněno. Je možné že na PPM nárok nemám? Děkuji za Váš čas.

Dotaz poslal/a: Motyl_le, 26. 10. 2018 16:31

Dobrý den, pokudmáte splněnou potřebnou dobu pojištění, tak další podmínkou je být v době žádáni o mateřskou zaměstnaná anebo se vejít do ochrané lhůty, která činí zpravidla 180 dnů od ukončení pracovního poměru. Doporučuji proto obrátit se na okresní správu sociálního zabezpčení a nechat si nárok na dávku posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 10. 2018 21:37

MUZE INVALIDNI DUCHODCE POBIRAT MATERSKO

Dobry den, jsem invalidni duchodce,pobiram duchod 3.stupne invalidity.Mohu jakozto invalidni duchodce s invalidnim duchodem 3.stupne pobirat materskou?

Dotaz poslal/a: JENYS, 31. 10. 2018 10:52

Dobrý den, žena může pobírat souběžně peněžitou pomoc v mateřství (tzv. mateřskou) invalidní důchod, samozřejmě žena musí splnit nárok na přiznání mateřské. Invalidní důchod je dávky ze systému důchodového pojištění a řeší zcela odlišné sociální události než je těhotenství a mateřství – dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Pokud podmínky nároku na mateřskou nesplníte, nárok na peněžitou pomoc v mateřství pouze z titulu pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně nevzniká. Pokud by nárok na mateřskou nevznikl, tak po narození dítětě budete pobírat rodičovský příspěvek z úřadu práce. nicméně doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpčení, kde vám podají bližší informace k mateřské.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 31. 10. 2018 21:13

Nemocenské pojištění, PPM

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. Nastíním situaci - od ledna do listopadu 2017 jsem byla zaměstnaná na HPP. Od prosince 2017 do března 2018 na ÚP. A od dubna 2018 mám OSVČ vedlejší činnost. Nemocenské pojištění si platím od 8. 8. 2018. (Moje blbost, myslela jsem, že to je to zdravotní, až teď mi paní řekla, ze to je něco jiného). Jsem v 6. týdnu těhotenství a datum porodu cca 1. 4. 2018. Nástup na PPM by me čekal někdy v polovině února 2018. Na OSSZ me bylo řečeno ze na PPM nedosáhnou, neboť jsem si neplatila nemocenské pojištění. Ale pokud sečtou práci na HPP za poslední 2 roky, tak je to cca 8 měsíců což je 240 dni a přičtu dobu od 8. 8. 2018 do plánované PPM, tak je to 6 měsíců cca 190 dni, tak mám asi 430 dní účasti na nemocenském pojištění. Těch 180 dni před PPM bych taky měla splnit. Kde je ten problem? Paní na OSSZ me říkala, ze od toho 8.8.2018 nemuzu do 3 měsíců marodit, ze je tam nějaká ochranná lhůta. Tak možná ty 3 měsíce oni nepočítají, ale platit si je platím Nic jiného me nenapadá… Na závěr chci říct, že nemám v plánu okrádat stát,či něco podobného. :-))) spíš tomu jaksi nerozumím a přišlo by mi škoda, kvůli své neinformovanosti přijít zbytecne o nějaké ty peníze navíc. Předem Vám strašně moc děkuji, za veškeré informace nebo poznatky.

Dotaz poslal/a: Blekouš, 13. 08. 2018 11:32

Dobrý den, ano je to tak, že z rozhodného období musí být vyloučena doba, po kterou OSVČ nevykonávala činnost nebo pobírala nemocenské dávky z nemocenského pojištění OSVČ po celý kalendářní měsíc nebo nebyla nemocensky pojištěna. (vyměřovacím základem pro výpočet peněžité pomoci v mateřství, je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž OSVČ zaplatila pojistné na nemocenské pojištění. Rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem nástupu na mateřskou). pokud máte pochybnosti obratte se znovu na okresní správu sociálního zabezpečení a nechte si nárok na dávky posoudit, gynekolog vám vpíše žádanku o ppm a okresní správá vydá rozhodnutí. Pokud nárok nevznikne, tak po narození dítěte budete pobírat z rodičovský příspěvek, o který si s rodným listem dítěte zažádáte na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 10. 2018 16:23

nárok a výše MD

Dobrý den, ráda bych se zeptala na jakou výši mateřské dovolené mám nárok. Od 1.2.2018 jsem nastoupila do zaměstnání, před tím jsem byla do 30.1. 2018 na rodičovské dovolené. Teď jsem znovu těhotná a od 7.10. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Jak se bude výše mateřské počítat?Odpracovala jsem 7 měsíců - z toho dva měsíce letní prázdniny - jsem učitelka. Bude se tedy mateřská vypočítávat z části i z rodičovského příspěvku? Děkuji za odpověď, Alena

Dotaz poslal/a: kalena, 08. 10. 2018 18:34

Dobrý den, z rodičovského příspěvku se mateřská nevypočítá. Z dotazu vidím, že jste stále zaměstnaná, tzn. nárok na mateřskou tedy budete mít i u druhého dítěte. Jestliže za trvání téhož zaměstnání, ze kterého vznikl nárok na první PPM, vznikne nárok na další PPM v období do 4 let věku předchozího dítěte, použije se pro výpočet denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí (první) PPM, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další PPM. (vyměřovací základ ze zaměstnání prvního dítětě a ted se bude porovnávat a co bude pro vás výhodnější, to vám okresní správa bude vyplácet). Podrobněji poradí přímo na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 10. 2018 16:00

OSVC jak si navysit NP

Dobry den, jsem v 5.mesici tehotenstvi. Jako OSVC si platim nepovinne nemocenske pojisteni uz skoro 2 roky. V roce 2017 jsem hodne cestovala a moje prijmy byli minimalni. NP jsem mohla platit max.156 Kc mesicne. Zjistila jsem, ze v tomto pripade mi nalezi materska ve vysi cca 3000,-mesicne. V roce 2018 jsem vydelavala prumerne 40 000,- hrubeho mesicne. Muzu si navysit NP? Pokud ano, jak mam postupovat? Bude to fungovat, pokud budu navysene NP platit pouze 3 mesice pred odchodem na materskou? Na materskou bych mela odejit 26.12.2018. Predem velice dekuji za odpoved S pozdravem Klara Hajdinova

Dotaz poslal/a: klara.hajdinova, 11. 09. 2018 18:35

Dobrý den, abyste měla mateřskou vvyší, tak v rozhodném období je zapotřebí své zálohy zvýšit. Vyměřovacím základem pro výpočet peněžité pomoci v mateřství, je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž OSVČ zaplatila pojistné na nemocenské pojištění. Rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem nástupu na mateřskou, s tím, že z rozhodného období je zpravidla vyloučena doba, po kterou OSVČ nevykonávala činnost nebo pobírala nemocenské dávky z nemocenského pojištění OSVČ po celý kalendářní měsíc nebo nebyla nemocensky pojištěna. Orientačně zde naše kalkulačka: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska-osvc Pro více informací prosím kontaktujte správu sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 10. 2018 15:49

Přechod z rodičovské na mateřskou

Dobrý den, pobírala jsem rodičovský příspěvek a měla jej pobírat až do srpna 2018. Otěhotněla jsem, termín porodu měla v září 2018 a tím pádem jsem se rozhodla zkrátit si pobírání rodičovského příspěvku, abych vyčerpala celkovou částku 220000 Kč. Na mateřskou jsem nastupovala 25.7.a chtěla tedy pobírat rodičovský příspěvek do 24.7., aby mi to na sebe navazovalo. Na úřadu práce mi bylo řečeno, že v červenci nemohu současně pobírat RP i PPM, a tudíž mi byl ukončen nárok na dávku RP k 30.6.a byly mi vyplaceny zbylé peníze. Teď ale řeším problém, jak je to s placením pojištění atd., když od 1.7.do 24.7. jsem nepobírala žádný příspěvek. Na pojišťovně mi řekli, že si mám vyřídit neplacené volno u zaměstnavatele, zaměstnavatel mi zase řekl, že peníze si mohu vyčerpat klidně dříve, ale na rodičovské mohu být klidně až tři roky. Nevím tedy, jak situaci řešit. Nerada bych, aby mi časem přišla nějaká upomínka, že nemám 24 dnů placeno pojištění. Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: petrovskad, 08. 10. 2018 12:45

Dobrý den, ano je to tak na rodičovské dovolené můžete být 3 roky ze zákona (tedy do 3 let věku dítětě), pokud byste chtěla být déle musela byste žádat zaměstnavatele o neplacené volno do 4 let věku dítětě. Ve vašem případě jby za vás pojištění mělo být hrazeno. rodičovský příspěvek může skončit dříve, než rodičovská dovolená. Pokud jste na rodičovské, tak je za vás pojištění hrazeno. nebot osoby, za které je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, určuje § 7 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů. jsou i za Ženy na mateřské nebo osoby na rodičovské dovolené. změnu jako je ukončení RD apod by měla být hlášena na pojištovne, doporučji proto pro podorbnější informace kontaktovat vaši zdravotní pojištovnu.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 10. 2018 15:36

Zacatek podnikani v ochranne lhute

Dobry den, chtela bych se zeptat jak se pocita materska, pokud jsem dohodou ukoncila zamestnani a zacala podnikat jako OSVC, ale na materskou nastoupim za mene nez 180 dni od ukonceni zamestnani, tedy v ochranne lhute? Bude se pro vypocet pocitat predchozi zamestnani nebo uz OSVC, poripadne se to nejak kombinuje? Ma na to nejaky vliv jestli si jako OSVC platim dobrovolne nemocenske pojisteni? Moc dekuji.

Dotaz poslal/a: Livie, 15. 10. 2018 15:27

Dobrý den, ano je to tak i v ochranné lhůtě můžete mít nárok na mateřskou z předchozího zaměstnání. z dotazu chápu, že po ukončení zaměstnání, jste začala podnikat, ve vašem případě se mateřská vypočítá z předchozího zaměstnání, ze kterého na ni nastupujete. Pokud byste už v době zaměstnání podnikala jendalo by se o souběh pojištění. Pro více informací prosím kontaktujte přímo správu sociálního zabezpčení, a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 10. 2018 15:30

Výše MS

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli platí podmínka, výše mateřské stejná jako u předchozího dítěte do čtyř let věku, když jsem v těhotenství dostala výpověď kvůli částečnému zrušení zaměstnavatele a jsem v ochranné době 180 dní. Mateřská je na stejného zaměstnavatele i smlouvu jako předchozí... Nebo tím, že jsem dostala výpověď se to ruší a mateřská se mi počítá jen z cca půl měsíce + dva mesice výpovědní doby, kdy jsem samozřejmě dostávala méně peněz, předtím jsem byla na RD. Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika, 27. 02. 2018 17:54

Dobrý den, po skončení předchozího zaměstnání vám běží šestiměsíční ochranná lhůta - přesně řečeno trvá 180 dnů. Když během ní nastoupíte na mateřskou, tedy osm až šest týdnů před porodem, bude se výše podpory v mateřství počítat podobně jako při předchozím dítěti...pak se předhcozí a příadně nový mateřská porovnává a vyplatí se ta, která bude výhodnější-vyšší. Pro bližší informace prosím kontaktujte právu sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 10. 2018 14:46

Nárok a výpočet PPM

Dobry den, chtela bych se poradit ohledne meho naroku na PPM, a prip. vypoctu vyse PPM. Behem studia VS jsem od 15.11.2017 pracovala na uvazek 0,1 s hrubou mzdou 4300,- (doposud). Studium jsem uspesne ukoncila 24.4.2018. Od 1.7.2018 jsem nastoupila na uvazek 1,0 s hrubou mzdou 34 000,-. Na materskou dovolenou nastoupim 17.12.2018. V dobe nastupu budu zamestnana na obou vyse zminenych pozicich. Dekuji za odpoved.

Dotaz poslal/a: TerezaOnd, 14. 10. 2018 20:17

Dobrý den, souběh zaměstnání při žádání o peněžitou pomoc v mateřství je z praxe běžný. Pokud jste byla účastná z obou zaměstnání nemocenského pojištění, tak se vám zohlední obě zaměstnání pro výpočet mateřské, kterou vyplácí správa sociálního zabezpečení. Při souběhu více zaměstnání, tak zde se pro každé zaměstnání posuzuje nárok samostatně, jako by se jednalo o dva různé, nesouvisející případy. Pokud vznikne nárok u obou zaměstnání tak se pak částky (vypočtené samostatně na základě každého zaměstnání) sečtou do výsledné sumy.U obou zaměstnání pak musí být splněny všechny podmínky – tj. minimálně doba pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky a to že účast na nemocenském pojištění u daného zaměstnání trvá, nebo že jste v ochranné lhůtě (180 dní). Jakmile je z obou příjmů odváděno sociální pojištění, tak se do vyměřovacího základu pro peněžitou pomoc v mateřství budou počítat oba příjmy. Lékař vystaví dvě žádosti o PPM. Na správě sociálního zabezpečení ty příjmy od obou zaměstnavatelů sečtou a PPM bude dostávat jen jednu mateřskou. Pro více podrobností prosím kontaktujte přímo správu sociálního zabezpečení www.cssz.cz/kontakty

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 10. 2018 14:37

Hmotna nouze

Dobrý den chci se zeptat jak je to s vyplacenim hmotné nouze, vyplaci se v měsíci za minulý měsíc nebo měsíc za měsíc. Moc děkuji za odpověď s pozdravem Katka

Dotaz poslal/a: Katka1994, 22. 10. 2018 12:22

Dobrý den, výplatní termíny dávek hmotné nouze se zpravidla mohou lišit, záleží také na tom, jak rychle bude vaše dávka vyřízena či v daném měsíci zpracována. Určitě doporučuji navštívit úřad práce, oddělení dávek hmotné nouze a o dávky zažádat (zpravidla se dávka vyplácí například v říjnu za září o měsíc pozadu, někdě také v říjnu za říjen)

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 22. 10. 2018 13:57

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK