Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Mateřská dovolená

Na mateřské vás vedle radosti čekají i starosti. Jaká je výše peněžité pomoci v mateřství, kdo na ni má nárok? Odpovědi průběžně nacházíte v článcích v sekci mateřská dovolená. Jenže co dělat, když je vaše situace specifická – jste OSVČ, nemocenské pojištění si zatím neplatíte a nevíte si rady, kdy začít a jestli vůbec? Nejen pro vás máme specializovanou poradnu a odborníky připravené na vaše otázky. Než ale otázku položíte, zkuste si projít seznam nejčastějších dotazů týkajících se mateřské a odpovědí na ně. Je pravděpodobné, že podobný dotaz měl někdo před vámi, a poradna je vytížená, je možné, že byste na odpověď čekali až tři dny.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Porovnejte si nabídky, vyberte tu nejvýhodnější a ušetřete.

Hledáte kvalitní pojištění? Potřebujete výhodně půjčit? Porovnejte si naši nabídku finančních produktů.

Nejčastější otázky čtenářů

OSVČ - Mateřská/Rodičovská

Dobrý den, vím, že se podobných dotazů objevuje mnoho, ale nikde jsem nenašla jednoduchou a jasnou odpověď a krom toho, odpovědi zde se někdy liší od informací, které mi poskytla PSSZ apod. Jsem od letošního června OSVČ a zajímá mě nárok na mateřskou/rodičovskou. Na PSSZ jsem dostala informaci, že platit nemocenskou, abych měla nárok na rozumnou mateřskou, se vlastně nevyplatí. Kolik bych tedy musela platit na nemocenské (či jaký bych musela mít vyměřovací základ), abych měla nárok na např. maximální mateřskou? A druhý dotaz je k rodičovské. Pokud nebudu platit nemocenskou, tak jsem se zde dočetla, že mateřskou budu mít automaticky na 4 roky, což nechci. Takže opět, kolik si budu muset platit na nemocenskou, abych si mohla vybrat druh rodičovské? Předem díky za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

Mateřská a porodné

Dobrý den,chci se zeptat zda se do mateřské a porodného započítává částečný invalidní důchod děkuji

Celý příspěvek a Odpověd

rodičovství osvč

Dobrý den, ráda bych využila této možnosti a zeptala se. Jsem osvč, čtyři roky si přispívám na nemocenské pojištění, zajímalo by mě, zda si mohu zvýšit zálohy na sociálním p., abych si tak mohla zvýšit i dobrovolné nemocenské p., i když příjmem do těchto částek nepatřím. OSSZ potom případné přeplatky soc.p. (po daňovém přiznání) vrací? Děkuji za radu. D.B.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Mateřská dovolená

Všechny dotazy

Mateřská dovolená

Dobrý den,jsem na rodičovském příspěvků, který mi končí 31.5.2019. Výpověď z pracovního poměru jsem dostala k 31.3.2018. Jsem znovu těhotná,termín mám 21.10.2019 a můj dotaz zní, když po skončení RP nastoupím do práce na HPP mám nárok na mateřskou dovolenou? Vím, že během 2 let musí být 270 dní účast na nemocenském pojištění, ale jak se to počítá? Bere se v potaz doba RD? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela32, 14. 03. 2019 14:09

Dobrý den, 270 dnů v posledních 2 letech (to znamená, i když jste byla na RD, ale měla jste zaměstnání, tak se to zohlední) to znamená, že kdybyste z RD šla třeba i rovnou na další mateřskou, ale trvalo vám zaměstání tak nárok na mateřskou získáváte i u dalšího potomka, doporučuji obrátit se na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám poradí podrobněji.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 14. 03. 2019 19:56

Materska dovolena - dva zamestnavatele

Dobry den, v prvni polovine kvetna 2019 bych mela nastoupit na materskou dovolenou. Jiz nekolik let pracuji u dvou zamestnavatelu (u jednoho na plny uvazek, u druheho na polovicni uvazek). Chci se zeptat, zda musim nastoupit na materskou dovolenou u obou zamestnavatelu ve stejny den, nebo zda si ve stanovenem rozmezi nastupu mohu vybrat a nastoupit u kazdeho zamestnavatele jinak. Predem dekuji za odpoved, hezky den, Adela

Dotaz poslal/a: Anamalak, 08. 03. 2019 16:41

Dobrý den, možné to je, akorát první dávka b se vyplatila jinak, ale dalšíměsíc už by byl souběh z obou zaměstnání. Doporučuji obrátit se přímo na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám poradí jak ve vašem případě postupovat.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 13. 03. 2019 21:22

mateřská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem zaměstnaná, ale v pracovní neschopnosti. Smlouvu mám na dobu určitou do dubna, ale termín porodu mám 23.6.2019. Jde mi o to zda se musím zaregistrovat na úřadu práce, jakmile mi skonči pracovní poměr nebo už zažádat o mateřskou. Děkuji Drahošová

Dotaz poslal/a: mooniik123, 05. 03. 2019 08:13

Dobrý den,pokud nebudete práce neschopná (na neschopence) a skončíte v zaměstnání můžete vstoupit doevidence úp a požádat si o podporu v nezaměstnanosti. Podrobněji a blíže poradí přímo na Úřadu práce

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 03. 2019 21:05

mateřská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem zaměstnaná, ale v pracovní neschopnosti. Smlouvu mám na dobu určitou do dubna, ale termín porodu mám 23.6.2019. Jde mi o to zda se musím zaregistrovat na úřadu práce, jakmile mi skonči pracovní poměr nebo už zažádat o mateřskou. Děkuji Drahošová

Dotaz poslal/a: mooniik123, 05. 03. 2019 08:13

Dobrý den,pokud nebudet práce neschopná a skončíte zaměstnání můžete vstoupit doevidence úp a požádat si o podporu v nezaměstnanosti. Podrobněji a blíže poradí přímo na Úřadu práce

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 03. 2019 21:04

ukončení prac .poměru v době těhotenství

Dobrý den, prosím o radu, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou a momentálně ve 4. měsíci těhotenství jsem na neschopence. Majitel po mě chce před nástupem na mateřskou abych ukončila pracovní poměr, jelikož do této práce se již vracet nehodlám po zkončení rodičovské. údajně aby mě nemusel evidovat kvůli papírování. Já mu odmítám výpověď podepsat, ale stále na mě tlačí. Prosím Vás o radu co by to pro mě znamenalo - nevýhody,kdybych mu to podepsala. Chci znát argumenty kterými bych tuto záležitost uzavřela, aby zaměstnavatel na mě stále netlačil. Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronikas30, 04. 03. 2019 20:16

Dobrý den, s tímto dodatezm si vás dovolím odkázat na anšekolegy z oblasti zaměstnání https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 06. 03. 2019 20:14

Mám nárok na mateřskou?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem v prvním zaměstnání od 10.9.2018 a teď jsem zjistila že jsem těhotná. Vím že se musím v posledních dvou letech podílet 270 dní na pojištění, ale jelikož jsem začala pracovat teprve před 5 měsíci, předtím jsem předčasné ukončila studium na VŠ, kterou tedy nemám vystudovanou, tak právě proto bych chtěla vědět zda budu mít nárok na mateřskou. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lejla6, 26. 02. 2019 17:42

Dobrý den, pokud nesplníte potřebnou dobu pojištění,což je jedna z podmínek nároku, tak mateřskou pobírat nemůžete. Nicméně doporučuji obrátit se přímo na okresní správu sociálního zabezpečení, kde vám poradí podrobněji, nebot i doba úspěšně ukončeného studia by se dala započítat, třeba studium střední školy. Doporučuji nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 02. 2019 21:39

Dávky

Dobrý den, až nastoupím na mateřskou, na jaké všechny příspěvky mám nárok? Přítel - otec dítěte je nezaměstnaný a v invalidním duchodu 1.stupně.Já průměrný plat (28500Kč hrubého - ale to by s tím nemělo souviset, až budu na mateřské, ne? ) Děkuji, hezký večer.

Dotaz poslal/a: tynka258, 26. 02. 2019 19:32

Dobrý den, můžete si požádat o porodné na úřadu práce, poté vyřídit přídavek na dítě, po dobrání mateřské budete pobírat rodičovský příspěvek. Orientační kalkulačky zde: https://www.penize.cz/kalkulacky/materska https://www.penize.cz/kalkulacky/pridavky-na-dite https://www.penize.cz/kalkulacky/narok-na-porodne https://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-prispevek Podrobněji a blíže proadí přímo na úřadu práce.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 02. 2019 21:37

Nárok na ppm

Dobrý den, jsem teď na rodičovské dovolené a plánujeme druhé dítě. Při prvním dítěti jsem nárok na ppm měla. Stále jsem zaměstnána ale jak by to bylo, kdybych měla nastoupit na mateřskou s druhým dítětem kdyby to vycházelo po skončení rodičovské dovolené? Měla bych nárok? Je možné aby mě z práce vyhodili i když bych byla těhotná? A kdybych po skončení rodičovské dovolené v práci závazek ukončila, platila by pro mě ochranná lhůta 180 dní nebo ne? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Terluk, 27. 02. 2019 10:17

Dobrý den, ano, i u druhého dítěte budete mít nárok na mateřskou, pokud vaše pracovní smlouva trvá. Co se týče propušetění ze zaměstnání v období těhotenství, s tímto si vás dovolím odkázat na naše kolegy z oblasti zaměstnání: https://www.penize.cz/62616-pracovni-pravo Ochranná lhůta pomáhá získat mateřskou i matkám, které své zaměstnání ukončily. Více a podrobněji k mateřské poradí na okresní správě sociálního zabezpečení.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 02. 2019 21:30

Nezaměstnaná, těhotná

Dobrý den, prosím o odpověď. K 31.1.2019 výpověď, od 1.2.2019 jsem na nemocenské a dnes jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, pár týdnů. Jak je s mateřskou ? Z jaké částky se počítá, z předchozího zaměstnání ? Mám vůbec nárok nebo na co mám nárok ? Děkuji Vám.

Dotaz poslal/a: LudmM, 28. 02. 2019 13:14

Dobrý den, ano mateřská se vypočte z posledního zaměstnání, nemocenská výši mateřské neovlivní. Nárok mít budete pokud splníte potřebnou dobu pojištění a nevdí, že už nejste zaměstnaná, další podmínkou je být alespon v ochranné lhůtě. Doporučuji obrátit se na okresní správe, kde vám poradí podrobněji.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 28. 02. 2019 21:19

Nárok na mateřskou, účelové zaměstnání

Dobrý den, plánujeme dítě a zajímalo by mne, zda budu mít nárok na mateřskou. Před osmi měsíci jsem byla zaměstnaná na celkem 54 dnů. Pokud nyní otěhotním a začnu podnikat jako OSVČ (s placením nemocenské), budu mít nárok na mateřskou, když součet zaměstnání a učasti na nemocenské jako OSVČ bude vyšší než 270 dnů? A může to být bráno jako účelové zaměstnání pro získání mateřské? Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela-J, 25. 02. 2019 17:16

Dobrý den, zákon nestanoví jak dlouhou dobu musíte před nástupem na mateřskou v jedné firmě pracovat /pokud již máte splněnou potřebnou dobu pojištění/, avšak pokud je to krátké, tak správa sociálního zabezpečení zjišťuje, zda se nejedná o účelové zaměstnání k získání mateřské. Doporučuji obrátit se na správu sociálního zabezpečení a nechat si nárok na dávky posoudit.

Sociální pracovnice, Zuzana Ledesmová, 25. 02. 2019 19:06

Partner sekce

Sociální pracovnice

Zuzana Ledesmová
Zuzana Ledesmová vystudovala Vyšší odbornou školu sociální v Ostravě a poté navázala bakalářským studiem v oblasti ekonomiky a managementu. Nyní dokončuje studium sociální práce na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzitě v Brně.
Jmenovaná má také praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala několik let na sociálním odboru městského úřadu. V současné době působí v roli sociálního pracovníka na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek.
Zuzana Ledesmová odpoví na vaše otázky nejen z oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Ludmila Řezníčková
Ludmila Řezníčková vystudovala Sociálně právní akademii Ostrava a poté i bakalářské studium sociální práce na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jmenovaná má i praktické zkušenosti ze sociální oblasti. V minulosti pracovala na sociálním odboru městského úřadu, a nyní pracuje na úřadu práce, oddělení nepojistných sociálních dávek - oddělení dávek pomoci v hmotné nouzi. Ludmila Řezníčková odpoví na vaše otázky z nejen oblasti sociálního zabezpečení, dávek nemocenského pojištění, důchodového pojištění.

Za tuto kategorii odpovídá:

Zuzana Ledesmová

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK