exekuce - sloučení?

Dobrý den, obracím se na Vás se žádostí o radu. Před několika lety jsme si vzali s bývalým manželem několik úvěrů, které jsme pravidelně spláceli. Manžel dostal nabídku na práci v zahraničí, která pro něj byla výhodná a odstěhoval se. Následně mi přišla exekuce na jeden z úvěrů, kvůli které jsem nezvládala pokrýt ostatní pohledávky a dnes jsem v situaci, kdy mám pět exekucí v celkové výši cca 760 000,- Nyní je mi jedna z exekucí strhávána z platu, ostatní by se měly strhávat následně. Nicméně na nich naskakuje úrok, takže se obávám, že nikdy nebudu schopna zvládnout uhradit celou částku a obávám se, že tyto pohledávky přejdou později na moje děti. Jsem samoživitelka, mám v péči dvě studující děti a výživné dostávám na obě dcery 12000,- Můj příjem je cca 14-15000,- z toho mi měsíčně strhávají 2500-3000,- takže mi zbývá zhruba 12000,-, ze kterého zaplatím nájem, který je 10500,-. Celkový zůstatek měsíčně s výživným je 13500,- pro mě a dvě děti. Měsíční doprava do práce a do školy je cca 2000,-, ubytování dcery, která je na VŠ je 2500,- výdaje na školu cca 1000,- měsíčně, takže mám na všechny potřeby včetně jídla denně na osobu 88 korun, není v tom započítaný telefon a internet, po odečtu těchto položek, mi zbývá cca 66 korun denně pro každou z nás na jídlo a ostatní potřeby. Dostala jsem návrh od účetní požádat o osobní bankrot, ale obávám se, že bychom nebyly schopné pokrýt ani základní potřeby. Dohledala jsem na internetu i možnost sloučení exekucí, ale z toho, co jsem pochopila, je možné jen sloučení v případě, že se jedná o jediného věřitele. Bohužel pouze dvě z těchto pohledávek jsou pod jednou adresou. Vzhledem k tomu, že splácím měsíčně 2500-3000,- a měsíční úrok na ostatní pohledávky je vyšší,- není možné, abych někdy vůbec celkovou částku umořila. Pokud bych se rozhodla požádat o osobní bankrot, neumím si spočítat, jaká částka by mi měsíčně zůstala na zaopatření potřeb rodiny. Konzultovala jsem celou situaci s bývalým manželem, který přislíbil, pokud bych se odhodlala požádat o osobní bankrot, mi finančně s dluhem pomoci. Žádám Vás o radu, jestli je možné získat v tomto směru někde pomoc, nebo případně na koho se obrátit. Děkuji předem a jsem s pozdravem V.Juklíčková

Otázku poslal/a:  , 26. 9. 2013 17:24

Na otázku odpovídá:

 GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář

Dobrý den,

děkujeme, že jste využila služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující.

Podle ustanovení § 37, odst. 4 zákona č. 120/2001 Sb., exekučního řádu, v aktuálním znění, může soud na návrh povinného exekuční řízení spojit k jednomu exekučnímu řízení za podmínky, že jsou vůči povinnému vedena alespoň 2 exekuční řízení, oprávněným je osoba, která byla věřitelem i v době vzniku vymáhané pohledávky (tedy pohledávka nebyla nikomu postoupena), a je-li předmětem jednotlivých spojovaných řízení vymožení peněžitého plnění nepřevyšující částku 10.000,- Kč. Ve Vašem případě by však takové řešení pravděpodobně nebylo účelné.

Pokud Vaše dluhy nevznikly v souvislosti s podnikáním, řešením Vaší situaci by mohlo být tzv. oddlužení (osobní bankrot). Řízení je třeba zahájit návrhem na povolení oddlužení spolu s návrhem na zahájení insolvenčního řízení.
V případě, že insolvenční soud oddlužení povolí je možné věc dále řešit dvěma způsoby. Rozprodáním majetku dlužníka nebo splátkovým kalendářem na 5 let. Základní podmínkou soudního povelní ovšem je, že způsobem oddlužení bude nezajištěným věřitelům splaceno alespoň 30 % jejich pohledávek.
Za předpokladu že dlužník splní řádně a včas všechny povinnosti podle schváleného způsobu oddlužení, vydá insolvenční soud po slyšení dlužníka usnesení, jímž dlužníka osvobodí od placení pohledávek, zahrnutých do oddlužení, v rozsahu, v němž dosud nebyly uspokojeny. Učiní tak jen na návrh dlužníka. Hlavní výhodou výše zmíněného institutu, pro dlužníka, tedy zejména je možné „odpuštění zbytku dluhu“.

Pomoci Vám může například některá z bezplatných občanských poraden.

S pozdravem a přáním hezkého dne,


Richard Gürlich
advokát/attorney at law
GÜRLICH & Co.
Politických vězňů 19
110 00 Praha 1
tel.: + 420 222 101 591
direct tel.: + 420 222 101 595
fax: + 420 222 101 590
mobil: +420 604 233 118
mailto: gurlich@akrg.cz
http: www.akrg.cz

31. 10. 2013 8:16

Položte svojí vlastní otázku. Právní poradna je vám plne k dispozíci.


Další otázky z poradny


Související články

Související články na téma pracovní právo, právní poradna

Co zmůže zaměstnanec, když si firma vykládá zákony po svém…

9. 7. 2012 | Barbora Buřínská | 28 komentářů

Co zmůže zaměstnanec, když si firma vykládá zákony po svém…

K lékaři musí čas od času každý. A někdy to nejde jinak než v pracovní době. Pamatuje na to i zákoník práce a navazující předpisy. Vyčíslují, na jakou dobu vás musí zaměstnavatel uvolnit kvůli návštěvě lékaře (nejen vaší, ale i člověka, který je na vás závislý) a kolik z ní musí proplácet.

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

6. 12. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Skončí švarcsystém v propadlišti dějin, nebo „jen“ v ilegalitě?

Jste „zaměstnaní na živnosťák“? Stát vyhlásil válku švarcsystému, připravte se na to, že byste se brzy mohli stát její obětí. Vašemu zaměstnavateli nezaměstnavateli hrozí od ledna pokuta čtvrt milionu až deset milionů. A vy sami byste mohli být lehčí až o sto tisíc!

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

11. 11. 2011 | Petra Dlouhá | 32 komentářů

Nový zákoník práce schválen. Co nás čeká a nemine?

Poslanci měli minulý týden pohotovost. Zasedali a jednali, až se z nich kouřilo. Jen produktivita práce nestála za moc. Opozice se maratonem obstrukcí snažila bránit reformám, které stejně zvrátit nemohla. Koalice nakonec protlačila všechny. Jednou z nich je novela zákoníku práce. Co přináší?

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

20. 7. 2011 | František Mašek | 3 komentáře

Nový zákoník práce: jaké se chystají změny?

Zatím první čtení ve sněmovně má za sebou upravený zákoník práce. Jde příliš na ruku zaměstnavatelům, říkají jeho odpůrci. Opoziční senát ho však nejspíš nezastaví, a tak ho chtějí odboráři a sociální demokraté pro některá ustanovení nechat posoudit Ústavnímu soudu

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

24. 5. 2011 | Ondřej Tůma | 29 komentářů

Pojištění právní ochrany může ušetřit spoustu peněz

Tak a dost! Tady si z vás snad někdo dělá legraci! Nejradši byste toho šizuňka hnali k soudu! Kdybyste na to ovšem měli. Peníze a žaludek. A kdybyste vůbec věděli, jak se to dělá. Možná jste si včas měli sjednat pojištění právní ochrany.

Za škodu v práci jste předem vinni. Odbory chtějí změnu

22. 5. 2011 | Petr Kučera | 8 komentářů

Za škodu v práci jste předem vinni. Odbory chtějí změnu

Pan Jan pracuje jako jediný prodavač v malém obchodě. Se svým zaměstnavatelem podepsal takzvanou dohodu o hmotné odpovědnosti za případný schodek či manko.

Víte, co je rodičovská dovolená?

3. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 17 komentářů

Víte, co je rodičovská dovolená?

Rodičovská dovolená – většina lidí si představí dobu, po niž se pobírá rodičovský příspěvek. To ovšem není přesné. A navíc je to jen jeden úhel pohledu, osobní. Rodičovskou dovolenou totiž s vámi „prožívá“ i zaměstnavatel. Nemusí mu to být po chuti a může chtít, abyste jeho nelibost pocítili... Co říká pracovní právo?

Čeká nás rok plný změn

3. 1. 2011 | František Mašek | 5 komentářů

Čeká nás rok plný změn

Reformy, které hodlá podle programového prohlášení uskutečnit současná vláda, asi začnou nejdříve od příštího roku, tedy od ledna 2012. Letos nás nicméně čeká daleko více změn, než v minulých letech. Věřme, že jejich cílem nejsou pouze rozpočtové úspory.

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

30. 9. 2010 | Arsen Lazarevič | 2 komentáře

Je na tom Řecko opravdu tak špatně?

První polovina roku byla silně poznamenána řeckou krizí. Média denně referovala o Řecku jako o nezodpovědné zemi, kterou brzy čeká bankrot. Jaké poučení si z dění v této zemi můžeme odnést?

Jak vás chrání nový antidiskriminační zákon

25. 9. 2009 | Maria Janšová, Radek Dvořáček | 1 komentářů

Jak vás chrání nový antidiskriminační zákon

Od začátku září je účinný dlouho očekávaný zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací, známější spíše pod označením antidiskriminační zákon.

Stránka 2/2

2

Následující

Aktuální články

ČNB znovu snížila sazby. Úroky klesnou u spoření i hypoték

ČNB znovu snížila sazby. Úroky klesnou u spoření i hypoték

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových...více

Vyhrál jsi, hlásí kamarád. Banka varuje před novým podvodem

Vyhrál jsi, hlásí kamarád. Banka varuje před novým podvodem

Píše vám přítel na Facebooku, že jste vyhráli? Pozor na to. ČSOB varuje před novým trikem...více

Sleva jen pro někoho. Komu teď řetězce nabízejí levnější nákup

Sleva jen pro někoho. Komu teď řetězce nabízejí levnější nákup

Zboží v akci nebo sleva ve věrnostním programu – to už je pro české zákazníky samozřejmost....více

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services