Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 27. 4. 2021 | 1 komentář
Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

Zdroj: Shutterstock

Karlovy Vary jsou smutným vítězem roku 2020, co se růstu nezaměstnanosti týče. Ukazuje to nová Mapa nezaměstnanosti, kterou zveřejnilo Centrum pro společenské otázky SPOT.

Projekt posbíral data o počtu nezaměstnaných za několik posledních let, a to až na úroveň jednotlivých měst. Úřad práce běžně zveřejňuje data nejméně za okresy – k číslům za jednotlivé obce se sice lze dostat, ale práce s nimi je komplikovaná.

Nová mapa umožňuje nezaměstnanost nejen třídit podle měst, ale dál ji zkoumat podle různých kritérií, například podle pohlaví, vzdělání či věku.

Podíl nezaměstnaných osob v evidenci úřadů práce v roce 2020 vzrostl z 3,4 na 4,3 %. Mapa kromě jiného ukazuje, že největší nárůst lidí bez práce byl loni zejména na severozápadě Česka a ve velkých městech a jejich okolí.

„Ve větších městech a ekonomických centrech se ve statistikách odráží vyšší podíl zaměstnanců ve službách. V horských a pohraničních regionech pravděpodobně hraje významnou roli omezení turismu, ale i propouštění u lokálních zaměstnavatelů,“ říká Lucie Trlifajová, vedoucí výzkumného týmu SPOT.

Největší nárůst zaznamenaly Karlovarský kraj (z 3,3 na 5,6 %) a hlavní město Praha (z 2,1 na 3,7 %). U Karlovarského kraje se vlivy násobily. Vedle silného zastoupení služeb pro turisty jde o kraj se silným lázeňstvím, které je de facto odstavené, a hodně lidí tam také jezdí pracovat do Německa, což v době epidemie často nešlo. I proto má Karlovarský kraj mezi jedenáctkou nejzasaženějších měst hned sedm zástupců.

Města s nejvyšším nárůstem nezaměstnanosti v roce 2020

MěstoKrajNárůst v roce 2020Nezaměstnanost na konci roku 2020
Karlovy VaryKarlovarský+3,3 procentního bodu6,6 %
Mariánské LázněKarlovarský+3,1 p.b.5,6 %
BílinaÚstecký+2,1 p.b.5,2 %
OstrovKarlovarský+2,1 p.b.4,8 %
SokolovKarlovarský+1,8 p.b.6,3 %
TepliceÚstecký+1,7 p.b.5 %
KrasliceKarlovarský+1,6 p.b.6 %
Karlovarský+1,6 p.b.3,7 %
LitvínovÚstecký+1,6 p.b.5,9 %
PrahaPraha+1,6 p.b.3,7 %
ChebKarlovarský+1,6 p.b.4,1 %
Zdroj: Centrum pro společenské otázky – SPOT
Zdroj: SPOT

Na detailní mapu se dostanete kliknutím.

Podrobná data také ukazují, že loni výrazně stoupl počet nezaměstnaných mezi mladými lidmi ve věku od 20 do 29 let. U nich nezaměstnanost narostla ze 3,6 na 4,7 % a dostala se tak na podobnou úroveň jako u lidí v předdůchodovém věku, u nichž je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost. Pokud jde o vzdělání, nejvíce loni stoupla nezaměstnanost lidí s nízkým, zejména základním vzděláním (z 7,5 na 9,2 %). V Karlovarském kraji a Praze výrazněji rostla i u lidí se středoškolským vzdělání (z 1,6, respektive 1,9 na 3,4 %).

Sháníte práci?

Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

Mapa obsahuje také data o čerpání některých sociálních dávek. „Zachycuje paradoxní vývoj růstu nezaměstnanosti na straně jedné a stagnace, a v některých případech dokonce poklesu, čerpání sociálních dávek na straně druhé,“ říká Trlifajová.

Například příspěvek na bydlení loni pobíralo 3,6 % domácností, což bylo meziročně o 0,2 procentního bodu méně. Stát loni v půlce roku zpřísňoval podmínky, za kterých lze o tuto dávku žádat. Naopak mírně (rovněž o 0,2 procentního bodu na 9,4 %) narostl počet nezaopatřených dětí, na které stát vyplácel přídavky na dítě.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 330 komentářů

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

Epidemie výrazně zhoršila situaci rodičům malých dětí. Museli s nimi zůstat doma kvůli zavřené škole, klesl jim příjem a často úplně přišli o práci. Do dluhů se dostali i malí podnikatelé.... celý článek

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

23. 4. 2021 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 19 komentářů

Přídavky na dítě stoupnou a dosáhne na ně víc rodin

Přídavky na děti se poprvé od roku 2008 zvýší. Výraznější než teď bude zvýhodnění pro rodiče, kteří si vydělávají. Poslanci schválili i změny u rodičovské nebo daňových slev na děti. celý článek

Výpověď a odstupné. Na tohle si dejte pozor

15. 3. 2021 | Zdeněk Bauer | 18 komentářů

Výpověď a odstupné. Na tohle si dejte pozor

Kdy může dát výpověď zaměstnavatel a kdy zaměstnanec? Jaké jsou výpovědní důvody? Jak se počítá výpovědní doba? Kdy má zaměstnanec nárok na odstupné? A jak odstupné ovlivní podporu... celý článek

Výpověď dohodou je nesmysl. Na tohle si dejte pozor

10. 12. 2020 | Zdeněk Bauer | 49 komentářů

Výpověď dohodou je nesmysl. Na tohle si dejte pozor

I když má zaměstnavatel problémy kvůli koronaviru, musí dál dodržovat zákoník práce. Když pro vás nemá práci, nenechte si vnutit „výpověď dohodou“. Proč si dát pozor na rozdíl mezi... celý článek

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

10. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 36 komentářů

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

Dana Pavlousková už tři roky pomáhá samoživitelkám v nouzi. V koronavirové době její Klub svobodných matek dostal ještě větší smysl. Měsíčně řeší stovky žádostí od lidí, kteří nemají... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.