Po katastrofě pomůže i program Tornádo od Maláčové

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 2. 7. 2021 13:21 aktualizováno 2. 7. 2021 14:08
Po katastrofě pomůže i program Tornádo od Maláčové

Zdroj: Člověk v tísni

Zaměstnancům a firmám z jižní Moravy a Lounska, které v minulém týdnu zasáhlo ničivé počasí, pomůže program Tornádo. Spustilo ho ministerstvo práce a sociálních věcí, které odhaduje, že pomoc se bude týkat zhruba dvou stovek firem. 

„Kurzarbeit je účinný až od začátku července, nemůžeme ho tudíž využít na řešení této živelní katastrofy. Proto přicházíme s novým programem, který je založený na podobném principu jako Antivirus,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zaměstnavatel obdrží příspěvek ve výši 100 % vynaložených mzdových nákladů (limitem je výše výdělku zaměstnance v předchozím čtvrtletí) v těchto případech:

Hrajte na jistotu

Pod bus
Zdroj: Shutterstock

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

  • Překážky na straně zaměstnavatele: firma sídlí v zasažené oblasti a není schopná fungovat, zaměstnanci jsou tudíž na překážkách a dostávají náhradu mzdy nejméně ve výši 60 % průměrného výdělku.
  • Překážky na straně zaměstnance: zaměstnanec likviduje v pracovní době škody na svém majetku nebo majetku sousedů. Nemusí kvůli tomu čerpat dovolenou. V tomto případě zaměstnanci podle zákoníku práce nenáleží náhrada mzdy, ale zaměstnavatel může tuto náhradu zaměstnanci vyplatit nad rámec svých povinností
  • Zaměstnanec z důvodu likvidace škod převeden na jinou práci: v tomto případě nevzniknou překážky na straně zaměstnance ani zaměstnavatele. Zaměstnanec je vyplácena mzda nejméně ve stejné výši jako kdyby převeden nebyl. Jeho mzdu budeme zaměstnavateli opět refundovat.

Dotčení zaměstnavatelé musí podepsat dohodu s úřadem práce. „Zaměstnavatel dále předloží vyúčtování. Výdaje předfinancujeme, nebude nutné mít při podání vyúčtování vyplacené mzdy nebo náhrady ani odvedené pojistné. Úřad práce bude zaměstnavatelům peníze vyplácet co nejrychleji, maximálně v řádech dnů od doručení vyúčtování,“ říká Maláčová.

Mzdové náklady budou hrazeny za období od pátku 25. června, tedy první pracovní den po katastrofě, do konce července. Podávat žádosti bude možné do konce srpna, k zahájení příjmu žádostí má dojít během první poloviny července.

Odklady a dotace

Firmám a podnikatelům v zasažených oblastech má pomoci také možnost využít odklad na platby sociálního pojištění za červen až listopad. „Živnostníci nebo zaměstnavatelé ze zasažených oblastí nebudou muset odvádět povinné sociální pojištění v zákonné lhůtě. Bez sankcí ho budou moct zaplatit, až se postaví na nohy. Nejpozději ale do konce letošního roku,“ říká Maláčová.

Penále bude prominuto OSVČ a zaměstnavatelům, kteří měli k 24. červnu místo trvalého pobytu, místo výkonu činnosti nebo vykonávali převážnou část své činnosti na území správních obvodů obcí s rozšířenou působností Břeclav, Hodonín a obcí Blatno a Stebno na Lounsku. Dokládat to podnikatelé budou místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení čestným prohlášením.

Podmínkou prominutí penále za tyto opožděné platby je zaplacení pojistného, a to nejpozději do konce roku 2021.

Úlevy daňovým poplatníkům v zasažených oblastech vyhlásilo také ministerstvo financí. Podrobné informace jsou na webu finanční správy. Jde nejčastěji o prominutí sankcí za pozdní odevzdání daňového přiznání nebo při pozdním zaplacení daní.

Hlavní pomocí pro lidi zasažené tornádem je program Živel od ministerstva pro místní rozvoj. Ten nabízí až dvoumilionovou dotaci na obnovu bydlení a navíc až třímilionový úvěr s úrokem 1 % ročně a maximální délkou splatnosti na 30 let. Příjem žádostí o dotace startuje dnes. V postižených obcích zároveň začínají fungovat mobilní týmy úředníků Státního fondu podpory investic, který podporu administruje.

„S žádostmi lidem pomohou mobilní týmy úředníků už dnes odpoledne. Nejprve v obci Hrušky a další dny v ostatních vesnicích. Žádosti občanů budou zpracovány bezodkladně tak, aby smlouvy o poskytnutí dotace mohly být uzavřeny co nejdříve. Zálohy ve výši 500 tisíc korun na demolici nebo projektovou přípravu však lidé na své účty dostanou ještě před uzavřením dotační smlouvy, a to nejpozději do 7 dní,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Pro firmy a podnikatele je pak k dispozici dotační program ministerstva průmyslu. V něm mohou dostat finanční pomoc jako kompenzaci škod na majetku na nově pořízený majetek, který nahradí ten zničený. Maximální výše dotace je jeden milion korun. Možná je také jednorázová padesátitisícová podpora na úklidové práce. K dispozici je také bezúročný úvěr od Českomoravské záruční a rozvojové banky, a to do výše 45 milionů korun.

Tornádo a pojištění

Zdroj: Shutterstock

V pojistných podmínkách pojištění nemovitosti nebo domácnosti sice pojišťovny obvykle nezmiňují výslovně tornádo, z podrobnější definice však vyplývá, že se pojištění vztahuje i na něj.

Pojištění proti tornádu? Jako vichřice, uklidňují pojištovny


Projděte si nejnákladnější pojistné události v historii Česka.

Dražší než tornádo byly jenom povodně, hlásí pojišťovny

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Účetnictví už není fuška. Pomůže moderní software

13. 7. 2021 | Nikola Brymová | 8 komentářů

Účetnictví už není fuška. Pomůže moderní software

Pro někoho jsou účetnictví jen „nějaká čísla“ a jeho vedení činnost nutná, leč nudná. Pro jiné je účetnictví užitečný nástroj pro finanční rozhodování a pro plánování vývoje firmy.... celý článek

Covidové turbo. Česká firma vyrostla o tisíce procent

12. 7. 2021 | Monika Veselíková | 1 komentář

Covidové turbo. Česká firma vyrostla o tisíce procent

Mezi výherce covidové doby se může počítat i domažlická firma nanoSPACE, výrobce a prodejce nanotechnologií. Během krize navýšila obrat o nadpřirozená čísla, což jí dalo peníze na další... celý článek

Expertka na firemní komunikaci: Reputace se buduje roky, shoří za okamžik

2. 7. 2021 | Radim Zelený | 1 komentář

Expertka na firemní komunikaci: Reputace se buduje roky, shoří za okamžik

„Transformace firem po covidu je příležitost dělat věci jinak a lépe. Musíme se naučit flexibilitě a umět se trvale přizpůsobovat změnám,“ říká Kateřina Pištorová.

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

21. 6. 2021 | Jana Králová | 11 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtěli byste tady pracovat?

Fotogalerie: Prohlédněte si výjimečné interiéry firem, které ocenila porota pátého ročníku soutěže Kanceláře roku.

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 28 komentářů

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

Poslanci dnes schválili rozsáhlou novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta má kromě jiného změnit situaci u nevyžádaného marketingu přes telefon.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.