Pojištění proti tornádu? Jako vichřice, uklidňují pojištovny

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 6. 2021 11:30 | 3 komentáře
Pojištění proti tornádu? Jako vichřice, uklidňují pojištovny

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Pojišťovny jsou připraveny plně hradit škody způsobené tornádem, a to z pojistek pokrývajících rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem. Ujišťuje o tom Česká asociace pojišťoven.

„Při pomoci klientům u katastrofických škod nastupují pravidla zrychlené likvidace. Počítáme s okamžitými výplatami záloh všem zasaženým klientům, z nichž někteří doslova přišli o všechno,“ říká mluvčí asociace Veronika Nová.

Klienti zasažení včerejším tornádem na jižní Moravě mohou rovnou začít odklízet škody, ujišťuje mluvčí. Není tedy nutné čekat s odklízením na likvidátory pojišťoven. Je však potřeba pořídit alespoň základní dokumentaci rozsahu škod prostřednictvím fotografií nebo videa.

V pojistných podmínkách pojištění nemovitosti (stavby) nebo domácnosti sice pojišťovny obvykle nezmiňují výslovně tornádo, z podrobnější definice však vyplývá, že se pojištění vztahuje i na něj.

Například pojištění u Allianz – pokud jde o přírodní jevy – se týká „škod způsobených vichřicí, krupobitím, povodní, záplavou, atmosférickými srážkami, tíhou a tlakem sněhu“. V podrobných podmínkách pak uvádí, že vichřicí se rozumí „proudění vzduchu dosahující v místě pojištění rychlosti minimálně 75 kilometrů za hodinu“. Podobně to má například Generali Česká pojišťovna. „Vichřicí se rozumí vítr, který v místě pojištění dosáhl rychlosti nejméně 20,8 m/s (cca 75 km/h),“ píše. Podle předběžných informací dosáhlo tornádo na jižní Moravě rychlosti nejméně 219 kilometrů za hodinu. 

„Pojišťovny by měly plnit bez problému, protože v podmínkách je obvykle uvedeno, že plní ve chvíli, kdy je vítr silnější než 70 km v hodině. Aktuální informace o tornádu jsou takové, že vítr překročil rychlost 200 km/hod, proto jsou tedy podmínky pro výplatu pojistného plnění splněny,“ potvrzuje Lukáš Chytil, analytik finančně poradenské skupiny Partners.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Pozor na podpojištění. Tornádo ukazuje problém starých smluv

13. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Pozor na podpojištění. Tornádo ukazuje problém starých smluv

Hodnota nemovitostí v posledních letech rychle roste. Problém to může znamenat také pro lidi, kteří mají pojištění nemovitosti, ale dlouho ho neaktualizovali. I takové případy teď pojišťovny... celý článek

Dražší než tornádo byly jenom povodně, hlásí pojišťovny

28. 6. 2021 | Lukáš Kovanda | 6 komentářů

Dražší než tornádo byly jenom povodně, hlásí pojišťovny

Celkové škody, které čtvrteční tornádo napáchalo na Břeclavsku a Hodonínsku, se v tuto chvíli odhadují na 15 miliard korun – s tím, že ještě porostou. Jedná se o kompletní škody, tedy... celý článek

Perličky z pojišťoven. Sdílená auta teď frčí, vzkázal zloděj

31. 12. 2020 | Jiří Hovorka

Perličky z pojišťoven. Sdílená auta teď frčí, vzkázal zloděj

Silvestrovský výběr z kuriózních hlášení klientů tuzemských pojišťoven. Letos se o ně podělily Uniqa a ERV Evropská pojišťovna, od ostatních jsme na konec přidali i to nejlepší z předchozích... celý článek

Ať zbytečně nepřijdete o peníze. Pozor na podpojištění

19. 5. 2020 | Jiří Matusík | 6 komentářů

Ať zbytečně nepřijdete o peníze. Pozor na podpojištění

Praxe čím dál častěji ukazuje, že spousta lidí tratí peníze kvůli podpojištění. Důvod? Staré pojistné smlouvy a raketový růst cen nemovitostí.

K novému pojištění bytu nebo chaty dostanete čidlo zadarmo

17. 10. 2019 | Petr Kučera

K novému pojištění bytu nebo chaty dostanete čidlo zadarmo

Česká pojišťovna a Generali oznámily, že „vstupují do oblasti internetu věcí“. V praxi to znamená, že výhodně dostanete pohybová nebo záplavová čidla. Akci spustily obě pojišťovny,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.