Pojištění proti tornádu? Jako vichřice, uklidňují pojištovny

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 6. 2021 | 4 komentáře
Pojištění proti tornádu? Jako vichřice, uklidňují pojištovny

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Pojišťovny jsou připraveny plně hradit škody způsobené tornádem, a to z pojistek pokrývajících rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem. Ujišťuje o tom Česká asociace pojišťoven.

„Při pomoci klientům u katastrofických škod nastupují pravidla zrychlené likvidace. Počítáme s okamžitými výplatami záloh všem zasaženým klientům, z nichž někteří doslova přišli o všechno,“ říká mluvčí asociace Veronika Nová.

Klienti zasažení včerejším tornádem na jižní Moravě mohou rovnou začít odklízet škody, ujišťuje mluvčí. Není tedy nutné čekat s odklízením na likvidátory pojišťoven. Je však potřeba pořídit alespoň základní dokumentaci rozsahu škod prostřednictvím fotografií nebo videa.

V pojistných podmínkách pojištění nemovitosti (stavby) nebo domácnosti sice pojišťovny obvykle nezmiňují výslovně tornádo, z podrobnější definice však vyplývá, že se pojištění vztahuje i na něj.

Například pojištění u Allianz – pokud jde o přírodní jevy – se týká „škod způsobených vichřicí, krupobitím, povodní, záplavou, atmosférickými srážkami, tíhou a tlakem sněhu“. V podrobných podmínkách pak uvádí, že vichřicí se rozumí „proudění vzduchu dosahující v místě pojištění rychlosti minimálně 75 kilometrů za hodinu“. Podobně to má například Generali Česká pojišťovna. „Vichřicí se rozumí vítr, který v místě pojištění dosáhl rychlosti nejméně 20,8 m/s (cca 75 km/h),“ píše. Podle předběžných informací dosáhlo tornádo na jižní Moravě rychlosti nejméně 219 kilometrů za hodinu. 

„Pojišťovny by měly plnit bez problému, protože v podmínkách je obvykle uvedeno, že plní ve chvíli, kdy je vítr silnější než 70 km v hodině. Aktuální informace o tornádu jsou takové, že vítr překročil rychlost 200 km/hod, proto jsou tedy podmínky pro výplatu pojistného plnění splněny,“ potvrzuje Lukáš Chytil, analytik finančně poradenské skupiny Partners.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

21. 4. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Pojištění pro případ války. Připlatili byste si?

Více než dvě pětiny obyvatel Česka by mělo zájem o pojištění majetku i pro případ válečných událostí. Ukázal to průzkum společnosti EMA data z konce března na vzorku 1116 lidí ve věku... celý článek

Allianz nabídne opravu jako alternativu k penězům

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Allianz nabídne opravu jako alternativu k penězům

Pojišťovna Allianz spustila novou službu nazvanou Oprava od Allianz. Klientům s privátním majetkovým pojištěním (domácnosti, nemovitosti) ji nabídne jako alternativu k finančnímu plnění. celý článek

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

28. 3. 2022 | Jana Divinová | 11 komentářů

Kdo vlastní pojišťovny a které jsou české. Přehled

Komu patří pojišťovny v Česku? Projděte si přehled vlastníků a jejich stručnou historii.

Pojištění a válka. Kdo by platil? Porovnali jsme podmínky

1. 3. 2022 | Dušan Šídlo, Daniel Šafrán | 2 komentáře

Pojištění a válka. Kdo by platil? Porovnali jsme podmínky

Co si nikdo nepřál, se bohužel stalo skutečností. Kvůli válce jsou v ohrožení životy i majetek. Jak se na válku dívají pojistné podmínky různých pojišťoven v Česku?

Perličky z pojišťoven. Nejsem Bivoj. Kroupy mám v mrazáku

31. 12. 2021 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Perličky z pojišťoven. Nejsem Bivoj. Kroupy mám v mrazáku

Projděte si silvestrovský výběr ze zajímavých hlášení a příběhů klientů tuzemských pojišťoven. Letos se o ně podělily Allianz, ERV Evropská pojišťovna a Uniqa, od ostatních jsme na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.