Pojištění proti tornádu? Jako vichřice, uklidňují pojištovny

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 25. 6. 2021 | 4 komentáře
Pojištění proti tornádu? Jako vichřice, uklidňují pojištovny

Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Pojišťovny jsou připraveny plně hradit škody způsobené tornádem, a to z pojistek pokrývajících rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem. Ujišťuje o tom Česká asociace pojišťoven.

„Při pomoci klientům u katastrofických škod nastupují pravidla zrychlené likvidace. Počítáme s okamžitými výplatami záloh všem zasaženým klientům, z nichž někteří doslova přišli o všechno,“ říká mluvčí asociace Veronika Nová.

Klienti zasažení včerejším tornádem na jižní Moravě mohou rovnou začít odklízet škody, ujišťuje mluvčí. Není tedy nutné čekat s odklízením na likvidátory pojišťoven. Je však potřeba pořídit alespoň základní dokumentaci rozsahu škod prostřednictvím fotografií nebo videa.

V pojistných podmínkách pojištění nemovitosti (stavby) nebo domácnosti sice pojišťovny obvykle nezmiňují výslovně tornádo, z podrobnější definice však vyplývá, že se pojištění vztahuje i na něj.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Například pojištění u Allianz – pokud jde o přírodní jevy – se týká „škod způsobených vichřicí, krupobitím, povodní, záplavou, atmosférickými srážkami, tíhou a tlakem sněhu“. V podrobných podmínkách pak uvádí, že vichřicí se rozumí „proudění vzduchu dosahující v místě pojištění rychlosti minimálně 75 kilometrů za hodinu“. Podobně to má například Generali Česká pojišťovna. „Vichřicí se rozumí vítr, který v místě pojištění dosáhl rychlosti nejméně 20,8 m/s (cca 75 km/h),“ píše. Podle předběžných informací dosáhlo tornádo na jižní Moravě rychlosti nejméně 219 kilometrů za hodinu. 

„Pojišťovny by měly plnit bez problému, protože v podmínkách je obvykle uvedeno, že plní ve chvíli, kdy je vítr silnější než 70 km v hodině. Aktuální informace o tornádu jsou takové, že vítr překročil rychlost 200 km/hod, proto jsou tedy podmínky pro výplatu pojistného plnění splněny,“ potvrzuje Lukáš Chytil, analytik finančně poradenské skupiny Partners.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Jakou cenu má váš dům podle pojišťoven. Zkuste novou kalkulačku

Češi mají podpojištěné domy a často o tom ani nevědí. Česká asociace pojišťoven proto nově nabízí kalkulačku, kde zájemci zjistí, jakou cenu jejich rodinný dům má. Díky tomu si pak... celý článek

Dvě pětiny domácností nemají pojištění proti krádeži

15. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Dvě pětiny domácností nemají pojištění proti krádeži

Pouze 57 procent domácností v Česku má sjednáno pojištění proti vykradení rodinného domu či bytu. Ukázal to průzkum společnosti ČPP Servis, dceřiné společnosti České podnikatelské pojišťovny,... celý článek

Jakou hodnotu má váš dům? Můžete přijít o miliony

3. 5. 2023 | Hynek Just | 2 komentáře

Jakou hodnotu má váš dům? Můžete přijít o miliony

Ceny nemovitostí prudce rostou, jejich pojištění ale většinou neměníme. S každým růstem inflace, zdražením stavebních materiálů či pozemků přitom klesá suma, kterou dostanete od pojišťovny,... celý článek

Ergo pojišťovna se přejmenovala, zviditelní nového vlastníka

31. 10. 2022 | Petr Kučera

Ergo pojišťovna se přejmenovala, zviditelní nového vlastníka

Ergo pojišťovna se 28. října přejmenovala na SV pojišťovnu. S novým názvem chce veřejně zviditelnit změnu vlastníka, která byla dokončena před rokem.

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

13. 7. 2022 | dTest | 2 komentáře

Záplava není povodeň. Jak nepřijít o peníze z pojišťovny

Co si pohlídat, když si chcete správně pojistit nemovitost nebo domácnost proti velké vodě? Tady jsou rady od spotřebitelského sdružení dTest.

Partners Financial Services