Podnikatelům v nouzi pomůže novinka. Snáz předejdou insolvenci

Veronika Hejná | rubrika: Co se děje | 5. 3. 2020 | 2 komentáře
Místo aby spadli rovnou do insolvence, dostanou podnikatelé šanci na preventivní restrukturalizaci. Základní body chystaného zákona představila expertní skupina při ministerstvu spravedlnosti.
Podnikatelům v nouzi pomůže novinka. Snáz předejdou insolvenci

Podnikatelé, kterým se nedaří a dostali se krátkodobě do svízelné situace, má napomoci nový zákon. Zavede takzvanou preventivní restrukturalizaci. Ta jim umožní ve spolupráci s věřiteli přijmout vhodná opatření a odvrátit hrozící úpadek.

Řešení formou preventivní restrukturalizace má přispět k zachování pracovních míst postižených firem. „Pozitivní dopady očekáváme i na věřitele, kterým se v případě insolvence jen málokdy podaří získat plné uspokojení svých pohledávek,“ říká Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Zavedení preventivních opatření, která životaschopným podnikatelům umožní odvrátit insolvenci, požaduje po členských zemích Evropské unie směrnice o restrukturalizaci a insolvenci. Na její implementaci má Česko čas do července 2021, nicméně může požádat o prodloužení lhůty.

Co je to preventivní restrukturalizace

Jak název napovídá, půjde o změnu struktury. Především finanční (majetku a zdrojů financování), organizační nebo vlastnickou. Za účelem odvrácení negativního vývoje je možné uvažovat o odprodeji části majetku, části podniku anebo provést jiné změny.

V rámci takového procesu bude podnikatel vyjednávat se svými věřiteli. Soud má do jejich vztahu zasahovat jen tehdy, je-li to nutné. Aby podnikatel věřitelům prokázal, že jeho návrh má pro ně smysl, předloží restrukturalizační projekt, na jehož základě následně zpracuje restrukturalizační plán.

Jestliže podnikatel nepožádá soud na počátku řízení o ochranu před věřiteli – takzvané moratorium, dostane se záležitost k soudu až po zpracování restrukturalizačního plánu. V průběhu moratoria, které může trvat jen tři měsíce a při splnění určitých podmínek může být o další tři měsíce prodlouženo, nesmí věřitel vymáhat svou pohledávku.

Jen pro životaschopné

Preventivní restrukturalizace se nebude vztahovat na všechny pohledávky vůči podnikateli (jako je tomu v insolvenčním řízení), ale jen na ty vztahy mezi podnikatelem a jeho věřiteli, které je potřeba v zájmu zachování provozu podniku restrukturalizovat.

Hrneme novinky

Zpřísnění míří hlavně proti neaktivním společnostem, které existují jenom formálně.

Stát vyčistí obchodní rejstřík. Zaměří se na firmy bez výkazů


O deset tisíc terminálů bez poplatků mohou živnostníci žádat od 1. března.

Karty má přijímat víc podnikatelů. Dostanou terminál na rok zdarma


Soudit se s velkou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší než doteď. Pomoc má přinést novinka, kterou včera podpořila vláda.

Hromadné žaloby se blíží. Takhle mají fungovat


Obchodník by měl spotřebitele informovat, jestliže automaticky upravuje cenu podle analýzy dat o spotřebiteli. Když se pak kupující podívá na stejnou stránku jiným způsobem, možná nebude platit tolik.

Máte víc peněz, připlatíte si. E-shopy zvyšují ceny, přijde zpřísnění

Musí se však vždy jednat o pohledávky nesporné. Také nebude možné restrukturalizovat pohledávky zaměstnanců, pohledávky z výživného a ty, které vznikly protiprávním jednáním podnikatele.

Nový institut má sloužit pouze podnikatelům, jejichž podnikání je životaschopné. Po předložení schváleného projektu restrukturalizace se bude vycházet z toho, že podnikání životaschopné je. Jinak by totiž zřejmě nemohlo dojít k dohodě mezi podnikatelem a dotčenými věřiteli, kteří dostatečně znají jak trh a související rizika, tak situaci podnikatele. Pokud ale podnikatel dluží svým zaměstnancům, pravděpodobně je už ve velkých finančních obtížích a další provoz tak životaschopný nebude.

Přitom to, kdo je dotčeným věřitelem, si stanoví podnikatel sám. Nebude tedy existovat žádná možnost opt-inu (přihlášení) nebo opt-outu (odhlášení). V rozhodný den dojde k zafixování okruhu dotčených stran.

Ministerstvo zatím zvažuje, který den stanovit jako rozhodný. Půjde pravděpodobně buď o den, kdy dojde k oznámení restrukturalizačního plánu věřitelům, anebo o den zveřejnění rozhodnutí o moratoriu.

Poradce a správce

Podnikatel si může (ale nemusí) k řešení restrukturalizace přizvat odborníka – restrukturalizačního poradce. Půjde o jakéhosi krizového manažera, který mu pomůže s analýzou situace, tvorbou plánu restrukturalizace a jeho projednáváním. Náklady na takového poradce ale podnikatel ponese vždy sám.

Naproti tomu takzvaného restrukturalizačního správce jmenuje soud. Musí být nezávislý a nestranný. Má totiž vykonávat nezávislý dohled pro případ přiznání moratoria nebo při potvrzování restrukturalizačního plánu soudem.

Na rozdíl od poradců, jejichž okruh nebude vymezen, by se restrukturalizačním správcem mohl stát výhradně některý z insolvenčních správců se zvláštním povolením. I náklady na jeho činnost ale ve finále ponese podnikatel.

Diskrétněji než u insolvence

Řada informací o probíhající preventivní restrukturalizaci bude neveřejná. Hlavním důvodem je zabránit negativní publicitě. Pouze v určitých případech by měly být informace uveřejňovány. K tomu má sloužit speciální restrukturalizační rejstřík.

Přestože půjde o jistou obdobu insolvenčního rejstříku, rozhodně nebude uveřejňováno vše tak, jak je tomu v insolvenci. Pokud podnikatel požádá o moratorium, v rejstříku se uveřejní informace o vyhlášení moratoria soudem.

Experti ministerstvu doporučili, aby se uveřejňované údaje minimalizovaly a zabránilo se tak stigmatizaci podnikatele, který se svou nelehkou situaci snaží aktivně řešit.

Ačkoliv se diskutovalo více variant řešení, například začlenění preventivní restrukturalizace do insolvenčního zákona, pracovní skupina při ministerstvu spravedlnosti se shodla na tom, že je vhodnější přijmout zcela nový zákon.

A to právě i proto, aby podnikatel – přikročí-li k preventivní restrukturalizaci – nepůsobil negativním dojmem bankrotáře.

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám další aktuality, praktické tipy ani zajímavé rozhovory!

Veronika Hejná

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

25. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

23. 1. 2023 | Radim Zelený

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

Inflace je i v novém roce dvouciferná, ale na hlubokou recesi to podle Adama Bursíka, risk manažera Platební instituce Roger, nevypadá. Přesto by se prý firmy měly připravit na to,... celý článek

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

20. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

19. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

18. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

Preventivní restrukturalizace má pomáhat podnikatelům, kteří se dostali do přechodných finančních potíží. Měla by je zachránit před úpadkem, když se jim nedaří dohodnout se s věřiteli. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.