Creditas spouští aplikaci pro jednoduché investice. Cílí na masy

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 2. 2. 2024 | 1 komentář
Creditas spouští aplikaci pro jednoduché investice. Cílí na masy
Aplikace Max Invest
Zdroj: Creditas

Skupina Creditas má novou aplikaci pro zájemce o investování na světových trzích. „Aplikace Max Invest stojí na co největší jednoduchosti a srozumitelnosti,“ říká manažerka projektu Blanka Francová.

Novinka nabízí pět Max Portfolií – fondů založených na ETF a odstupňovaných podle rizikového profilu klienta. Minimální investice je 1400 korun, doporučený investiční horizont jsou tři a více let.

Pro krátkodobé investice je k dispozici fond nazvaný Max Úrok. Investuje do krátkodobých nástrojů jako jsou státní dluhopisy, bankovní vklady a jiné likvidní nástroje peněžního trhu. Takový typ fondu obecně přináší nízké riziko s výnosy mírně nad spořicími účty. Minimální investice je jen 100 korun.

„První rok je investování zcela zdarma bez poplatků. Od roku 2025 bude poplatek za správu nastaven tak, aby byl mezi třemi nejnižšími na trhu,“ slibuje Francová.

Max Invest chce brzy nabídnout také investování s daňovými výhodami dlouhodobého investičního produktu – DIP. Věří, že zájem o investování ještě stoupne i díky poklesu úrokových sazeb na trhu a změnám v nastavení penzijního připojištění a stavebního spoření.

Novou aplikací cílí skupina Creditas na širokou veřejnost. Chce přivést k investování i lidi, kteří k němu dosud měli nedůvěru. „Z těch, kteří by měli na investování volné peníze, se mu stále zhruba 40 % vyhýbá. Oproti Evropanům investují Češi velmi opatrně,“ říká Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas. Start aplikace podpoří online kampaň se sloganem Investujte na Max.

„Mapovali jsme při vývoji aplikace bariéry, které lidi od investování odrazují. Ukázaly se zejména následující: složitost a moc velký nepřehledný výběr, netransparentnost ceny a výkonnosti, obava ze ztráty a z nízké likvidity. Stavěli jsme tedy aplikaci, která tyto bariéry odbourá a otevře oblast investic i lidem, kteří se jich zatím obávali,“ vysvětluje Jiří Hrouda, generální ředitel skupiny.

Aplikace Max Invest CreditasZdroj: Max Invest

Aplikace Max Invest

Podle průzkumu Creditas investuje v Česku do podílových fondů více než čtvrtina (27 %) lidí, 16 % pak investuje napřímo. Na depozitech mají Češi celkově 3,7 bilionu korun, z toho na spořicích účtech a termínovaných vkladech 1,7 bilionu, na běžných účtech 1,4 bilionu a ve stavebním spoření 417 miliard. V podílových fondech je oproti tomu jen přibližně 754 miliard.

„Doba vysokých úrokových sazeb už pomalu končí a Češi začnou opět hledat příležitosti, jak své peníze zhodnocovat do budoucna jinak, podobně jako ve vyspělých zemích EU,” říká Dufek. Zhruba 51 % lidí podle průzkumu uspoří nad dva tisíce korun měsíčně, polovina z nich dokonce více než pět tisíc.

Aplikace Max Invest CreditasZdroj: Max Invest

Aplikace Max Invest

Banka Creditas už dříve nabízela – a dál nabízí – investování do dvou svých podílových fondů (smíšený a nemovitostní) a aktuálně do dvou korporátních dluhopisů (UniCapital Invest – akvizice v energetice a realitách, Redstone Invest – financování developerské činnosti). Zájemci dosud museli zajít na pobočku, od letošního ledna mohou investovat i online buď přes novou mobilní aplikaci Creditas Invest App, nebo přes internetové bankovnictví. Fond Max Úrok navazuje na fond Creditas Stabilita fungující od srpna 2022. V nabídce Creditas investiční společnosti jsou také fondy kvalifikovaných investorů. 

Ani klienti, kteří už mají v Creditas založený investiční účet z dřívějška, však nemůžou automaticky hned začít investovat v nejnovější aplikaci Max Invest, tedy do ETF nebo fondu peněžního trhu. Obě investiční aplikace fungují odděleně. Max Invest není provázána ani s bankovní aplikací Creditas, ani s aplikací Max banky (bývalé Expobank CZ, která od září 2022 patří do skupiny Creditas).

Aplikace Max Invest CreditasZdroj: Max Invest

Aplikace Max Invest

To mimo jiné znamená, že zájemce o Max Portfolia nebo Max Úrok si musí nejen stáhnout novou aplikaci a zaregistrovat se do ní s novým heslem, ale zároveň musí projít kompletním ověřením identity (usnadnit to může Bank ID) a vyplnit samostatný investiční dotazník. Podle Ivany Píckové, předsedkyně představenstva Max Banky, jsou za tím hlavně přísné regulační předpisy. Aplikaci Max Invest formálně nabízí jiná společnost v rámci skupiny, takže klientovi nelze uznat dotazník vyplněný pro dřívější investice prostřednictvím banky. Dlouhodobým cílem je nicméně zjednodušení i v tomto směru.

Ekonom Petr Dufek naznačil, že další oblastí zájmu skupiny Creditas může být produkt, který širší veřejnosti usnadní investice do nemovitostí jako způsob zabezpečení na stáří.

Chcete si splnit své sny? Investujte!

Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.

Max Invest bude mít největší konkurenty v aplikacích sázejících hlavně na indexové ETF fondy jako jsou Portu nebo Fondee. Tuzemskými bankovními lídry v investování přes internet jsou Fio (e-Broker, Smartbroker) a ČSOB (Patria), nabízejí mimo jiné i přímý nákup jednotlivých akcií. Rozsáhlé možnosti investování v aplikaci už nabízejí také Česká spořitelna nebo Raiffeisenbank. Dalšími možnostmi jsou zahraniční aplikace jako Revolut, Degiro, eToro, Freedom24 a další.

Některé další banky pak ve svém elektronickém bankovnictví nabízejí alespoň podílové fondy – vedle už zmíněných to jsou Komerční banka, Air Bank (plánuje rozšíření o akcie, v první fázi jen americké) nebo Moneta. Podílové fondy nabízí také UniCredit, nelze je ale koupit online.

Skupinu Creditas ovládá olomoucký podnikatel Pavel Hubáček. Samotná Banka Creditas má přes 200 tisíc klientů, vznikla v lednu 2017 přeměnou z družstevní záložny s historií od roku 1996. Skupina plánuje sloučit obě značky (Creditas i Max banku) do jediné.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

27. 2. 2024 | Jan Traxler

Výsledky nemovitostních fondů: Inflaci překonalo šest retailových

Většina retailových nemovitostních fondů loni vydělala kolem pěti až sedmi procent. Nejvyšší zhodnocení zaznamenal Mint I. rezidenční fond, ukazuje porovnání.

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

7. 2. 2024 | Martin Vlnas

Jak se kupuje dům za šest miliard. Šéf fondu podrobně o Arkádách Pankrác

Nemovitostní fond Trigea získal pražské obchodní centrum Arkády Pankrác. Jak se mu to podařilo a jaké s ním má další plány? Rozhovor s Tomášem Trčkou, zakladatelem a generálním ředitelem... celý článek

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

6. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Pětina Čechů si nemůže šetřit na důchod. Nemáme na to, říkají

Dvě třetiny obyvatel Česka (66,7 %) si pravidelně odkládají část peněz na dobu, kdy už nebudou pracovat – tedy aby si mohly zpříjemnit důchod. Ukázal to internetový průzkum, který na... celý článek

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

6. 2. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

Inflace ve světě klesá, centrální banky sníží převysoké úrokové sazby a aspoň americká ekonomika hrubě produkuje. Investorům to k dobré náladě stačí a cenné papíry jsou stále cennější:... celý článek

Partners Financial Services