Inflace dolů, výnosy nahoru. Kolik vydělaly podílové fondy

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 11. 7. 2023
Jak si vedou podílové fondy, hodnotí pravidelně Martin Mašát. Co je podle něj příčinou toho, že v červnu si dobře vedly jak akciové, tak i dluhopisové fondy? A jak to s jejich výkonností bude dál?
Inflace dolů, výnosy nahoru. Kolik vydělaly podílové fondy

Zdroj: Shutterstock

Akciové i dluhopisové fondy v červnu dosáhly solidních výsledků. Podle analytiků trhy čekají uvolnění přísné měnové politiky, které může podpořit ziskovost firem a zvýšit ceny dluhopisů.

Hlavním argumentem, který tohle uvažování podporuje, je rychle klesající inflace. Pokles by mohl uvolnit ruce centrálním bankám. Krásným příkladem je Česko, kde inflace z 18 procent klesla už na 11 procent a brzy se dostane pod deset procent. Na druhou stranu inflační cíl jsou dvě procenta, zdaleka tedy nemáme vyhráno. Nečekejme, že se Česká národní banka dosavadním poklesem nechá ukolébat.

PIF!

Partners index podílových fondů sleduje víc než 150 fondů s aktivy klientů v celkové výši několik set miliard korun. Jde o fondy denominované v české koruně, a tedy převážně distribuované a nabízené v Česku. Vedle pohledu na všechny grafy současně si můžete zvolit, že chcete ukázat jenom některé.

Zdroj: peníze.cz

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů

 

fondy investující do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí a s dalšími speciálními strategiemi (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

červen 2023

3,7 %

4,5 %

od začátku roku

10,1 %

9,8 %

1 rok

12,8 %

12,5 %

3 roky

32,3 %

23,2 %

5 let

35,4 %

19,3 %

10 let

99,2 %

47,2 %

Počet fondů

38

14

Ceny akcií letos rostou a červen nebyl výjimkou. Naopak, růst dokonce zrychloval.

Ceny akcií posunula rázně nahoru nejen očekávání příznivějších sazeb, ale taky dohoda o dluhovém stropu v USA. Například index světových akcií rostl jen v červnu asi o šest procent, od začátku roku je to dokonce 14 procent – tím je odmazána velká část loňských ztrát. Podílníci akciových a dynamických podílových fondů proto můžou počítat s velmi pěkným zhodnocením.

Tahounem akciových indexů jsou po několikaleté pauze technologické akcie. Jsou za tím naděje vkládané do umělé inteligence. Například americký technologický index NASDAQ jen letos poskočil o 32 procent. Optimismus, který ovládl investory do sektoru technologií je skoro až nemístný.

Na druhou stranu ale vidíme nejistotu investorů, co se týče reálné ekonomiky. Tu signalizuje vývoj indexu Dow Jones Industrial Average, který je letos výš jen o čtyři procenta.

Akciové trhy mají za sebou jedno z nejlepších pololetí

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v Česku se pohybovala v červnu okolo nadstandardních 3,7 procenta. Za posledních dvanáct měsíců jsou investoři v plusu v průměru o 12,8 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za červen.

Speciálně zaměřené akciové fondy doháněly svoji předchozí horší výkonnost a v posledním měsíci v průměru přidaly 4,5 procenta. Mimo jiné fondy posunuly výše středoevropské akcie, ty jen za červen rostly o osm procent a od začátku roku se posunuly v eurovém vyjádření o zhruba 19 procent.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů

 fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisyfondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů
červen 20230,7 %0,7 %
od začátku roku3,6 %3,6 %
1 rok6,1 %8,5 %
3 roky-1,2 %4,4 %
5 let2,8 %5,9 %
10 let6,2 %23,6 %
počet fondů1822

Výnosy českých státních dluhopisů se v průběhu června posunuly níž, což zvedlo jejich ceny. Důvod růstu jejich cen lze hledat především ve svižném poklesu inflace a v nižším deficitu rozpočtu.

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

Konzervativní investoři se tak můžou po mnoha smutných letech těšit z nadprůměrného zhodnocení, které už teď dosahuje víc než šesti procent ročně. Podobně to bude v průměru i v následujících letech, kdy i dluhopisové fondy budou kompenzovat inflaci.

Průměrné zhodnocení dluhopisových fondů za poslední měsíc bylo 0,7 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou fondy o 6,1 procenta výš. Nadprůměrné výkonnosti pomáhá především sedmiprocentní základní úroková sazba České národní banky. Můžeme navíc očekávat, že si sedmiprocentní úroky užijeme ještě přinejmenším do konce tohoto roku.

Vývoj cen rizikovějších dluhopisů víc koreluje s vývojem akciových trhů. Ty rostly a výš se posunuly i ceny rizikovějších dluhopisů. Fondy rizikových dluhopisů zvýšily svoji hodnotu meziměsíčně taky o 0,7 procenta. Meziročně jsou výš o 8,5 procenta.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů

červen 2023

1,8 %

od začátku roku

5,4 %

1 rok

7,4 %

3 roky

9,5 %

5 let

9,5 %

10 let

25,8 %

Počet fondů

50

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly pozitivní výkonnost. Jejich průměrná hodnota rostla meziměsíčně o 1,8 procenta a meziročně jsou 7,4 procenta v zisku.

Výkonnost smíšených fondů je silně závislá na podkladovém mixu, tedy na tom, jakou váhu v nich má dynamická (zejména akciová) a konzervativní (zejména státní dluhopisy) část. Navíc do nich často bývají přimíchané i některé komodity.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

10. 11. 2023 | Martin Mašát | 3 komentáře

Investiční výhled: státní dluhopisy porazí inflaci

Investory, kteří sázejí na akciobé podílové fondy, říjen moc nepotěšil. Konzervativní investoři, kteří spoléhají na české státní dluhopisy, se ale můžou těšit. Pokud vyjde prognóza... celý článek

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

1. 11. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Lepší než spořicí účet? Kdy se vyplatí depozitní fondy

V čem jsou repo fondy výhodné, kdy je má smysl využít a co od nich čekat? Které mají nejnižší poplatky a nejvyšší zhodnocení?

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

24. 10. 2023 | Petr Kučera

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

Investiční platforma Investown oznámila, že jako první v Česku obdržela licenci poskytovatele služeb skupinového financování – takzvaného crowdfundingového investování.