Kryptoměny a jak s nimi obchodovat

PR text | 13. 7. 2023 | 1 komentář
I přes to, že jsou tu s námi kryptoměny již několik let, je stále náročně se orientovat v tom, jak s nimi bezpečně a efektivně obchodovat. Podíváme se tedy na to, jak nákup a prodej krypta může v reálu vypadat a která varianta by mohla být ta nejlepší právě pro vás.
Kryptoměny a jak s nimi obchodovat

Zdroj: Pixabay

Obchodování na burze vs. obchodování pomocí CFD

V současné chvíli máme dvě možnosti, jak se svým kryptoměnami naložit. Buď je můžeme klasicky prodat a nakupovat na kryptoměnové burze, anebo můžeme sledovat aktuální trend a využít služby tzv. CFD (Contract for Difference), česky kontrakt na vyrovnání rozdílů. 

Zatímco na burze jednáte se skutečnými reálnými měnami, pomocí CFD nabízíte jen jejich tzv. finanční derivát. Tedy uzavíráte smlouvu na danou komoditu bez nutnosti toho, abyste je skutečně dali z ruky. Princip je založený na rychlém uzavření smlouvy mezi klientem a brokerem, který pracuje vyloženě jen s hodnotou nabízené kryptoměny. Značně se tedy zjednodušuje princip výdělku, ale také riziko toho, že obchod samotný nevyjde, protože jde často o sekundy. Blíže můžete obě varianty prostudovat díky jak obchodovat s kryptoměnami

Výhody CFD obchodování

První nespornou výhodou obchodování kryptoměn pomocí CFD je ta, že ji zvládne doopravdy každý. Pokud máte alespoň malé základní povědomí o rozdílech a vývojových grafech, aby vám čísla v burzovních tabulkách dávala smysl, pak jste právě tím správným adeptem pro využívání CFD modelu. 

Kromě již zmíněné jednoduchosti, efektivnosti a časové úspory je pak kontrakt na vyrovnání rozdílů specifický ještě jednou věcí, a tou je možnost spekulace na pokles ceny, nejen na její navýšení. Využití je tedy skutečně všestranné, neomezuje klienta jen na sledování stoupajícího trendu, ale může vydělávat na rozdílech obecně, což umožňuje skutečně vysoké výdělky. 

CFD zároveň nepodléhá standardizaci, takže je hodně o tom, jaké podmínky si nastavíte se svým brokerem a jak si celou transakci nastavíte. A to bez nutnosti aktiva skutečně vlastnit. Například zde neexistuje doba vypršení smlouvy, takže je jen na vás, jak s ní v přibývajícím čase naložíte. Je také jedním z mála možností, jak obchodovat s nízkým kapitálem a zároveň využívat finanční páku. 

Samozřejmě, jsou i u CFD zavedeny poplatky. Ty však jdou v souladu s podkladovým aktivem. U transakcí držených přes noc platíte úroky, ale současně vám bude vyplacena dividenda. 

Nevýhody CFD obchodování

Jak jsme již zmínili, ani CFD přes vzrůstající oblibu není dokonalé. Tím, že nabízí možnost uzavírání individuálních smluv mezi klientem a brokerem, zde existuje jen velmi malá regulace a standardizace. Což může být v některých případech výhodou, v jiných nevýhodou. Myslete však na to, že to, jak se k vám broker zachová, například vzhledem k jeho likviditě aj., postihne potažmo i vás. Z toho důvodu je tedy velký rozdíl mezi uzavřenými CFD smlouvami, v nich ustanovenými pravidly a poplatky. Zatím neexistuje možnost tyto smlouvy nějak souhrnně regulovat, což je rozhodně slabý článek celého řetězce, i s ohledem na bezpečnost dat a financí klientů. 

A nejen, že CFD smlouvy přinášejí násobný zisk, ale přinášejí na druhou stranu také násobnou ztrátu. Protože je sice lákavé si zvolit, že můj výdělek na aktivech zlata bude třicetinásobek, avšak pokud se transakce nepovede, musím také počítat s tím, že i můj propad bude ve stejné výši. Obchodujte tedy vždy jen s takovými penězi, které si skutečně můžete dovolit ztratit. 

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Hračičkové rozbili bitcoin. Jeho cenu halving nechal v klidu. Týden v kryptu

27. 4. 2024 | Tomáš Krause

Hračičkové rozbili bitcoin. Jeho cenu halving nechal v klidu. Týden v kryptu

Halving cenu bitcoinu nezvedl, ale jak zdražily transakce! Autoři peněženky Samourai Wallet byli zatčeni, MMF chválí bitcoin, Švýcaři (někteří) ho chtějí zapsat do ústavy a zakladatel... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

13. 4. 2024 | Tomáš Krause

Bitcoin má týden do halvingu a Ripple chce vlastní stablecoin. Týden v kryptu

Na burzách vysychají bitcoiny. Ripple chce svůj stablecoin a americká Komise pro cenné papíry má další oběť. V Salvadoru mají problém, v Zimbabwe novou měnu a vy právě tady nový Týden... celý článek

Falešný Satoshi bez peněz. USA prodávají bitcoiny. Týden v kryptu

6. 4. 2024 | Tomáš Krause

Falešný Satoshi bez peněz. USA prodávají bitcoiny. Týden v kryptu

Vláda USA přesunula nějaké zabavené bitcoiny na burzu, falešný Satoshi Nakamoto má obstavené účty, Argentina pod libertariánským prezidentem reguluje krypto, dál se hraje o etherové... celý článek

Partners Financial Services